"Кримська Свiтлиця" > #2 за 10.01.2025 > Тема ""Білі плями" історії"
#2 за 10.01.2025
НА ВЕС╤ЛЬНИХ ОБРУЧКАХ ВИКАРБУВАЛИ ДЕНЬ СМЕРТ╤ ╢ВГЕНА КОНОВАЛЬЦЯ
В ╕стор╕╖ Укра╖ни ╓ чимало постатей, як╕ сво╖м геро╖чним чином назавжди уславили сво╖ ╕мена. Проте ми в╕дкрива╓мо для себе ц╕ ╕мена часто надто зап╕зно, хоча наш╕ геро╖ варт╕ того, аби ╖х г╕дно вшановували. Доля в╕дм╕ряла Микол╕ Лемику – члену ОУН, виконавцю пол╕тичного атентату – лише 27 рок╕в. Проте за таку коротку мить життя вдалося зробити так багато, що вистачило б не на одну б╕ограф╕ю.
«Зворушити сумл╕ння ц╕лого людства…»
Микола Лемик народився 4 кв╕тня 1915 року у б╕дн╕й селянськ╕й родин╕ у сел╕ Солова Перемишлянського пов╕ту, що розташоване за 30 к╕лометр╕в в╕д Львова. Хоча батькам було матер╕ально складно вчити д╕тей, проте н╕чого не могло зупинити бажання мати добру осв╕ту. Микола виявився зд╕бним учнем, тож на «в╕дм╕нно» склав так званий «╕спит зр╕лост╕», а згодом завдяки допомоз╕ родича продовжив навчання на природничому факультет╕ Льв╕вського ун╕верситету. Його св╕тогляд формувався на ╕деолог╕╖ ОУН, тож спочатку юнак вступа╓ до юнацтва ОУН, а згодом переходить до бойового в╕дд╕лу. В бойов╕й референтур╕ в╕н перебував п╕д особистим кер╕вництвом Романа Шухевича – тод╕шнього бойового референта Крайово╖ Екзекутиви ОУН, та його заступника Богдана П╕дгайного. А ще, за спогадами сучасник╕в, Микола Лемик був довол╕ харизматичною особист╕стю – мав привабливу зовн╕шн╕сть ╕, попри л╕ворук╕сть, майстерно волод╕в револьвером. Та попереду на юнака чекали неабияк╕ випробування. Прийшли страшн╕ часи, лише одна згадка про як╕ нав╕ва╓ жах. Саме 1933-й р╕к стане одним з найскладн╕ших випробувань в житт╕ юного Лемика. Поки укра╖нц╕ конали в╕д голоду, галичани не лишалися байдужими спостер╕гачами. Вл╕тку 33-го у Львов╕ було створено Укра╖нський громадський ком╕тет рятунку Укра╖ни, у в╕дозв╕ якого «Биймо у великий дзв╕н ╕ тривогу», опубл╕кован╕й у газет╕ «Д╕ло», наголошувалося: «Укра╖нський народе! Де б ти не жив поза межами Велико╖ Укра╖ни… н╕де ти не можеш спок╕йно приглядатися величезному горю та мукам тво╖х неволених та голоджених брат╕в… Урвалася м╕ра твого терп╕ння. Мовчати дал╕ не можна. Скр╕зь, де б’╓ться укра╖нське серце, треба не т╕льки протестувати проти вс╕х комун╕стичних насильств, але й зворушити сумл╕ння ц╕лого людства, поставити на ноги весь св╕т, щоби в╕н звернув увагу на тво╓ положення ╕ прийшов тоб╕ з допомогою».
Орган╕зац╕я Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в розум╕╓, що потр╕бно д╕яти блискавично та без упереджень. Тож було ухвалено р╕шення зд╕йснити атентат на радянського дипломатичного представника у Львов╕. Розм╕рковуючи над можливим розвитком под╕й, оун╕вц╕ доходять до висновку: аби справ╕ надати необх╕дного розголосу, особа, яка вчиня╓ атентат, ма╓ здатися в руки пол╕ц╕╖. Лише так можна було досягти мети, адже саме на суд╕ мали бути викрит╕ жорсток╕ д╕╖ радянсько╖ влади, як╕ призвели до голодно╖ смерт╕ м╕льйон╕в укра╖нц╕в.
«По обличчю Романа Шухевича котилася сльоза…»
Бойова референтура Крайово╖ екзекутиви ОУН ретельно готувала майбутню операц╕ю, що мала в╕дбутися в радянському консульств╕. Як з’ясувалося, п╕д╕брати кандидатуру для виконання атентату було вкрай складно. Багато член╕в ОУН зголосилися на цей чин, проти п╕сля тривалих дискус╕й було вир╕шено обрати Миколу Лемика. Попри юначий в╕к – у 1933 роц╕ йому було лише 18 рок╕в – в╕н в╕др╕знявся пом╕ж однол╕тк╕в сво╓ю виважен╕стю та км╕тлив╕стю. Ц╕ риси були вкрай важливими, адже на суд╕ потр╕бно було виступити так, аби переконати у нев╕дворотност╕ покарання за злочини режиму. На початку жовтня Микола Лемик зустр╕вся у Стрийському парку з╕ Степаном Бандерою. Говорили по справ╕ – про пол╕тичну ситуац╕ю, страшн╕ насл╕дки Голодомору на Велик╕й, як вони говорили, Укра╖н╕. Бандера давав юнаков╕ настанови – як поводитися на суд╕, як пояснити мотив свого вчинку. Зв╕сно, н╕хто з р╕дних юного Лемика не знав про детал╕ майбутньо╖ операц╕╖. Цього не могло бути, адже все трималося в та╓мниц╕. Ут╕м, за св╕дченнями сучасник╕в, мати юнака не знаходила соб╕ м╕сця в╕д хвилювання.
Материнське серце в╕щувало б╕ду, бо нав╕ть сон наснився в╕щий. Попри те, що Микола Лемик тримався впевнено, на станц╕╖ Курович╕ стався ╕нцидент, який ледь не поклав край ус╕м планам. Неспод╕вано юнака зупинив пол╕цейський, проте дивним чином йому вдалося переконати, що в╕н посп╕ша╓ у справах… Надзвичайно щемлив╕ спогади залишив заступник Романа Шухевича Богдан П╕дгайний, з яких ми д╕зна╓мося, що долею юнака переймалася не лише його мати, а й кер╕вник бойово╖ реферантури. «Грошей ми тод╕ мали дуже мало, - писав Богдан П╕дгайний. – Черевики в Миколи були зовс╕м подерт╕, ╕ в╕н, почервон╕вши, запитав несм╕ло, чи не м╕г би десь позичити кращ╕, бо коли згине, буде сором для Орган╕зац╕╖, що йому пальц╕ вилазять. Ми купили йому черевики ╕ шкарпетки, а в╕н, перевзувшись, попросив ще, щоб т╕ черевики його, хоч подерт╕, в╕д╕слали до його дому, бо батько, як направить, зможе ще ходити. Я побачив лише, як Роман нагло в╕двернувся, щоб Микола не доглянув його сльози, що покотилася по його обличчю. Микола був веселий… В╕н мав дати смертельний постр╕л у представника б╕льшовицького режиму, як протест проти голодово╖ смерт╕ м╕льйон╕в брат╕в в Укра╖н╕. Перед вечерею у народн╕й гостинниц╕ Роман хот╕в зробити Микол╕ ще останню при╓мн╕сть, запропонував йому щось добре з’╖сти. Микола, подумавши хвилину, н╕яково попросив гречано╖ каш╕ та кислого молока. Востанн╓ стиснули ми Микол╕ правицю ╕ п╕шли, кожний з╕ сво╖ми думками, що все були з Миколою, перед яким – ще ц╕ла н╕ч ╕ майже ц╕лий день самоти й душевних переживань. Рано-вранц╕ в╕н мав п╕ти вже сам до спов╕д╕. Мовчки йшли ми з Романом у темну ос╕нню н╕ч. Мовчки ми розстались. Лише наприк╕нц╕ Роман сказав тихо, немов до себе: «Найрадше п╕шов би я сам». - Так думав тод╕ ╕ я».
«За муки ╕ смерть наших брат╕в ╕ сестер…»
Тим часом юний Лемик був весь в оч╕куванн╕ нев╕дворотного покарання.
21 жовтня, помолившись у церкв╕, зупинився б╕ля радянського консульства. План було продумано до др╕бниць – лишалося лише його дотримуватися. Подзвонивши у двер╕, опинився в╕ч-на в╕ч з черговим Стандартне запитання про мету в╕зиту до консула ╕ така ж сама в╕дпов╕дь: «Прийшов у справ╕ ви╖зду до Радянсько╖ Укра╖ни». У книжц╕ в╕дв╕дувач╕в заре╓струвався п╕д пр╕звищем Дубенко. Секретар запросив пройти до консула, але Лемик вже сам зробив р╕шучий крок вперед. Попри блискавичн╕сть под╕╖ встиг зауважити, що консул зовс╕м не схожий на особу, портрет яко╖ йому показували п╕д час п╕дготовки до операц╕╖. Проте часу на роздуми не було, потр╕бно було д╕яти р╕шуче. Консул почав ставити запитання щодо мети по╖дки, про родич╕в у радянськ╕й Укра╖н╕.
Микола Лемик д╕яв митт╓во. На пропозиц╕ю консула показати листи в╕д родич╕в, юнак витягнув заряджений п╕столет ╕ з╕ словами «Це тоб╕ в╕д Орган╕зац╕╖ Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в – за муки ╕ смерть наших брат╕в та сестер, за голод в Укра╖н╕, за вс╕ знущання…» виконав атентат. Ц╕╓╖ мит╕ Лемик нав╕ть не п╕дозрював, що в╕н л╕кв╕дував не справжнього консула Голубова (який, почувши постр╕ли, заховався), а кер╕вника канцеляр╕╖ Майлова. Микола дочекався, як польська пол╕ц╕я наказала йому покласти револьвер на п╕длогу ╕ дав себе вивести на вулицю. Судове зас╕дання розпочалося довол╕ швидко, вже 30 жовтня 1933 року. Лемика захищали в╕дом╕ льв╕вськ╕ адвокати – доктор Степан Шухевич та Володимир Старосольський. П╕д час перерви Шухевич п╕д╕йшов до Миколи ╕ тихо проговорив: «Ви вбили ╕ншу людину – Майлова, сто раз╕в г╕ршого, н╕ж Голубов. Це був спец╕альний представник Стал╕на, що контролював дипломатичн╕ ╕ консульськ╕ сов╓тськ╕ представництва у Польщ╕… Ви зробили при╓мну неспод╕ванку товаришев╕ Стал╕ну…» Судовий процес привернув увагу ус╕х св╕домих укра╖нц╕в. За спогадами очевидц╕в, п╕д судом було багато молод╕ на знак сол╕дарност╕ з оун╕вцем, який помстився за брат╕в ╕ сестер, закатованих голодом. Вчинок юного Лемика не був даремним, вдалося досягти мети, яку ставили перед собою оун╕вц╕ – «зворушити сумл╕ння ц╕лого людства».
Враховуючи неповнол╕ття п╕дсудного, його засудили не до смертно╖ кари, а оголосили про дов╕чне ув’язнення. Покарання в╕дбував п╕д Варшавою, у сумнозв╕сн╕й пол╕тичн╕й в’язниц╕ «Святий Хрест». У в’язниц╕ й в╕дбулося знайомства юного Лемика з оун╕вцем, багатол╕тн╕м в’язнем польських, н╕мецьких ╕ радянських тюрем Петром Дужим. За спогадами Дужого, юнак справив на нього неабияке враження. Попри нелюдськ╕ умови ув’язнення, Лемик не нар╕кав на долю, тримався г╕дно, не втрачаючи оптим╕зм та житт╓рад╕сн╕сть. На запитання Петра Дужого «Коли ж, Миколо, йдеш на волю?» - в╕дпов╕дав з усм╕шкою: «З нед╕л╕, щоправда, ще не в╕домо, з яко╖ нед╕л╕, але це таки буде з нед╕л╕». Юний Лемик був чи не ╓диним у в’язниц╕, хто змушений був носити кайдани. Але жага до життя перемогла все – Лемик навчився зн╕мати кайдани, що згодом врятувало йому життя. Як Микола ╕ жартував, в╕н вийшов ╕з в’язниц╕ саме в нед╕лю, 1939 року. Його втеча сталася на початку Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, коли в’язн╕в переводили до ╕ншо╖ в’язниц╕.
Лемику вдалося майже неможливе – зняти кайдани ╕ втекти. Л╕кувати його взялася одна укра╖нська родина на Закерзонн╕, а за деякий час Микола Лемик вже вчителюватиме у цьому сел╕. На деякий час в╕н випав з активного оун╕вського життя, проте в╕д дол╕ не втечеш. За деякий час ОУН почала активно творити п╕дп╕льну мережу на територ╕╖ Холмщини, а нац╕онал╕сти д╕зналися про те, що легендарний Микола Лемик живий ╕ здоровий. А якщо доля дала другий шанс, то часу на роздуми не було.
Микола Лемик поверта╓ться до активного життя, опинившись у Краков╕, де йому доручили очолити реферантуру з так званих «калакутських справ» («калакутам» називали сполон╕зованих на той час укра╖нц╕в), тож перед Лемиком постало завдання поширювати укра╖нськ╕ ╕де╖ пом╕ж населення Холмщини та П╕дляшшя.
«Ви, певно, призначен╕ одне для одного…»
Здавалося б, життя Миколи Лемика було наст╕льки насиченим роботою, що в ньому не могло бути м╕сця для приватних справ. Проте кохання його не оминуло – 23 травня 1940 року на панахид╕ б╕ля греко-католицько╖ церкви в Краков╕ ╤ван Климишин познайомив його з майбутньою дружиною з╕ словами: «Ви, певно, призначен╕ одне для одного». Напевно, в╕н справд╕ мав якийсь пророчий дар, адже Люба мала схож╕ з Миколою Лемиком погляди, тож не дивно, що ╖й також запов╕дався тернистий шлях. Вже на схил╕ рок╕в, п╕сля всього пережитого, Люба Возняк под╕литься безц╕нними спогадами з Василем Овс╕╓нком: «Коли настав 1939 р╕к, Укра╖на була вже готова до боротьби. Батько наш був у «Просв╕т╕», п╕сля поляк╕в прийшли б╕льшовики. Я перша перейшла Сян, п╕шла за кордон. За мною перейшли батько ╕ сестра. Брат Степана Бандери Василь згодом одружився з мо╓ю сестрою Даркою. Василь забрав мене у Крак╕в, тож я трошки в них жила, пот╕м п╕шла на курси машин╕сток. Пот╕м ╕ Степан одружився, а коли в╕н одружувався, то була я, Василь, ще хтось з орган╕зац╕╖. Взагал╕ Степан був дуже скромний, в╕н не хот╕в робити соб╕ якогось вес╕лля. Казав: «Як запросити, то вс╕х, або н╕кого». Дружиною Степана Бандери стала Слава Опар╕вська, мама ╖╖ вчителювала. З мо╖м майбутн╕м чолов╕ком познайомив Микола Климишин, почали зустр╕чатися. Одного разу Микола Лемик прийшов ╕ категорично запровадив мене до церковц╕, там ми одружилися. Я захот╕ла, щоб на наших обручках було написано «23 травня 1940 р╕к», коли ми познайомилися. Не день шлюбу, а такий пам’ятний для нас день смерт╕ Коновальця...» Оск╕льки пр╕звище Лемик було на той час занадто в╕доме, то вир╕шили взяти шлюб за пр╕звищем Синишин (належало одному з побратим╕в Миколи, який на той час вже загинув).
П╕сля проголошення у Львов╕ 30 червня 1941 року соратниками Степана Бандери Акту в╕дновлення Укра╖нсько╖ держави, необх╕дно було вирушити на сх╕д, аби пропагувати ╕де╖ незалежност╕. Одну з пох╕дних оун╕вських груп очолив Микола Лемик. «В╕н м╕г залишитися в Галичин╕ ╕ не наражатися на смертельну небезпеку, - пригадувала пан╕ Люба, - проте Микола йшов у Велику Укра╖ну з нестримним бажанням та п╕днесенням. Виконуючи завдання ОУН, я теж п╕шла за ним сл╕дом. Його не хот╕ли посилати, тому що в╕н сид╕в, а то була досить голосна справа. ╤ мене в╕н питав: «Слухай, ти мене можеш не пустити? Ти могла б мене не пустити?» Звичайно, що не могла. Ми були однол╕тки та виховувалися одночасно. В╕н тод╕ с╕в, коли я працювала в орган╕зац╕╖. В╕н мен╕ казав: «Я ж за ту Укра╖ну в╕дсид╕в ст╕льки! Ти й справд╕ не змогла би мене не пустити…»
Микола Лемик мав д╕статися Харкова, висилав зв’язкового, щоб дружина могла долучитися до нього, та коли вона прийшла в Полтаву, його вже не було серед живих… У жовтн╕ 1941 року Миколу Лемика заарештували н╕мецьк╕ спецслужби. Доля само╖ Люби Лемик також склалася траг╕чно. Протягом 1943-1945 рок╕в працювала на п╕дп╕льн╕й рад╕останц╕╖ «В╕льна Укра╖на», яка передавала в еф╕р ╕нформац╕ю про д╕яльн╕сть ОУН та УПА рос╕йською, французькою та англ╕йською мовами. У 1947 роц╕ р╕шенням «особливо╖ наради» МГБ була засуджена до 25 рок╕в ув’язнення. У мордовських таборах каралася майже 9 рок╕в, аж до настання «хрущовсько╖ в╕длиги». Завжди вир╕знялася активною позиц╕╓ю, ус╕ма методами захищаючи людську г╕дн╕сть за нелюдських умов. У лист╕вках, як╕ Любов Лемик поширювала серед в’язн╕в, йшлося про те, що нема╓ под╕лу серед укра╖нц╕в на сх╕дняк╕в та зах╕дняк╕в. Зверталася також до пол╕тв’язн╕в з проханням не сп╕впрацювати з адм╕н╕страц╕╓ю, не ставати «батогом над чужими ╕ над сво╖ми». А за те, що влаштовувала численн╕ свята та великодн╕ вечори, каралася у карцер╕. Проте н╕що не зламало волю укра╖нки, за нелюдських умов життя вона змогла зберегти свою г╕дн╕сть. Коли вже з’явилася можлив╕сть оселитися у сво╓╖ плем╕нниц╕ Дар╕╖ (до ╤вано-Франк╕вська Любов Лемик пере╖хала у 1967 роц╕), сво╓ життя присвячувала тим, хто того найб╕льше потребував. «Вона ст╕льки всього пережила, перетерп╕ла, але не втратила яко╖сь особливо╖ доброти, - згадувала плем╕нниця. – Так чесно ╕ самов╕ддано життя вда╓ться прожити не кожному».
…Проте подружжю Лемик╕в це вдалося – в ╕м’я Укра╖ни, ╕ ╕м’я ╖╖ майбутнього.
Натал╕я Осипчук,
письменниця, член НСПУ
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 10.01.2025 > Тема ""Білі плями" історії"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26654
|