"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2025 > Тема ""Білі плями" історії"
#1 за 03.01.2025
МЕЦЕНАТСЬК╤ ТРАДИЦ╤╥ УКРА╥НСЬКОГО КОЗАЦТВА
В Музе╖ ╕стор╕╖ м╕ста Ки╓ва експону╓ться виставка «Козацьк╕ дари». Ц╕╓ю виставкою Музей започаткову╓ сер╕ю ╕сторико-мистецьких, культуролог╕чних та п╕знавальних виставок п╕д гаслом «Ukraina – Terra Cosaccorum” («Укра╖на – земля козацька»), що доноситиме до людей нев╕дому, приховану, наукову, г╕потетичну та ╕сторичну ╕нформац╕ю про часи легендарних запорожц╕в ╕ визначних ╕сторичних буд╕вничих козацько╖ держави – славетних гетьман╕в Укра╖ни, фундатор╕в б╕льшост╕ православних храм╕в ╕ монастир╕в на козацьких землях Укра╖ни. В експозиц╕╖ представлено ╕кони, портрети видатних церковних д╕яч╕в, гетьман╕в, старшини, давн╕ карти Укра╖ни, зброя, фото храм╕в тощо.
Гетьмани, старшина та козаки, одночасно з участю у в╕йнах ╕з загарбниками укра╖нських земель, знаходили час ╕ кошти на розвиток науки та мистецтва. Козацька ел╕та прид╕ляла особливу увагу розвитку та становленню осв╕ти та книговидавничо╖ справи в Гетьманщин╕.
Михайл╕вський Золотоверхий монастир Х╤╤ стол╕ття у Ки╓в╕ в 1665-1666 роках був в╕дремонтований коштом гетьмана Богдана Хмельницького, головна баня була вкрита м╕ддю та позолочена. Коштом генерального судд╕ Михайла Вуяцевича м╕ж 1688 ╕ 1690 роками до собору прибудовано мурований прид╕л свято╖ Варвари. У 1701 роц╕ гетьман ╤ван Мазепа подарував ср╕бну раку до мощ╕в свято╖ Варвари. У 1718 роц╕ гетьман ╤ван Скоропадський фундував монастирю соборний ╕коностас роботи черн╕г╕вського майстра Григор╕я Петрова.
Багато споруд у Ки╓в╕ та ╕нших населених пунктах Укра╖ни пов’язан╕ з меценатською д╕яльн╕стю гетьмана ╤вана Мазепи. Наприклад, Ки╓во-Печерська лавра. Земляний вал навколо монастиря насипали козаки гетьмана ╤вана Самойловича. А великий мур навколо лаври збудовано з ╕н╕ц╕ативи ╕ коштом гетьмана ╤вана Мазепи. В Ки╓во-Печерському монастир╕ коштом Мазепи збудовано Церкву Вс╕х Святих над Економ╕чною брамою – шедевр укра╖нського бароко ╕ Онуфр╕╖вську вежу-церкву. Тро╖цька надбрамна церква в╕дбудована коштом ╤вана Мазепи. На великий дзв╕н ╕ дзв╕ницю монастиря Мазепа фундував 73 тисяч╕ золотих.
На замовлення ╕ коштом гетьмана Укра╖ни ╤вана Мазепи для дзв╕ниц╕ Соф╕йського собору в Ки╓в╕ в 1706 роц╕ майстром Афанас╕╓м Петровим був в╕длитий дзв╕н вагою 12,8 тонн. В╕н ╕ нин╕ знаходиться на другому поверс╕ дзв╕ниц╕. На позолочення бан╕ Соф╕йського собору гетьман Мазепа вклав 5 тисяч дукат╕в, на золоту чашу для нього - 500 дукат╕в ╕ на в╕дновлення його – 50 тисяч золотих.
Собор святого Миколая на Печерську в Ки╓в╕ був одн╕╓ю з найв╕дом╕ших арх╕тектурних споруд, збудованих гетьманом Укра╖ни ╤ваном Мазепою. Собор зруйновано за наказом б╕льшовицького д╕яча Постишева в 1934 роц╕.
На в╕дновлення соборно╖ церкви монастиря святого Кирила в Ки╓в╕ гетьман Мазепа надав понад 10 тисяч золотих.
В сел╕ Д╕хтяр╕вка Сумсько╖ област╕ ще височить занедбана ╕ поруйнована буд╕вля церкви Свято╖ Покрови, яку Мазепа збудував у 1708 роц╕.
Це далеко не повний перел╕к храм╕в ╕ ╕нших споруд збудованих, в╕дремонтованих ╕ оздоблених коштом гетьмана Укра╖ни ╤вана Мазепи.
Крупицько-Микола╖вський монастир в Батурин╕ на Черн╕г╕вщин╕ розбудовано коштом козацько╖ старшини у ХV╤╤ стол╕тт╕. На кошти генерального судд╕ В╕йська Запорозького ╤вана Домонтовича тут у 1680 роц╕ зведено храм святого Миколая.
У 1763 роц╕ в Ромнах коштом останнього кошового отамана Запорозько╖ С╕ч╕ Петра Калнишевського та Давида Чорного збудовано Покровську церкву.
Церква свято╖ Великомучениц╕ Параскеви в сел╕ Росошки (нин╕ Уманського району Черкасько╖ област╕) побудована в 1762 роц╕ коштом уманського сотника ╤вана Гонти. ╥╖ зруйнували в 1934 роц╕.
Самарський Свято-Тро╖цький собор в м╕ст╕ Новомосковськ Дн╕пропетровсько╖ област╕ був збудований коштом Запорозького Коша. Головним замовником буд╕вництва храму виступив запорозький старшина Як╕в Легкоступ. Спостер╕гачами за буд╕вництвом в╕д козацтва були приставлен╕ в╕дставний запорозький суддя Антон Головатий ╕ кошовий отаман ╤ван Чеп╕га. Храм мав неперевершений р╕зьблений ╕коностас ╕ м╕дний дзв╕н вагою 262 пуди.
Ц╕каво, що меценатом могла виступити ╕ козачка. У 1702 роц╕ коштом значкового товариша Антона Гамал╕╖ п╕д м╕стом Глух╕в було закладено храм на честь священномученика Харламп╕я, при якому виникла «Харламп╕╓ва пустинь». Дружина гетьмана ╤вана Скоропадського Анастас╕я Марк╕вна збудувала тут монастир ╕ храм на честь Р╕здва Христового.
Виставка «Козацьк╕ дари» - це розкриття ментальност╕ укра╖нського козака, його щедро╖ ╕ лицарсько╖ душ╕, його в╕ри у добро за добро, над╕╖ на в╕чне спас╕ння козацько╖ душ╕ в ╕нших, неземних св╕тах.
Експонати для виставки на 1024 день повномасштабно╖ в╕йни в Укра╖н╕ ╕з 12 запрошених музе╖в безв╕дмовно надали: Музей Шереметь╓вих, Нац╕ональний художн╕й музей, Музей гетьманства ╕ Музей ╕стор╕╖ м╕ста Ки╓ва.
Куратором виставки виступив мистецтвознавець, лауреат Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕мен╕ Тараса Шевченка Володимир Недяк.
Анатол╕й Зборовський
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 03.01.2025 > Тема ""Білі плями" історії"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26639
|