"Кримська Свiтлиця" > #49 за 06.12.2024 > Тема "Душі криниця"
#49 за 06.12.2024
ДОПОМОЖЕ В УСЬОМУ!
6 грудня – день Святого Миколая, важливе рел╕г╕йне свято, поширене у багатьох кра╖нах св╕ту, на вс╕х континентах. (В Антарктиду до член╕в експедиц╕й Миколай також нав╕ду╓ться). А укра╖нц╕ ставляться до нього з особливим трепетом, д╕точки неодм╕нно чекають на подарунки п╕д подушкою. Трапля╓ться, що ╕ дорослихв╕н не омина╓ увагою.
За церковними переказами, Святий Миколай – реальна особа, ╓пископ Мир Л╕к╕йських, учасник Першого Вселенського Собору (326 р.). В╕н народився близько 280 року в м╕ст╕ Патар╕, що на п╕востров╕ Л╕к╕я (нин╕ Туреччина). Його батьки Феофан ╕ Нонна були заможн╕ми людьми, ревними християнами. Саме тому в╕д самого народження свого сина вони виховували його в християнському дус╕. До реч╕, охрестили його немовлятком, що в т╕ часи було р╕дк╕стю.
Миколай вир╕с аскетичним ╕ довол╕ щедрим чолов╕ком, який намагався допомагати вс╕м, хто цього потребував. У дорослому в╕ц╕ в╕н переселився до м╕ста Мира, де вир╕шив присвятити себе наукам. Саме там його дядько, який був ╓пископом, висвятив свого плем╕нника у священики. Незабаром Миколай залишився без батьк╕в. Увесь чималий спадок в╕н без жалю витратив на допомогу б╕днякам, приносячи до ╖хн╕х будинк╕в харч╕, теплий одяг, грош╕, коштовност╕ (особливо д╕вчатам на виданн╕), д╕тям ╕грашки та солодощ╕ тощо.
Ус╕ сво╖ справи Миколай робив та╓мно. Та якось городянам вдалося вистежити благод╕йника. Д╕знавшись, хто робить ус╕ ц╕ добр╕ вчинки,мешканц╕ м╕ста та околиць вир╕шили, що в╕н ма╓ стати ╖хн╕м ╓пископом.
За сво╓ життя Миколай встиг зробити чимало хороших справ: визволяв полонених, рятував в╕д страти невинних, рятував людей на мор╕,коли вирував шторм ╕ корабель ╕шов на дно... Та найб╕льше допомагав д╕тям-сиротам.
Саме завдяки цьому в╕н став одним з найшанован╕ших святих, адже в╕рили ╕ в╕рять, що Миколай допоможе в усьому, нав╕ть зц╕лить в╕д, здавалося б, невил╕ковних недуг. Т╕льки потр╕бн╕ щира молитва ╕ глибока, беззастережна в╕ра.
Помер Чудотворець 345 року.
День Святого Миколая вперше почали в╕дзначати у середньов╕чн╕й Н╕меччин╕. Батьки традиц╕йно дарували д╕тям ласощ╕, теплий одяг, ╕грашки, робоч╕ ╕нструменти (щоб привчалися до ремесла), шк╕льне приладдя тощо. А щоб малюки пов╕рили, що вс╕ ц╕ подарунки приносить Святий Миколай Чудотворець, вони п╕дкладали ╖х п╕д подушечки чи б╕ля л╕жка (╕нколи у чоб╕тки) п╕зно вноч╕, коли малеча м╕цно спала. Тому напередодн╕ Миколая д╕точки намагаються бути особливо чемними, справуватися в усьому, слухати батьк╕в... Згодомтакий звичай поширився на ╕нш╕ кра╖ни. В Укра╖н╕ першими стали його дотримуватися галичани ╕ закарпатц╕.
Доброю традиц╕╓ю на свято Миколая ╓ звичай миритися з╕ сво╖ми недругами, просити прощення за кривду ╕ образу.
Д╕вчата, як╕ збиралися до шлюбу, цього дня неодм╕нно наводили лад у скринях, готуючи одяг ╕ прикраси, в яких пот╕м зустр╕чали сват╕в.
Чолов╕ки вранц╕ прокидалися першими ╕ виходили на дв╕р, щоб об╕йти господарство, нагодувати худобу.
╤з часом виникла ц╕кава традиц╕я (вона ╕сну╓ ╕ нин╕) – написання лист╕в Святому Миколаю. Д╕точки пишуть про сво╖ та╓мн╕ бажання, перел╕чують ус╕ добр╕ ╕ «не вельми добр╕» (чи то поган╕) вчинки, пустощ╕, просять прощення за ско╓не ╕, зв╕сно, замовляють подарунки. Ц╕ листи залишають на н╕ч на п╕дв╕конн╕. А вноч╕, перед сво╖ми ╕менинами, Чудотворець як т╕льки може викону╓ прохання малеч╕.
УКРА╥НСЬКА ХУСТКА
7 грудня у св╕т╕ (!) в╕дзначають День укра╖нсько╖ хустки.
Це свято започаткували лише 2019 року, щоб об`╓днати ж╕нок в ус╕й кра╖н╕ та вшанувати, а то й в╕дродити ╕ зберегти наш╕ прадавн╕ традиц╕╖. Однак невдовз╕ свято перетнуло кордони Укра╖ни ╕ поширилося у св╕т╕ завдяки укра╖нськ╕й д╕аспор╕, нашим зароб╕тчанам. Хоч таке ╕ прикро звучить, але через агрес╕ю рос╕╖ проти Укра╖ни долучилися до цього ╕ вимушен╕ переселенц╕, б╕женц╕, ем╕гранти. Хустка також ╓дна╓ ╖х з Батьк╕вщиною. Певен, що з часом це свято стане таким же популярним й урочистим, як ╕ День укра╖нсько╖ вишиванки (вишито╖ сорочки), який щороку в╕дзнача╓мо у трет╕й четвер травня.
За «сухим» визначенням одного з етнограф╕чних дов╕дник╕в (циту╓мо недосл╕вно): Хустка – це широко розповсюджене по вс╕й Укра╖н╕ квадратне платове вбрання голови, яке ж╕нки носили протягом року. Способи пов`язування хустки були р╕зними. У п╕вн╕чних рег╕онах Укра╖ни хустки пов`язували п╕д п╕дбор╕ддям, а к╕нц╕ зав`язували на мак╕вц╕. На Ки╖вщин╕ к╕нц╕ хустки обгортали навколо ши╖ та зав`язували на потилиц╕. На Середньому Подн╕пров`╖ хустки драп╕рували в особливий спос╕б довкруги голови, але так, щоб залишати в╕дкритим денце оч╕лка.
Але хустка, погодьтеся, ╓ не т╕льки елементом вбрання, а й важливим нац╕ональним оберегом. Вона з давн╕х час╕в була символом укра╖нсько╖ культурно╖ спадщини. ╥╖ передавали у спадок за ж╕ночою л╕н╕╓ю ╕ обер╕гали, як с╕мейну рел╕кв╕ю.
Хустка в Укра╖н╕ завжди вважалася оберегом. Якщо парубок збирався в далеку дорогу, тим паче у в╕йськовий пох╕д, то д╕вчина дарувала йому свою хустку. Це означало, що вона чекатиме парубка, попри вс╕ випробування, як╕ не випали б на ╖хн╕ дол╕.
Значну роль хустка в╕д╕гравала п╕д час вес╕лля. Ще на заручинах парубок дарував д╕вчин╕ хустку (знак серйозних нам╕р╕в), якою пот╕м накривали голову молодо╖. П╕сля того, як д╕вчина вийшла зам╕ж, ╖й заборонялося «виходити на люди» з непокритою головою. Без хустки ж╕нкам не можна було зайти до церкви.
Хустка визначала в╕кову категор╕ю. Молод╕ д╕вчата, молодиц╕ носили барвист╕ хустки з багатим узором. Старш╕ ж╕нки, вдови одягали хустки темних кольор╕в. Маленьк╕ д╕вчатка носили т╕льки б╕л╕ чи св╕тлих кольор╕в хустки, а то й обходилися ╕ без них. Для поховання призначалася чорна хустка. Виняток: на жнива вс╕ йшли у б╕лих хустках.
Пов`язан╕ з хусткою ╕ жарт╕влив╕ традиц╕╖. На Запусти (перед Великим постом) молодий зять неодм╕нно дарував тещ╕ нову хустку. (Потр╕бно ж було тещу задобрити!). Та одягала ╖╖ ╕ хизувалася перед сус╕дами, а то й у церкв╕: «Прийшла Запуста, а в мене нова хуста! Зять подаруав!».
Укра╖нська хустка поверта╓ться в моду. Але найб╕льше ц╕нуються хустки не фабричного виробництва, а домоткан╕. На жаль, тепер так╕ год╕ придбати...
У народ╕ кажуть...
ПРОЙТИ ЧЕРЕЗ ВОРОТА
Наш╕ предки образно тлумачили, що м╕ж порами року сто╖ть мур. Але в кожному мур╕ ╓ ворота або лаз. От ╕ зима проходить через т╕ ворота п╕сля осен╕. Такими вор╕тьми для зими можемо назвати грудень.
-Грудень – ще не студень, у лютому бува╓ холодн╕ше.
-Грудень зиму проводить через ворота.
-Грудень – ворота зими.
-Не хот╕в вл╕тку спеки, а взимку не хоче морозу.
-Грудень – не май, тому ще до грудня про валянки подбай.
-Грудень ╕ грудить, ╕ землю не будить.
-Прийшов грудень – прин╕с сон зимовий.
-Взимку вс╕м хочеться спати, щоби сн╕гу не топтати.
-╤ у свято, ╕ у будень бува╓ сумним грудень.
-Сн╕гур свистить – зиму зове гостить.
-Л╕то б╕жить, а зима плента╓ться.
-Спита╓ грудень, що ти вл╕тку припас.
-Перша сипучка – ще не санний шлях.
-Грудень – стужайло.
-Грудень у б╕лий кожух всю землю одягнув.
-С╕м рок╕в зима по л╕ту, ╕ с╕м рок╕в л╕то по зим╕.
-Не для л╕та хату будують.
-Ос╕нь – велика, а зима – довга.
-Зима довга ╕ холодна, а ще бува╓ голодна.
-Грудень ╕ замостить, ╕ заморозить, а саням ходу не дасть.
-У грудн╕ днина куца.
-У грудн╕ без кожуха, що вл╕тку без корови.
-Як сн╕г п╕де ╕ як в╕н ляже, так л╕то хл╕боробу про врожай скаже.
-Довг╕ сух╕ ялинков╕ г╕лочки на мет╕ль згинаються, а на ясну погоду вир╕внюються.
-С╕╓ться пороша кр╕зь сито – вл╕тку вродить неабияке жито.
-╤ не дуже мороз дошкуля╓, а стояти не дозволя╓.
-Грудень сн╕гом т╕шить оч╕, а мороз пече вуха.
-У грудня день недовгий, та мороз дошкульний.
-У грудня два друга – замет╕ль та хуга.
Тарас ЛЕХМАН
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 06.12.2024 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26565
|