Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4510)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4203)
Українці мої... (1691)
Резонанс (2217)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1857)
Крим - наш дім (1213)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (246)
Бути чи не бути? (411)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (239)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ШАНУ╢МО ВС╤Х НАШИХ ГЕРО╥В
Сп╕лка оф╕цер╕в Укра╖ни провела традиц╕йне щор╕чне вшанування пам'ят╕ Геро╖в Базару…


В УКРА╥Н╤ ВШАНУВАЛИ ПАМ’ЯТЬ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОР╤В
Як п╕дкреслю╓ться у резолюц╕╖ ПАР╢ до роковин Голодомору, нин╕шня в╕йна ╓ новим етапом геноцидно╖...


ГОЛОДОМОР ЯК ПРОЯВ ГЕНОЦИДУ
Укра╖нський календар


ДЕ ХОДИТЬ ЛЕМ╤Ш, ТАМ ╤ ШАБЛЯ МУСИТЬ БУТИ
Стосовно Слоб╕дсько╖ Укра╖ни москов╕ти в╕д самого початку д╕яли за принципом «под╕ляй ╕...


НЕЗВИЧАЙНИЙ ПОС╤БНИК НЕЗВИЧАЙНОГО МУЗЕЮ
Пос╕бник стане чудовим додатковим матер╕алом для виховання д╕тей на основ╕ правдиво╖ ╕стор╕╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2024 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 29.11.2024
КДБ У 1980-Х РОКАХ НАМАГАВСЯ НЕ ДОПУСТИТИ ВИТОКУ ЗА КОРДОН В╤ДОМОСТЕЙ ПРО ГОЛОД В УКРА╥Н╤

Органи КДБ у 1980-х роках стежили за представниками укра╖нсько╖ д╕аспори, як╕ намагались привернути увагу св╕ту до Голодомору.

Як переда╓ Укр╕нформ, про це св╕дчать документи, як╕ м╕стяться в арх╕вних фондах Служби зовн╕шньо╖ розв╕дки Укра╖ни.

«У 1980-х роках органи КДБ УРСР пильно в╕дстежували д╕яльн╕сть представник╕в укра╖нсько╖ д╕аспори, спрямовану на привернення уваги св╕тово╖ громадськост╕ до Голодомору в Укра╖н╕ 1932–1933 рок╕в, ╕ намагалися вс╕ляко перешкоджати цьому. У циркулярах ╕ вказ╕вках з Ки╓ва до обласних управл╕нь КДБ ╕шлося про те, як╕ необх╕дно вжити агентурно-оперативн╕ заходи «для протид╕╖ ворожим акц╕ям закордонних наццентр╕в», - ╕деться у пов╕домленн╕.

Так, на початку 1980-х рок╕в ╕з резидентур КДБ СРСР у США, Канад╕ та деяких кра╖н ╢вропи почали надходити пов╕домлення про те, що укра╖нськ╕ ем╕грантськ╕ орган╕зац╕╖, так╕, як Св╕товий конгрес в╕льних укра╖нц╕в, Укра╖нський конгресовий ком╕тет Америки, Ком╕тет укра╖нц╕в Канади, Союз укра╖нц╕в у Велик╕й Британ╕╖, Державний центр УНР в екзил╕, ОУН та ╕нш╕ вир╕шили консол╕довано привернути увагу св╕ту до Голодомору в Укра╖н╕. В╕дтак розпочали п╕дготовку до вшанування жертв ц╕╓╖ жахливо╖ трагед╕╖ та злочин╕в стал╕нського режиму.

Серед арх╕вних документ╕в знайдено лист п╕д назвою «Про антирадянськ╕ задуми закордонних ОУН», датований 2 червня 1983 року, п╕дписаний головою КДБ УРСР Степаном Мухою ╕ адресований ус╕м начальникам управл╕нь в областях.

У ньому йдеться про те, що 10 березня КДБ «вже ор╕╓нтував про ворож╕ акц╕╖ оун╕вц╕в за кордоном у зв’язку з «50-р╕ччям» так зв. «штучного голоду на Укра╖н╕». Ц╕ фрази в документ╕ навмисно взяли в лапки, щоб ╕ще раз п╕дкреслити: про жоден юв╕лей не може йтися; то н╕бито був не штучний голод, а спричинений посухою, неврожа╓м та певними перекосами у пол╕тиц╕ на сел╕; то був «так званий голод», а не масштабний Голодомор.

«Зг╕дно з новими в╕домостями, що надходять, закордонн╕ центри ОУН нар╕вн╕ з посиленням антирадянсько╖ ╕стер╕╖ роблять спроби надати ц╕й наклепницьк╕й кампан╕╖ довготривалий характер. Вони виношують провокац╕йну ╕дею створення за подобою с╕он╕стського ╕нституту «Яд Вашем» (╢русалим) пост╕йно д╕ючого центру п╕д назвою «укра╖нський голокост» для «ув╕чнення пам’ят╕ жертв штучного голоду на Укра╖н╕ 1932–1932 рр.», де мають бути зосереджен╕ вс╕ публ╕кац╕╖ про «голод», фотозн╕мки ╕ пр╕звища «жертв», записи показань св╕дк╕в. З ц╕╓ю метою на Заход╕ орган╕зована кампан╕я з виявлення «св╕дк╕в голоду» ╕ складання списк╕в пр╕звищ укра╖нц╕в, як╕ «постраждали в╕д голоду», – зазначалося в документ╕.

Як приклад тако╖ д╕яльност╕ у документ╕ наводиться ╕стор╕я про актив╕ста Союзу укра╖нц╕в у Велик╕й Британ╕╖ з англ╕йського м╕ста Кембриджа З. Жижка. У КДБ перехоплювали й читали його листи до родич╕в, як╕ жили на територ╕╖ Донецько╖ област╕. У листах в╕н просив надати йому допомогу в отриманн╕ списк╕в ус╕х тих, хто помер у 1933 роц╕. При цьому в╕н рекомендував родичам д╕яти консп╕ративно, певним чином легендувати перед оточенням св╕й ╕нтерес. Мовляв, це робиться для того, щоб поминати померлих у м╕сцевих церквах. Цей факт у КДБ трактували як ц╕леспрямоване збирання в╕домостей про жертв Голодомору. З огляду на це наказували вжити заход╕в для недопущення витоку за кордон тако╖ ╕нформац╕╖, використовуючи агентуру, дов╕рених ос╕б та ╕нш╕ оперативн╕ можливост╕.

╤нший документ, який невдовз╕ так само роз╕слали в ус╕ обласн╕ управл╕ння КДБ, мав назву «Витяг ╕з заход╕в щодо протид╕╖ ворожим акц╕ям закордонних наццентр╕в у зв’язку з «50-р╕ччям» так зв. «штучного голоду на Укра╖н╕», затверджений 28 червня 1983 року головою КДБ генерал-лейтенантом Мухою».

Одним ╕з заход╕в передбачалося п╕дготувати й направити за кордон к╕лька десятк╕в досв╕дчених агент╕в, яким мали поставити завдання «здобувати ╕нформац╕ю про задуми ╕ конкретних виконавц╕в ворожих акц╕й закордонних ОУН».

Нар╕вн╕ з цим планувалося зд╕йснювати ц╕льове опитування радянських громадян, як╕ поверталися з по╖здок за кордон, щоб д╕знатися, що ╖м могло бути в╕домо про п╕дготовку таких акц╕й.

Кр╕м цього, ставилося завдання стежити за ╕ноземцями, як╕ при╖здили до УРСР, на предмет виявлення з ╖хнього боку зац╕кавлення питаннями Голодомору.

Тих, хто проявляв п╕двищений ╕нтерес, брати в активну оперативну розробку, а п╕д час ви╖зду з СРСР п╕ддавати ретельному митному догляду, щоб не провезли як╕сь матер╕али, списки, документи, св╕тлини.

Так само нац╕лювали контролер╕в оперативно-техн╕чних п╕дрозд╕л╕в виявляти спроби передавання л╕н╕ями м╕жнародного телефонного зв’язку под╕бних в╕домостей.

«У доц╕льних випадках, у встановленому порядку обмежувати ╕ припиняти використання канал╕в зв’язку у п╕дривних ц╕лях», – зазначалося в документ╕.

Способ╕в, як це зробити, в арсенал╕ КДБ було достатньо.

Водночас рекомендувалося вживати заходи для орган╕зац╕╖ по╖здок ╕ноземних делегац╕й у передов╕ колгоспи й радгоспи, аграрн╕ промислов╕ п╕дпри╓мства республ╕ки, щоб на м╕сцях показувати високий р╕вень життя укра╖нц╕в ╕ акцентувати увагу на тому, що так було й ран╕ше, ╕ жодних ознак голоду в минулому н╕де не спостер╕галося.

Як зауважили в СЗР, так╕ сам╕ ман╕пуляц╕╖ зд╕йснювали органи НКВС у 1933 роц╕, коли привозили ╕ноземних журнал╕ст╕в або ╕нших д╕яч╕в у спец╕ально п╕дготовлен╕ для цього села. Туди заздалег╕дь завозили в магазини продукти харчування, а вс╕х нем╕чних, хворих та жебрак╕в вивозили до ╕нших м╕сць.

Для в╕двол╕кання уваги св╕тово╖ громадськост╕ в╕д теми Голодомору в Укра╖н╕ одним ╕з пункт╕в передбачалося п╕д╕брати низку студент╕в з кра╖н Аз╕╖ ╕ Африки, як╕ дали б ╕нтерв’ю для преси з розв╕нчанням «неоколон╕ал╕стсько╖ пол╕тики ╕мпер╕ал╕стичних держав, що призводить до зниження р╕вня життя ╕ голоду на батьк╕вщин╕ ╕ноземц╕в».

На виконання цих заход╕в на м╕сцях розробляли окрем╕ плани. Такою була усталена практика. Характерним прикладом стосовно цього ╓ ситуац╕я з Омеляном Пр╕цаком, засновником ╕ першим директором Укра╖нського наукового ╕нституту в Гарвард╕. У 1980 роц╕ в╕н звернувся з проханням надати йому сприяння у в╕дв╕данн╕ СРСР на запрошення Академ╕╖ наук УРСР для встановлення д╕лових наукових контакт╕в, обм╕ну л╕тературою, вивчення досягнень науки ╕ культури Радянсько╖ Укра╖ни. Попередньо такий дозв╕л у Ки╓в╕ в╕н отримав. Але наприк╕нц╕ 1981 року все зм╕нилося. У шифртелеграм╕ КДБ з Ки╓ва до Москви зазначалося: «… у зв’язку з публ╕кац╕╓ю в нац╕онал╕стичному журнал╕ «Сучасн╕сть» № 9 за 1981 р╕к статт╕ з р╕зкими антирадянськими вигадками стосовно 1500-л╕ття Ки╓ва, а також матер╕алами под╕бного зм╕сту про так званий «штучний голод» на Укра╖н╕ в 1932–33 рр., як╕ готуються зазначеним ╕нститутом Гарвардського ун╕верситету, вважа╓мо доц╕льним у в’╖зд╕ в СРСР йому в╕дмовити, в’╖зну в╕зу анулювати ╕ через Представництво УРСР при ООН в╕д ╕мен╕ Академ╕╖ наук УРСР оф╕ц╕йно оголосити Пр╕цаку про прийняте р╕шення».

На той час у КДБ отримали ╕нформац╕ю про те, що Пр╕цак запропонував створити пост╕йний центр в Укра╖нському науковому ╕нститут╕ при Гарвардському ун╕верситет╕, який би збирав в╕домост╕ про голод в Укра╖н╕, списки жертв, св╕дчення очевидц╕в та ╕нш╕ матер╕али, а також орган╕зувати видання наукових праць, брошур, книг, проведення конференц╕й та запровадити спец╕альний навчальний курс про укра╖нський голокост. Це стало визначальним у ставленн╕ до вченого. У лютому 1982 року в Москву, у КДБ, був над╕сланий документ ╕з клопотанням про те, щоб Пр╕цаку оф╕ц╕йно через МЗС заборонили в’╖зд на територ╕ю СРСР.

Загалом заперечення Голодомору та замовчування цього питання було довол╕ орган╕зованою кампан╕╓ю з дез╕нформац╕╖, що проводилася радянською владою за участ╕ спецслужб. У не╖ вкладали велик╕ грош╕, зд╕йснювали численн╕ заходи як усередин╕ кра╖ни, так ╕ за кордоном, залучали письменник╕в, журнал╕ст╕в та ╕нших д╕яч╕в.

Б╕льшовицько-комун╕стична влада дискредитувала тих людей у св╕т╕, як╕ намагалися докопатися до ╕стини. Але правду про цей масштабний злочин так ╕ не змогли приховати.

П╕сля здобуття Укра╖ною Незалежност╕ реальна картина ц╕╓╖ трагед╕╖ була досл╕джена ╕ стала надбанням гласност╕. Водночас у Рос╕╖ пол╕тика заперечення ╕ замовчування Голодомору в Укра╖н╕ трива╓ й донин╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2024 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26545

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков