"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2024 > Тема "Душі криниця"
#48 за 29.11.2024
В╤Н ПЕРШИМ СПОВ╤СТИВ ПРО КИ╥В...
30 листопада – день Святого Андр╕я Первозванного, одного з дванадцяти апостол╕в ╤суса Христа.
В╕н народився в Гал╕ле╖, у м╕ст╕ В╕фса╖д╕, на початк ╤ стол╕ття, у родин╕ рибалки. З юного в╕ку хлопчик вир╕шив присвятити сво╓ життя служ╕нню Богу. Одного разу Андр╕й почув про те, що ╤оанн Предтеча пропов╕ду╓ про прих╕д Мес╕╖. Тому залишив сво╖ кра╖ ╕ негайно вирушив до ╤оанна, а невдовз╕ став його учнем. Також прив╕в до Предтеч╕ свого брата Симеона, який згодом став апостолом Петром.
Зг╕дно з переказ╕в, Андр╕я покликали першим з ус╕х апостол╕в та учн╕в ╤суса Христа, тому його ╕ назвали Первозванним.
На десятий день п╕сля св╕тлого Воскрес╕ння ╤суса Христа на вс╕х апостол╕в з╕йшов Святий Дух ╕ вони набули здатност╕ зц╕лювати людей в╕д важких недуг, пропов╕дувати р╕зними мовами св╕ту. Андр╕ю Первозванному випав жереб проводити м╕с╕йну д╕яльн╕сть в язичницьких кра╖нах. За це в╕н загинув на хрест╕.
За давн╕ми укра╖нськими л╕тописними джерелами, Андр╕й Первозванний, мандруючи П╕вн╕чними Причорноморськими теренами, п╕днався вверх по Дн╕пру ╕ на одному з пагорб╕в його берег╕в пророкував, що тут постане м╕сто золотоверхих храм╕в. ╤деться про Ки╖в. Хоч це, очевидно, легенда, але для нас, укра╖нц╕в, вона прекрасна, щемлива.
З плином часу Ки╖в таки постав. Тому Святий Андр╕й для нас Первозванний з двох причин – ╕ як апостол, ╕ як Добрий Пророк.
Цього дня в╕ряни йдуть до церкви, щоб поставити св╕чку святому ╕ помолитися.Андр╕я Первозванного вважають покровителем моряк╕в ╕ рибалок (так само, як ╕ апостола Петра), тому моляться про ╖хн╕й захист.Також просять святого про захист родин╕, близьких, посилення в╕ри та ╓дн╕сть людей, про щасливий шлюб ╕ милосердя до вс╕х.
У н╕ч на Андр╕я молодь збиралася на сво╖ традиц╕йн╕ вечорниц╕ з ворож╕ннями ╕ забавами.
Народна прикмета:
-Якщо цього дня багато сн╕гу ╕ мороз – вродить хл╕б.
С╤М ДОР╤Г ЗАМЕТЕ...
2 грудня – день вшанування старозав╕тного пророка Авакума, який жив у VII стол╕тт╕ до Р╕здва Христового. Ангел чудесним чином перен╕с його з Юде до Вавилону, щоб в╕н (Авакум) подай ╖жу ╕ншому пророкову – Дани╖лу, якого кинули у яму з левами.
Народн╕ прикмети:
-Якщо цього дня с╕м дор╕г замете, то до к╕нця зими загрузнеш у сн╕гах по вуха. Але якщо на Авакума випав перший сн╕г, то це ще не санний шлях.
-В╕тер у цей день з╕ сходу – на тривалий холод.
-Якщо на Авакума тепло, то холодно╖ зими не оч╕куй.
-В╕конниц╕ сп╕тн╕ли в мороз – чекай потепл╕ння. Але якщо вони починають п╕тн╕ти при подв╕йних рамах – до посилення морозу.
-Зайц╕ тримаються б╕ля житла – на мороз.
-╤н╕й вкрив дерева – на мороз: туман землю вкрив – на тепло.
-Ворона завжди с╕да╓ дзьобом до в╕тру.
...З настаннями зими у м╕стах ╕ м╕стечках в╕дкривалися Микола╖вськ╕ ярмарки. Турботлив╕ батьки не забували придбати сво╖й малеч╕ подарунки в╕д Чудотворця.
Д╤ВОЧА КРАСА ╤ ДОВГА КОСА
4 грудня – день вшанування великомучениц╕ Свято╖ Варвари.
Ця д╕вчина була надзвичайно╖ вроди. Походила з багатого роду. Рано втратила мат╕р. Вихованням дочки зайнявся батько-язичник, вельможа. Але Варвара потайки прийняла в╕д нього християнство. Дов╕давшись про це, батько звел╕впалачам п╕ддати ╖╖ жорстоким тортурам. Коли ж Варвара не зрекралася ╤суса Христа, батько власноруч стратив свою ╓дину дочку, бо «не хот╕в втратити репутац╕ю у вищому сусп╕льств╕». Под╕я сталася 290 року.
Святу Варвару вважають еталоном д╕вочо╖ краси. В укра╖нському церковному малярств╕, попри порушення деякихканон╕в ╕конопису, ╖╖ ╕нколи зображають з довгою пишною косою. Тут «взяла гору» народна традиц╕я. Адже довга пишна коса – це також символ д╕вочо╖ краси, цноти, непорочност╕.
Достойницю Варвару вважають покровителькою у приготуванн╕ до добро╖ смерт╕, берегинею людей важких ╕ небезпечних профес╕й.
Народн╕ прикмети:
-На Варвари зима красна – на добр╕ жнива.
-На Варвари мороз ╕ зав╕рюха – холод довго щипатиме за вуха.
-На Варвари мороз – до холодного грудня.
-На Варвари вовч╕ згра╖ виють-завивають – зима буде лютою.
Тарас ЛЕХМАН
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2024 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26552
|