Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗАЦВ╤В П╤ДБ╤Л
Народна медицина


ЖАДА╢ ПЕЧ╤НКА…
Народна медицина


НАКУВАЛА ЗОЗУЛЕНЬКА…
Народна медицина


НЕДОСТАТН╤Й КРОВООБ╤Г
Народна медицина


В╤ДНОВИВСЯ З╤Р
Народна медицина




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2002 > Тема "Порадниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 13.12.2002
Порадниця
журналісти

СИНДРОМ ХРОНІЧНОЇ УТОМИ
Синдром хронічної утоми - класичний приклад захворювання, пов'язаного з ослабленням імунної системи, викликаного несприятливими екологічними умовами. Людина почуває себе так, начебто в її організмі поселилися відразу кілька видів вірусів. Поки хвороба не розвинулася, треба розпочинати профілактичні заходи. Насамперед слід звернути увагу на харчування. Корисно вживати харчові добавки, що містять вітаміни та мінеральні речовини. Це вітамін С і вітаміни групи В, що благотворно впливають на імунну систему. Як антитоксини необхідно приймати вітаміни А та Е. З мінеральних речовин особливо важливі калій, цинк, кальцій та магній. З метою профілактики слід приймати йод у формі таблеток з морських водоростей чи розчину Люголя (одну краплину розчину в тиждень під час їди). Якщо у роті з'явився металевий присмак - дозу треба зменшити. Для зміцнення імунної системи корисно приймати препарати з часнику чи їсти його свіжим. Корисно також пити яблучний оцет (одну чайну ложку розбавити у воді  і приймати тричі на день під час їди). Рекомендуються ванни з оцтом: 0,25 л оцту на ванну.
Чудовим антивірусним і антибактеріальним засобом є мед. Його можна вживати по дві чайні ложки під час їди чи додавати у воду з оцтом і пити.

СИГАРЕТА ЛАМАЄ КІСТКИ
Куріння загрожує не тільки горлу, легеням, крові, шлунку. Згубна звичка негативно впливає на весь організм. Так, якщо курець зламає ногу, йому загрожує небезпека вдвічі довше, ніж тому, хто не курить, ходити у гіпсі. Досліди, проведені в Техасі, виявили: у курців переломи зростаються вдвічі повільніше, ніж у некурців. У любителів тютюну відбувається ослаблення кісткової тканини, що збільшує імовірність переломів.

ЧЕРЕВИЧКИ МОЇ
Взуття треба чистити звечора, а не вранці - перед самим виходом на вулицю. Візьміть собі це за правило. Тоді вранці не лише уникнете цієї процедури, а ще й збережете кілька дорогоцінних хвилин, яких завжди так бракує. Кремом черевики змащуйте на ніч, а натирайте їх до блиску вранці. Доглянуте взуття довше зберігатиме привабливий вигляд і не потріскається передчасно.
Мокре взуття насамперед треба витерти зсередини та ззовні ганчіркою, а потім щільно напхати газетами. Змащувати кремом можна лише сухі черевики.

СКОРИСТАЙТЕСЯ ПОРАДАМИ
< Якщо кухонні дека заіржавіли, протріть їх сирою картоплею з дрібним піском. Коричневі плями, що утворюються на деку під час випікання в духовці, чистять зволоженою кухонною сіллю.
< Освіжити забарвлення килима можна чайною гущею (розсипати вологі чаїнки по поверхні й знімати їх чистою щіткою). Вовняні вироби можна протерти ганчіркою, змоченою звичайним оцтом.
< Взимку найкраще почистити килим снігом.
< Весною часом надовго прибирають килими. Після того як почистите, розстеліть їх ворсою вгору, вкрийте папером, розкладіть пакуночки нафталіну й туго скрутіть в рулон. Потім обгорніть цупким папером у кілька шарів. Зберігайте у сухому приміщенні.
< Щоб шкіряні підошви ваших чобіток не ковзали під час ожеледиці, час від часу проводьте по них грубим наждачним папером.
< Якщо ви носите окуляри, стежте за чистотою скелець, протираючи їх періодично ватним тампоном, змоченим спиртом. А щоб скельця взимку не пітніли, перед виходом на холод змастіть їх сумішшю рідкого мила (7 вагових частин), гліцерину (3 вагові частини) і скипидару (кілька крапель). Після цього протріть скельця сухою м'якою тканиною.

Грудневі СВЯТКИ
Андрія (13). В цей день жінки намагалися не пекти хліба, не шити і не прясти. На Андрія дівчата багато
ворожили, завбачуючи свою долю. Дійства, пов'язані з гаданнями, такі ж, як і напередодні Нового року!
На Андрія треба кожуха-добродія. На Андрія робиться дівицям надія. На Андрія вложи руку в засув у хліві. Я, святий Андрію, конопельки сію - дай же, Боже, знати, з ким весілля грати. Андрію, Андрію, я тобі коноплі сію, пеленою волочу, бо я заміж хочу.

Наума (14). У давніші часи навчальний процес розпочинався взимку - першого грудня за тодішнім літочисленням. Це була найзручніша пора, коли сільські діти мали змогу здобувати освіту. В цей день батьки відводили до школи дітей саме на це свято, бо "пророк Наум наведе на ум".
За народними уявленнями, Наум - покровитель розуму, знань і доброчинства, а тому селяни були переконані: якщо на свято пророка почати навчання, то дитина успішніше засвоїть знання, набереться розуму. Особливо це стосувалося дітей слаборозвинених. Увечері батьки запрошували хрещених, котрі приходили з букварями, й діти починали напам'ять заучувати літери.
Хоч згодом терміни початку навчання були переміщені, але в ремісничих цехах і при братствах продовжували давню традицію - майстри набирали собі учнів на свято Наума. На його честь влаштовували цікаві обряди, професійні посвяти тощо. З цього дня починали освоювати музичні інструменти ті, хто бажав оволодіти грою на бандурі чи скрипці. Хто не зміг осилити професійних навиків, таких у народі називали "партачами".
Партача й Наум не наведе на ум. Наум наставляє на ум. Батюшка Наум, виведи синка на ум. Прийшов Наум - пора братися за ум. Я не знаю ні "аз", ні "буки" - прийде Наум і змусить до науки.

Варвари (17). Святкують тільки жінки. У цей день дівчата готували вареники з маком чи сиром, серед яких обов'язково мали бути й "пірхуни" - заправлені борошном. Частуючи хлопців, стежили, кому втрапить такий виріб. Відтак невдаху довгий час дражнили "пірхуном".
Про це свято існувало чимало переказів. Одні вважали, що Варвара була іудейкою, але згодом вихрестилася. Коли ж про це довідався батько, то виніс смертний присуд. Інші стверджували, що Варвара - магометанка, але зголосилася прийняти християнське віросповідання; тому батько примусив її
товкти босоніж  подрібнене скло. Одне слово, це була великомучениця за віру.
Дівчата в цей день заготовляли галузки з вишень і ставили у воду; якщо гілочки зацвітали на Різдво, то це віщувало про швидкий шлюб.
За повір'ям, на Варвари починають збиратися в тічки вовки.
Яка погода на Варвари, така й на Різдво. Який день на Варвари, такий і на Сави.
Сави (18). На Сави жінки збиралися в рукодільницькі гурти, бо прийшла пора "і савити, і варварити, і куделю кучматити". Хто ж не працював, то казали:
Савила та варварила і сорочки собі не справила. Сави і Варвари на мені сорочку обірвали.
Бідному Савці нема долі ані на печі, ані на лавці. Сава приїхав на білих санках. Варвари ночі увірвали, а Сава став день доточувати. Сави дні прибавили. Сава мостить, а Микола гвоздить. Савка бідний, Микола багатий. Сава - батько зимового Миколи.

Миколи (19). Всі три свята - Варвари, Сави та Миколи - називали миколаїними святами. На відміну од весняного (22.V), зимового Миколая відзначали особливо урочисто. Вважалося, що він захисник усіх бідних і знедолених. Та найбільше його пошановували діти, для яких він був почесним охоронцем. Навіть існує легенда про те, що Миколай рятував дітей серед моря.
Традиційно в Україні, особливо у західних областях, до цього дня готували обрядодії, пов'язані зі святим Миколаєм. Ввечері хтось найповажніший з родини, переважно дідусь, перевдягався на вулиці в "доброго Миколая" (на зразок Діда Мороза), заходив до оселі з подарунками, які батьки, знаючи про дитячі забаганки, готували заздалегідь.
Вручаючи кожному окремо гостинець, святий Миколай згадував все те добре, що зробила дитина протягом року, і соромив за нечемні вчинки. Відтак діти свято вірили в існування цього доброго захисника і намагалися не гнівити "діда Миколая, який знає про все". Це був вельми дійовий виховний момент.
Крім того, в школах влаштовували цікаві вистави, де головною дійовою особою виступав святий Миколай. Поруч з ним неодмінно сусідив меткий чортик, який намагався переконати дідуся в тому, що вручати дітям подарунки не варто, бо вони були неслухняними. Але преамбула таких вистав закінчувалася тим, що "добрий Миколай" цього разу вибачає. Такі драматичні твори, позначені фольклорними сюжетами, писали найвідоміші письменники, зокрема Іван Франко.
Під цю пору зима вже остаточно перебирає свої права. "Миколай бородою трусе, - рече відоме прислів'я, - дорогу стеле". Отже, для селянина це найщедріша пора - зібрано збіжжя, зроблено на зиму відповідні припаси, а отже, можна було розрахуватися з боргами. Хто ж не встигав або не міг до цього дня віддати позички, то казали: "Коли ти мені не віддаси до Миколи, то вже не оддаси ніколи".
Особливою повагою в народі користувалася ікона Миколи Чудотворця. Вона була майже в кожній оселі, оскільки, як уже мовилося, він захищав усіх бідних і знедолених.
На Миколая хлопці вже починали домовлятися про колядки.
Після Миколи пшениця вкриє поле. Хвали зиму після Миколи. До Миколи та й ніколи. Миколай - жінки своєї не май. Варка, Савка та Миколи до добра не доведуть ніколи. У кожному році два Миколи: до першого Миколи не буває холодно ніколи, а до другого Миколи не буває тепла ніколи. Як впаде великий іній - на гарний врожай хліба. Як на Миколу піде дощ, то врожай на озимину. Морозяний день - на урожай хліба і городини.
****
університет правових знань
Чому з нас, працюючих пенсіонерів, утримують відрахування до Пенсійного фонду, адже ми пенсію вже заробили?
Г. Чернухо. м. Сімферополь.

Згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР ) фізичні особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та фізичні особи, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими договорами, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок, тощо та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пільг зі сплати збору працюючим пенсіонерам чинним законодавством не передбачено.
Статтею 69 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено перерахунок пенсій, виходячи з більшого заробітку і стажу пенсіонерів, які пропрацювали після призначення пенсії за віком не менш як два роки.
На виконання Указу Президента України від 04.05 1998 р.
№ 401/98 "Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування" та
відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 04.06 1998 р. № 794 та від 08.06
1998 р. № 832, які регламентують основні положення про персоніфікований облік і заходи щодо його запровадження, правління Пенсійного фонду України своєю постановою від 20.11 1998 р. № 15-4 затвердило комплекс організаційно-розпорядчих та інструктивно-методичних матеріалів, що регламентують процес підготовки і поетапного запровадження СПОВ у регіонах України.
Персоніфікований облік полягає в збиранні, обробленні, систематизації та зберіганні передбачених законодавством про пенсійне забезпечення відомостей про фізичних осіб за весь період трудового життя (дані про заробіток, страхові внески до Пенсійного фонду, стаж роботи тощо), потрібних для правильного призначення пенсії.
Чинною пенсійною системою не передбачено накопичення коштів на окремому рахунку кожної фізичної особи для виплати пенсії лише цій особі. Кошти для виплати пенсій формуються за рахунок усіх працюючих і розподіляються між усіма пенсіонерами.
Абла МАМУТОВ,
головний спеціаліст Київського районного
управління юстиції
м. Сімферополя.
****
Несприятливі дні і години в Грудні
17, вівторок  20.00 - 22.00
19, четвер  21.00 - 23.00
22, неділя   8.00 - 10.00
30, понеділок  10.00 - 13.00

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2002 > Тема "Порадниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=299

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков