"Кримська Свiтлиця" > #47 за 22.11.2024 > Тема "Резонанс"
#47 за 22.11.2024
21 ЛИСТОПАДА: ТВЕРДЬ МАЙДАНУ
Прив╕т, Майдане. Ми бачимося з тобою майже щодня. ╤ так впродовж десятк╕в рок╕в. Ти дуже зм╕нився ╕ змужн╕в, пробач за банальн╕сть. Твоя сила притягати до себе й дос╕ значна. Ти – незм╕нний, якщо бачити тебе щодня, ╕ зм╕нний у час╕, разом з нами – в ранах, сил╕ в╕дновлюватись ╕ йти дал╕ – в╕д Майдану до Майдану. Пройд╕мось тво╖ми Майданами (бачиш, нав╕ть революц╕╖ назива╓мо тво╖м ╕м’ям, бо ми вс╕ зв╕дси, в╕д тебе) ╕ погляньмо на нас тво╖ми очима.
Я пам’ятаю тебе, закутого у червоний мармур з ╕ншим ╕менем ╕ важким постаментом «вождя народ╕в» на чол╕. Пам’ятаю важк╕ червон╕ тераси, як╕ вели до г╕гантських н╕г Лен╕на, ╕ 15 фонтан╕в, як╕ мали символ╕зувати «сестринство» республ╕к СРСР по той б╕к теж пригадую.
Ти був вулицею радянсько╖ Укра╖ни ╕ ставав центральною вулицею незалежно╖ Укра╖ни. Разом ╕з нами. Ти – революц╕йний еп╕центр нашо╖ кра╖ни. Бо ╕з сам╕с╕нького початку ╖╖ становлення, у 1990-му саме на тво╖х ще червоних плитах ос╕ннього похмурого ранку встановлювати намети тод╕шн╕ студенти. ╤ для тебе це було вперше. Так, саме т╕, як╕ й назвали тебе вперше «Майданом Незалежност╕», хоча оф╕ц╕йно ти ще був Площею Жовтнево╖ революц╕╖.
Т╕ студенти, яких у Верховн╕й Рад╕ хтось пропонував вит╕снити танками ╕ так, – можлив╕сть тако╖ ескалац╕╖ ти бачив не вперше. ╤ не востанн╓, на жаль (в╕деоспогад тих час╕в ось тут у подкаст╕ Укр╕нформу)…
Укр╕нформ та арх╕ви теж пам’ятають той ос╕нн╕й страйк, непрацююч╕ столичн╕ установи, ун╕верситети, нав╕ть заводи. Десятки тисяч людей, як╕ виходили вперше не на обов’язков╕ «урочист╕ м╕тинги», а за власним покликом, перекриваючи рух про╖жджою частиною.
Тод╕ б╕ля п╕дн╕жжя Лен╕на, б╕ля флагшток╕в (на них, пригаду╓ш, ми ч╕пляли плакати та вимоги), як╕ оминали увагою фотографи, вирував протест, який ми назвемо Революц╕╓ю на гран╕т╕. Далек╕ були часи.
╤ так ти зм╕нився ╕ ми. Вже наступного, 1991 року демонтували Лен╕на, на якому в╕д студентсько╖ революц╕╖ було написано «кат». Пот╕м ти зм╕нив ╕м’я. Та й увесь вигляд. Можливо, в тебе забагато хаотично наставлених скульптур, знак╕в та «теплиць», але так╕ то були часи…
Пом╕ж реконструкц╕ями та концертами, безк╕нечними «народними гуляннями» до свят ╕ без них та заклопотан╕стю будн╕в саме ти ставав ╕ ста╓ш центром спротиву. Боротьби ╕ перемог. Р╕вно 20 рок╕в тому ти побачив перший марш м╕льйон╕в, протести, сцену ╕ море помаранчевих стр╕чок. Була ос╕нь 2004 року, – так, ми, укра╖нц╕, любимо збиратися в листопад╕, коли з╕браний врожай на городах ╕ час займатися врожаями внутр╕шньо╖ пол╕тики. Чи то вибори теж не випадково призначен╕ були на той час?
Зна╓ш, несправедлив╕сть – це тригер, який запуска╓ процеси ╕ ми знову до тебе йдемо. Йдемо ╕з помаранчевими стр╕чками, як╕ хтось ╕з лют╕ зрива╓ з наших сумок чи рукав╕в, але машинн╕ клаксони сигналять – буде в тебе знову людно. Ти бачив вперт╕сть тих, хто вийшов до тебе, ╕ затят╕сть стояти попри страх, погрози ╕ накази роз╕йтись. Ти бачив безсилля перед цими людьми системи, яка хот╕ла руками Януковича тягти Укра╖ну до тайожного союзу. Тягла на виборах через вкиди ╕ мах╕нац╕╖ з п╕драхунку. Ми не хот╕ли жити в цьому св╕т╕ несправедливост╕. Тому ми знову прийшли до тебе. Стояли. Гр╕лись. Сп╕вали. Слухали. Ти ж пам’ята╓ш про ╕ нестримну рад╕сть перемоги Помаранчевого майдану. Наш╕ гасла «Разом нас багато, нас не подолати!», «М╕л╕ц╕я з народом!», «Сх╕д ╕ зах╕д разом!», «Свободу не спинити!».
Тод╕ вже не 15 фонтан╕в, а «теплиц╕» та скульптури в╕дреставрованого тебе прихистили сцену. Так воно й повелося ╕ надал╕ – саме там, на в╕дм╕ну в╕д оф╕ц╕йних заход╕в, влаштовувати головний майданчик Майдану.
╤ так, наш╕ Майдани надал╕ йшли кр╕зь новий р╕к. ╤ так, ялинки 2004 року пот╕м переросли у знамениту йолку 2013 року – недобудовану п╕рам╕ду час╕в Януковича. Тепер зам╕сть ялинок – прапорц╕ пам’ят╕ на газонах. Це теж наше укра╖нське, ╕мпров╕зоване р╕шення – так не забути, пам’ятати, не простити за кожного ╕ кожну, полеглих у ц╕й в╕йн╕. Ти сто╖ш, ми теж, ╕ ц╕ прапори...
До реч╕, там ще один св╕док Майдан╕в – той, якого зачепило найб╕льше. Будинок профсп╕лок та знаменитий годинник. Той, що ор╕╓нтував нас у час╕ ╕ в епохах. Той, який працював у 2004 ╕ в╕тав перемогу Помаранчевого Майдану, який згор╕в 2014 року в пожеж╕ у лютому, пам’ята╓ш? Тепер в╕н мовчить. З початком повномасштабного вторгнення в╕н, в╕дреставрований ╕ яскравий, може стати м╕шенню. Хоча погляд все одно звично ковза╓ на його табло – котра година? Мовчить годинник, вже тисячу дн╕в…
Ти пом╕тив, зв╕сно, що кожного разу ставало все жорстк╕ше ╕ серйозн╕ше. Ос╕нь 2013-го, тебе з Адм╕н╕страц╕╖ Януковича готували до «найголовн╕шого свята» року, аби в╕дт╕снити вс╕х, хто був незгодний. Ставили ятки, конструювали конус йолки (╖╖ називали так за ось цим в╕део Януковича, який довго шукав укра╖нський в╕дпов╕дник дерева ╕ так ╕ не знайшов). Зате ми знайшли ╕ зробили з не╖ артоб’╓кт, який тиражований м╕льйонними накладами по всьому св╕ту.
Ти пер╕оду 2013-го прин╕с багато вперше. Вперше барикади, якими ти на╖жачився. Перш╕ звуки постр╕л╕в ╕ СШГ (св╕тло-шумових гранат). Перш╕ пожеж╕. Руйнування. Наступи. Вогнян╕ зав╕си. Перша роз╕брана брук╕вка у тебе. Перш╕ рани. Перш╕ смерт╕ у тебе. У нас. Перша «Пливе кача» ╕ вперше у ХХ╤ стол╕тт╕ ти спалений, мовчазний, знекровлений.
Вперше ╕ востанн╓, спод╕ваюсь, ти виставляв сво╖ рани, обгор╕л╕ ст╕ни, зруйнован╕ намети, червон╕ плями кров╕ ╕ туман… Тоб╕ несли кв╕ти сотнями, плакали з тобою. Мили тебе. ╤, поки болить, ми вс╕ разом вир╕шили: н╕яких сцен, н╕яких свят, н╕яких рад╕сних концерт╕в.
Ми й дос╕ спереча╓мось, чи трива╓ Майдан. Чи це в╕н дал╕ перер╕с в етап, який назвали в╕йною. Чи це непов’язан╕ м╕ж собою реч╕. Але ми п╕шли з тво╖х простор╕в. П╕шли на в╕йну. Ми прибрали барикади з тво╖х вулиць, але тепер вони вже в ╕нших м╕стах ╕ м╕сцях. Ми в╕дновили згор╕лий Будинок Профсп╕лок, де тепер ╓ музей твого ╕мен╕ ╕ тво╖х под╕й, Музей Майдану.
А ти ╓. ╤ ти зм╕нився, друже. Так, це банально. Ми теж зм╕нились, до реч╕. У цих тисячах дн╕в повномасштабно╖ в╕йни н╕би в╕дходять на другий план наш╕ попередн╕ майдани. ╤ Майдани. Але ми повернемось сюди, ми поверта╓мось з╕ сво╖м болем. Ми тут проща╓мось ╕з полеглими.
Ми приходимо набратися сили. Побачити тебе. ╤ дал╕ рухатись. Ти ж зна╓ш, у нас нема╓ ╕ншого шляху, окр╕м як перемога. Ти це зна╓ш точно…
Ярина Скурат╕вська, авторка публ╕кац╕╖, дяку╓ фотографам Укр╕нформу, зокрема Серг╕ю Чузавкову, сп╕вроб╕тникам Музею Майдану, Та╖с╕╖ Шаповаленко за допомогу у створення матер╕алу.
https://www.ukrinform.ua
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 22.11.2024 > Тема "Резонанс"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26529
|