Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4264)
З потоку життя (7284)
Душі криниця (3924)
Українці мої... (1569)
Резонанс (1837)
Урок української (1001)
"Білі плями" історії (1805)
Крим - наш дім (580)
"Будьмо!" (265)
Ми єсть народ? (239)
Бути чи не бути? (120)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (117)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НЕЗАКОННИЙ ╤МПОРТ НАФТОПРОДУКТ╤В ╤ «СТЕЖКА» ДО МЕДВЕДЧУКА: СУДИТИМУТЬ 14 МИТНИК╤В
П╕д час митного оформлення службов╕ особи митниц╕ “не пом╕чали” п╕дм╕ни…


ПРЕЗИДЕНТ ПРИЗНАЧИВ КОСТ╤НА ГЕНПРОКУРОРОМ
Президент Укра╖ни Володимир Зеленський призначив Андр╕я Кост╕на генеральним прокурором Укра╖ни.


ОЛЕКСАНДРА КЛИМЕНКА ПРИЗНАЧИЛИ КЕР╤ВНИКОМ САП
Кер╕вником Спец╕ал╕зовано╖ антикорупц╕йно╖ прокуратури 28 липня був призначений Олександр Клименко.


КОМУН╤ЗМ = РАШИЗМ
У Ки╓в╕ просто неба експону╓ться документальна виставка «Комун╕зм = рашизм».


ОКУПАНТИ ВТЕКЛИ З╤ ЗМ╤╥НОГО
В РФ назвали ще одне жалюг╕дне виправдання сво╓му провалу.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 10.12.2004 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 10.12.2004
Всеукраїнська, шевченківська...
В. Мержвинський, О. Грек

Нещодавно в Таврійському національному університеті ім. В. І. Вернадського відбулася Всеукраїнська наукова конференція "Т. Г. Шевченко в літературному, науковому та мистецькому контекстах", організована кафедрою української літератури разом з відділом Шевченкознавства Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної академії наук України.
Відкриваючи конференцію, завідувач кафедри української літератури ТНУ М. Я. Вишняк  наголосив на важливості подібних заходів нині, коли творчий доробок письменника піддається спекулятивним викривленням, стає засобом політичних ігор. Він підкреслив, що розвиток сучасного шевченкознавства зараз неможливий без урахування суспільних змін, оскільки існуючі інтерпретації творчості Кобзаря часто не задовольняють вимог часу.
На адресу учасників конференції надійшов вітальний лист від голови Ради міністрів АРК С. В. Куницина, який зачитав його прес-секретар. Перший проректор ТНУ В. Ф. Шарапа, акцентуючи на значенні розвитку україністики в Криму, зокрема шевченкознавства, не залишив поза увагою і пекучі проблеми української дійсності, говорив про стан культурного розвитку в Україні.
Пленарне засідання розпочалося з виступу завідуючої відділом шевченкознавства Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, доктора філологічних наук В. Л. Смілянської, яка наголосила на актуальних проблемах наукових студій Шевченка. Вона окреслила проблеми дослідження творчого доробку письменника на сучасному етапі літературознавчої науки. На її думку, постмодерністські інтерпретації доробку письменника не можуть претендувати на об'єктивність, позаяк переважна їх більшість позначені виразним суб'єктивізмом. Маються на увазі праці Г. Грабовича, О. Забужко та інші. Сьогодні спостеріга-ється тенденція десакралізувати постать Шевченка. На жаль, цей процес набирає шовіністичних обрисів, про що, насамперед, свідчать публікації О. Бузини. Очевидно, що проблема сучасного прочитання творчості Т. Г. Шевченка є нагальною, а тому й потребує нових підходів. Саме цьому була присвячена доповідь завідуючого кафедри української літератури ТНУ М. Я. Вишняка, в якій порушено важливі проблеми таких підходів.
На суспільній важливості творчості Т. Г. Шевченка в будь-який час акцентував увагу професор кафедри української літератури ТНУ П. М. Киричок, виголосивши доповідь "Апостол волі і правди". Він підкреслив, що слово Шевчен-ка лишається актуальним в зламні для нашої країни часи, прикладом чого може бути величезна популярність творів письменника в роки Другої світової війни, коли "Кобзар" став найпопулярнішою книгою. Сьогодні ж активну увагу до постаті поета можна пояснити кризою в українському суспільстві, політичною нестабільністю, що знаходить свій вияв у різноманітних ідеологічних баталіях.
Далі робота конференції продовжувалась у секціях - літературознавчій та мовознавчій, на яких було виголошено біля двадцяти доповідей і повідомлень.
Цікавими були виступи старших наукових співробітників відділу шевченкознавства Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України М. М. Павлюка, І. Д. Бажинова, Л. С. Генералюк. М. М. Павлюк виступив з доповіддю "Тарас Шевченко і Айвазовський", в якій зупинився на творчих взаємозв'язках двох майстрів. На основі відгуків Т. Шевченка на полотна Айвазовського та спогадів сучасників він розкрив світоглядні позиції Шевченка і його ставлення до відомого майстра пензля.
Ролі Т. Г. Шевченка у формуванні світоглядних позицій В. І. Вернадського присвятив свою доповідь І. Д. Бажинов. Вдаючись до численних фактів, він зазначив, що українські ідеї були невід'ємним компонентом у житті та творчості В. І. Вернадського, а твор-чий доробок Т. Шевченка став перманентним атрибутом у бутті вченого.
Проблему дослідження творчості поета порушила Л. С. Генералюк у доповіді "Комплексний підхід як спосіб вивчення творчості та особистості Т. Г. Шевченка". Спираючись на праці зарубіжних вчених, вона торкнулася питань синкретизму дослідження творчого доробку митця. Саме через поєднання студій образотворчого і словесного мистецтв, за її словами, часто розкриваються секрети творчості митця. А це дозволяє скласти чіткіше уявлення про манеру авторського письма.
Добре, що до наукових пошуків прилучаються не лише вчені, а й студентська молодь. Одна з доповідей, присвячена заголовкам ранніх творів Т. Г. Шевченка, була підготовлена аспірантом кафедри української літератури ТНУ В. В. Мержвинським та студенткою ІІІ курсу філологічного факультету цього ж вузу Т. В. Преображенською. Вони відзначили, що заголовки творів Шевченка набувають специфічного статусу в розумінні художньої концепції твору, відзначаються особливою семантикою, семантичною наснаженістю,   що призводить до своєрідної символізації назви твору.
Зацікавлення учасників конференції викликали й доповіді доцентів кафедр російської та зарубіжної літератур ТНУ В. В. Лаврова та С. О. Кур'янова. В. В. Лавров свій виступ присвятив російсько-українським зв'язкам, передусім російськомовним перекладам поезій Т. Г. Шевченка. Об'єктом дослідження С. О. Кур'янова стали проблеми творчих взаємозв'язків Т. Г. Шевченка та М. Маркевича.
Досить плідно проходила і робота мовознавчої секції, на якій учасникам конференції були запропоновані доповіді викладачів кафедри українського мовознавства ТНУ та інших, в основному, кримських вузів. Тематика доповідей була досить різноманітною і стосувалася як загальних теоретичних, так і більш конкретних, практичних питань, пов'язаних з творчістю Т. Г. Шевченка. Серед них - "Афоризми у творчості Т. Г. Шевченка" професора кафедри філологічних дисциплін КППФ Полтавського держуніверситету ім. В. Г. Короленка Є. С. Регушевського; "Часова організація ліричної поезії Т. Г. Шевченка (лінгвістичний аналіз) професора ТНУ Г. М. Голосової; "Засоби передачі чужого мовлення в поезії Т. Г. Шевченка "Гайдамаки" доцента кафедри українського мовознавства ТНУ В. П. Ачилової та інші.
Квінтесенцією конференції стала презентація робочого зошита "А" шевченківської енциклопедії, підготовленого відділом Шевченкознавства Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України.
У виступах провідних і старших наукових співробітників відділу В. Л. Смілянської, Н. П. Чамати, Л. С. Генералюк та інших були схарактеризовані завдання та зміст роботи  і наголошувалося на вагомості майбутньої енциклопедії, яка буде першою в Україні серед наукових праць такого типу. Всіх учасників конференції було запрошено до обговорення змісту та форми робочого зошита і закликано до співпраці в його підготовці. Була досягнута домовленість між кафедрою української літератури ТНУ та відділом шевченкознавства Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України про те, щоб подібні конференції стали традиційними.
За матеріалами конференції планується видання наукового збірника.
В. Мержвинський,
аспірант кафедри української літератури ТНУ,
О. Грек,
старший лаборант кафедри української літератури ТНУ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 10.12.2004 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2705

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков