Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 17.12.2004 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 17.12.2004
УКРАЇНСЬКА БІБЛІОТЕКА В ПАРИЖІ
Юля ЖАДАН, студентка докторантури Паризького інституту політичних студій.

Париж недарма називають центром світової культури.
У французькій столиці багато національних громад, серед них - і українська. У самому центрі Парижа, в кварталі Сен-Жермен, де зустрічаються паризькі інтелектуали та зародився екзістенціалізм, стоїть будівля української греко-католицької церкви Святого Володимира. Поряд - маленький затишний парк імені Тараса Шевченка, в якому 1978 року було зведено пам'ятник Кобзарю.
Центром українського життя в Парижі є і українська бібліотека ім. Симона Петлюри. Заснована за ініціативи Голови Директорії УНР, який з 1924 року жив у Франції в екзилі, вона у невеличкому будинку на півночі Парижа сусідить з українським православним братством. Бібліотека стала культурним заповітом Симона Петлюри, який мріяв про створення установи, яка б представила європейцям українські політичні прагнення, українську культуру. Статут бібліотеки був поданий на реєстрацію в червні 1926 року, після вбивства Голови Директорії більшовицьким агентом.
На просвітницькій місії бібліотеки наголошував і її перший голова. У офіційній промові з нагоди відкриття В'ячеслав Прокопович казав, що бібліотека "має за свою мету допомоги студіям української культури у Франції. Вона має стати в допомозі й прислузі кожному українцеві, який почуває потребу в рідному слові, який хоче поглибити чи поновити свої знання про рідний край. Вона йде назустріч кожному чужинцеві, який зацікавлений нашою землею, захоче ознайомитися з нею, її народом, його минулим і сучасним...".
Працівники бібліотеки звернулися по допомогу до всіх "українських культурно-просвітницьких організацій, наукових інституцій всього громадянства українського". "Ми приймемо все з подякою, якого б змісту не була книжка, але тільки щоб вона була українською. Ми будемо вдячні і за буквар, і за науковий твір, і за журнал чи оповідання, чи поезії".
І зі всього світу почали надходити книжки, газети, журнали, архівні документи.
У 1930 році у фондах бібліотеки було вже близько 20 тисяч книжок. Першою зареєстрували "Конституцію Української Держави", складену у 1710 році гетьманом Пилипом Орликом. Пізніше при бібліотеці було створено товариство українських студій, був відкритий музей Симона Петлюри, в якому зібрали експонати паризького періоду його життя: меблі, власні речі, рукописи, фотографії, архівні документи.
Однак бурхлива діяльність бібліотеки була перервана.
У 1940 році німці опечатали приміщення і наступного року вивезли фонди до Німеччини, де в той час створювалася бібліотека Східної Європи. Пізніше матеріали евакуювали до Польщі, де їх і знайшла радянська влада. На цьому етапі слід бібліотеки загубився.
І тільки в 1990-х роках дослідниця Гарвардського університету, доктор Патрісія Кеннеді Грімштед виявила між архівами НКВД документи з печаткою Паризької української бібліотеки. На жаль, переговори про повернення фондів до Парижа, які розпочалися зразу ж після одержання цієї інформації дирекцією бібліотеки, на сьогоднішній день успіхом не увінчалися.
Бібліотека відновила свою діяльність у 1946 році. Однак лише через дванадцять років, по закінченню юридичної "бійки" з німецьким урядом, вона змогла придбати нове приміщення і знову взятися за формування фондів. Як і першого разу, на заклик відгукнулися численні представники української діаспори в усьому світі.
Сьогоднішня діяльність бібліотеки, яка приймає близько тисячі читачів на рік, не обмежується видачею книг. Вона бере активну участь у заходах, присвячених Україні, займається організацією виставок та семінарів, відображає українське культурне життя у Франції, допомагає французам українського походження в пошуках українських родичів.
Для всіх українців за кордоном бібліотека - крихітний острівець батьківщини. Як тепло стає на серці, коли чуєш рідну мову і відчуваєш щиру підтримку. Директор бібліотеки пані Ярослава Йосипишин і всі працівники завжди лагідно вітають відвідувачів і допомагають у будь-якому проханні. Побажаємо ж їм сил і наснаги у збереженні й розвитку української культури за тисячі кілометрів від рідної землі.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 17.12.2004 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2738

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков