Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4508)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4203)
Українці мої... (1691)
Резонанс (2215)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1857)
Крим - наш дім (1213)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (246)
Бути чи не бути? (409)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (239)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПО ТОЙ Б╤К НЕМА╢ ЛЮДЕЙ, ВОРОГ Г╤РШИЙ ЗА ЗВ╤РА
КОМАНДИРИ НАШО╥ ПЕРЕМОГИ: ╤ван Медведюк, заступник комбата 60 ОМБр…


88% УКРА╥НЦ╤В НА РЕФЕРЕНДУМ╤ П╤ДТРИМАЛИ БИ ВСТУП ДО ╢С, 86% - ДО НАТО
Про це св╕дчать результати соц╕олог╕чного опитування, яке провела соц╕олог╕чна служба Центру...


«НА ПОСАД╤ ГЕТЬМАНА КУЛЬТУРИ Я Д╤ЯВ БИ РАДИКАЛЬНО»
Олег Скрипка, музикант, л╕дер гурту «ВВ»…


СЕРГ╤Й ШЕЛУХ╤Н — ОБОРОНЕЦЬ УКРА╥НСЬКО╥ НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ ╤ДЕ╥
Активним членом укра╖нського руху Серг╕й Шелух╕н став ще у 1905 роц╕…


СЬОГОДН╤ ДЕНЬ ТИХ, ЗАВДЯКИ КОМУ НАСТА╢ ЗАВТРА
Президент прив╕тав захисник╕в ╕ захисниць Укра╖ни…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2024 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 29.11.2024
ОСТАНН╤Й АНГЕЛ НА ЗЕМЛ╤

В╕д перших вибух╕в здригалася земля. Н╕хто до пуття не м╕г зрозум╕ти, що насправд╕ в╕дбува╓ться. «Мамо, в╕йна!» - пан╕ Ольга чула слова доньки ╕ не могла пов╕рити, що це правда. 24 лютого 2024 року - день, який назавжди розд╕лив життя на «до» ╕ «п╕сля». Вже було чути вибухи в столиц╕, Ольга Олександр╕вна чула, як грюкають двер╕, хтось виб╕га╓, на ходу в╕ддаючи команду: «До машини, б╕гом!» Визирнула в коридор ╕ в╕д почутого здригнулася ще б╕льше. Сус╕ди, як╕ ще вчора в╕талися з нею ╕ ц╕кавилися здоров’ям (пенс╕онерка нещодавно перенесла ╕нсульт ╕ пов╕льно в╕дновлювалася). Та сьогодн╕ вже вс╕м було не до не╖. Над╕я, донька, була в дороз╕, бо сама не могла оговтатися в╕д почутого й побаченого. Якось все сталося моментально – транспорт майже не ходив, величезн╕ черги б╕ля магазин╕в ╕ аптек. ╢дина думка не давала спокою: якщо под╕╖ ╕ надал╕ розгортатимуться так стр╕мко, як же встигнути купити щось в зоомагазин╕ для Люс╕. Цю руденьку полохливу дворняжку пан╕ Ольга випестила-виняньчила з малесеньких собачат. Безпритульних собак було в той час дуже багато, вони ховалися б╕ля станц╕╖ прокату плавзасоб╕в.

 Пан╕ Ольга разом з донькою та волонтеркою пан╕ З╕на╖дою намагалися врятувати вс╕х. Годували, просили знайомих, аби допомогли встановити будки. ╤ люди справд╕ в╕дгукувалися на добро. З╕на╖да Микола╖вна, колишня вчителька, нав╕ть розшукала сво╖х учн╕в, як╕ працювали в буд╕вельних орган╕зац╕ях ╕ вм╕ли будувати будиночки для песик╕в ц╕лком профес╕йно.

 …Якою ж була рад╕сть в той день, коли пан╕ Ольга побачила, як ╖╖ улюбленц╕ ночують в утеплених будках. Бо щоноч╕ серце стискалося, вона уявляла, як улюбленц╕ сплять п╕д в╕дкритим небом, гр╕ючи один одного. Через знайомих зв’язалися з одним з притулк╕в, де спочатку пооб╕цяли прилаштувати к╕лькох чотирилапих, а пот╕м З╕на╖д╕ Микола╖вн╕ подзвонила знайома: «Ви там що, дв╕ пенс╕онерки, зовс╕м глузд втратили з╕ сво╖ми собаками? Зможете оплачувати ╖хн╓ перебування у притулку? Там таких чотирилапих безхатьк╕в б╕льше, ан╕ж м╕сць для них».

 Знову стиснулося серце, бо й справд╕ – песик╕в багато, притулок переповнений, тож розраховувати, що вс╕ чотирилап╕ вихованц╕ будуть прилаштован╕, не доводиться. Пот╕м власниця притулку все ж змилостивилася над пенс╕онерками ╕ пооб╕цяла, що забере хоча б к╕лькох собак. А що ж робити з рештою? Пан╕ Ольга ц╕╓╖ ноч╕ довго не могла заснути. Всю н╕ч снилися як╕сь жах╕ття – то палала у вогн╕ щойно збудована собача будка. То здавалося, що ус╕х собак знищили жорсток╕ люди. Ледве за в╕кнами почало сутен╕ти, як пан╕ Ольга опинилася б╕ля сво╖х чотирилапих вихованц╕в. В╕д побаченого ледь не зомл╕ла. Н╕, будки вц╕л╕ли, безжальн╕ язики полум’я ╖х не торкнулися, бо цього разу нещасним чотирилапим безхатькам пощастило. ╥х не п╕дпалили, ╖х елементарно отру╖ли.

Ця тема – отру╓ння собак – у сусп╕льств╕ вигульку╓ вряди-годи, але так само благополучно «хова╓ться». Бо на камеру н╕хто з чиновник╕в вам не скаже, що тру╖ти собак – то р╕ч необх╕дна. Так, сп╕вчуватимуть. Так, об╕цятимуть передати «справи до правоохоронних орган╕в». Але насправд╕ н╕хто тим серйозно не займатиметься, бо що з тих безпритульних взяти? Деяк╕ мешканц╕ скаржаться, що небезпечно стало пересуватися у веч╕рн╕ години. Т╕ пси, мовляв, ╕ нападають, ╕ проходу не дають. А що пенс╕онеркам лишалося робити? Скаргу до пол╕ц╕╖ написали, але н╕хто вже не поверне до життя ан╕ Б╕лочки, ан╕ Хвостика, ан╕ завжди веселого Рудого. Т╕льки Люся, яка найменше дов╕ряла людям, дивом врятувалася. Заховалася у висок╕й трав╕, довго не виходила. Пан╕ Ольга вже втратила над╕ю, що колись побачить живою хоча б Люсю, коли та, нарешт╕, з’явилася. Якщо ╕ншим собакам пощастило менше ╕ ╖х вс╕х отру╖ли, то Люся п╕сля пережитого ще довго оговтувалася, до того слабкими стали задн╕ лап.

 …В╕йна! Чорним вихором ув╕рвалася в наше життя, але пан╕ Ольга диву╓ доньку тим, що зам╕сть того, аби пакувати реч╕, набира╓ телефон сво╓╖ приятельки-волонтерки З╕на╖ди Микола╖вни. Поки Над╕я вислухову╓ в╕д численних знайомих ╕нформац╕ю про те, що ╖хати треба негайно, бо ворог неподал╕к в╕д столиц╕, ╕ нев╕домо взагал╕, чим все це завершиться. Та недаремно пенс╕онерам свого часу надали статус «д╕ти в╕йни» - все це вельми символ╕чно. «З в╕йною народилися, з тим ╕ помирати будемо», - пан╕ З╕на╖да, попри поважний в╕к, налаштована р╕шуче. Це вже п╕зн╕ше, коли виклик в╕йни буде прийнято, кожен залишить на скрижалях ╕стор╕╖ свою ╕стор╕ю. Хтось рятуватиме власне життя, забувши про обов’язки перед слабкими ╕ беззахисними. То був справд╕ непростий виб╕р – залишитися в м╕ст╕, якому щодень ╕ щомит╕ загрожу╓ небезпека. Та в╕йна – то не лише о обстр╕ли, вибухи, небезпека. В╕йна – то перев╕рка на м╕цн╕сть, на милосердя, на готовн╕сть подолати св╕й страх. ╤ думати не лише про побутов╕ реч╕ (а про це насамперед мусили ж╕нки, як╕ залишилися у Ки╓в╕, бо за хл╕бом потр╕бно було вистояти по к╕лька годин), але й дбати про чотирилапих плеканц╕в. «Якщо ми не заберемо Люсю додому, то нев╕домо, чи зможемо до не╖ д╕статися», - З╕на╖да Микола╖вна мала св╕й план порятунку. Справд╕, на вулиц╕, що прилягала до мосту, чергували представники тероборони. Через м╕ст можна було д╕статися лише за документами. ╤ от обидв╕ пенс╕онерки вмовляють хлопц╕в пропустити ╖х до собаки, яка п╕сля отру╓ння погано пересува╓ться. Якщо ╖╖ не погодувати, вона не виживе.

 Над╕я в цей час одержу╓ пов╕домлення в╕д подруги про те, що в квартир╕ сус╕днього будинку господар╕, як╕ терм╕ново ви╖хали, залишити свого лабрадора. При цьому ключ╕ залишили ще одн╕й л╕тн╕й сус╕дц╕, яку не змогли забрати за кордон д╕ти. Словом, ус╕х тих, хто заважав, полишили напризволяще. А лабрадор Кай був улюбленцем, фото якого так часто виставлялися в соцмережах, що сумн╕в╕в не виникало: про нього стов╕дсотково н╕хто не забуде. Ут╕м, швидко з’ясувалося, що самотня л╕тня ж╕нка, яка сама потребувала допомоги, аж н╕як не потурбу╓ться про Кая. Отже, лабрадора потр╕бно було забирати. Над╕я хвилювалася: якщо до квартири приведуть безпритульну Люсю, то як вони уживатимуться з Ка╓м? ╤рон╕я дол╕ – красень лабрадор, яким так захоплювалися нещодавно господар╕, та дивом врятована Люся – нин╕ вони будуть разом, бо перед загрозою смерт╕ р╕вн╕ ус╕.

 «Ми прокида╓мося з вибухами ╕ посп╕ша╓мо, аби врятувати вс╕х хвостатих. Ми залиша╓мося в р╕дному м╕ст╕, бо ╕накше не можемо. Просто не ма╓мо права ви╖хати, бо на кого залишити тих, хто дивиться на тебе з над╕╓ю? Ми ма╓мо обов’язково вижити, ╕ це найперша наша в╕дпов╕дь его╖стам, як╕ залишили сво╖х тварин помирати. Так, помирати, бо ви залишили ╖х п╕д «оп╕ку» так╕й сам╕й квол╕й людин╕. От╕й стареньк╕й, яка заважала сво╖м д╕тям ╕ онукам ╕ яку не забрали в безпечне м╕сце за кордон. ╤ хоча ви почува╓теся ц╕лком комфортно ╕ навряд чи звертатимете увагу на цей розпачливий пост, проте все ж таки попрошу вас н╕коли б╕льше не заводити тварин, ви на них не заслугову╓те!» – писала Над╕я в соц╕альних мережах. Перевела подих. Справд╕, емоц╕╖ беруть гору, ╕ вже не стриму╓шся, бо нерви оголен╕, даються взнаки безсонн╕ ноч╕. Чи вже час п╕дбивати п╕дсумки, чи ще зарано? Те, що мама п╕сля ╕нсульту довол╕ активна, то вже добре. От лишень забагато стресових ситуац╕й, а л╕кар╕ попереджали про забезпечення ц╕лковитого спокою. Та про який спок╕й п╕д час в╕йни можна говорити? Над╕я розм╕стила Кая та почала набирати телефон мами. Та озвалася в╕дразу. Схвильована, переповнена емоц╕ями, бо хлопц╕ з тероборони не лише пропустили через м╕ст, але й допомогли пенс╕онеркам довезти знесиленого собаку до будинку. Кай притихнув, уважно придивляючись, шо то за гостя з’явилася в квартир╕. Люся, звикла до життя на вулиц╕, в╕д страху заклякла б╕ля входу. Над╕я вже готова була зачинити Кая в ╕нш╕й к╕мнат╕, аби дати можлив╕сть бодай трохи оговтатися Люс╕, та благородний лабрадор сам п╕шов до к╕мнати, н╕би демонструючи, що нова мешканка буде в ц╕лковит╕й безпец╕. А пот╕м ╖хня квартира наповниться повсякденними клопотами. Зв’язатися з волонтерами, привезти корм, потурбуватися, аби Люся з Ка╓м вийшли на вулицю (Люся страшенно боялася вибух╕в ╕ готова була ц╕лий день сид╕ти п╕д ванною).

 А коли н╕ч огортала помешкання, де знайшли притулок залишен╕ напризволяще чотирилап╕, Над╕я перечитувала колись зроблен╕ записи, дивуючись, наск╕льки глибоким ╓ ╖хн╕й зм╕ст саме в цей тривожний час, в якому ╓ м╕сце високому й низькому, ницому й геро╖чному: «Собака – це останн╕й ангел, який залишився на земл╕ заради людини. Собака ма╓ одну чудову як╕сть — в╕н пам’ята╓ добро. В╕н охороня╓ д╕м сво╖х господар╕в аж до смерт╕. ╢диним, абсолютно безкорисливим другом людини в цьому корисливому св╕т╕ – другом, який н╕коли не покине ╖╖, який н╕коли не бува╓ невдячним ╕ не зрадить ╖╖, ╓ … Собака. Собака залишиться поряд з людиною в багатств╕ та б╕дност╕, у здоров’╖ та хвороб╕. Собака спатиме на холодн╕й земл╕, де дмуть холодн╕ в╕три ╕ люто мете сн╕г, аби бути поруч ╕з господарем. Собака ц╕луватиме йому руку, нав╕ть якщо ця рука не може дати ╖й води; вона зализуватиме рани та подряпини — результат з╕ткнень ╕з жорсток╕стю навколишнього св╕ту. Собака охороня╓ сон свого господаря-жебрака так само ревно, н╕би в╕н був принцом. Коли йдуть ╕нш╕ друз╕ — цей залиша╓ться.

Коли вс╕ багатства зникнуть ╕ все розвалю╓ться на шматки, собака так само пост╕йна у сво╖й любов╕, як сонце, що йде по небу…»

Натал╕я Осипчук,

письменниця, член НСПУ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2024 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26555

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков