"Кримська Свiтлиця" > #47 за 22.11.2024 > Тема "Резонанс"
#47 за 22.11.2024
В ОДИНОЧН╤Й КАМЕР╤ РОЗМОВЛЯЛА З ПРЕДМЕТАМИ, ЩОБ ЧУТИ СВ╤Й ГОЛОС ╤ ТРЕНУВАТИ ЙОГО
13 вересня з рос╕йського полону до Укра╖ни повернулися 49 в╕йськових ╕ цив╕льних. Серед них – 26-р╕чна кримська татарка Лен╕╓ Умерова, захоплена рос╕янами п╕д час перетину кордону Груз╕╖ у 2022 роц╕: вона ╖хала до Криму, щоб побачити онкохворого батька. Рос╕йськ╕ силовики сфабрикували звинувачення у шпигунств╕, за яке законодавством РФ передбачено до 20 рок╕в ув’язнення.
Лен╕╓ Умерова розпов╕ла Укр╕нформу, як важко було усв╕домити викривлену рос╕йським кривосуддям реальн╕сть, як вона пережила р╕к ╕ 9 м╕сяц╕в у рос╕йських в’язницях та як важливо надавати розголосу ╕стор╕ям бранц╕в Кремля. Також кримчанка пояснила, чому важливо надсилати листи пол╕тв'язням, ╕ розказала, що потр╕бно в них писати.
Д╤ЗНАЛАСЯ, В ЧОМУ МЕНЕ ЗВИНУВАЧУЮТЬ, ЛИШЕ ЗА П╤В РОКУ
- Ми зна╓мо, що п╕сля зв╕льнення з полону ви м╕сяць перебували на реаб╕л╕тац╕╖. Як ви почува╓теся? Чи вдалося в╕дновити сили?
- Так, я була на реаб╕л╕тац╕╖, ус╕ зв╕льнен╕ з полону проходять ╖╖ за планом. Спочатку упродовж тижня ╖х обстежують л╕кар╕, вони проходять повноц╕нн╕ медичн╕ обстеження. Пот╕м ще на чотири тижн╕ ╖х везуть у санатор╕й, де з ними працюють психологи. Також проводяться доподатков╕ медичн╕ обстеження, кому потр╕бна операц╕я – роблять.
З╕ мною б╕льше психолог працював, тому що я потребувала, перш за все, соц╕ал╕зац╕╖. Б╕льш╕сть часу з цих року ╕ дев'яти м╕сяц╕в я перебувала в одиночн╕й камер╕, тож попервах було важко сп╕лкуватися з людьми.
Мен╕ вдалося набратися сил, в╕дновитися. З психологом ще працю╓мо, але це вже не так критично.
- Що ви в╕дчували, коли д╕зналися, що вас можуть засудити на 20 рок╕в?
- Про можливий вирок ╕ те, що мен╕ ╕нкрим╕нують, я д╕зналася т╕льки через п╕в року п╕сля арешту. Мене перевезли з Владикавказу до Москви в перший сл╕дчий в╕дд╕лок ФСБ, показали документи, в яких зазначалися правопорушення, як╕ я н╕бито ско╖ла в╕дпов╕дно до закон╕в РФ.
Я читаю ╕ розум╕ю, яке це безглуздя. Було в╕дчуття, що це все нереально... Що це якась книга Орвелла чи «Ал╕са в Кра╖н╕ див». Ти не можеш усв╕домити, що це тво╓ життя ╕ це зараз ╕з тобою в╕дбува╓ться. Мен╕ знадобилося 1-2 м╕сяц╕, щоб я насправд╕ зрозум╕ла, за що мене збираються «судити».
Адвокати мен╕ казали, що понаписуване рос╕янами – це повна маячня. Звинувачення нав╕ть м╕ж собою не кле╖лися, не було н╕яко╖ лог╕ки у всьому цьому!
Пот╕м прийшло розум╕ння, що мене можуть посадити на 20 рок╕в. Пройшла вс╕ стад╕╖, як-то кажуть: гн╕в, торг, депрес╕я... Мен╕ на той час було 25 рок╕в, тобто вийти я мала в сорок п'ять.
Пот╕м я почула в╕д сл╕дчих, що, скор╕ш за все, мен╕ присудять 16-18 рок╕в ув’язнення. Але це вже не грало рол╕.
Я розглядала вс╕ вар╕анти того, що може з╕ мною статися. Перший – мене в╕дпустять якимось чином, все ж таки схаменуться ╕ зрозум╕ють, що це все безглуздя. Другий – вар╕ант обм╕ну, повернення до Укра╖ни.
╤ в якийсь момент у себе запитала: а що я можу зробити в ц╕й ситуац╕╖? Чи можу я на не╖ вплинути? Можу, але не в ц╕й кра╖н╕. Тут мен╕ н╕хто не допоможе.
Тод╕ я написала листа до Президента Укра╖ни Володимира Зеленського ╕ зрозум╕ла, що потр╕бен розголос мо╓╖ ╕стор╕╖ у м╕жнародному та укра╖нського ╕нформац╕йному простор╕.
Згодом адвокат пов╕домила, що про мене вже говорять в Укра╖н╕ й у св╕т╕.
У ТЮРЕМН╤Й КАМЕР╤ НАМАГАЛАСЯ ЖИТИ ЗА ВЛАСНИМ РОЗКЛАДОМ
- Як ви д╕знавалися новини? Чи знали про те, що ваша справа набула розголосу?
Коли я ще була у П╕вн╕чн╕й Осет╕╖, то в╕дчула, що до мене почали ставитися сувор╕ше. Мене возили п╕д посиленою охороною. Коли в зал╕ суду я нарахувала в╕с╕м конво╖р╕в, а п╕д час перевезення охороняти мене додали ще й собаку ╕ почали надягати кайданки, я зрозум╕ла, що про мене вже почали говорити. Бо така увага до мо╓╖ персони як на адм╕н╕стративного порушника була завеликою.
У мене в камер╕ був телев╕зор, але рос╕йську пропаганду неможливо було дивитися. Мен╕ волонтери в╕дправляли листи з коротенькими, на одне-два речення, вир╕зками новин. Про ситуац╕ю в Укра╖н╕ н╕чого не казали.
М╕й р╕дний брат Аз╕з Умеров передавав листи, в яких в╕н дуже продумано ╕ коротко пов╕домляв, що про мене чують, що про мою ╕стор╕ю знають ╕ що я не лишаюся сама.
Це насправд╕ ст╕льки сил мен╕ додавало! Нав╕ть уявити було важко, що це безглуздя, яке в╕дбува╓ться навколо мене, – не лише в мо╖й голов╕. Я казала соб╕, що все ок, про це вже знають у цив╕л╕зованому св╕т╕ й п╕дтримують мене. Бо усв╕домивши, в чому мене звинувачують, почала сумн╕ватися у реальност╕. А тут нарешт╕ зрозум╕ла, що з мо╓ю св╕дом╕стю все норм. Це додавало мен╕ дуже багато сил.
- В╕домо, що майже весь час, що ви перебували у рос╕йських в'язницях, вас тримали в одиночн╕й камер╕. Як ви опановували себе? Що вам допомагало?
- Перш╕ п╕в року було дуже складно. Але я багато читала. Не в ус╕х м╕сцях мого перебування були класн╕ книги, але я читала все, що мен╕ траплялося. Також допомогли знання з психолог╕╖, якою я ц╕кавилася, – як себе тримати у форм╕ в критичних випадках. Також я медитувала та займалася дихальними вправами. Це допомагало заспоко╖тися та трохи в╕дновитися. Н╕коли не могла нав╕ть уявити, що мен╕ ц╕ знання стануть у нагод╕ в такому формат╕.
Коли мене перевели у Лефортово, то я вже для себе написала розклад: коли встаю, роблю зарядку, медитую, читаю книжки. Я розум╕ла, що кожен день маю робити як╕сь справи ╕ не сид╕ти без д╕ла. Не завжди це виходило, але в основному я намагалися жити за сво╖м розкладом.
Були так╕ пер╕оди, коли я тижнями н╕ з ким не говорила – за день можеш сказати 2-3 слова на перев╕рц╕, ╕ все. У мене пропадав голос. Тод╕ я починала розмовляти з предметами у сво╖й камер╕, щоб чути св╕й голос ╕ тренувати його.
МЕН╤ ДУЖЕ ДОПОМАГАЛИ ЛИСТИ
- Чи надходили до вас листи, зокрема з Укра╖ни?
- Листи в╕д брата я отримувала через адвокат╕в. Я могла отримувати листи лише з трет╕х кра╖н та з територ╕╖ РФ. Але не вс╕ вони надходили, деяк╕ не проходили цензуру. Я знала, що мен╕ писали кримський художник Богдан З╕за, засуджений окупантами до 15 рок╕в ув'язнення за проукра╖нську акц╕ю в ╢впатор╕╖, та наймолодший кримський пол╕тв’язень Аппаз Куртамет, якого рос╕яни незаконно засудили до 7 рок╕в колон╕╖ за звинуваченням у н╕бито «ф╕нансуванн╕ тероризму». Але ц╕ листи до мене не д╕йшли, не пропустила цензура.
- Чи звертаються до вас люди по допомогу?
- П╕сля мого зв╕льнення до мене почали звертатися люди, як╕ потребують допомоги, ╖хн╕ родич╕. Зараз я думаю, як ╖м можна допомогти.
Хочу наголосити, що перш за все родич╕ незаконно затриманих або ув’язнених мають звертатися до правозахисник╕в, таких як Центр прав людини ZMINA, Центр громадських свобод та ╕нш╕ правозахисн╕ орган╕зац╕╖, ╕ розробляти з ними стратег╕ю, думати, як краще д╕яти, бо в кожного своя ╕стор╕я.
ПИШ╤ТЬ ЛИСТИ ПОЛ╤ТВ’ЯЗНЯМ – ЦЕ МОЖЕ ЗРОБИТИ КОЖЕН ╤З НАС
- Чим можна вже зараз допомогти пол╕тв'язням, незаконно засудженим в РФ?
- Просто напиш╕ть ╖м листа, це може зробити кожен ╕з нас. Вже ╓ така акц╕я в Укра╖н╕, бер╕ть у н╕й участь. Лист бажано писати рос╕йською мовою – пам’ята╓мо про цензуру! Якщо ви сам╕ в╕дправля╓те лист, то його потр╕бно в╕дправити з-за кордону, бо з Укра╖ни зараз в РФ листи не надходять. А якщо ви берете участь у громадських ╕н╕ц╕ативах, то сама ця орган╕зац╕я над╕шле вашого листа.
Головне, напиш╕ть, що ви пам'ята╓те про них, трима╓те за них кулачки ╕ в╕рите у ╖х визволення.
Ви не уявля╓те, наск╕льки це безмежно п╕д╕йма╓ енерг╕ю, дода╓ сил, натхнення триматися! В╕дчува╓ш, що тебе не забули, про твою ╕стор╕ю знають ╕ пам’ятають, люди в╕рять у твою свободу.
Пов╕рте, ваш лист будуть чекати, вашому листу будуть безмежно рад╕.
Якщо ви не зна╓те, що писати, напиш╕ть два-три речення, як╕ п╕дтримають людину емоц╕йно. Насамперед: "Прив╕т! Мене звати... Я знаю твою ╕стор╕ю, в╕рю в твою свободу". Пот╕м розказати тр╕шки про себе, можна без деталей.
Можете розказати, який ви ф╕льм подивилися, порадити книжку.
Потр╕бно писати рос╕йською мовою, це п╕двищить в╕рог╕дн╕сть того, що лист пройде цензуру ╕ д╕йде до адресата.
Пол╕тв’язн╕в хочу закликати в╕рити у свободу, в╕рити в Укра╖ну ╕ не втрачати над╕╖ на повернення додому. Людей на вол╕ – п╕дтримувати, нагадувати, робити репости у соцмережах, розголошувати всю ╕нформац╕ю по незаконно ув'язнених, яку ви бачите. Ми не зна╓мо, як в╕дбуваються обм╕ни, можливо, ваш репост ╕ розголос допоможе ╕нформац╕╖ потрапити до потр╕бних людей.
МР╤Ю ПОВЕРНУТИ КРИМ ╤ ПОВЕРНУТИСЯ В КРИМ
- Як╕ у вас плани на майбутн╓?
- Я лише зараз почала усв╕домлювати, що я на вол╕, та повертатися до свого життя в Укра╖н╕. Поступово в╕дновлююся ╕ беруся до роботи.
Я ще точно не розум╕ю, чим займатимуся, але однозначно допомагатиму пол╕тв'язням та ╖хн╕м родичам. Але також хочу мати таку роботу, яка надаватиме мен╕ сил та енерг╕╖ боротися за наших людей, в╕дновлювати св╕й ресурс.
- Як вам живеться без Криму?
- Без Криму мен╕ сумно... Я народилася й виросла у Джанкойському район╕ Криму, жила також у ╢впатор╕╖. Це чудове м╕сто, якому дв╕ з половиною тисяч╕ рок╕в. Це такий маленький ╢русалим, як кажуть. Воно славиться дуже класними пляжами, зручними для д╕тей, там неглибоке море. Також укра╖нська молодь зна╓ наше м╕сто, бо к╕лька рок╕в недалеко в╕д нього проходив музичний фестиваль «Казантип».
Я ви╖хала у 2014 роц╕, а з 2022 року, п╕сля повномасштабного вторгнення, була за кордоном. Мен╕ дуже хочеться додому. Крим – це м╕й д╕м, моя батьк╕вщина. Я обов'язково туди повернуся п╕сля нашо╖ перемоги. Моя мр╕я – повернути Крим ╕ повернутися в Крим.
Ольга Матарик╕на
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 22.11.2024 > Тема "Резонанс"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26538
|