Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 02.09.2005 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 02.09.2005
У ПОШУКАХ КРИМСЬКИХ УКРАЇНЦІВ...
Василь ЧЕПУРНИЙ

 

У ПОШУКАХ КРИМСЬКИХ УКРАЇНЦІВ...
або ЩО Ж ТО БУДЕ, ЯК ВИПРОСТАЄМОСЯ?!

Більшість відпочиваючих шукають у Криму пляж і сонце, та ще - поїсти, дехто - випити, ще менше людей шукають знань про Крим і тому їдуть в екскурсії. Я ж, крім всього названого, став шукати у Євпаторії українців - якщо їх за статистикою 25 відсотків у 110-тисячному місті, то десь же можна побачити їх виокремленими із загорілих напівоголених тіл відпочиваючих. До речі, місцеві жителі так розслаблено - з пітними спинами та животами, по громадському транспорту і взагалі по місту - не снують... Вони ж на роботі навіть у таку спеку.
Мене цікавили не просто місцеві українці, а об`єднані у "Просвіту"...
На околиці міста, в бібліотеці імені Лесі Українки, де євпаторійська "Просвіта" має юридичну адресу, я застав замок на дверях. Виявляється, єдина в місті українська бібліотека має посаду завідуючої на півставки! Відповідно, і працює по півдня. У нас, на Чернігівщині, таке у селах хіба що є - а тут велике місто! Більше того - місцева влада все вишукує способи, як виселити цю бібліотеку кудись у підвал, відібрати доволі просторе приміщення і дивується, як це завідуюча Броніслава Їжаківська досі тримається за мізерну суму половинчатої зарплати.
В бібліотеку я потрапив наступного дня, пожертвувавши пляжем, і пані Броніслава виявилася заступником голови міської "Просвіти". Передавши сувеніри від чернігівських просвітян - музичні диски та касети, я ді-знався, що в бібліотеці записано 600 читачів, в основному попитом користується програмова література - при мені дівчинка повернула твори Валер'яна Підмогильного, але така книга одна, і щоб її прочитати всьому класу, уявляєте, яка черга має бути. Ні нових книг, ні грошей на їх придбання влада не дає, ось тільки глава кримського уряду Анатолій Матвієнко привіз особисто досить велику партію нових українських видань. Ні від Всеукраїнської "Просвіти", ні від всекримської якоїсь допомоги цій бібліотеці я не помітив. Щоправда, і "Просвіта" в Євпаторії формально розколота - одну, офіційну, очолює пан Катеруша, але про її діяльність нічого не чути, а друга групується навколо бібліотеки, але її не визнає кримське керівництво "Просвіти" - дивні діла твої, Господи! До речі, в цій, невизнаній, "Просвіті" 48 активних людей - немало - як для заглушеного московською пропагандою міста.
"Фантастика!" - сказав я, коли почув, що в Євпаторії діє парафія Української Православної Церкви Київського Патріархату. А я мусив дві неділі ходити до московської церкви та всупереч усім співати "Вірую" українською мовою та стримувати себе від обурення, дивлячись на двоголових московських орлів на царських вратах і навіть на горньому місці Іллінської церкви...
Парафія нашої церкви діє в умовах напівпідпілля - коли приходить міліціонер, священика ховають, збираються на служби мало не як перші християни - таємно... Служба тут же - в одній з кімнат бібліотеки, і влада, посилаючись на відокремлення церкви від держави, вимагає припинити таку практику. Щоправда, влада забуває про другий постулат державної політики - свободу совісті і не дає окремого приміщення для української церкви, хоча греко-католики і римо-католики вже собі отримали. Кажуть, начебто міський голова Євпаторії, українець Андрій Даниленко таки пообіцяв єпископу Сімферопольському і Кримському УПЦ КП Клименту виділити землю під будівництво храму. Наразі ж отець Ярослав служить у кімнаті, ледь пристосованій, і коли під час служби падає, скажімо, палиця, що тримає катапітазму, доводиться терпіти...
З медом та яблуками моє сімейство потрапило на літургію на Спаса - крім нас, було ще 14 молільників. Яка насолода чути Службу Божу в Криму нашою мовою! Отець Ярослав Гонтар - і місіонер, і подвижник у ворожому середовищі. Перша Літургія відслужена в Євпаторії лише 22 травня, а вже є діюча громада. Щоправда, мені важко уявити, на які кошти живе з дружиною молодий священик, та й розпитувати про таке було незручно...
Рада "Просвіти", що відбулася після служби, прийшла після запеклої дискусії до розумних рішень - вимагати землю під будівництво храму, захищати єдину в місті українську бібліотеку. До речі, хто прочитає цю звістку і має змогу надіслати українські книги для Євпаторії - шліть на вул. Інтернаціональну, будинок 149, краще на ім'я Броніслави Їжаківської. 
...Все-таки українства в Криму стало більше. І хоча на виборчій дільниці, що розміщувалася в цій бібліотеці, за Ющенка голосували лише 120, а за його суперника 2 тисячі громадян, все ж наші родаки поволі піднімають голови. Що ж то буде, як випростаються?!
Василь ЧЕПУРНИЙ,
голова чернігівського обласного товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка.

* * *

До речі, в бібліотеці практично нема і наших газет, крім "Народного слова". Я передплатив їм до кінця року "Кримську світлицю" - може, хтось допоможе ще з якимись нашими виданнями?

На фото: "подвижник і місіонер" Української Православної Церкви Київського Патріархату отець Ярослав у поки що пристосованих умовах править Службу Божу в Євпаторії...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 02.09.2005 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3285

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков