"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2025 > Тема "Душі криниця"
#20 за 16.05.2025
МОВОЮ ПЛАКАТА ╤ ФОТОГРАФ╤╥
8 травня в Нац╕ональному музе╖ л╕тератури Укра╖ни в╕дкрилася виставка «De Facto – Status War». Так, Укра╖на фактично перебува╓ в стан╕ в╕йни. Важливо пам'ятати про це й ус╕ляко сприяти прагненню укра╖нц╕в нагадувати та говорити всьому св╕тов╕ про св╕й б╕ль, зокрема, й промовистими образами.
Упродовж 2022-2025 рок╕в над про╓ктом «De Facto – Status War” працювали в╕дом╕ документал╕сти, профес╕йн╕ художники, талановит╕ аматори, д╕ти та п╕дл╕тки. М╕жнародний про╓кт об’╓днав митц╕в з Укра╖ни, Груз╕╖, Франц╕╖, Чех╕╖, Польщ╕, США, Н╕дерланд╕в, Н╕меччини, К╕пру, Норвег╕╖.
Емблему про╓кту розробила талановита укра╖нська мисткиня Св╕тлана Бойкова-Калюжна. У центр╕ емблеми майстриня зобразила хрест у кол╕ ╕з сердець, як символ в╕ри. Численн╕ крапки символ╕зують безв╕сти зниклих захисник╕в ╕ захисниць Укра╖ни. Ц╕ складов╕ об’╓днан╕ у синьо-жовту з╕рку – розу в╕тр╕в, як символ, що матер╕, дружини, родини шукають скр╕зь сво╖х р╕дних, як╕ пропали безв╕сти п╕д час в╕йни. Пелюстки у форм╕ стил╕зованого тризуба стали нагадуванням, що у пошуках допомага╓ держава. Для орган╕затор╕в проекту висл╕в «Зниклий безв╕сти – не означа╓ забутий» - не проста фраза. Серед нас ╓ т╕, хто любить, не втрача╓ над╕╖, шука╓ ╕ чека╓ на повернення р╕дних з 2014 року.
Протягом трьох рок╕в кращ╕ твори антиво╓нно╖ виставки «De Facto – Status War» були презентован╕ в м╕стах Н╕меччини, Болгар╕╖, Австр╕╖, Марокко, Велик╕й Британ╕╖.
Виставка в Музе╖ л╕тератури презенту╓ ун╕кальн╕ св╕тлини та патр╕отичн╕ арт-плакати, виконан╕ в стил╕стиц╕ традиц╕йних укра╖нських декоративних розпис╕в. По╓днання естетики сучасного укра╖нського плакату з традиц╕ями петрик╕вки, кос╕вського кахляного живопису, тавр╕йського ╕ самчик╕вського розпис╕в, кримськотатарсько╖ орнаментики – наповню╓ реальною силою протистояти злу. Змальован╕ образи яскрав╕, зрозум╕л╕ та в╕дтворюють укра╖нську самобутн╕сть, яка в╕др╕зня╓ укра╖нський патр╕отичний плакат в╕д постер╕в радянсько╖ доби. Побачене заохочу╓ пам'ятати предк╕в, пишатися нац╕╓ю геро╖в.
Катерина Гн╓ушева ╕з Запор╕жжя на сво╓му плакат╕ зобразила засмучену д╕вчину, облямовану калиною, ╕ п╕дписала: «Чогось наша славна Укра╖на зажурилася».
Лариса Аполлонова з м╕ста Суми сво╖м плакатом вт╕ша╓: «Не сумуй! Ще з╕йде сонечко!»
Лена Вовк з м╕ста Синельникове Дн╕пропетровсько╖ област╕ впевнена: «Висто╖мо, як п╕вник ╕з Бородянки». Художниця намалювала декоративного п╕вника, який залишився ц╕лим у зруйнован╕й рос╕йськими обстр╕лами квартир╕ в Бородянц╕.
Анастас╕я Пономарьова з Хмельницького назвала св╕й плакат «Кв╕ти незламност╕». В земл╕ череп ╕з схрещеними к╕стками. А над ним росте кв╕тка з тризубом. Напис: «Наперек╕р усьому розкв╕та╓мо».
Анна Чечель ╕з м╕ста Дн╕пра стверджу╓: «Ми на сво╖й земл╕».
Олена Н╕колюк ╕з Черкас намалювала плакат «Кобза перемоги». Художниця зобразила кобзу з кв╕тами ╕ п╕дписала: «Гомон╕ла наша кобза, Гучною перемогою».
Св╕тлана Бойкова-Калюжна з Микола╓ва сво╖м плакатом висловлю╓ впевнен╕сть: «Пекельна бавовна збереже неньку».
В╕олетта Величко створила плакат «Незламний ╤рп╕нь». Зруйноване м╕сто, але над ним височить прекрасна кв╕тка, як символ життя, яке неможливо знищити.
Пригаду╓те, як рос╕йськ╕ окупанти розташувалися в рад╕оактивному рудому л╕с╕ в Чоронобильськ╕й зон╕? Катерина Гн╓ушева пророку╓ загарбникам: «Ти можеш покинути рудий л╕с, але рудий л╕с вже не покине тебе».
Ангел╕на Харченко з Черкас намалювала вбитого Пут╕на в трун╕ ╕ п╕дписала: «Жест добро╖ вол╕. Чека╓мо!»
Також на виставц╕ експону╓ться фото грузинсько╖ журнал╕стки, кандидатки юридичних наук, правозахисниц╕, громадсько╖ д╕ячки Манани Абашидзе ╕ ╖╖ чолов╕ка Серго. Серго – ветеран АТО, а з 24 лютого 2022 року на пол╕ бою. Ма╓ нагороди. На фото – грузинськ╕ добровольц╕, життя Укра╖ни в час в╕йни.
Фото Манани бачили в Укра╖н╕, Груз╕╖, кра╖нах Балт╕╖. Вона з колегами за три роки в╕йни зняла два документальн╕ ф╕льми про те, як живуть укра╖нц╕, як вчаться ╖хн╕ д╕ти в школах на прифронтових територ╕ях.
Орган╕затором мистецько╖ под╕╖ ╓ Громадська орган╕зац╕я «Спадщина. ЮА», що об’╓днала навколо важливо╖ теми митц╕в, представник╕в громадськост╕, м╕жнародн╕ орган╕зац╕╖.
Про╓кт «De Facto – Status War” став можливий завдяки ф╕нансов╕й п╕дтримц╕ М╕жнародно╖ ком╕с╕╖ з питань зниклих безв╕сти коштом Норвезького агентства з розвитку та сп╕вроб╕тництва.
В червн╕ виставка буде представлена в Дн╕пр╕ ╕ Микола╓в╕.
Анатол╕й Зборовський
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2025 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26984
|