Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4521)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4213)
Українці мої... (1696)
Резонанс (2231)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1859)
Крим - наш дім (1243)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (251)
Бути чи не бути? (419)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (245)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Генсек НАТО: МИРУ НЕ БУДЕ, ЯКЩО ПУТ╤Н ОТРИМА╢, ЩО ХОЧЕ В УКРА╥Н╤
Майбутн╓ ╓вропейсько╖ та глобально╖ безпеки залежить в╕д того, як завершиться боротьба Укра╖ни...


ПРИСКОРЕННЯ ШЛЯХУ ДО ╢С, БЕЗПЕКА ТА СКЛАДНА ╤СТОР╤Я
Президент Укра╖ни у Варшав╕.


УЧАСНИКИ «РАМШТАЙНУ» ЗАТВЕРДИЛИ В╤С╤М ДОРОЖН╤Х КАРТ НА П╤ДТРИМКУ УКРА╥НИ ДО 2027 РОКУ
Вони спрямован╕ на оптим╕зац╕ю зусиль ╕з надання Укра╖н╕ безпеково╖ допомоги…


КОЛИ ОБ’╢ДНУ╢МОСЯ ТА Д╤╢МО В ╢ДНОСТ╤, Н╤ХТО НЕ ╢ ЗАМАЛИМ, ЩОБ РЕАЛЬНО ВПЛИНУТИ НА ╤СТОР╤Ю
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ у формат╕ «Рамштайн»…


ЦЕ ОДНА З НАЙБ╤ЛЬШИХ ПОРАЗОК МОСКВИ
Президент Укра╖ни - про припинення транзиту рос╕йського газу…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 15.11.2024 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 15.11.2024
ЧИ ╢ РЕАЛЬНИМИ ДВА ПУНКТИ ПЛАНУ ПЕРЕМОГИ, ЩО СПОДОБАЛИСЯ ТРАМПУ

Президент Укра╖ни Володимир Зеленський запропонував Дональду Трампу п╕д час зустр╕ч╕ у Нью-Йорку у вересн╕ «бонуси» за п╕дтримку в боротьб╕ за незалежн╕сть ╕з рос╕йською агрес╕╓ю. Як пише Financial Times з посиланням на об╕знане джерело, йдеться про дв╕ ╕де╖ з Плану Перемоги, як╕ зац╕кавили нин╕ обраного президента США. А саме:

п╕сля перемоги Укра╖ни у в╕йн╕ з РФ ЗСУ зможуть зам╕нити американських в╕йськових на низц╕ баз в ╢вроп╕;

зах╕дн╕ ╕нвестори отримають доступ до укра╖нських корисних копалин та ╕нших ресурс╕в.

Кр╕м того, пов╕домля╓ FT, укра╖нськ╕ б╕знес-л╕дери обговорюють з урядом можлив╕сть надати Трампу повноваження «перев╕рки ╕нвестиц╕й», що дозволить йому контролювати, хто може ╕нвестувати в Укра╖ну. Одна з ╕дей, описана як «ABC – хто завгодно, кр╕м Китаю», може бути привабливою для Трампа, оск╕льки дозволить зам╕нити китайських постачальник╕в в Укра╖н╕ американськими.

Укр╕нформ поц╕кавився у пол╕тичних експерт╕в, наск╕льки це реал╕стично. Маленький спойлер: думки розд╕лился – три «так» проти одного «н╕».

ЦЕ РЕАЛЬНО: АРГУМЕНТИ «ЗА»

«Ма╓мо вже зараз формувати групу перемовник╕в, яка розпочне д╕алог ╕з Трампом або з людьми з його найближчого оточення»

Пол╕толог ╤гор Рейтерович у коментар╕ агентству зазначив, що два пункти плану Перемоги Зеленського, про як╕ пише FT, справд╕ мають певний фокус саме на Трампа. Вт╕м, ц╕ пункти не ╓ суто укра╖нською ╕н╕ц╕ативою, адже схож╕ ╕де╖ вже звучали в╕д зах╕дних пол╕тик╕в.

«Наприклад, експрем'╓р Велико╖ Британ╕╖ Борис Джонсон у сво╖й статт╕ для The Daily Mail писав, що залучення укра╖нських в╕йськових до м╕жнародних операц╕й було б значущим кроком як для НАТО, так ╕ для США та ╢вропи в ц╕лому, – розпов╕да╓ пол╕толог. – Щодо теми корисних копалин, то деяк╕ американськ╕ сенатори також висловлювали зац╕кавлен╕сть у ц╕й сфер╕, але поки що Укра╖на недостатньо використову╓ цей потенц╕ал для залучення додатково╖ п╕дтримки. Адже попри те, що самост╕йно ми не зможемо видобувати ц╕ ресурси без великих ╕нвестиц╕й та сучасних технолог╕й, сп╕льн╕ про╓кти з м╕жнародними партнерами можуть в╕дкрити нов╕ економ╕чн╕ можливост╕. Зважаючи на це, можна припустити, що ц╕ пункти включили з метою налагодити д╕алог ╕з потенц╕йними партнерами у США ще до вибор╕в. Це розумний стратег╕чний х╕д, який демонстру╓ спробу Оф╕су Президента залучити п╕дтримку р╕зних пол╕тичних гравц╕в у США».

Рейтерович каже, що поки не зрозум╕ло, що саме привабило Трампа б╕льше – в╕йськовий аспект чи ресурси. Але, як б╕знесмен, Трамп може оц╕нити потенц╕йну вигоду з обох напрямк╕в.

«Зв╕сно, ц╕ плани поки що мають б╕льше г╕потетичний характер, ╕ реал╕зац╕я залежатиме в╕д умов завершення в╕йни та подальших перемовин», – п╕дкреслю╓ експерт.

Особливо важливою ╓ тема з укра╖нськими в╕йськовими, адже вона ста╓ реальною лише за умови вступу Укра╖ни до НАТО. Це може стати частиною нашо╖ довгостроково╖ стратег╕╖.

«Нав╕ть якщо частина територ╕╖ залишиться тимчасово окупованою, вступ до Альянсу дозволить ╕нтегрувати укра╖нськ╕ в╕йська в загальну систему безпеки, створюючи сх╕дний фланг НАТО. Адже в НАТО практику╓ться ротац╕я бригад м╕ж кра╖нами, що п╕дсилю╓ колективну оборону. Укра╖на могла б стати активним учасником такого процесу. Але для цього необх╕дно отримати повноправне членство в Альянс╕, що в╕дкри╓ для нас нов╕ можливост╕ на стратег╕чну перспективу», – додав наш сп╕врозмовник.

На запитання, коли про це говорити з Трампом – вже зараз чи п╕сля 20 с╕чня 2025-го, ╤гор Рейтерович в╕дпов╕в: «Ми повинн╕ вже сьогодн╕ формувати групу перемовник╕в, яка зможе розпочати д╕алог ╕з Дональдом Трампом або з людьми з його найближчого оточення, яким в╕н дов╕ря╓ ╕ делегу╓ частину повноважень. Адже система радник╕в у Трампа буде схожа до т╕╓╖, яку ми бачимо в Укра╖н╕ – з неформальними, але впливовими ф╕гурами. Тому вже зараз важливо шукати контакти ╕ будувати комун╕кац╕ю, щоб почати обговорення цих важливих питань».

Якщо все правильно подати, це може стати основою для великих контракт╕в в╕д Пентагону або пров╕дних американських компан╕й, як╕ п╕сля зак╕нчення активно╖ фази в╕йни та надання Укра╖н╕ в╕дпов╕дних гарант╕й будуть готов╕ ╕нвестувати.

Особливо ц╕кавою для США буде тема з видобутком л╕т╕ю.

«На сьогодн╕ значна частина св╕тових запас╕в контролю╓ться Кита╓м. Але Укра╖на теж ма╓ значний потенц╕ал у видобутку л╕т╕ю, що да╓ можлив╕сть знизити китайську монопол╕ю на цей ресурс. Це може стати привабливим для Трампа як б╕знесмена, який прагне посилити економ╕чну незалежн╕сть США. Тому ще раз: чекати до 20 с╕чня нема╓ сенсу. Ми ма╓мо починати переконувати вже зараз. Чим б╕льше зможемо узгодити зараз, тим кращими будуть умови завершення в╕йни ╕ тим б╕льшою буде п╕дтримка Сполучених Штат╕в для Укра╖ни в майбутньому», – акценту╓ пол╕толог.

Щодо Китаю…

«П╕д час в╕зиту Зеленського до США обговорювалася можлив╕сть зам╕ни китайських компан╕й, що вже працюють в Укра╖н╕, на американськ╕ в деяких ключових секторах. Це, звичайно, займе певний час, але потенц╕йно ╓ виг╕дним для обох стор╕н. Трамп, в╕домий сво╖м жорстким п╕дходом до торговельних в╕дносин ╕з Кита╓м, може використати цей крок як частину сво╓╖ стратег╕╖ торговельно╖ в╕йни», – стверджу╓ Рейтерович.

Для Трампа це подв╕йна вигода: в╕н може «показати кузьк╕ну мать» Китаю та допомогти американському б╕знесу отримати доступ до нових можливостей в Укра╖н╕.

«Американськ╕ компан╕╖ можуть не т╕льки зам╕нити китайськ╕, а й отримати долю в укра╖нських п╕дпри╓мствах через ╕нвестиц╕╖. Для Укра╖ни ж сутт╓во╖ р╕зниц╕ нема╓: це наш╕ компан╕╖, наша продукц╕я, наш╕ роб╕тники, але з ╕ноземними ╕нвестиц╕ями. Так працю╓ св╕това економ╕ка», – наголосив експерт.

Як це сприймуть ╕нш╕ партнери, зокрема Велика Британ╕я, Франц╕я, Н╕меччина?

«Не варто турбуватися про негативну реакц╕ю з боку ╓вропейських партнер╕в. Ми можемо запросити ╕ ╖х до участ╕ в про╓ктах в Укра╖н╕. Американц╕ не зможуть взяти на себе все. Кр╕м того, багато великих компан╕й, як╕ потенц╕йно братимуть участь, ╓ транснац╕ональними, тож мають кап╕тали з р╕зних кра╖н – Н╕меччини, Франц╕╖, Британ╕╖, США. Це в╕дкрива╓ можливост╕ для залучення широкого кола партнер╕в, – коменту╓ пол╕толог. – Зараз ключовим завданням ╓ досягнення домовленостей ╕з Трампом. З ╓вропейцями домовлятися буде легше, оск╕льки Укра╖на ╕нтегру╓ться в ╢С, ╕ ми так чи ╕накше вир╕шуватимемо ц╕ питання сп╕льно».

╤ найголовн╕ше: ╕нтеграц╕я зах╕дного б╕знесу в укра╖нську економ╕ку створить сво╓р╕дну «захисну парасольку», яка стане гарант╕╓ю безпеки в╕д ново╖ агрес╕╖ Рос╕╖.

«Це ключове. Якби зах╕дний б╕знес активно ╕нвестував в Укра╖ну ще з 90-х рок╕в, то зараз ситуац╕я була б зовс╕м ╕ншою. Наприклад, якби велик╕ корпорац╕╖, так╕ як Hilton, в╕дкрили сво╖ готел╕ у Криму, Рос╕я не наважилася б на агрес╕ю у 2014 роц╕. Зрештою, зах╕дн╕ компан╕╖ мають величезний вплив на пол╕тику сво╖х кра╖н, ╕ ╖хн╕ ╕нтереси могли б сприяти швидш╕й ╕нтеграц╕╖ Укра╖ни до ╢С ╕ НАТО. В╕дтак ╕нвестування зах╕дного кап╕талу в Укра╖ну зараз – це не лише про економ╕чний розвиток, а й про створення фундаменту для довгостроково╖ стаб╕льност╕ та безпеки в рег╕он╕», – п╕дсумував ╤гор Рейтерович.

«З такими ╕деями можна працювати»

«Пропозиц╕я хороша. Правда, зап╕зн╕ла рок╕в на 10-20, але хороша. Щодо ЗСУ п╕сля в╕йни, мен╕ зда╓ться, нав╕ть сперечатися нема про що. П╕сля зак╕нчення в╕йни ми залиша╓мося з найсильн╕шою арм╕╓ю ╢вропи на баланс╕. У жодно╖ ╓вропейсько╖ кра╖ни нема╓ ст╕льки ветеран╕в, як╕ знають сучасну в╕йну. З реальним св╕жим бойовим досв╕дом. Тому це нав╕ть не «золотий фонд» – платиновий», – стверджу╓ в╕йськовослужбовець ЗСУ та пол╕толог Кирило Сазонов.

Парадокс у тому, що утримувати таку к╕льк╕сть в╕йськових у мирний час Укра╖на не зможе.

«╤ не потр╕бно. Хтось ╕з нас повернеться до мирного життя. А хтось захоче продовжувати займатися в╕йськовою справою. Для друго╖ групи легальне працевлаштування з ╕нтеграц╕╓ю в колективну систему безпеки ╢вропи – просто чудовий вар╕ант. Щодо зарплат ╕ забезпечення, сам╕ розум╕╓те. ╤ весь цей незам╕нний елемент безпеки – громадяни Укра╖ни ╕ братство ЗСУ. Головне – ми п╕сля цього не стука╓мо у двер╕ Альянсу, а багато в чому його основа», – додав експерт.

Щодо укра╖нських надр.

«Якби ми десять чи двадцять рок╕в тому запустили сюди американськ╕ та китайськ╕ корпорац╕╖ – Пут╕н просто не зм╕г би напасти. Щодо укра╖нських агрохолдинг╕в, то вони вже давно в б╕льшост╕ транснац╕ональн╕. Щодо надр? Якщо кр╕м видобутку буде розвиватися переробка ╕ виробництво з високою доданою варт╕стю – я за. Якщо буде науком╕стке виробництво – ми в╕дродимо свою вищу техн╕чну школу. Для цього просто необх╕дно ухвалювати правильн╕ лоб╕стськ╕ для укра╖нського майбутнього закони».

Експерт запиту╓: чим з точки зору перспектив ╕ робочих м╕сць американська корпорац╕я г╕рша за корпорац╕ю з укра╖нським «кор╕нням».

«А н╕чим не г╕рша. Якщо на законодавчому р╕вн╕ закр╕пити м╕сцеве виробництво, а не експорт сировини – н╕чим не г╕рше. Ус╕м зрозум╕лий ╖хн╕й ╕нтерес, а не абстрактн╕ «ц╕нност╕». З таким планом можна працювати», – п╕дкреслив Кирило Сазонов.

«Ц╕ пропозиц╕╖ теоретично можуть зац╕кавити республ╕канський ╕стебл╕шмент ╕ Трампа»

«Думка про те, що ц╕ пункти "плану Перемоги" з самого початку готувались на випадок перемоги Трампа ╓ лог╕чним ╕ правильним р╕шенням з боку укра╖нсько╖ влади, як╕ потр╕бно обговорювати вже зараз», - вважа╓ пол╕ттехнолог Олег Постернак.

За його словами, пункт про зам╕щення укра╖нськими в╕йськовими американц╕в на базах в ╢вроп╕ сп╕впада╓ ╕з ╕золяц╕он╕стькими нахилами Трампа та його бажанням зменшити витрати на розм╕щення американських в╕йськ в ╢вроп╕.

«Пункт про ╕нвестац╕╖ у розробку корисних копалин та природн╕х ресурсв╕в Укра╖ни ╓ також досить привабливим для американського б╕знесу. Адже американський ╕нвестор – це точно краще, н╕ж рос╕йський окупант», - акценту╓ експерт.

Розширення економ╕чних зв'язк╕в з╕ США дозволить на майбутн╓ м╕цно зв'язати безпеков╕ ╕нтереси США ╕ Укра╖ни.

«╤нша справа – це гарант╕╖ прав ╕нвестор╕в, боротьба ╕з корупц╕╓ю, дотримання верховенство права та система чесного правосуддя в Укра╖н╕, бо саме це на додачу ╕з в╕йною ╓ головними перешкодами розширення ╕нвестиц╕й», - справедливо констату╓ Олег Постернак.

ЦЕ НЕРЕАЛЬНО: АРГУМЕНТИ «ПРОТИ»

«З якою б повагою не ставилися в ╢вроп╕ до в╕йськового досв╕ду ЗСУ, але це н╕як не може йти у пор╕вняння з╕ США»

Пол╕тичний оглядач ╕ журнал╕ст В╕тал╕й Портн╕ков у сво╓му блоз╕ на платформ╕ YouTube нагаду╓: «Трамп пост╕йно говорить про недоц╕льн╕сть присутност╕ американських в╕йськових на базах в ╢вроп╕, а також про те, що ╓вропейц╕ мають захищати себе самост╕йно. Про це також говорив ╕ Зеленський, п╕дкреслюючи, що ЗСУ мають величезний бойовий досв╕д, який ╓ важливий для розвитку ╓вропейсько╖ безпеки».

Однак, за його словами, виника╓ бажання зрозум╕ти, наск╕льки для ╓вропейських кра╖н ма╓ сенс перебування на американських базах укра╖нських в╕йськових зам╕сть американських, нав╕ть коли мова йде про бойовий досв╕д укра╖нц╕в.

«Для ╓вропейц╕в важливим ╓ те, щоб на американських базах перебували саме американськ╕ в╕йськов╕. Це перебування ╓ такою ж вагомою частиною безпеки ╢вропейського континенту, як ╕ ядерна парасолька Сполучених Штат╕в», – додав в╕н.

Портн╕ков каже, що якщо «ядерна парасолька» збер╕га╓ться, то ╓вропейським кра╖нам не варто побоюватися, що якась держава нападе на союзник╕в США. Тож питання в╕йськовослужбовц╕в ╓ непринциповим. Але якщо американська в╕йськова присутн╕сть в ╢вроп╕ слабша╓, ╕ США дають зрозум╕ти, що ╖хньо╖ «парасольки» над ╢вропою не буде…

«Ма╓мо тод╕ абсолютно ╕ншу ╕стор╕ю, пов'язану з тим, що ╢вропа залиша╓ться майже беззахисною перед такою ядерною потугою, якою ╓ Рос╕йська Федерац╕я. Сл╕д пам'ятати, що ан╕ ядерний потенц╕ал Франц╕╖, ан╕ ядерний потенц╕ал Велико╖ Британ╕╖ не може нав╕ть умовно пор╕внюватися ╕з ядерним потенц╕алом пут╕нсько╖ Рос╕╖, – наголошу╓ пол╕тичний оглядач. – В╕дтак американськ╕ в╕йськов╕ в ╢вроп╕, нав╕ть без «ядерно╖ парасольки» США, можуть в╕длякувати Москву, тому що удар по так╕й баз╕ ╕з загибеллю американських в╕йськовослужбовц╕в – це фактично удар по США. ╤ таким чином виника╓ реальна перспектива обм╕ну ядерними ударами м╕ж двома найб╕льшими ядерними потугами сучасност╕. А якщо уявити, що зам╕сть американських в╕йськових у казармах знаходяться укра╖нськ╕ – це може не викликати у Пут╕на жодних коливань щодо удару по такому в╕йськовому об'╓кту».

Таким чином, стверджу╓ В╕тал╕й Портн╕ков, присутн╕сть американських в╕йськових на ╓вропейських базах – це насамперед символ захисту Америкою ╢вропи. ╤ Укра╖на, з якою повагою не ставилися б у ╢вроп╕ до в╕йськового досв╕ду ЗСУ, аж н╕як не може йти у пор╕вняння ╕з Сполученими Штатами.

Щодо родовищ.

«Видання FT нав╕ть зазнача╓, що укра╖нц╕ готов╕ надати американському президенту можлив╕сть визначати, хто ж саме буде займатися б╕знесом в Укра╖н╕ п╕сля зак╕нчення в╕йни», – вважа╓ журнал╕ст.

Однак, по-перше, каже в╕н, для того, щоб д╕йсно створити для Укра╖ни якусь ╕нвестиц╕йну приваблив╕сть – ╕ Трамп, ╕ будь-який ╕нший зах╕дний пол╕тик ма╓ переконати ╕нвестор╕в в тому, що ╖хн╕м ╕нвестиц╕ям н╕чого не загрожу╓, що завтра ╖хн╕ ╕нвестиц╕╖ не зникнуть у зв'язку з новим етапом рос╕йсько╖ агрес╕╖.

«Для цього, очевидно, потр╕бно не просто розмовляти з Пут╕ним чи Зеленським, а ухвалити р╕шення, яке продемонстру╓ РФ, що Сполучен╕ Штати у раз╕ чого готов╕ безпосередньо втручатися у в╕йну Рос╕╖ проти Укра╖ни. Але саме цього Трамп робити не збира╓ться. Ба б╕льше, обраний американський президент н╕коли не був прихильником ╓вроатлантично╖ ╕нтеграц╕╖ Укра╖ни», – п╕дкреслив Портн╕ков.

А без вступу Укра╖ни до НАТО спод╕ватися, що якийсь ╕нвестор у здоровому глузд╕ вкладе хоч 10 долар╕в у будь-який укра╖нський об'╓кт, пов'язаний ╕з довгостроковими ╕нвестиц╕ями…

«Тож першим пунктом, на який мав би погодитися Трамп, якби в╕н д╕йсно ц╕кавився укра╖нськими родовищами, мала б бути ╕дея запрошення Укра╖ни до НАТО».

Це, до реч╕, ╕ ╓ першим пунктом Плану Перемоги Володимира Зеленського.

Нарешт╕, Портн╕ков теж згадав про фактор Китаю: «Окр╕м американських ╕нтерес╕в, як в╕домо, ╕снують ╕ китайськ╕, не т╕льки рос╕йськ╕. Якщо Укра╖на збира╓ться зац╕кавити саме Сполучен╕ Штати сво╖ми родовищами, вона таким чином демонстру╓ КНР, що ╖╖ ╕нтереси в Укра╖н╕ практично будуть в╕дсутн╕ в раз╕ зак╕нчення рос╕йсько-укра╖нсько╖ в╕йни».

Це все перетворить Укра╖ну на територ╕ю боротьби м╕ж китайськими та американськими ╕нтересами.

«╤ тут сл╕д врахувати, що Китай воювати за ц╕ ╕нтереси не буде, за нього буде воювати Рос╕я. Але ╕ Сполучен╕ Штати не будуть за це воювати. (…) А реал╕зм мав би полягати не в тому, щоб зац╕кавити Трампа пропозиц╕ями, як╕ може ╕ будуть ц╕кав╕ новому американському президенту, а в тому, що рос╕йську агрес╕ю потр╕бно зупинити сп╕льними зусиллями, зокрема допомогою Укра╖н╕ та вступом нашо╖ держави до НАТО», – перекону╓ В╕тал╕й Портн╕ков.

Мирослав Л╕скович

https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 15.11.2024 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26510

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков