"Кримська Свiтлиця" > #15 за 11.04.2025 > Тема "Резонанс"
#15 за 11.04.2025
ЯКИМИ ВИРОСТУТЬ Д╤ТИ НА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОР╤ЯХ?
3 кв╕тня в Ки╓в╕, в прим╕щенн╕ мед╕а-центру в╕дбулася презентац╕я анал╕тичного зв╕ту Центру громадсько╖ просв╕ти «Альменда» «Пол╕тика Рос╕╖ щодо знищення ╕дентичност╕ д╕тей на тимчасово окупованих територ╕ях Укра╖ни: п╕дсумки 2024 року». У презентац╕╖ взяли участь голова ЦГП «Альменда» Мар╕я Сулял╕на (онлайн), залучена експертка та авторка зв╕ту Анастас╕я Воробйова ╕ кер╕вниця напрямку нац╕онально╖ адвокац╕╖ ЦГП «Альменда» Валентина Потапова.
На тимчасово окупованих територ╕ях Укра╖ни перебува╓ приблизно 1 млн. 600 тисяч д╕тей. Рос╕я намага╓ться стерти ╖хню нац╕ональну ╕дентичн╕сть шляхом м╕л╕таризац╕╖ ╕ зрос╕йщення. Витрати на таку молод╕жну пол╕тику зростають. У 2023 роц╕ було витрачено 51,27 м╕льярда рубл╕в. У 2024 – 56,1 м╕льярда. А в цьому роц╕ заплановано витратити 70,9 м╕льярда рубл╕в.
В Криму окупанти створили 260 кадетських клас╕в, в Херсонськ╕й област╕ – 9, в Запор╕зьк╕й – 13, в Луганськ╕й – 86. Даних по Донецьк╕й област╕ нема╓. Д╕тям з першого класу втовкмачують у голови, що вони мають служити в рос╕йськ╕й арм╕╖.
╤з 2022 року д╕╓ рос╕йський рух д╕тей та молод╕ «Движение первых». В Криму воно нарахову╓ 13 тисяч д╕тей, у Севастопол╕ – 11400, в Запор╕зьк╕й област╕ – 13 тисяч, в Херсонськ╕й – 2721, а в Донецьку - 18500.
К╕льк╕сть д╕тей у во╓н╕зован╕й рос╕йськ╕й орган╕зац╕╖ «Юнарм╕я» виросла в Криму ╕з 1500 в 2017 роц╕ до 15020 у листопад╕ 2024 року, в Севастопол╕ ╕з 40 в 2016 роц╕ до 17 тисяч у листопад╕ 2024-го, у Херсонськ╕й област╕ – ╕з 200 у 2023 роц╕ до 600 у 2024 роц╕, у Донецьку – ╕з 77 у 2019 до 500 у листопад╕ 2024 року, в Луганську – ╕з 100 у 2019 до 6 тисяч у грудн╕ 2024 року.
Для д╕тей молодшого шк╕льного в╕ку створено програму «Орлята Рос╕╖».
Взагал╕ вс╕ вчител╕ мають зд╕йснювати свою д╕яльн╕сть на рос╕йських ц╕нностях. Виховувати в д╕тей повагу до «геро╖в СВО». За новою федеральною програмою предмет «Труд» тепер ма╓ модуль «Робототехн╕ка», де вивчають безп╕лотн╕ ав╕ац╕йн╕ системи. Д╕тей вчать п╕лотувати дронами.
╤стор╕я використову╓ться як ╕нструмент знищення укра╖нсько╖ ╕дентиф╕кац╕╖. Укра╖на згаду╓ться як неонацистська держава.
В с╕чн╕ 2025 року рос╕йськ╕ чиновники пов╕домили, що паспортизац╕я на тимчасово окупованих територ╕ях зак╕нчилася. Юнаки через два тижн╕ п╕сля отримання паспорта мають стати на в╕йськовий обл╕к. 1 жовтня 2024 року було проведено перший призов жител╕в окупованого п╕вдня.
Окупанти розраховують, що понад п╕втора м╕льйона молодих укра╖нц╕в стануть резервом рос╕йсько╖ арм╕╖. Молодь на тимчасово окупованих територ╕ях готують до в╕йни проти ╖хньо╖ Батьк╕вщини – Укра╖ни.
Чи готова Укра╖на до довготривало╖ та системно╖ боротьби за молодь, що опинилася в окупац╕╖?
╢ в╕конце – дистанц╕йна осв╕та. Нин╕ 45 тисяч укра╖нських д╕тей навчаються дистанц╕йно в укра╖нських школах. Але ця к╕льк╕сть зменшу╓ться.
В окупац╕╖ великий тиск за будь-як╕ прояви укра╖нства (укра╖нська символ╕ка тощо). Д╕ти примусово навчаються ╕ не можуть не бути в школах. ╤накше батьк╕в позбавлять батьк╕вських прав. Нав╕ть за п╕дручник «Захист Укра╖ни» можуть притягти до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕ «за екстрем╕зм».
Батьки щодня просять д╕тей н╕чого не говорити про Укра╖ну, бо однол╕тки ╕ вчител╕ донесуть у ФСБ. У школах д╕тей примушують плести маскувальн╕ с╕тки для рос╕йсько╖ арм╕╖
Чи можна пропонувати д╕тям ╕з тимчасово окупованих територ╕й звичайну навчальну програму?
Якщо д╕ти пере╖жджають на територ╕ю в╕льно╖ Укра╖ни, то вони опиняються в ╕ншому середовищ╕. Вони хочуть, щоб ╖х погладили по голов╕ за збереження укра╖нсько╖ ╕дентиф╕кац╕╖, а натом╕сть можуть отримати звинувачення в колаборац╕он╕зм╕. В╕домий випадок, коли студент пере╖хав у в╕льну Укра╖ну ╕ п╕вроку не виходить ╕з гуртожитку. Бо╖ться, що його битимуть за погану укра╖нську мову. Йому нав’язували думку, що Укра╖на – нацистська держава. Молодь, яка перебралася у в╕льну Укра╖ну, не забува╓, що батьки залишилися в окупац╕╖. ╤ якщо молод╕ люди вийдуть у публ╕чний прост╕р, то до ╖хн╕х батьк╕в зав╕тають «гост╕» ╕з ФСБ.
Потр╕бно системно запровадити пол╕тику щодо доступу до осв╕ти на вс╕х р╕внях д╕тей ╕ молод╕ ╕з тимчасово окупованих територ╕й. Потр╕бн╕ державн╕ програми, забезпечен╕ ф╕нансуванням. Потр╕бно забезпечити ╕нтеграц╕ю тих, хто пере╖хав ╕з тимчасово окупованих територ╕й.
В Рос╕╖ ц╕нност╕ закритого св╕ту, в Укра╖н╕ – в╕дкритого. Молодь прагне до свободи, до в╕дкритого св╕ту.
У нас багато талановитих педагог╕в. Потр╕бно залучити ╖х до написання п╕дручник╕в ╕з громадянсько╖ осв╕ти. Потр╕бно побудувати ц╕л╕сну систему, а не ситуативне реагування. Потр╕бн╕ програми, як╕ з першого класу формуватимуть у д╕тей ц╕нност╕ ╓вропейського сусп╕льства. Потр╕бен спец╕альний п╕дрозд╕л, який займатиметься осв╕тою для тимчасово окупованих територ╕й.
Проте санкц╕йний тиск працю╓, хоча й не так, як нам хот╕лося б. Потр╕бно вимагати зупинити тиск рос╕йських загарбник╕в на д╕тей ╕ батьк╕в ╕ дозволити д╕тям долучатися до укра╖нсько╖ осв╕ти.
Необх╕дно запровадити програму на кшталт тих, як╕ ╕снують для ╕ноземних студент╕в. Це п╕д в╕дпов╕дальн╕сть адм╕н╕страц╕╖ ВНЗ. Для тих, хто пере╖хав у в╕льну Укра╖ну, потр╕бне безкоштовне сп╕лкування з психологом. Також потр╕бна онлайн-допомога психолог╕в.
131 тисяча д╕тей у Криму зак╕нчили школу. Жодна дитина не навчалася за укра╖нською програмою. Але в Криму ╓ проукра╖нськ╕ люди.
Модератором заходу виступила Ольга Атаманова.
Анатол╕й Зборовський
На фото (зл╕ва направо): Ольга Атаманова, Валентина Потапова ╕ Анастас╕я Воробйова
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 11.04.2025 > Тема "Резонанс"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26880
|