Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4567)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4254)
Українці мої... (1709)
Резонанс (2313)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1866)
Крим - наш дім (1381)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (455)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (267)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗАЛАГОДИТЬ ОБЛ╤ПИХА
Народна медицина


Б╤Л╤ КИТИЦ╤ АКАЦ╤╥
Народна медицина


╤ ДОШКУЛЯ╢, ╤ Л╤КУ╢...
Народна медицина


ЩАВЛЕВИЙ БОРЩ
Народна медицина


БРУСНИЧНИЙ ЧАЙ
Народна медицина




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2025 > Тема "Порадниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 06.06.2025
МЕДОНОСНА МЕДУНКА

До весняних л╕карських рослин належить медунка. ╢ к╕лька ╖╖ вид╕в, але найпоширен╕ша ╕ найц╕нн╕ша – медунка л╕карська. Росте у листяних л╕сах, заростях, серед чагарник╕в, зустр╕ча╓мо ╖╖ ╕ в садах. Водночас любить ╕ в╕дкрит╕ м╕сця, луки, поля, городи. Масово цв╕те у травн╕.

Стебла прямостояч╕, заввишки 10-15 см. Листки серцевидн╕, загострен╕, в 1,5 раза довш╕ за свою ширину. Кв╕ти на коротких н╕жках, спочатку червон╕, пот╕м голубувато-ф╕олетов╕.

Пас╕чники пошановують ╖╖ за те, що це рання медоносна рослина. Тому медунку ╕нколи вирощують б╕ля вулик╕в.

У народних зц╕лител╕в сво╓ пошанування до рослини. Л╕ки з не╖ готують як в╕дхаркувальний зас╕б при бронх╕тах, запаленн╕ слизово╖ оболонки дихальних шлях╕в, сухому кашл╕.

Наземну частину рослини заготовляються п╕д час цв╕т╕ння. Кор╕нц╕ заготовляють наприк╕нц╕ л╕та та восени.

* * *

Чай з медунки (1 чайна ложка засушено╖ подр╕бнено╖ трави на 200 мл окропу) не зашкодить ╕ хворим на цукровий д╕абет, хоч в╕н ма╓ солодкий присмак.

* * *

Запалення бронх╕в:

-2 столов╕ ложки ус╕╓╖ рослини (беруть засушен╕ подр╕бнен╕ наземну частину ╕ кор╕нц╕) залити окропом – 0,5 л. Варити на малому вогн╕ 7-8 хвилин. Настоювати у закритому посуд╕ 1 годину. Проц╕дити. Цю порц╕ю випити протягом дня за 4-5 раз╕в у перервах м╕ж вживанням ╖ж╕.

* * *

Якщо при в╕дхаркуванн╕ з бронх╕в чи легень вид╕ля╓ться кров:

-Готують м╕цний в╕двар ╕з засушеного подр╕бненого кореня медунки (2 столов╕ ложки на 0,5 л води). Довести до кип╕ння ╕ варити 8-10 хвилин. Настоювати 1 годину упосуд╕ п╕д кришкою. Проц╕дити. Цю порц╕ю випити протягом дня за 5-6 раз╕в.

* * *

Напар для гн╕йних ран:

-4 столов╕ ложки ус╕╓╖ засушено╖ подр╕бнено╖рослини засипати у термос ╕ залити окропом – 1 л. Настоювати м╕н╕мум 2 години. Проц╕дити. Використовувати для промивань ╕ примочок.

* * *

При кишкових ╕нфекц╕ях, проносах готують аналог╕чний напар, але 2 столов╕ ложки медунки на 1 л окропу. Випити протягом дня за 5-6 раз╕в у перервах м╕ж вживанням ╖ж╕.

* * *

Туберкульоз легень:

-1 столову ложку засушених подр╕бнених корен╕в медунки залити теплою водою – 400 мл. Довести до кип╕ння ╕ варити на малому вогн╕ 7-8 хвилин. Настоювати 1 годину у закритому посуд╕. Проц╕дити. Пити по 100 мл чотири рази на день за 20 хвилин до ╖ди.

* * *

Для покращення травлення використовують комб╕нований чай з наземних частин медунки, споришу, хвоща польового та листя кропиви дводомно╖. Беруть в однаков╕й к╕лькост╕. Готують з розрахунку:

-1 десертна ложка засушеного подр╕бненого збору на 200 мл окропу. Вживають через 10 хвилин п╕сля ╖ди. Протягом дня випити три таких порц╕╖.

* * *

Через вм╕ст дубильних речовин, медунка ма╓ антибактер╕альн╕ властивост╕. Тому щойно заготовлену рослину додають до салат╕в, або ж готують салати з не╖. Вона також п╕дсилить ╕мун╕тет.

* * *

Готуючи гор╕лчан╕ (╕деться насамперед про самогон) настоянки на л╕карських травах, додавали й медунку. Вона покращить запах ╕ смак алкогольного продукту. Але з л╕кувальною метою самих гор╕лчаних чи спиртових настоянок з медунки не виготовляють, бо вони в жодному раз╕ не дадуть належного ефекту.

 

У Б╤Л╤Й СУКН╤

Як т╕льки зацв╕те черемха, наче д╕вчина одягнула б╕лу вес╕льну сукню, заготовте цв╕т деревця ╕ засуш╕ть його:

-1 чайну ложку цв╕ту запарюють у 200 мл окропу протягом 20 хвилин. (Посуд ма╓ бути закритим). Проц╕джують. Такий напар допомага╓ при головних болях ╕ безсонн╕. Краще його випити на н╕ч.

ПРОСТУДНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

-До 200 мл сухого б╕лого вина додати 1 чайну ложку кориц╕. Добре розм╕шати. Довести до кип╕ння, але не кип’ятити. Випити гарячим на н╕ч.

-Приймати ╕нгаляц╕╖ напаром засушено╖ подр╕бнено╖ трави чебрецю. К╕льк╕сть ╕ тривал╕сть процедур протягом дня – дов╕льна.

ПОЧЕРВОН╤ННЯ ГОРЛА

Протипоказан╕ будь-як╕ гаряч╕ страви ╕ ча╖. ╥х ╖сти, пити т╕льки теплими. Температура ма╓ сягати не б╕льше +36 С.Уникати шоколаду, цукерок, меду, сол╕, як╕ можуть спричинити ще бульше подразнення. Цитрусов╕ також зашкодять. Час в╕д часу ╖сти злегка п╕д╕гр╕те на водян╕й бан╕ вершкове масло.

БРУСНИЦЯ ╤ МЕЛ╤СА ЗАВЖДИ НАПОГОТОВ╤

У народ╕ цю недугу називають грудна жаба, задуха. У фахов╕й медицин╕ – стенокард╕я. ╢ чимало засоб╕в ╖╖ л╕кування. Але зверн╕ть увагу на два з найдоступн╕ших з них (за порадами народних зц╕лител╕в):

-Щодня споживати хоча б 100 г св╕жих або заморожених яг╕д брусниц╕.

-Пити чай з мел╕си. Готують з розрахунку – 1 чайна ложка засушено╖ подр╕бнено╖ рослини на 200 мл окропу. Протягом дня випити дв╕ таких порц╕╖.

ЗБ╤ЛЬШЕННЯ Л╤МФОВУЗЛ╤В

-Щодня пити по 50 мл св╕жого соку з кореня лопуха великого. На жаль, л╕кування належить до сезонних. Адже цей с╕к не консервують.

ТАЛАБАН НЕ П╤ДВЕДЕ

Для пол╕пшення травлення, особливо при знижен╕й секрец╕╖ шлунка, навесн╕ вживають салат з молодих листк╕в талабану. ╥х приправляють ол╕╓ю, можна й поперчити, додати др╕бку сол╕. Денна норма – хоча б 75 г. ╥дять салат за 30 хвилин до об╕ду та вечер╕.

ШК╤ДНИК, АЛЕ КОРИСНИЙ...

Л╕куючи туберкульоз шк╕ри, у давн╕ш╕ часи використовували медведку польову. Сп╕йманих шк╕дник╕в сушили ╕ перетирали на порошок:

-Його ковтали трич╕ на день по третин╕ чайно╖ ложки ╕ запивали теплою водою – 150 мл, а ще краще квасом. Вживати порошок потр╕бно за 15-20 хвилин до ╖ди. Через 10 дн╕в л╕кування робити перервуна 3-4 дн╕. Протягом року – не б╕льше 5-6 курс╕в.

ПОЗИТИВНИЙ ВПЛИВ БУЗИНИ

Марно зневажають бузину, бо у раз╕ запалення сечового м╕хура:

-1 столову ложку засушених кв╕ток бузини чорно╖ залити окропом – 0,5 л. Кип’ятити на малому вогн╕ 3 хвилини. Проц╕дити. Випити протягом дня за три рази у перервах м╕ж вживанням ╖ж╕.

-Аналог╕чно використовують подр╕бнений кор╕нь бузини чорно╖. Але беруть т╕льки св╕жу сировину, заливають окропом ╕ варять на малому вогн╕ 7-8 хвилин.

Курс л╕кування – до повного одужання.

ПРАГНЕННЯ СХУДНУТИ

Той, хто прагне схуднути, дотриму╓ться строго╖ д╕╓ти. Але в╕дчуття голоду завжди пересл╕ду╓ його. Тод╕ ╖жте волоськ╕ гор╕хи (не б╕льше 100 г на день). Вони – джерело корисних жир╕в, в╕там╕н╕в та необх╕дних людському орган╕зму м╕кроелелмент╕в.

ПРОТИ СП╤ТН╤ННЯ

Якщо пост╕йно п╕тн╕ють руки чи ноги, то для ╖х вмивання використовуйте не мило, шампун╕, а харчову соду.

Тарас ЛЕХМАН

м. Шептицький

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2025 > Тема "Порадниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=27040

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков