Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 22.04.2005 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 22.04.2005
ЧИ НЕ ЗІПСУЄ МОРОЗ ВЕСНУ?
Тамара СОЛОВЕЙ.

Олександр Олександрович Мороз, 15 квітня відвідавши Сімферополь, пожартував, мовляв, приїхав сюди, аби перевірити, чи зацвіли вже сади (минулого року така "перевірка" морозом коштувала кримчанам майже всього врожаю фруктів). А ще лідер українських соціалістів прибув з надією створити у ВР АРК соціалістичну фракцію і наростити свою популярність в масах, що, на його думку, має вилитися в 10 - 12% голосів підтримки на майбутніх виборах. Планувалось також обговорити з кримськими парламентарями майбутню політреформу та реформу місцевого самоврядування, яким буде присвячено ближчим часом всеукраїнську нараду в Києві. Так політик пояснив свою появу журналістам і громаді, що зібралися в Будинку культури профспілок.
В цей свій (далеко не перший) візит до Сімферополя наш гість перебував в незвичному для нього статусі, бо не відмовлявся, що соціалісти теж несуть відпові-дальність за діяльність нинішнього уряду, але, з іншого боку, він, як завжди, почувався опозиціонером - на таких вже засадах будувалася соціалістична партія в 1991 році.
Зі слів Олександра Олексан-дровича можна було зрозу-міти, що головна з причин його симбіозу з нинішньою владою - це прагнення повалити злочинний кучмівський режим. І те, що соціалістам таки дійсно не подобається наша рідна мафія, чітко простежується у відчайдушних діях міністра Юрія Луценка, про якого, певне, не одне десятиліття пам'ятатимуть в народі.
Що ж до самого Олександра Олександровича, то хоч він і дорікав цілим поколінням виборних осіб, що спекулювали на мовній темі, несподівано для своїх київських колег і сам теж вдався до цього прийому. З одного боку, воно, звісно, легше, ніж з бандюганами "в законі" боротися, а з іншого - не тягне ніякої відповідальності, бо як говорила більша половина України російською, так і говорить, захищай її чи не захищай.
З метою висвітлення мовних позицій київського гостя разом з ним прибув і величезний стос газети "Товарищ" від 22 березня, якою міг запастися кожен з присутніх в залі.
В ній Олександр Олександрович диспутує з "націоналістами" Левком Лук'яненком та Юрієм Гнаткевичем, які, "игнорируя интересы миллионов граждан", намагаються врятувати таки перспективу розвитку для української мови. Як бачимо зі статті "Русский язык - признак враждебности?", для
О. Мороза мовна ситуація в Україні - це не наслідки багаторічного системного зросійщення її жителів, навпаки, в цьому винні ті ж самі Лук'яненко та Гнаткевич. "Глава СПУ считает, что до такого состояния, о котором пишет Гнаткевич, украинский язык довели сами же соратники-псевдопатриоты - бездарной политикой, отнесением Гоголя и Чехова к курсу зарубежной литературы, бессмысленными нововведениями ("літовище", "телеетер", другие слова). А вы не думали, что они будут обижать миллионы членов нашей нации, для которых русский язык - родной?" - запитує вустами журналіста в статті Олександр Мороз.
Ось якби ще й влада Росії, узгоджуючи свої мовні процеси (хоча, на щастя, там - це пріоритет спеціалістів), кожного разу питалася в української затюканої діаспори, чи не буде когось з них "обижать" використання того чи іншого слова, тоді б нашого партійного лідера можна було ще зрозуміти! В даному ж разі хотілося б дізнатися: навіщо створювати проблему там, де її немає? Лише тому, що так простіше її розв'язати? Слово "літовище" навряд чи довелося хоча б раз вжити хоч би одному з російськомовних кримчан (немає такої необхідності!). А якщо раптом вони почули його по телебаченню, то що ж, іноді й не такі слова, причому, суто російського походження, доводиться чути, котрі дійсно ображають і навіть вважаються нецензурними, і поки що ні в кого вуха від того не зів'яли.
Та у Олександра Олександровича свої лайки. Під час прес-конференції, наприклад, зайшлося про бандерівщину та бандерівців, серед яких, мовляв, неможливо побудувати ні соціалізми, ні щось інше "з людським обличчям". І він та його команда визначалися тут досить конкретно, як і щодо питання політичної легалізації меджлісу. На думку лідера СПУ, Україна має будуватися не за національним, а за громадянським принципом. Аж до тієї межі, поки починають "ображати" слух російськомовних незграбними "хохляцькими" словами. Ймовірність будь-яких інших образ у даному випадку відкидається.
"Может, достаточно о языках, жестокости Российской империи как причине искалечения части нации? Разве же это патриотизм, если, где нужно (а еще больше - где не нужно) мы колем человеку глаза за то, что он разговаривает на своем материнском языке?" - читаємо в "Товарище" цитату, що належить самому лідерові.
Тож цілком зрозуміло, що коли до нього звернувся головний редактор "Кримської світлиці", аби порадитися щодо становища, яке спіткало газету - єдину україномовну в Криму, Олександр Олександрович запропонував непогану альтернативу - якщо нас турбує на півострові відсутність україномовної преси, поширюйте тут... газету "Товариш" в україномовному варіанті чи "Сільські вісті".
Якщо це і було жартом, то цікаво, чи пожартував би О. Мороз так зі своїми російськомовними підзахисними, бо вони ж такі чутливі і їх все "обижает"? Ми ж зрозуміли, що з нашими українськими проблемами товариші-соціалісти панькатися не будуть. Ось коли матимемо стотисячний тираж, тоді себе і прогодуємо.
А коли ж це буде? "Понятно, чем быстрее будет расти благосостояние людей, будут защищаться их права (языковые в том числе), тем быстрее появится у них чувство гордости за свою родину и желание говорить на украинском языке, но нельзя приучать к украинскому языку силой", - знаходимо в "Товарище" відповідь і на це запитання.
То невже ж реанімація "Кримської світлиці" теж відкладена владою до цього світлого майбутнього? Коли виросте "благосостояние людей" (а поки що маємо лише обвальну інфляцію) та коли будуть задоволені мовні потреби росіян України і у них з'явиться "чувство гордости за свою Родину". Але ж поки що російська мова у нас панує у всіх життєвих сферах, а на кримських мітингах чомусь несуть портрети Путіна, а не Мороза...

На фото Віктора РУДЕНСЬКОГО:
в руці у пана Мороза - скручена в трубочку "Світлиця"...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 22.04.2005 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3033

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков