Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3415)
З потоку життя (6649)
Душі криниця (3593)
Українці мої... (1478)
Резонанс (1532)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1702)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КРИМУ ТОР╤К ЗАФ╤КСУВАЛИ 335 ПОЛ╤ТИЧНО МОТИВОВАНИХ АРЕШТ╤В
Про це в середу на бриф╕нгу в Ки╓в╕ заявив глава Кримськотатарського ресурсного центру, член...


80% УКРА╥НЦ╤В ХОЧУТЬ, ЩОБ ДЕРЖСЛУЖБОВЦ╤ ГОВОРИЛИ УКРА╥НСЬКОЮ
Опитано 2017 респондент╕в в╕ком в╕д 18 рок╕в. Теоретична похибка виб╕рки не перевищу╓ 2,3%.


КРИМЧАНКА З РОС╤ЙСЬКИМ ПАСПОРТОМ НАМАГАЛАСЯ ОТРИМАТИ ПОСАДУ В М╤НОБОРОНИ
Вона претендувала на одну ╕з кер╕вних посад у п╕дрозд╕л╕ департаменту держзакуп╕вель в╕домства.


ЛАЗОРК╤Н В.╤.: НОВА Ф╤ЛОСОФ╤Я ПОБУДОВИ СИСТЕМИ НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ БЕЗПЕКИ - ВИМОГА ЧАСУ
До зб╕рки ув╕йшли основн╕ публ╕кац╕╖ автора, як╕ стосуються його бачення побудови системи...


З РОС╤ЙСЬКО╥ КОЛОН╤╥ ВИЙШОВ ЩЕ ОДИН Ф╤ГУРАНТ «СЕВАСТОПОЛЬСЬКО╥ СПРАВИ»
Про це з посиланням на адвоката Рустема Кямилева пов╕домля╓ у Facebook Кримська сол╕дарн╕сть.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 17.12.2004 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 17.12.2004
УКРАЇНСЬКА БІБЛІОТЕКА В ПАРИЖІ
Юля ЖАДАН, студентка докторантури Паризького інституту політичних студій.

Париж недарма називають центром світової культури.
У французькій столиці багато національних громад, серед них - і українська. У самому центрі Парижа, в кварталі Сен-Жермен, де зустрічаються паризькі інтелектуали та зародився екзістенціалізм, стоїть будівля української греко-католицької церкви Святого Володимира. Поряд - маленький затишний парк імені Тараса Шевченка, в якому 1978 року було зведено пам'ятник Кобзарю.
Центром українського життя в Парижі є і українська бібліотека ім. Симона Петлюри. Заснована за ініціативи Голови Директорії УНР, який з 1924 року жив у Франції в екзилі, вона у невеличкому будинку на півночі Парижа сусідить з українським православним братством. Бібліотека стала культурним заповітом Симона Петлюри, який мріяв про створення установи, яка б представила європейцям українські політичні прагнення, українську культуру. Статут бібліотеки був поданий на реєстрацію в червні 1926 року, після вбивства Голови Директорії більшовицьким агентом.
На просвітницькій місії бібліотеки наголошував і її перший голова. У офіційній промові з нагоди відкриття В'ячеслав Прокопович казав, що бібліотека "має за свою мету допомоги студіям української культури у Франції. Вона має стати в допомозі й прислузі кожному українцеві, який почуває потребу в рідному слові, який хоче поглибити чи поновити свої знання про рідний край. Вона йде назустріч кожному чужинцеві, який зацікавлений нашою землею, захоче ознайомитися з нею, її народом, його минулим і сучасним...".
Працівники бібліотеки звернулися по допомогу до всіх "українських культурно-просвітницьких організацій, наукових інституцій всього громадянства українського". "Ми приймемо все з подякою, якого б змісту не була книжка, але тільки щоб вона була українською. Ми будемо вдячні і за буквар, і за науковий твір, і за журнал чи оповідання, чи поезії".
І зі всього світу почали надходити книжки, газети, журнали, архівні документи.
У 1930 році у фондах бібліотеки було вже близько 20 тисяч книжок. Першою зареєстрували "Конституцію Української Держави", складену у 1710 році гетьманом Пилипом Орликом. Пізніше при бібліотеці було створено товариство українських студій, був відкритий музей Симона Петлюри, в якому зібрали експонати паризького періоду його життя: меблі, власні речі, рукописи, фотографії, архівні документи.
Однак бурхлива діяльність бібліотеки була перервана.
У 1940 році німці опечатали приміщення і наступного року вивезли фонди до Німеччини, де в той час створювалася бібліотека Східної Європи. Пізніше матеріали евакуювали до Польщі, де їх і знайшла радянська влада. На цьому етапі слід бібліотеки загубився.
І тільки в 1990-х роках дослідниця Гарвардського університету, доктор Патрісія Кеннеді Грімштед виявила між архівами НКВД документи з печаткою Паризької української бібліотеки. На жаль, переговори про повернення фондів до Парижа, які розпочалися зразу ж після одержання цієї інформації дирекцією бібліотеки, на сьогоднішній день успіхом не увінчалися.
Бібліотека відновила свою діяльність у 1946 році. Однак лише через дванадцять років, по закінченню юридичної "бійки" з німецьким урядом, вона змогла придбати нове приміщення і знову взятися за формування фондів. Як і першого разу, на заклик відгукнулися численні представники української діаспори в усьому світі.
Сьогоднішня діяльність бібліотеки, яка приймає близько тисячі читачів на рік, не обмежується видачею книг. Вона бере активну участь у заходах, присвячених Україні, займається організацією виставок та семінарів, відображає українське культурне життя у Франції, допомагає французам українського походження в пошуках українських родичів.
Для всіх українців за кордоном бібліотека - крихітний острівець батьківщини. Як тепло стає на серці, коли чуєш рідну мову і відчуваєш щиру підтримку. Директор бібліотеки пані Ярослава Йосипишин і всі працівники завжди лагідно вітають відвідувачів і допомагають у будь-якому проханні. Побажаємо ж їм сил і наснаги у збереженні й розвитку української культури за тисячі кілометрів від рідної землі.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 17.12.2004 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2738

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков