Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4548)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4241)
Українці мої... (1705)
Резонанс (2271)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1861)
Крим - наш дім (1329)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (442)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (258)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УЛЯНА КРАВЧЕНКО: УКРА╥НСЬКА ПИСЬМЕННИЦЯ З Н╤МЕЦЬКИМ КОР╤ННЯМ
«Я хочу виплекати св╕домих укра╖нц╕в! Хочу дати ╖м повне в╕дчуття любов╕ й...


БУТИ – НАРОДОМ!
Пам'ят╕ поета, проза╖ка, публ╕циста, журнал╕ста ╕ громадського д╕яча ╤вана Низового…


ДОНЕЦЬКИЙ ШАХТАР МИКОЛА ВОЛИНКО
Шахтар╕ 1989-го ╕ 2014-го – це небо ╕ земля…


22 ГЕРО╥ УКРПОШТИ
Виставка присвячена пам'ят╕ 22-х геро╖в-поштовик╕в, як╕ загинули в рос╕йсько-укра╖нськ╕й...


БОРОТЬБА ЗА ДУШУ ЛЮДИНИ
Мене з╕гр╕ва╓ св╕тло душ╕ незабутньо╖ ╤рини Дмитр╕вни Фар╕он…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 11.04.2025 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 11.04.2025
СОТНИК УКРА╥НСЬКО╥ ГАЛИЦЬКО╥ АРМ╤╥ ОСИП СТАН╤М╤Р

У тривал╕й боротьб╕ укра╖нського народу за незалежн╕сть сво╓╖ держави зустр╕ча╓мо постат╕ патр╕от╕в, як╕ власне життя присвятили сво╓му народов╕. Серед них ми пригада╓мо сьогодн╕ сотника Осипа Стан╕м╕ра, який у визвольних змаганнях 1917-1921 рок╕в боровся у лавах укра╖нського в╕йська, а п╕сля в╕йни працював на р╕дн╕й земл╕ в кооперац╕йних установах та «Просв╕т╕» в П╕дгайцях, Дрогобич╕ ╕ Перемишл╕ та на ем╕грац╕╖.

Народився Осип 21 кв╕тня 1890-го в старовинному сел╕ Ладичин на Терноп╕льщин╕ (нин╕ це Микулинецька селищна громада Терноп╕льського району Терноп╕льсько╖ област╕). У р╕дному сел╕ зак╕нчив народну школу, де вчителював парох м╕сцево╖ церкви Р╕здва Пресвято╖ Богородиц╕ о. Михайло Св╕тенький. Отець Михайло в╕домий не т╕льки як священник, а й як громадський д╕яч, засновник «Просв╕ти» ╕ с╕льськогосподарських кооператив╕в у навколишн╕х селах, а також знаний в Галичин╕ промовець ╕ пропов╕дник.

 В 1904-1912 роках Осип Стан╕м╕р навчався в Терноп╕льськ╕й укра╖нськ╕й г╕мназ╕╖. Директором г╕мназ╕й в той час був в╕домий укра╖нський педагог Омелян Савицький, який викладав ф╕зику й математику. Омелян Михайлович також був автором перших п╕дручник╕в з математики й ф╕зики для г╕мназ╕й, написаних укра╖нською народною мовою. Укра╖нську мову й л╕тературу викладав Андр╕й Якович Чайковський – майбутн╕й укра╖нський письменник, громадський д╕яч та тесть Осипа. П╕д час навчання в г╕мназ╕╖ разом з ним, т╕льки в р╕зн╕ роки, навчалися Лесь Курбас (1907) та Йосип Сл╕пий (1911). Вочевидь, патр╕отична атмосфера, яка панувала в г╕мназ╕╖, сприяла вихованню г╕мназист╕в справжн╕ми укра╖нськими патр╕отами.

 П╕сля зак╕нчення г╕мназ╕╖ Осип Стан╕м╕р був призваний до австр╕йського в╕йська й зарахований до оф╕церсько╖ школи в Люблян╕ (нин╕ Словен╕я). У 1913–1914 роках навчався на юридичному факультет╕ Льв╕вського ун╕верситету. З початком Першо╖ св╕тово╖ в╕йни брав участь у бойових д╕ях на Сх╕дному фронт╕ проти рос╕йських в╕йськ у ранз╕ хорунжого. В одному з бо╖в 14 лютого 1915 року потрапив у рос╕йський полон ╕ б╕льше н╕ж два роки пров╕в у таборах для в╕йськовополонених в╕д Саратова на Волз╕ до Шадринська на П╕вн╕чному Урал╕.

 П╕сля Лютнево╖ революц╕╖ Стан╕м╕ру ╕ його побратимам у червн╕ 1917 року вдалось зд╕йснити втечу з табора на Зауралл╕ ╕ д╕статись до Ки╓ва разом з укра╖н╕зованим батальйоном рос╕йсько╖ арм╕╖. В Ки╓в╕ Осип отримав призначення на посаду секретаря Ки╖всько╖ окружно╖ ком╕с╕╖ по виборах до Укра╖нських Установчих Збор╕в.

 П╕сля проголошення Центральною Радою 22 с╕чня 4-го Ун╕версалу та початку б╕льшовицького наступу на Ки╖в, Осип Стан╕м╕р вступив до галицько╖ групи, яка складалася з студент╕в-терноп╕льц╕в Льв╕вського ун╕верситету. Ця група вступила до Червоних Гайдамак╕в отамана Петлюри, утворивши галицьку г╕рську п╕в-батер╕ю п╕д командою штабс-кап╕тана Алмазова ╕ поручника Яреми. Через два дн╕ вишколу ╖хню групу ╕ сотню с╕чових стр╕льц╕в п╕д орудою сотника Романа Сушка в╕дправили назустр╕ч ворогу до станц╕╖ Конон╕вка. Обидва п╕дрозд╕ли вступили в б╕й майже одразу п╕сля розвантаження ╕ на другий день бо╖в ворог в╕дступив.

 У н╕ч на 1 лютого над╕йшов наказ терм╕ново залишити позиц╕╖ ╕ повертатись до Ки╓ва. Вранц╕ ешелон прибув на правий берег столиц╕, с╕човики отримали наказ наступати на «Арсенал», а артилеристи отримали наказ просуватись вздовж берега Дн╕пра на Подол. Вуличн╕ бо╖ в Ки╓в╕ тривали до 9 лютого, п╕сля чого галичанам над╕йшов наказ позбавитися збро╖ ╕ покинути Ки╖в. Десь за два тижн╕ артилеристи-галичани перетнули л╕н╕ю фронту п╕д П╕дволочиськом ╕ опинилися в Тернопол╕.

 П╕сля двотижневого карантину та перев╕рок Осипа в╕дправили на ╕тал╕йський фронт, де його призначено командиром запасно╖ роти поворотц╕в ╕ присво╓но звання оберлейтенанта. Невдовз╕ п╕дрозд╕л Стан╕м╕ра опинився б╕ля гори Бонато ╕ перебував тут до розпаду Австро-Угорсько╖ ╕мпер╕╖. Б╕льше двадцяти дн╕в тривав шлях додому, який супроводжувався нестачею харч╕в, ворожим ставленням м╕сцевого населення, грабунками на зал╕зниц╕. Але, завдяки твердост╕ та р╕шучост╕ оч╕льника команди, а також вза╓моп╕дтримц╕, п╕дрозд╕л майже в повному склад╕ повернувся до Стан╕славова. По дороз╕ до п╕дрозд╕лу Стан╕м╕ра при╓дналося ще б╕льше тисяч╕ в╕йськовик╕в-укра╖нц╕в з ╕нших частин австр╕йсько╖ арм╕╖.

 29 листопада сотник Осип Стан╕м╕р на чол╕ нового п╕дрозд╕лу – 11-го куреня 8-о╖ самб╕рсько╖ бри╜ади, яку очолював п╕дполковник Кравс, вступив у перш╕ бойов╕ сутички з поляками п╕д Хировом. Дал╕ були бо╖ п╕д Перемишлем, Городком, Судовою Вишнею, а також участь у Вовчух╕вськ╕й та Чортк╕вськ╕й офензивах. Але п╕д тиском переважаючих сил ворога в липн╕ 1919-го довелося в╕дступити на Под╕лля, з’╓днавшись ╕з Д╕╓вою Арм╕╓ю УНР. Разом наддн╕прянц╕ й галичани повели наступ проти б╕льшовик╕в на Ки╖в. У перерв╕ м╕ж боями Осип побував у р╕дному Ладичин╕, пров╕дав хворих батьк╕в та молодшу сестру ╕ найменшого брата Костю та побачив розорене в╕йною господарство.

 10 серпня об’╓днан╕ п╕дрозд╕ли галицько╖ та наддн╕прянсько╖ арм╕й розпочали сп╕льний пох╕д на Ки╖в проти б╕льшовицького в╕йська. Увечер╕ 30 серпня 1919 року сотник Осип Стан╕м╕р на чол╕ 2-го куреня одним ╕з перших вступив до визволеного Ки╓ва. Його кур╕нь зайняв Думську площу (Майдан Незалежност╕) та буд╕влю м╕сько╖ думи. Але перемоги не сталося, бо з п╕вдня та з л╕вого берега Дн╕пра на укра╖нську столицю рухалось в╕йсько генерала Ден╕к╕на. Укра╖нськ╕ в╕йськов╕ отримали наказ «Обсадити, але не стр╕ляти», – тобто зайняти Ки╖в, але у протистояння з б╕логвард╕йцями не вступати. Д╕ючи б╕льш нахабно й агресивно, ден╕к╕нц╕ швидко захопили позиц╕╖ ╕ вит╕снили укра╖нц╕в. Стан╕м╕р був нав╕ть взятий в полон, але найближчо╖ ноч╕ зум╕в утекти.

 Подальша доля Галицько╖ арм╕╖ була тяжкою – запекл╕ бо╖ проти б╕логвард╕йц╕в, еп╕дем╕я тифу. Б╕льшу частину цього складного часу Осип Стан╕м╕р разом з п╕длеглими пров╕в у Анань╖вському, Тираспольському та Одеському пов╕тах Херсонсько╖ губерн╕╖ ╕ в сам╕й Одес╕, де майже весь особовий склад УГА л╕кувався в╕д тифу та ╕нших хвороб. Для збереження життя п╕длеглих кер╕вництво галицько╖ арм╕╖ п╕шло на тимчасовий союз з ден╕к╕нцями, пот╕м з червоними. В кв╕тн╕ 1920 деяк╕ галицьк╕ п╕дрозд╕ли спробували при╓днатися до Арм╕╖ УНР, але Петлюра в╕дмовив колишн╕м союзникам ╕ вони були роззбро╓нн╕ поляками.

 Та Осип зм╕г вирватися з п╕д польського арешту, д╕статися до Д╕╓во╖ Арм╕╖ УНР ╕ вступити на службу до 5-╖ Херсонсько╖ див╕з╕╖, з якою в╕дбув кампан╕ю 1920 року проти б╕льшовик╕в. Однак конфл╕кт м╕ж наддн╕прянським ╕ галицьким пол╕тичними кер╕вництвами розростався, ╕ во╖ни-галичани отримали наказ залишити лави Д╕╓во╖ Арм╕╖ УНР. Стан╕м╕ру разом ╕з товаришами вдалося прорватися до Чехословаччини, де ╖х ╕нтернували.

 У м╕жво╓нний пер╕од Осип Стан╕м╕р зак╕нчив в╕денську Торговельну академ╕ю, займався кооперац╕╓ю у склад╕ Рев╕з╕йного союзу укра╖нських кооператив в Галичин╕ (за прикладом отця Михайла Св╕тенського з р╕дного села). Зокрема, був начальним директором Бережанського Пов╕тового Союзу Кооператив. Був одружений з Оленою Чайковською – другою донькою колишнього вчителя Терноп╕льсько╖ г╕мназ╕╖, в╕домого укра╖нського письменника та громадського д╕яча Андр╕я Чайковського, яка 1927 року померла п╕д час полог╕в.

 П╕сля Друго╖ св╕тово╖ в╕йни Осип Стан╕м╕р ем╕грував до Канади, де в 1966 роц╕ власним коштом видав спогади п╕д назвою «Моя участь у визвольних змаганнях», як╕, попри все, завершив на оптим╕стичн╕й нот╕: «В╕йну з поляками ╕ москалями ми програли ╕ втратили свою державу. Та це т╕льки тимчасова втрата, бо ╕дея Укра╖нсько╖ Самост╕йности ╕ Соборно╖ Держави живе м╕ж нами. Вона ╓ всюди, де т╕льки живуть укра╖нськ╕ люди. ╤дея укра╖нсько╖ державности невмируща, як ╕ невмирущий укра╖нський страдальний нар╕д».

 В╕н працював ще над дек╕лькома творами, але не встиг ╖х завершити, бо смерть забрала його до себе на 81 роц╕ життя 13 лютого 1971 року в Торонто, поховали героя на цвинтар╕ Парк Лан в Торонто.

Сьогодн╕ Укра╖на уже четвертий р╕к веде кривавий б╕й з московською навалою, в ц╕й борн╕ ╖╖ п╕дтримують не т╕льки поляки, але й б╕льш╕сть народ╕в цив╕л╕зованого св╕ту. Для цього ми повинн╕ пам’ятати запов╕т Стан╕м╕ра, подолати: «наш прад╕дний гр╕х, якому ╕м’я — незгода!»

Василь Вельможко,

член Нац╕онально╖ сп╕лки кра╓знавц╕в Укра╖ни

Одеса

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 11.04.2025 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26881

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков