"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2025 > Тема "З перших уст"
#20 за 16.05.2025
НОВ╤ БЕЗПЕКОВ╤ АЛЬЯНСИ ЯК АЛЬТЕРНАТИВА СВ╤ТОВОМУ ПОРЯДКУ ДИКТАТУР
Виступ Надзвичайного ╕ Повноважного посла Укра╖ни у Велик╕й Британ╕╖ ╕ П╕вн╕чн╕й ╤рланд╕╖, Головнокомандувача ЗСУ (2021–2024) Валер╕я Залужного на Лондонськ╕й безпеков╕й конференц╕╖, 9 травня 2025 року.
Дуже символ╕чно виступати саме сьогодн╕, коли св╕т мав би в╕дзначати 80-ту р╕чницю завершення в╕йни проти фашизму. Але на жаль, кра╖на, яка постраждала в╕д фашизму тод╕, вже сьогодн╕, спочатку привласнивши колективну перемогу, продовжу╓ жорстоку в╕йну. Вбиваючи, як ╕ 80 рок╕в тому фашисти, ж╕нок ╕ д╕тей п╕д гаслами власно╖ пропаганди. ╤ навпаки, нащадки тих, хто силою склав зброю, ус╕ма силами намагаються захистити укра╖нський народ. Що ж трапилося у цьому св╕т╕?
Але передус╕м я хот╕в би зазначити, що ми надзвичайно вдячн╕ вам, нашим партнерам, бо без вашо╖ допомоги грошима ╕ збро╓ю, без пол╕тично╖ та морально╖ п╕дтримки, безумовно, сьогодн╕ б мого виступу тут просто не було. Зах╕дна допомога дала можлив╕сть нам не впасти ╕ вистояти. Зв╕сно, п╕дтверджую, за кожну затримку ╕нколи нам доводилося платити дуже велику ц╕ну. Але вже сьогодн╕, в 2025 роц╕, мабуть, тако╖ п╕дтримки принципово недостатньо. Мова зараз не про к╕льк╕сть чи строки допомоги, хоча вони все ще важлив╕.
Сьогодн╕ я хочу вести мову про зростаюч╕ загрози, як╕ продовжують руйнувати св╕товий порядок, ╕ зовс╕м скоро можуть привести до того, що кожному з нас у ц╕й зал╕ потр╕бна буде допомога. Усе це в╕дбува╓ться на тл╕ в╕йни в Укра╖ни, де, ус╕м очевидно, укра╖нськ╕ солдати воюють не т╕льки з об’╓днаними ресурсами Рос╕╖, Китаю, П╕вн╕чно╖ Коре╖ та ╤рану, а вже й з ╖хн╕ми солдатами. Чи не зда╓ться вам дивним, що в 21 стол╕тт╕, р╕вно через 80 рок╕в п╕сля завершення само╖ криваво╖ в╕йни людства, в самому центр╕ ╢вропи одинадцятий р╕к точиться в╕йна, яка щодня набира╓ все б╕льше оберт╕в, поглинаючи все б╕льше ╕ б╕льше жертв? Вас це не диву╓? А як щодо св╕тового порядку? Чи ╕сну╓ в╕н взагал╕?
Ось вам наш досв╕д про св╕товий порядок. Так-от, найважче це пояснити д╕тям, чи╖ батьки загинули на справжньому фронт╕. Неможливо пояснити батькам, як╕ втратили сво╖х н╕ в чому не винних д╕тей. Ще я можу розказати, як це - розмовляти з матерями, як╕ нав╕ть не знають, де ╖х дитина ╕ спод╕ваються на диво до останнього.
Давайте розберемося, що ж означав для Укра╖ни цей "св╕товий порядок", що ╕снував до 8 серпня 2008 року. Я навмисно повертаюся до ц╕╓╖ дати, бо саме тод╕, коли рос╕йськ╕ ракети ╕ снаряди полет╕ли на голови грузинських д╕тей, цей св╕товий порядок мав би дати про себе знати. Але св╕товий порядок мовчав, ╕ спостер╕гав, як одна кра╖на дозволила соб╕ вбивати людей ╕ншо╖ кра╖ни. А як же правила, на яких тримався цей св╕товий порядок? Ц╕ правила, як╕ збер╕галися в орган╕зац╕╖, яка назива╓ться ООН, також мовчали. А р╕вно через 17 рок╕в ╕ сама ця орган╕зац╕я - так, це ООН - в 2025 роц╕ вже не змогла нав╕ть оф╕ц╕йно визнати очевидний факт щоденного вбивства укра╖нц╕в.
Вже в 2014 роц╕ цей св╕товий порядок врешт╕ проявив стурбован╕сть. Внасл╕док тако╖ стурбованост╕ 24 лютого 2022 року, як ╕ в 1941 роц╕ нацисти, р╕вно о 4 годин╕ ранку нов╕ людожери на танках розпочали давити укра╖нську державу. Унасл╕док цього Укра╖на сьогодн╕ втратила десятки тисяч вбитими ╕ сотн╕ тисяч пораненими. М╕льйони людей втратили сво╖ дом╕вки. М╕льйони укра╖нц╕в залишили кра╖ну? рятуючи сво╖х д╕тей в╕д в╕йни. Окупована ворогом територ╕я вигляда╓ як кам’яна пустеля ╕з апокал╕псису.
Щодня цей же ворог тероризу╓ мирних жител╕в ракетами, бомбами ╕ шахедами, вбиваючи принципово ж╕нок ╕ д╕тей. Б╕льш╕сть чолов╕чого населення - на фронт╕. Ось що таке св╕товий порядок для укра╖нц╕в. Його просто не ╕сну╓. Його не ╕снувало для Укра╖ни н╕ в 2014 роц╕, н╕ в 2022, не ╕сну╓ ╕ зараз. Можливо, ви вважа╓те, що вам пощастило б╕льше . Ви - не Укра╖на. У вас цього не буде. Вимушений вас засмутити. Деяк╕ в Укра╖н╕ теж так думали ╕ в 2008 роц╕, ╕ в 2014. До реч╕, багато саме з цих, останн╕х, уже в склад╕ ╕ншо╖ арм╕╖, в 2022 роц╕ прийшли вбивати з ордою сво╖х вчорашн╕х родич╕в ╕ сус╕д╕в.
Для мене особливо ц╕каво сьогодн╕ спостер╕гати саме за тими в ╢вроп╕, хто дуже здивувався емоц╕йним виступам в Мюнхен╕ 2025 року, а не тому, що в╕дбувалося зовс╕м поруч в Укра╖н╕ впродовж 11 рок╕в.
╤ як насл╕док, Укра╖на, яка залишилася поза тим св╕товим порядком, вимушена була виборювати право жити з╕ збро╓ю в руках, ц╕ною житт╕в власного народу. ╤ ми, до реч╕, обов’язково простежимо, щоб у наступному св╕товому порядку Укра╖на не залишилася поза його межами.
Але вже нема╓ н╕якого св╕тового порядку, описаного в працях великих творц╕в л╕берального св╕ту. В╕н прийшов до свого лог╕чного к╕нця п╕д тиском невдоволених, з одного боку, ╕ страхом та неспроможн╕стю - з ╕ншого. Внасл╕док цього, ╕снуюча система св╕тового порядку, яка ╕сторично базувалася на двох складниках - набор╕ правил та баланс╕ сил, почала руйнуватися. Бо забезпечуватися ц╕ правила мали б силою примусу, яку забезпечують л╕дери св╕тово╖ пол╕тики.
Правила, прописан╕ для сп╕льного ╕снування, не д╕ють. ╤нституц╕╖, призначен╕ для контролю виконання цих правил, вже н╕коли не зможуть ╖х контролювати, бо сам╕ ╓ частиною тих, хто невдоволен╕ цими правилами.
Сила договору нема╓ н╕якого значення. Деструктивн╕ тенденц╕╖ у систем╕ св╕тово╖ безпеки поставили п╕д сумн╕в систему м╕жнародних безпекових гарант╕й. Чого вартий, наприклад, Будапештський меморандум? Р╕вно того, що ╕ 5 стаття договору НАТО. Поняття гарант╕й безпеки – правових, дипломатичних та в╕йськових – втратило свою безумовн╕сть. Та й сам пошук цих гарант╕й, на приклад╕ Укра╖ни, ставить п╕д сумн╕в взагал╕ ╖х ╕снування саме сьогодн╕.
Н╕якого балансу сил, про який так наполегливо нам розпов╕дали викладач╕ в ун╕верситетах, вже не ╕сну╓. Того саме балансу, який був утворений п╕сля зак╕нчення холодно╖ в╕йни. ╤ не т╕льки морально, а й ф╕зично. Якщо хтось п╕д статтю 5 НАТО вим╕рю╓ власну во╓нну силу зразком останньо╖ в╕йни в ╤раку – я вам дуже сп╕вчуваю.
╤ ще дуже важливий аспект, про який сьогодн╕ чомусь бояться згадувати. Це - мораль. Саме на основ╕ принцип╕в ╕ норм загальнолюдсько╖ морал╕ ╕ мав би будуватися св╕товий порядок. Але де ж вона? Людське життя ма╓ бути найвищою ц╕нн╕стю. У найб╕льш складних обставинах, за в╕дсутност╕ пол╕тичного ╕ правового регулювання саме норми морал╕ можуть бути чи не ╓диними ор╕╓нтирами повед╕нки держав. Але ╖╖, морал╕, також нема╓. Бо над нею добре попрацювали т╕ ж невдоволен╕ цим устро╓м.
З’явилися нов╕тн╕ ╕нформац╕йн╕ технолог╕╖, як╕ трансформують соц╕альну комун╕кац╕ю ╕ тим самим зм╕нюють сусп╕льства. Традиц╕йн╕ мед╕а дедал╕ б╕льше поступалися м╕сцем соц╕альним мережам. Вже давно зникли ф╕льтри, як╕ могли ускладнювати поширення недостов╕рно╖ ╕нформац╕╖ та руйн╕вних психолог╕чних вплив╕в. Сьогодн╕ нав╕ть божев╕льний може у мить перетворитися на експерта, а згодом ╕ впливати на настро╖ м╕льйон╕в, а через це - й на державну пол╕тику.
╤ тод╕, коли одна частина людства, зачарована власним споко╓м ╕ добробутом, боролася з╕ зморшками та просувала ╕де╖ "соц╕ально╖ справедливост╕" та толерантност╕, ╕нша сторона точила нож╕ ╕ виховувала вбивць. З часом, як я вже казав, ╕ сам орган, який мав оп╕куватися м╕жнародною мораллю, не визнав нав╕ть агресора саме агресором. Бо для одних мораль - це вбивства, а для ╕нших - просто б╕знес, ╕ н╕яко╖ морал╕.
Ось ми й прийшли до головного питання. А що саме зараз представляють собою ╕снуюч╕ альянси, як╕ були основою св╕тового порядку?
Мен╕ важко ╕ не дуже при╓мно давати оц╕нку тим, хто допомагав ╕ допомага╓ нам. Але все ж таки, якщо ми шука╓мо вих╕д, то я буду в╕двертий ╕ скажу виключно власну думку.
Я спод╕ваюся, що НАТО, швидше за все, витрима╓ цей тест на м╕цн╕сть, який законом╕рно мав би бути. Я щиро бажаю, щоб це були лише моральн╕ випробування. Але це лише мо╓ бажання. Разом з тим:
НАТО пан╕чно бо╖ться розширюватися за рахунок таких кра╖н як Укра╖на чи, наприклад, Молдова або Груз╕я. Це д╕йсно страх перед Рос╕╓ю, що ц╕ кра╖ни, мабуть, належать ╖й. Тод╕ виника╓ питання: а для чого тод╕ цей альянс, якщо в╕н пан╕чно бо╖ться мати ворог╕в? Чи може в╕н тод╕, хоча б теоретично, в╕д╕гравати якусь роль у забезпеченн╕ безпеки яко╖сь групи кра╖н?
Все той же страх ескалац╕╖ чи червоних л╕н╕й, чи ще чогось, не т╕льки у мене а й у деяких член╕в альянсу, виклика╓ сумн╕в щодо поки г╕потетичного виконання статт╕ 5. У нин╕шн╕й ситуац╕╖ це вкрай тривожний сигнал.
Я неодноразово повторював, що природа сучасно╖ в╕йни зм╕нилася ╕ продовжу╓ зм╕нюватися. Коли я кажу про природу в╕йни, я маю на уваз╕ не лише безп╕лотники, що захопили поле бою. Н╕коли не вигадуйте соб╕, що вам потр╕бна трансформац╕я оборонно╖ промисловост╕ або переозбро╓ння. Вам потр╕бна нова державна пол╕тика. Як це було колись - за час╕в приборкання атомно╖ енерг╕╖ або осво╓ння космосу. Я кажу про технолог╕╖, як╕ продовжують розвиватися, кажу про нову науку, про виробництво ╕, зв╕сно, про застосування збройних сил. А це ╕ нова тактика, ╕ нова орган╕зац╕я, нов╕ доктрини, нова п╕дготовка ╕ оборонне планування (вид╕лення кошт╕в). Усе це потребу╓ не т╕льки додаткових ресурс╕в, а й, головне, додаткового часу. Наприклад, якщо прямо сьогодн╕ ввечер╕ НАТО в╕дмовиться в╕д танк╕в ╕ почне опановувати технолог╕╖, то десь за 5 рок╕в зможе досягти р╕вня ЗСУ зразка 2024 року. Але технолог╕╖ за цей час п╕дуть дал╕. Як ╕ вороги.
Природа сучасно╖ в╕йни далека в╕д того, чим зараз оперу╓ НАТО. А тому, нин╕шн╕й потенц╕ал може бути використаний за досить короткий терм╕н. Якщо майбутня в╕йна охопить дек╕лька рег╕он╕в, то ресурс буде вичерпаний ще швидше.
Це лише дек╕лька приклад╕в того, як можна оц╕нити ефективн╕сть альянсу з реал╕стичного боку. Я сумн╕ваюсь, що те, про що я веду зараз мову, нев╕домо, скажемо так, в╕рог╕дному противнику.
Що ж робити дал╕?
Начебто все просто. Спочатку знайти л╕дер╕в, як╕ мають см╕лив╕сть подивитися правд╕ в оч╕ ╕ повести у майбутн╓.
Сьогодн╕ вс╕ пол╕тики шукають сво╖ перемоги в минулому, куди вони хот╕ли би повернутися. Хтось хоче в╕дновити СРСР та повернути НАТО до кордон╕в 1997 року, дехто хоче зробити Америку великою знову, хтось м╕рку╓ про Велику Угорщину, хтось - про велич Османсько╖ ╕мпер╕╖. Китай надиха╓ться сво╓ю ╕стор╕╓ю, коли в╕н був л╕дером св╕тового розвитку. Але правда в тому, що, мабуть, сьогодн╕ повернутися в минуле неможливо. Св╕т зовс╕м ╕нший. А технолог╕чний розвиток ще раз може все зм╕нити, роблячи повернення в минуле неможливим. А отже у вс╕х у нас ╓ шанс зберегти власних д╕тей ╕ ╖х майбутн╓.
Що це означа╓? Це означа╓, що глобальн╕ проблеми вимагають глобального вир╕шення. А це саме побудова альтернативи св╕товому порядку диктатур, який вже форму╓ться.
Зв╕сно, це ма╓ розпочатися з того, що зах╕дний св╕т не може дозволити соб╕, щоб Укра╖на програла битву з ворогами, як╕ планують ╖╖ знищення. Бо саме Укра╖на – перепона для нового св╕тового порядку в ╢вроп╕.
Наступним кроком, зв╕сно, ма╓ бути побудова абсолютно ново╖ арх╕тектури безпеки ╢вропи. Очевидно, що нова американська пол╕тика, скор╕ш за все, означа╓, що безпековий контракт з ╢вропою завершився.
Тод╕ Укра╖на потр╕бна ╢вроп╕ як щит. Ми ма╓мо найб╕льшу арм╕ю на континент╕. Ми ╓дин╕ ма╓мо арм╕ю, яка зна╓, як стримувати Рос╕ю. Ми ╓дин╕ ма╓мо арм╕ю, яка вм╕╓ вести сучасну високотехнолог╕чну в╕йну.
╢вропа потр╕бна Укра╖н╕ як джерело ╕нвестиц╕й, пол╕тично╖ та морально╖ п╕дтримки.
╢вроп╕ потр╕бно консол╕дуватися. Труднощ╕, як╕ виникли сьогодн╕ та будуть виникати попереду, надають поштовх для формування нового союзу – безпекового, перш за все, а пот╕м - економ╕чного. В цьому союз╕ Укра╖на гратиме важливу роль, бо без Укра╖ни в╕н неможливий.
Отже, попереду, нас чекають нов╕ альянси ╕ коал╕ц╕╖. Стр╕мкий розвиток технолог╕й да╓ шанс на безпеку. Але лише тим, хто буде здатний будувати гнучк╕ коал╕ц╕╖. Так, сьогодн╕, з одного боку технолог╕чна конкуренц╕я м╕ж потенц╕йними супротивниками б╕льше не демонстру╓ прямо╖ залежност╕ в╕д економ╕чного потенц╕алу та ВВП. Здешевлення ╕нформац╕йних технолог╕й розв╕дки, сучасних засоб╕в ураження, рад╕оелектронно╖ боротьби та ситуац╕йно╖ об╕знаност╕ робить ╖х доступними для фактично будь-яко╖ кра╖ни св╕ту.
З ╕ншого боку, рос╕йсько-укра╖нська в╕йна, а також розвиток во╓нних потенц╕ал╕в деяких кра╖н св╕ту показують, що окрем╕ держави можуть мати технолог╕чну перевагу за окремими напрямами, проте жодна з них не зможе забезпечити власну самодостатн╕сть за вс╕м спектром сучасних оборонних технолог╕й. Нав╕ть Сполучен╕ Штати Америки, зг╕дно з останн╕ми досл╕дженнями, в╕дстають в╕д ряду кра╖н за такими критично важливими напрямами майбутнього, як 5G, г╕перзвукова зброя, засоби РЕБ, нап╕впров╕дники, спрямована енерг╕я та квантов╕ технолог╕╖.
В╕дтак, пошук союз╕в ╕ альянс╕в для сп╕льно╖ розробки та обм╕ну передовими технолог╕ями, посилення виробничих можливостей та консол╕дац╕╖ ресурс╕в, стане абсолютною необх╕дн╕стю для кра╖н, як╕ будуть хот╕ти забезпечити власну технолог╕чну перевагу, ╕ як насл╕док гарант╕╖ власно╖ безпеки. Бо контроль над критичними ресурсами ╕ технолог╕ями стане питанням виживання.
╤ останн╓. У таких альянс╕в осв╕та ╕ наука – найкраща ╕нвестиц╕я, а ╕нновац╕йний потенц╕ал – нова ключова конкурентна перевага майбутнього.
https://www.pravda.com.ua/columns/2025/05/9/7511519/
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 16.05.2025 > Тема "З перших уст"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26982
|