Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3071)
З потоку життя (6279)
Душі криниця (3454)
Українці мої... (1456)
Резонанс (1482)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1661)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРУМ У ХЕРСОН╤ ЗАКЛИКА╢ М╤ЖНАРОДНУ СП╤ЛЬНОТУ ЗАХИСТИТИ НАСЕЛЕННЯ КРИМУ
В╕дпов╕дне звернення до посольств та консульств кра╖н ╢С, ОБС╢, ╕нших м╕жнародних орган╕зац╕й...


У США СХВАЛИЛИ ЗАКОНОПРОЕКТ, ЯКИЙ ЗАБОРОНЯ╢ ВИЗНАВАТИ КРИМ РОС╤ЙСЬКИМ
Про це йдеться у п╕дсумку зас╕дання ком╕тету.


ПОБИТИЙ ╤НВАЛ╤Д: Я РОЗУМ╤Ю, ЩО ЯКЩО ПОКАРАЮТЬ, ТО Т╤ЛЬКИ МЕНЕ
╤нвал╕д ╤гор Никитенко ╕з Джанкоя, що плюнув у депутата Держдуми Михайла Шеремета ╕ був побитий,...


У КРИМУ В╤ЙСЬКОВИЙ ПЕНС╤ОНЕР ОГОЛОСИВ ГОЛОДУВАННЯ ЧЕРЕЗ «М╤ЗЕРНУ ПЕНС╤Ю ╤ КОРУПЦ╤Ю»
Яковл╓в вимага╓ перерахунку пенс╕╖, яка, за його словами, становить лише 1700 рубл╕в через...


В КРИМУ ЗАФ╤КСУВАЛИ НОВИЙ ВИКИД Х╤М╤ЧНИХ РЕЧОВИН
В окупованому Красноперекопську заф╕ксували перевищення гранично допустимо╖ концентрац╕╖...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2002 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 13.12.2002
БУДУТЬ КАДРИ - БУДЕ Й ПАЛИВО!
Тетяна УСПЕНСЬКА

З 1 вересня цього року при Кримській академії природоохоронного і курортного будівництва відкрився новий факультет нафти і газу Івано-Франківського національного технічного університету. Це - перший в Україні досвід спільної підготовки таких спеціалістів двома вищими навчальними закладами четвертого рівня акредитації. Про становлення нового факультету і перспективи розвитку розповідає його декан, професор, віце-президент Української нафтогазової академії, дійсний член Російської академії природничих наук ім. В. Вернадського, дійсний член Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка, заслужений діяч науки України Роман Яремійчук.

- Романе Семеновичу, яким чином в Криму з'явився факультет Івано-Франківського технічного університету?
- Наш університет ще з 1992 року почав набирати студентів на факультет нафтогазових технологій для майбутньої роботи в Криму. Взагалі вже здійснено четвертий випуск фахівців, які тепер працюють в "Чорноморнафтогазі". З ініціативи його керівника Ігоря Франчука, яку підтримали і розвинули ректори Івано-Франківського національного технічного університету професор Євстахій Крижанівський, Кримської академії природоохоронного і курортного будівництва професор Микола Закусилов, і був цього року створений кримський факультет, щоб можна було готувати спеціалістів для нафтогазової промисловості безпосередньо на місці, наблизити їх до виробництва, враховуючи перспективу подальших розробок родовищ шельфів Чорного і акваторії Азовського морів. Цим самим ми полегшуємо кримським студентам входження в українську вищу школу. Тут вони навчатимуться три роки, а на четвертому і п'ятому курсах довчатимуться в Івано-Франківську, де й захищатимуть дипломи.
- І у кримських студентів не виникало мовних проблем? Взагалі якою мовою ведеться викладання в Івано-Франківську і в Криму?
- В Івано-Франківському університеті все викладають українською мовою. Не знаючи її абсолютно, кримські студенти (росіяни, зросійщені українці або кримські татари) через рік настільки вільно опановують державну мову, що їх важко відрізнити від ровесників, які виросли в україномовному середовищі. Особисто я і в Криму читаю свій курс та  всі свої предмети виключно українською мовою. Ми вже домовились з деякими завідуючими кафедрами КАПКБ, що в наступному семестрі або з вересня 2003 року третина, можливо, й половина предметів буде викладатися державною мовою. Це необхідно студентам для подальшого навчання в Івано-Франківську. Та й важко уявити собі дипломованого українського фахівця, який не знає державної мови. Це не тільки стосується науки, а й загальної культури громадян нашої держави.
- А українських підручників для цього достатньо?
- Україномовних підручників для вищих навчальних закладів вистачає. Наприклад, я сам за 10 років випустив десять підручників. Навіть росіяни для своєї вищої школи переклали два моїх підручники. І це не дивина, якщо все робиться на належному рівні. Можу похвалитися, що ми вже випустили перші два томи з п'ятьох "Довідника буріння свердловин", які не соромно подарувати ні Путіну, ні Бушу, ні Кваснєвському.
- На яких умовах навчаються студенти вашого факультету?
- Вони поступають до нас на складній комерційній основі. Спочатку здають вступні іспити, а потім складають договори між нашим університетом, КАПКБ  і "Чорноморнафтогазом".
Кожна із сторін обіцяє виконувати свої функції. ВНЗ - викладати належним чином, студенти - успішно навчатися, а "Чорноморнафтогаз" зобов'язується видавати їм позику для оплати навчання і працевлаштувати після закінчення університету. Якщо студент навчається на "відмінно", то майбутній роботодавець бере на себе всі витрати. Якщо він навчатиметься погано, його виключать за неуспішність з поверненням витрачених на навчання коштів.
- Скільки коштує навчання?
- Один рік навчання на перших трьох курсах - 2 500 грн., а на двох останніх дорожче - 2 700 - 3 000 грн.
- І все це буде оплачувати "Чорноморнафтогаз"?
- Вже сплачує!
- Виходить, що студенти набувають свій фах безкоштовно?
- Вони повинні протягом 15 років повернути кошти, витрачені за період їхнього навчання. І зробити це для них не буде обтяжливо, адже стартова зарплата молодого спеціаліста в "Чорноморнафтогазі" складає 500 - 600 грн., з якої відраховують щомісячно лишень 45 гривень.
- Оце новина! Схоже на відкриття Америки, враховуючи сучасну вітчизняну економіку.
- Так, це для нас нова форма партнерських відносин, яка ретельно обговорювалась персонально з Ігорем Франчуком.
- Скільки кримських студентів навчається цього року на вашому факультеті?
- Цього набору в Криму - 25 чоловік і в Івано-Франківську - вісім.
- Якщо це продовжуватиметься й надалі, то чи не виникне в Криму надлишок таких вузькопрофільних фахівців? Чи відповідає це  потенціалу надр півострова?
- Що ж, є песимісти й оптимісти. Знаєте байку про продавця взуття в Африці? Песиміст надсилає телеграму виробнику в США: "Нічого не можна продати, бо всі тут ходять босі". А оптиміст стверджує: "Тут необмежений ринок збуту!"
Серйозні наукові дослідники вважають, що 60 відсотків запасу нафти і газу в Україні знаходяться в шельфах Чорного і акваторії Азовського морів. Думаю, що не 60, а ще більше, адже 40 відсотків родовищ вже експлуатуються понад 40 років (там запас майже вичерпаний). А в Криму перспективні родовища тільки-но відкриваються. У мене була розмова з відомим вченим - геологом Бондарчуком, який довів, що на схилі Чорного моря площею 500 кв. км перша ж свердловина дасть стільки нафти, скільки, наприклад, дають Емірати. Цей прогноз підтверджують і відомі російські вчені.
Поки що розробляються неглибокі родовища на 60 - 70 метрах. Але наступного року Крим буде забезпечений власним газом і навіть матиме його надлишок.
- Тобто у Криму є перспектива стати українським газоносним Клондайком? Це ж великої ваги державна справа!
- Думаю, що так. Але тут є перспектива не лише для України. Вона - європейського рівня. Хоча мусимо й почекати, адже подальші розробки стримує фінансування. Уряд В. Ющенка надав Криму 80 млн. грн., і за ці кошти були відкриті Азовські родовища. Наступного року обіцяли виділити на ці цілі 150 млн. грн., а надійшло всього 6 млн. І все!
- Що ж, почекаємо відповідних кроків нового уряду... І все ж таки, "Чорноморнафтогаз" працює в Криму давно і весь час кримчанам обіцяють, що газу буде достатньо для внутрішніх потреб і навіть для транспортування за межі півострова. То, може, нехай би й новий керівник "Чорноморнафтогазу" лише б займався розвитком виробництва! Навіщо йому цей клопіт з кримським факультетом?
- Я сам дивуюся. Минулого року з нашого університету спрямовано до "Чорноморнафтогазу" 34 випускники і всі працевлаштовані. Тут організували цікаву
форму роботи з кадрами: якщо людина, приміром, звільняється на пенсію з 1 січня (а спеціалістів пенсійного віку на виробництві чимало), то їй одноразово виплачують загальну зарплату за попередній рік. Виходить, що такий пенсіонер одержує по 10 - 20 тисяч гривень. А якщо він пропрацював довго, то ця виплата збільшується втричі. Тобто одним таким заходом вивільниться багато робочих місць, на які й прийдуть молоді сучасні фахівці. Про фаховий рівень кадрів тут дбають повсякчасно, навіть збираються відправити групу спеціалістів для підвищення кваліфікації в Бразилію.
Відповідно до сучасних вимог і ми готуємо кадри для "Чорноморнафтогазу". Нещодавно провели іспити з англійської мови. І я щасливий, що 24 наших випускники (в основному з моєї кафедри) отримали схвальні відгуки. Вони добре знають українську, російську, англійську та інші мови. Це нове покоління молодих спеціалістів, які володіють іноземними мовами, комп'ютером тощо.
- Тобто керівництво "Чорнорморнафтогазу" впроваджує далекоглядну кадрову політику?
- Так, це далекоглядно. І всі витрати "Чорноморнафтогазу" на створення нашого факультету та його сучасне обладнання повернуться сторицею. Я впевнений, що під ці кроки керівництва з'являться внутрішні або зовнішні інвестиції. Відомо ж, що під лежачий камінь вода на тече. А коли люди працюють, все у них буде гаразд.
- Що ж, бажаємо успіху новонародженому факультету, його вихованцям та подальшого процвітання "Чорноморнафтогазу".

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2002 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=313

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков