"Кримська Свiтлиця" > #2 за 10.01.2025 > Тема "Українці мої..."
#2 за 10.01.2025
ЗБЕРЕГЛИ ВЕЛИЧ ДУХУ ╤ ЧЕСТЬ
12 с╕чня – патр╕отична громадськ╕сть в╕дзнача╓ День укра╖нського пол╕тв'язня.
Цього дня 1972 року московська окупац╕йна влада розпочала чергову хвилю масових арешт╕в людей, як╕ в похмур╕ часи компарт╕йно диктатури не мирилися з ╖╖ свав╕ллям ╕ п╕днялися на мирну боротьбу за права ╕ свободу нашого народу, за волю ╕ честь Укра╖ни.
Час арешт╕в вибрали не випадково – п╕к новор╕чно-р╕здвяних свят, до яких укра╖нц╕ завжди ставляться гречно, люблять ╖х й урочисто святкують.
Ще за ╕н╕ц╕ативою В`ячеслава Чорновола, починаючи з 1975 року, кинут╕ за грати правозахисники починали щор╕чно 12 с╕чня акц╕ями протесту в╕дзначати День укра╖нського пол╕тв`язня. (Отож, под╕╖ виповню╓ться 50 рок╕в).
Ця патр╕отична, ╕сторико-просв╕тницька ╕ протестно-захисна д╕яльн╕сть багатьох сотень св╕домих укра╖нц╕в згодом отримала назву «рух ш╕стедесятник╕в». ╢дина зброя – в╕льне правдиве слово, посилання на конституц╕йне право про в╕докремлення Укра╖ни в╕д союзу. Так, раплялися акц╕╖ самоспалення, як в╕дчайдушний крок, аби привернути увагу св╕тово╖ сп╕льноти (на ЦК компарт╕╖ н╕хто не розраховував) до пролем поневоленого укра╖нського народу.
Комун╕сти жорстоко покарали б╕льш╕сть ╕з них. Одних запроторили до тюрем, других – до психл╕карень... Небагатьох вигнали за кордон (Миколу Руденка, Валентина Мороза) ╕ то не в╕дразу. Була й п╕дстава обм╕няти укра╖нського дисидента на «проваленого» агента радянських спецслужб.
З менш активнимид╕ячами «руху опору й непокори» КГБ проводив проф╕лактичну роботу. Погрожуючи репрес╕ями, ф╕зичним знищенням, змушував в╕д╕йти в╕д патр╕отично╖ д╕яльност╕. Так сталося з ╤ваном Дзюбою, який начебто «покаявся» за працю «╤нтернац╕онал╕зм чи русиф╕кац╕я», але залишився самим собою. Багатьох в╕драхували з виш╕в, наприклад, Ярослава Кендзьора.
Нин╕ ми з повагою ╕ вдячн╕стю згаду╓мо сп╕вв╕тчизник╕в, як╕ з пол╕тичних та ╕деолог╕чних м╕ркувань зазнали репрес╕й у 1960-1980 роках. Адже на в╕дм╕ну в╕д багатьох представник╕в свого покол╕ння – осв╕чени, але заляканих, п╕дкуплених або одурманених владою, просто байдужих – сильн╕ духом укра╖нц╕ не спостер╕гали мовчки, як окупанти та ╖х пос╕паки нищать нац╕ональн╕ ц╕нност╕. Голос сумл╕ння спонукав цих Геро╖в виступити на захист наших Святинь! (Чи не повторю╓ться це й тепер?!. А чимало у нас байдужих людей ╕ в╕двертих зрадник╕в?!.).
Хоробрими вчинками укра╖нськ╕ правозахисники довели св╕тов╕, що кремл╕вськ╕ пропаганда ╕ терор проти ╕накодумц╕в не позбавили розумних ╕ чесних людей здатност╕ самост╕йно мислити, критично анал╕зувати й оц╕нювати сусп╕льно-пол╕тичн╕, економ╕чн╕ й ╕деолог╕чн╕ явища ╕ факти.
Дорог╕ нам В`ячеслав Чорнов╕л, Левко Лук`яненко, Василь Стус, ╤ван Св╕тличний, Алла Горська, Степан Хмара, ╤ван Гель, представники греко-католицького духовенства й в╕ряни тод╕ ще «п╕дп╕льно╖, катакомбно╖ УГКЦ»...
Вони високо п╕дняли планку моральних вимог до себе й до свого оточення. Незважаючи на численн╕ небезпеки, не могли й не хот╕ли жити у щоденн╕й брехн╕ й лицем╕рств╕. Числе сумл╕ння, нац╕онально-патр╕отичний дух не дозволяли ╖м брати приклад ╕з слухняно╖ та мовчазно╖ б╕льшост╕, ставати пристосуванцями та безхребетними прислужниками ворог╕в Укра╖ни. У них не можна було перебороти козацько-гайдамцький, опришк╕вський дух свободи, звитягу во╖н╕в УПА. Тому й постала Самост╕йна Укра╖на.
...Особливо приск╕пливою була увага КДБ до укра╖нських письменник╕в, публ╕цист╕в, журнал╕ст╕в, художник╕в (митц╕в, загалом)... Зазнали репрес╕й ╢вген Сверстюк, Зенов╕й Крас╕вський, ╤гор та ╤рина Калинц╕, Михайло Осадчий, Мирослав Маринович... На десятил╕ття перестали друкувати твори Валер╕я Шевчука, ╢вгена Гуцала... Стало небажаним згадувати про Василя Симоненка (уже тод╕ пок╕йного), наче його й не ╕снувало в укра╖нськ╕й л╕тератур╕. Гостр╕й критиц╕ (але ц╕лком безп╕дставн╕й) п╕ддали романи Олеся Гончара «Собор», Романа ╤ваничука «Мальви» («Орда»), зазнала цькувань Л╕на Костенко. Ой, цей перел╕к чималенький.
Каральна машина в ╓дин╕й особ╕ компарт╕╖ союзу ╕ «компетентних орган╕в» вдавалася щодо творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖ не лише до в╕дкритих репресивних заход╕в (побиття, тюрми, вбивства, як╕ називали «самогубствами»), а й тиснула психолог╕чно – не будеш друкуватися, не знайдеш в╕дпов╕дно╖ роботи за фахом, не будуть виставлятися тво╖ картини, не будеш зн╕мати к╕ноф╕льми чи грати рол╕ у к╕но... У тебе без мене (репресивно╖ машини) залишиться лише глухий кут.
Люди, висок╕ духом ╕ прведною честю, перетерп╕ли й таке, не зломилися.
А пот╕м зринули на вершину укра╖нського пол╕тикуму. Це вони у 1991 роц╕ з патр╕отично налаштованими представниками укра╖нського сусп╕льства проголосили Незалежн╕сть нашо╖ Держави.
На жаль, репрес╕╖ продовжуються. В╕йна, розпочата рос╕╓ю, це ще один прояв терору. Московити вкотре хочуть перетворити укра╖нц╕в на раб╕в, чергових пол╕тв'язн╕в. Не вдасться! Бор╕мося й поборемо! Береж╕мо сво╓!
Тарас ЛЕХМАН
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 10.01.2025 > Тема "Українці мої..."
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26652
|