"Кримська Свiтлиця" > #47 за 22.11.2024 > Тема "Душі криниця"
#47 за 22.11.2024
ЗИМОВА ПРЕЧИСТА
21 листопада – величне церковне свято Введення до храму Пресвято╖ Богородиц╕. У народ╕ його називають Третьою Пречистою, Зимовою Пречистою, «Вор╕тьми зими». Адже воно н╕би в╕дкрива╓ низку важливих зимових свят, серед яких, насамперед, Р╕здво Христове, яке в╕дзнача╓мо 25 грудня.
╤стор╕я свята Введення така. Тривалий час батьки Мар╕╖, як╕й ╕ судилося стати Богородицею, праведн╕ ╤оаким та Анна не мали д╕тей, тому пост╕йно молилися ╕ просили Господа, аби дарував ╖м дитину. Господь вислухав ╖хн╕ молитви за об╕цянку, що т╕ в╕ддадуть майбутню первестку на служ╕ння до ╢русалимського храму.
Згодом у подружжя народилася доька Мар╕я. Коли д╕вчинц╕ виповнилося три роки, батьки, дотримуючись сво╓╖ об╕тниц╕, в╕двели ╖╖ до ╢русалимського храму. Там вона навчалася ╕ жила аж до заручин з майбутн╕м чолов╕ком Йосипом, який став ╖╖ Обручником. Саме день, коли батьки в╕двели Мар╕ю до храму, Церква назвала Введенням.
У народному календар╕ укра╖нц╕в Третя Пречиста вважалася одним з╕ свят, як╕ символ╕зували прих╕д фенолог╕чно╖ зими, або ╖╖ «утвердження». Прикмета говорить: «Якщо на Третю Пречисту встановилася холодна зима, то вона ╕ дал╕ буде холодною, а ще – тривалою».
Вранц╕ на свято в╕ряни обов`язково в╕дв╕дують церкву. ╤снувало пов╕р`я: хто першим на Введення повернеться вранц╕ додому, той ╕ визначить долю, яка пануватиме в ньому. Зв╕сно, завжди хот╕лося тепла, затишку, злагоди, здоров'я.
На Третю Пречисту намагалися н╕чого не позичати для себе ╕ не давати комусь у борг. Чомусь були певн╕, що добра з цього не буде. Але щиро ╕ щедро допомагали хворим та б╕дним.
ОБРАЗ ДОЛ╤ ╤ КАТЕРИНА
24 листопада – день вшанування мучениц╕ Катерини. Цю святу сприймають як покровительку ж╕ночо╖ дол╕.
Щоб д╕знатися про сво╓ майбутн╓, д╕вчата у н╕ч на Катерини ворожили. Як правило, загадували на свого судженого, скоре вес╕лля та, чи, часом, не помре д╕вчина раптово.
У народн╕й уяв╕ постають два образи Дол╕: весела, чепурна, у гарному вбранн╕; ╕нша – сумна, злиденна, похмура, у латаному одяз╕. Визначена Доля супроводжу╓ людину в╕д народження до смерт╕. ╤ т╕льки Свята Катерина може зм╕нити лиху Долю на кращу. Так, принаймн╕, вважали ж╕нки ╕ ревно молилися до праведниц╕.
Народн╕ прикмети:
-На Катерини глибокий сн╕г ╕ мороз – вл╕тку сорок пуд╕в хл╕ба покладеш на воза.
-На Катерини в╕длига – на Р╕здво не чекай сильних мороз╕в.
-Для господаря добре, коли Катерина сидить у санях, а не на воз╕; коли сн╕жна дорога, а не м╕сиво.
-На Катерини холодно, але без сн╕гу – буде голодно.
ПАЛЛАД╤Й МОРОЗОМ ПЕЧЕ...
27 листопада – день вшанування Святого Паллад╕я, ченця-пустельника, який в╕в суворе аскетичне життя неподал╕к Ант╕ох╕╖ (Сир╕я). За безперервну молитву й п╕ст Бог над╕лив його даром чудотворення. Помер достойник у V стол╕тт╕.
Народн╕ прикмети:
-Якщо цей день ясний, тод╕ буде хороший врожай проса, а якщо похмурий, то на недор╕д.
-Паллад╕й сонцем св╕тить ╕ морозом прип╕ка╓ (мороз ╕ сонце – день чудесний), але багато сн╕гу лежить – вродить жито.
-Молочний Шлях похмурий – буде тривала негода; Молочний Шлях св╕тлий, багато з╕рок на неб╕ – до ст╕йко╖ добро╖ зимово╖ погоди (з пом╕рними сн╕гами ╕ морозами).
-Ск╕льки з╕р на неб╕ – ст╕льки кошик╕в л╕сових яг╕д вл╕тку назбира╓ш.
-Паллад╕й садових дерев морозом «не спалить», не обморозить – спод╕вайся на добрий врожай плод╕в.
╤нколи на Паллад╕я мороз пече, сонце св╕тить ╕ з╕ стр╕х тече. Тод╕ весною погода буде перем╕нною. А це визнача╓ терм╕н пос╕ву зерна (весняно╖ с╕вби). Вранц╕ тепло – ранн╕ пос╕в; тепло в об╕дню пору – на середн╕й пос╕в; ввечер╕ потепл╕ло – буде п╕зн╕й пос╕в.
Тарас ЛЕХМАН
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 22.11.2024 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26535
|