"Кримська Свiтлиця" > #45 за 08.11.2024 > Тема "Українці мої..."
#45 за 08.11.2024
ПО ТОЙ Б╤К НЕМА╢ ЛЮДЕЙ, ВОРОГ Г╤РШИЙ ЗА ЗВ╤РА
╤ван Медведюк став на захист Укра╖ни, будучи екскаваторником-бульдозеристом на шахт╕ ╕мен╕ Засядька. Зустр╕в в╕йну фактично на робот╕. Ут╕м, без вагань долучився до ЗСУ. П╕шов воювати вже з перших дн╕в повномасштабного вторгнення ╕з мисливською збро╓ю в руках.
Нин╕ в╕н – заступник командира 97-го батальйону 60-╖ окремо╖ механ╕зовано╖ бригади. У його в╕йськов╕й доб╕рц╕ за майже три роки велико╖ в╕йни – робота у склад╕ ДРГ, вих╕д у тил ворога та командування ротою.
У новому випуску про╓кту Укр╕нформу «Командири нашо╖ перемоги» – розпов╕дь героя про побачене у тилу ворога, усп╕шн╕ операц╕╖ та знищення рос╕йського полковника, ситуац╕ю на Лиманщин╕ та про те, що важче – стр╕ляти у рос╕ян чи зв╕ра?
- ╤ване, у вас до повномасштабного вторгнення було дуже насичене життя, розкаж╕ть б╕льш детально, чим займалися.
- Перед в╕йною я працював на ф╕рм╕ «Озем», це газовидобування в╕д шахти ╕м. Засядька, екскаваторник-бульдозерист. ╤ на тепер╕шн╕й час ╓ головою мисливського колективу первинного, тобто хоб╕ – полювання.
- Але ви родом ╕з Волин╕, так?
- Так, родом я з Волин╕, пере╖хали в Харк╕в, не в самому Харков╕, а б╕ля Харкова вже живемо б╕льше 25 рок╕в.
- Тобто, в╕йну ви власне зустр╕ли також тут?
- В╕йну так, застала нас саме тут. Дружина з д╕тьми була в сел╕, а я був у в╕дрядженн╕ в сам╕й Крем╕нн╕й, ми мали забрати там техн╕ку п╕д свою роботу, вагончики, облаштовували все. ╤ вноч╕ почули дуже сильн╕ вибухи, там з╕ сторони С╓веродонецька ╕ так було чути у св╕й час. А коли вже почалося повномасштабне вторгнення, коли в чотири години, п╕в на п’яту подзвонили, що Харк╕в обстр╕люють, ╕ ми вже зрозум╕ли, що йде повний наступ, то ми вже покинули техн╕ку ╕ вже ман╕вцями ви╖жджали з Крем╕нно╖. До Харкова поки об’╖жджали, до╖жджали вже в Балаклею, ми бачили, що виставляються наш╕ розрахунки, див╕з╕они вирушили, серед пол╕в ви╖жджали. ╤ коли до Харкова вже до╖жджали, десь к╕лометри 4-5 просто траса забита була машинами, не можна було про╖хати, з Харкова вс╕ ви╖жджали, а на Харк╕в була порожня. Коли вже добралися додому, як би н╕хто довго не вагався, побачив перед селом, де ми живемо, при╖хали розрахунки, при╖хали трали з танками, хлопц╕ так╕ – видно, що т╕льки з бою, танки були брудн╕, трохи покоцан╕ й хлопц╕ замурзан╕, але задоволен╕, на лиц╕ була як би така в╕ра. П╕д’╖хавши до них, я запитав, чи вони в╕зьмуть мене, сказали: на даний час ╖хн╕ вс╕ розрахунки зайнят╕, особовий склад ╓. ╤ було прийнято р╕шення, одразу по╖хав на Харк╕в.
- Ви кажете, що майже одразу було прийнято р╕шення, а що вас до цього мотивувало?
- Захистити с╕м’ю насамперед, це як би вже не перший день, вс╕ розум╕ли, що вони не зупиняться на чомусь одному малому. Не знаю, як хто, але у мене нав╕ть думки не було – чи залишатися, чи що, я був упевнений, що я п╕ду, я не м╕г залишитися вдома ╕ слухати, коли вони там ╖дуть, щось ламають, стр╕ляють, це нав╕ть не обговорювалося.
- ╤ родина не обговорюючи прийняла ваше р╕шення?
- Дружина сказала: що хочеш, то роби, може залишишся, н╕куди не п╕деш? Так скажемо, благословила на дорогу. Родина не ви╖хала, дружина сказала: ми тут, ми теж н╕ кроку, ╕ ск╕льки б не обстр╕лювали, на даний час вони б╕ля Харкова, н╕хто н╕куди не ви╖жджав.
- Тож повертаючись до лютого 2022 року, ви, наск╕льки мен╕ в╕домо, взяли мисливську зброю у руки для того, щоб стати на захист кра╖ни.
- Так, у мене гладкоствольна зброя мисливська ╕ я з нею по╖хав на Харк╕в, оск╕льки сказали, що по во╓нкоматах чи приймають, чи беруть запис. Я ╖хав, м╕й сус╕д по будинку теж вискочив на дорогу, спитав: ти куди? Я кажу: туди! Отримав в╕д нього в╕дпов╕дь яку – два матюка: а чого ти сам? В╕н заскочив у машину: я з тобою! Я кажу: ти у ж╕нки спитав? В╕н каже: так само, як ╕ ти. Я з рушницею був, в╕н без н╕чого, ми по╖хали, почали м╕ж собою сп╕лкуватися, нас було ш╕сть мисливц╕в, там з╕бралося до купи, один був з караб╕ном, а дехто були теж з╕ гладкоствольною збро╓ю.
- Чи став вам у нагод╕ цей досв╕д, ╕ взагал╕ – стр╕ляти у тварину не те саме, що ╕ в людину?
- Розум╕╓те, досв╕д став у нагод╕, це не дуже маловажно, це вже можна сказати сформований в╕йськовослужбовець. В якому план╕, нав╕ть якщо в╕н не проходив строкову службу, в╕н ма╓ уявлення про зброю, тобто техн╕ка безпеки, в нього вже моторика рук вироблена, запоб╕жник, як поводитися, на кого наставляти. А стр╕ляти у зв╕ра ╕ людину, зна╓те, я скажу так: там нема╓ людей з то╖ сторони, вони г╕рше за зв╕р╕в, б╕льше я н╕чого не можу сказати. А стр╕ляти чи не стр╕ляти, це так – або ти, або тебе. На даний час ми на сво╖й земл╕, я не вважаю, що я ╖м щось погане зробив, б╕льше в╕д них негативу.
- Також я знаю, що на вашому досв╕д╕ – операц╕╖ у склад╕ ДРГ у тилу ворога. Розкаж╕ть, як д╕йшли до цього етапу?
- До цього етапу як д╕йшли, ми там стояли з м╕сяць напевно, може трохи менше стояли на ц╕й Олекс╕╖вц╕. ╤ пот╕м уже б╕льше почали документувати: хто чим займався, хто в╕йськовий, хто не в╕йськовий, щоб мати розум╕ння, як╕ п╕дрозд╕ли доукомплектовувати. Зв╕сно ж, вс╕ хлопц╕ м╕ж собою попритиралися, у мисливц╕в сво╖ як╕сь розмови, в ╕нших ╕накш╕. ╤ над нами командир був, запропонував, каже: так ╕ так, ╓ вих╕д, що форму╓ться новий заг╕н, чи не хочете туди? Бо ми як би розум╕ли, були в цьому склад╕ «Кракена», там дуже мотивован╕, там молода гвард╕я, була там р╕зна категор╕я в╕кова, але в основному вони набирали б╕льш молодих, б╕льш таких напористих, як сказати, штурмовик╕в. ╤ коли запропонували, чи не хочете, сказали: так, хочемо, але хоч мати розум╕ння, яка задача. Мета – повернутися додому, але тод╕ нав╕ть думки не було, тобто т╕льки вперед, щоб не допустити, вигнати до кордону. А за кордон зал╕зти – як би н╕, не було таких порив╕в чи хот╕ння, що треба зайти за ╖хн╕й кордон, н╕, хот╕лося суто вигнати, вибити. Коли ми вже в цей п╕дрозд╕л потрапили, почали формувати ц╕ списки, у нас виходила рота, було десь б╕ля 120 людей, уже у нас був командир цього п╕дрозд╕лу окремого. ╤ пот╕м з 1 травня ми вже оф╕ц╕йно були ССО «Азов – Харк╕в». З того моменту почалась б╕льш ц╕кава робота ╕ пл╕дна, нам дали певну л╕н╕ю, яку ми мали не те що захищати, а зв╕льнити в╕д цього всього, ╕ з того моменту в нас почались отак╕ вилазки.
- Ви сказали так: найц╕кав╕ше почалося. Ще якусь ц╕каву ╕стор╕ю згадайте, власне про усп╕шну операц╕ю, коли ви заходили до ворога.
- Були усп╕шн╕ операц╕╖, ми заходили, там тихесенько сид╕ли, тобто у нас була певна задача – знайти якесь вороже укриття, в основному ми шукали м╕номети, дуже дошкуляли арта, РСЗО – ╖хн╕ «Гради», «Урагани». ╤ ми по л╕су, по ярках, по балках, по полях пересувалися, ночували. Найяскрав╕ше було те, що зас╕кли безп╕лотник ╖хн╕й. У них був такий безп╕лотник, коли зак╕нчу╓ться батарейка – викида╓ парашутик ╕ в╕н спуска╓ться ╕ маячок показу╓, де в╕н, ╕ ╖хня група ви╖жджа╓ ╕ забира╓ його. Але вони провтикали той момент, що ми можемо бути там, ми його швиденько хвать, голову йому скрутили, щоб в╕н не блимав, ╕ заховалися. Ну дуже вони тод╕ образилися, що його не знайшли. Вони-то по карт╕ розум╕ли, що в╕н отут упав, маячок показував, а його нема╓. Це одна з таких операц╕й, його одразу принесли, там в╕деокамера й все-все.
То операц╕я була, три рази ми виходили на зас╕дку – перехопити п╕двоз БК у вантаж╕вц╕. П╕двозили й харч╕, але в основному БК для м╕номета, ╕ на трет╕й раз ми зайшли усп╕шно. С╕ли на виг╕дну позиц╕ю, хвилин десять не пройшло, ми ╖х недовго чекали. Якщо попередн╕ рази ми чекали добу й не дочекалися, а тут т╕льки прийшли, зайняли сво╖ позиц╕╖ – ╕ ви╖хала машина з поля. Ми тут машину зупинили, документи не перев╕ряли, скаж╕мо так, бо за даними розв╕дки, от у нас був п╕лот св╕й, ми розум╕ли, що пост╕йно ця машина була не проста – або ╖здив хтось б╕льш серйозн╕ший рядового складу, або якесь д╕йсно БК, ну щось було. Але цього разу цей джип по╖хав ран╕ше, ще коли ми не вийшли на ту дорогу, ╕ ця вантаж╕вка сама при╖хала, ми ╖╖ зупинили з РПГ-7, тод╕ я був гранатометником, так в лобове влет╕ло – ╕ машина зупинилася. ╤ тод╕ вже ми почули, наш╕ хлопц╕, що стояли на прикритт╕ дор╕г, крикнули, що ╖дуть машини, що все, зак╕нчу╓мо. Ми в╕дпрацювали, спустилися в ярок, ╕ д╕йсно з двох стор╕н джипи п╕д’╖хали. Ми вже пот╕м, коли в╕д╕йшли, запустили пташку, дивилися: вони витягли сво╖х недобитк╕в, живих там не залишилося. Але ц╕ два джипи дуже з кулемет╕в поливали оцей ярок, яким ми заходили, тобто вони дуже образилися. Як пот╕м по розв╕дц╕ допов╕ли, у них зник безв╕сти полковник, тобто це одна з таких дуже сутт╓вих операц╕й ╕ це п╕дняло наш бойовий дух, що за три дн╕ ми цю доставку, лог╕стику ╖хнього БК зламали.
- Що ви власне в╕дчува╓те, коли д╕зна╓теся про под╕бн╕ усп╕хи сво╖х операц╕й?
- Якусь рад╕сть, на дек╕лька таких потвор стало менше тут на наш╕й земл╕. Рад╕сно, що не дарма ризикували, в╕дчува╓ться своя робота. Не скажу, що ми тод╕ аж так п╕дготовлен╕ були, та ми займалися п╕дготовкою пост╕йно, нав╕ть коли приходили з виход╕в. У нас було табу, тобто в╕дпочили – ╕ тренування, тренування, тренування. Це ╕ ходьба на десятки к╕лометр╕в, у нас було 15-18, це й ор╕╓нтування по картах, по м╕сцевост╕, плюс настр╕ли.
- Так╕ операц╕╖, наск╕льки ╖х можна передбачити? Чи це завжди неоч╕куваний поворот под╕й? ╤ як ви д╕яли в ситуац╕ях, коли це йшло не за планом?
- Див╕ться, будь-яка операц╕я плану╓ться дуже довго й ретельно, ╕ як практика показу╓ – все одно будуть як╕сь збо╖. В якому сенс╕? Можемо д╕йти до л╕су, а вже може бути спалений л╕с, може бути чисте поле, може бути вода, болото. У нас не було такого, що от нам на карт╕ намалювали – от зв╕дси ╕деш сюди, от тут допов╕да╓ш, що ти пройшов. Так, це було, ми повинн╕ були виходити на зв’язок обов’язково в ор╕╓нтований час. Тобто, була точка А, була точка Б, це коли ми допов╕да╓мо, що операц╕я продовжу╓ться чи завершу╓ться, чи якийсь форсмажар. Н╕, ми виходили, один раз було, майже пост╕йно було, що рад╕йку, коли переда╓ш, яка ситуац╕я чи що там дал╕, як╕ вказ╕вки (у командира можуть пом╕нятися плани, вирушити, наприклад, вл╕во), були заглушили, ми не вийшли на зв’язок, а вийшли аж через певний час по тому, коли ми домовлялися. Звичайно, командири дуже нервували, сказали – давайте назад, бо пропаде зв’язок ╕ ми не будемо знати, де ви ╕ що.
Коли ми виходимо з групою, ми вибира╓мо дорогу таку, яку вважа╓мо за потр╕бне, нам безпечн╕шу. Якщо ми з командирами погоджу╓мо на карт╕ – от так ╕ так ми п╕демо, то я вам скажу, що ми пост╕йно брехали, тому як дорогу ми обирали для себе вже по м╕сцевост╕. Ми бачили, що це балка, низина, л╕с, кущ╕, ще щось. Ну так, як запитання було задане на початку – чи допомогло нам мисливство, навички полювання? Так, дуже допомогло. Наприклад, коли злет╕ла пташка, злякався зв╕р, де ходить зв╕р, це дуже важливо. Може хто скаже: ну б╕гають та й б╕гають, – н╕, зв╕р так просто не зляка╓ться. ╤ коли ти п╕дходиш, так з ярочка п╕дн╕малися, може так метр╕в 10-15, там стояв к╕лограм╕в 200 олень з рогами неосяжними, повернувся до нас, подивився зверху. Тод╕ така зупинка була, серце бухот╕ло так, що в рад╕йку в╕ддавало. Ми розум╕ли, що якщо в╕н сто╖ть, в╕н не переляканий, тобто у нас попереду не було н╕кого, ц╕ вс╕ дороги ми шукали сам╕.
- Чи були у вас операц╕╖ на меж╕ провалу?
- Були, звичайно були, не може бути все гладко, нав╕ть б╕льше – багато таких було на меж╕: вони нас зас╕кли, коли ми т╕льки на п╕д’╖зд╕ були, нас машини п╕двозили, розпочали обстр╕л з м╕номет╕в. У нас була спалена одна машина, було к╕лька контужених хлопц╕в ╕ безпосередньо був сильно поранений командир нашого п╕дрозд╕лу, йому перебило руку. З нами були медики, трохи позаду, пост╕йно ви╖жджали, медики у нас сво╖ були, ми йому наклали турн╕кет ╕ швиденько його в╕дправили назад. Його тод╕ доставили у госп╕таль в Харков╕ з найменшою втратою кров╕ та загрозою життю. Перечекавши цей обстр╕л, трохи оговтавшись, сказали: н╕, у нас усе вже заплановано, групи висунулися. Це був ступор такий, недовгий, може годинка – поки обстр╕л, поки вс╕х передивилися, один одного, вс╕ поранення, кровотеч╕ чи ще щось. П╕сля цього було прийняте ч╕тке р╕шення – все по плану, як обговорювалося. Це таке було.
- Що вам допомогло вийти з цього ступору ╕, власне, ця операц╕я, про яку ви розказали, була завершена усп╕шно?
- Так, усп╕шно. Це, якраз на 2-й день ми п╕дловили цю машину з лог╕стикою, тобто ми як би в╕ддали за наших поранених, дали в╕дс╕ч ╖м. Що дало з╕ ступору, зна╓те, не було такого, що от «все, я не п╕ду», «все, я злякався», ми ч╕тко розум╕ли, що треба йти туди. Якщо ми пройдемо, припустимо, 2-3 км, вони не будуть нас обстр╕лювати, це вже ╖хня територ╕я, а не наша, вони вже нас там не чекали. Тобто ми там могли в╕дпочити. Так, м╕ни л╕тали, сидиш ╕ раху╓ш, вона над тобою свистить, все л╕тало – з м╕номет╕в, «Град╕в», «Ураган╕в», це пост╕йно, так що було все.
- Як, власне, ви можете схарактеризувати ворога, враховуючи, що ви заходили до них у тил, можливо, ╓ щось, що вразило вас найб╕льше?
- У них все вражало. По-перше, так як ми не в╕йськов╕, з 12-ти людей у нас 2-3, що служили строкову, а в ╕нших нав╕ть строково╖ служби не було. Вражало все, тобто вони заходили нахабно, що от, ви нас уже повинн╕ в╕тати, ми вже тут… Так, вони дуже швидко окопувалися, п╕дтягували зразу сво╖ резерви, БК, ╖жа, все це у них було. Були р╕зн╕ роди в╕йськ, на харк╕вському напрямку були ╕ буряти, ╕ приватн╕ компан╕╖, так╕ як «Русич╕», ГУР╕вц╕ були, ╖хн╕й спецназ там було дуже пом╕тно. Тод╕, як ми на них нарвалися, ми почули, що хтось говорить, ╕ ми так вир╕шили п╕ти подивитися, бо вони стояли у нас на дороз╕, де ми ходили. Коли ми п╕д╕йшли туди, там дуже ц╕каво було зроблено, там були прорит╕ н╕рки, бл╕ндаж╕ так╕ пороблен╕, на 2-3 особи, були закладен╕ колодами, м╕ж колодами ╕ землею був прошарок прокладений, а пот╕м замощено соломою ╕ с╕ном. Тобто це вже вказувало на те, що вони п╕дготовлен╕, вони знають, що роблять, що воно не сир╕ло, що ╖м було зручно, тепло ╕ н╕чого ╖х там не бентежило. См╕ття, сигарет, недопалк╕в ми навкруги тих бл╕ндаж╕в не знайшли, там було викопано, вони збирали см╕ття ╕ зразу закопували все, маскували, тобто там сид╕ла саме спецура. А де вже стояли ЛНР, ДНР, були там ╕ так╕, це циганський таб╕р, вони крали все, тягнули. М╕сцев╕ казали, що вони все забирали – каструл╕, баняки... ╤ коли росгвард╕я вийшла, коли п╕д╕рвали мости, то ЛНР, ДНР вони залишили, вони ╖х не вважали за сво╖х. Т╕ окремо були, тобто вони добиралися полями, л╕сами, т╕кали, «ой-ой, допомож╕ть», отака у них була злагоджен╕сть, тобто кожен п╕дрозд╕л сам за себе. Так, була у них якась вза╓мод╕я, але коли ╖м дали по загривку, то вибирався кожен сам.
- Нараз╕ ви заступник командира. Як╕ методи командування ви вважа╓те найефективн╕шими ╕, з вашого досв╕ду, як ви налагоджували роботу?
- Див╕ться, сп╕лкування – це само собою, коли приймав роту, я з ними, з╕ вс╕ма взводами сп╕лкувався – хто, що. Звичайно, в кожного ╓ сво╖ думки, ви зна╓те, ╓ р╕зн╕ командири: хто нахрапом бере, хто там «сюс╕-мус╕-пус╕», в кожного сво╓. У мене вийшло так, що я, коли був т.в.о., от ми зайшли на Берх╕вку, це перед Бахмутом, я, можна сказати, напевно на 3-5-й день п╕шов м╕няти людей на позиц╕╖ сам, ╕ можливо цим заслужив б╕льшу повагу, чи тим, що я з ними там пробув 8 д╕б. Ск╕льки на нас було накат╕в, штурм╕в, ми ╖х в╕дбили. Тобто вони в╕дчули, напевно, п╕дтримку командира, що командир не там, десь у тилу, а з ними, саме отут, що я не цураюся того, що зайшов ╕з ними, в╕дчув ту кров, запах пороху. Я ╖м зразу казав: я не буду сид╕ти в тилу… ╤ коли я серед ноч╕ ходив по посадках, збирав, зустр╕чав, заводив на позиц╕╖, вони плече п╕дтримки в╕дчули, вони говорять з тобою, питають у тебе щось, пораду, в╕дчувають, що ти ╖м щось п╕дкажеш… Як командир, я не покидаю ╖х.
Мен╕ дуже ц╕каво, тому що зараз дуже пом╕нялися люди, ╕ вони, зна╓те, як-от телята: я зайшов ╕ для мене це все, через пару дн╕в пом╕няють. Ц╕каво ж, як вони облаштували сво╖ позиц╕╖, яке в них укриття, чи кажуть вони правду, що в них зовс╕м усе розбите, зовс╕м н╕чого нема╓. Насамперед, це лопата: чим глибше закопаний, тим ти б╕льше в безпец╕, а зараз в╕йна перейшла в таке русло, що це в╕йна дрон╕в. У нас виходить, що дрони дивляться, коли ти ще в тилу ходиш ╕ коли на позиц╕ю заходиш, тобто вони кожен тв╕й крок уже мон╕торять, ╕ ти чека╓ш – або скинуть, або арту наведуть. Тобто не так, як ран╕ше, що там десь у л╕с╕ ми могли зайти, заб╕гти, пригнувшись проповзти, будь-як, зараз – н╕, зараз уже зовс╕м по-╕ншому, ╕де в╕йна з цими РЕБами. Щоб ц╕ дрони не л╕тали, треба пост╕йно ╖х збивати, подавляти, це все технолог╕╖.
- Зараз ви перебува╓те на Лиманському напрямку, так? Розкаж╕ть, яка там нараз╕ ситуац╕я ╕ як╕ основн╕ задач╕ стоять перед вами?
- Ситуац╕я, скажу, як вс╕ кажуть, контрольована. Таких великих штурм╕в, як були взимку, не спостер╕га╓мо. Ми ж там були з листопада-м╕сяця, там були штурми, саме зад╕ян╕ з бронетехн╕кою, там пост╕йно БТРи, танки, БМП, дуже вони валили, але вперлися в нас. ╤ ми взимку, як виходили на ротац╕ю, то залишили сво╖ позиц╕╖, передали ╕ншому п╕дрозд╕лу. Тобто ми не зрушили назад, на як╕сь 100-200 метр╕в, скаж╕мо так, ми просунулися вперед. Зараз трохи призупинилися по одн╕й причин╕, що дуже зам╕новано ╕ дуже багато вони м╕нують дистанц╕йно. А мета наша, яка зараз сто╖ть – позиц╕╖ н╕хто не буде здавати. Ми зиму простояли, л╕то, ╕ вони нас не взяли, ╕ зараз вони не в╕зьмуть. Ми т╕льки вперед, переходом, по 100, по 200 метр╕в забирати, в╕дбивати, ╕ т╕льки заходити в зеленку, щоб можна було б╕льше окопатися, облаштувати сво╖ позиц╕╖ для б╕льш ст╕йкого утримання цих позиц╕й.
- На початку ви розпов╕дали про ваш досв╕д ╕з цив╕льного життя, ви…
- Екскаваторник-бульдозерист.
- Ц╕ навички, чи допомогли вам у керуванн╕ машинами на в╕йн╕?
- То цив╕льна техн╕ка, а це в╕йськова. Н╕би й та сама «гусянка», тож ╖здити, керувати нею – так, а вести в б╕й, у вогонь – то вже ╕нше. Якщо треба буде за руль с╕сти, питань нема, це нема н╕чого такого, просто знати ТТХ, на що здатна ця техн╕ка, ╕ найголовн╕ше, насамперед, – на що здатн╕ механ╕ки ╕ нав╕дники. Дуже файно вони зараз уже натренувалися, скажемо так, у цих боях, ╕з закритих позиц╕й в╕дпрацьовувати по ворогу, не напряму, коли ви╖жджа╓ш ╕ там ╖хня арта накри╓ в будь-якому випадку, або FPV╕шки, дрони… А так, коли ти за╖жджа╓ш ╕з закрито╖ позиц╕╖, поки вони, скаж╕мо так, «дупля в╕др╕жуть» – де стр╕ля╓ ╕ зв╕дки летить, вони теж не дураки, теж ╖хн╕ РЕБки працюють, в╕зуальне спостереження в них. ╤ по перехватах ми чита╓мо: так, вони чують броньовану техн╕ку, запускають FPV, п╕дводять арту. От у цей момент, коли ╓ там певний час, ми можемо безпечно в╕дпрацювати ╕ швиденько втекти з того укриття.
- Ще щодо Лиманського напрямку, що можете сказати про фортиф╕кац╕╖, яка ситуац╕я з цим?
- Зимою була, так я б сказав, слабша, т╕льки-т╕льки п╕дготовлювали. Нараз╕ там фортиф╕кац╕йн╕ роботи йдуть дуже сильно – ╕ протитанков╕ рови, «зуби», ╓гоза, колючка, воно там усе натягнуте. Просто ╕нше: не хочеться зациклюватися на цьому рубеж╕, а може, все ж таки, у майбутньому треба переносити дал╕…
- Тож що б ви сказали молодим людям, як╕ т╕льки збираються, як╕ т╕льки почали св╕й шлях у Збройних Силах?
- А що сказати? Навчання н╕кому не завадить, мотайте все на вус, технолог╕╖ не стоять. В ╤нтернет╕ в╕дкрива╓те, дивитеся ту саму медицину, ту саму тактику, стр╕льбу, усе це все одно знадобиться у будь-якому випадку. Ск╕льки полягло наших побратим╕в, я не думаю, що хлопц╕ скажуть: та давайте завершимо на цих кордонах, як╕ ╓. Н╕, це моя думка, я вважаю, що треба виходити на наш╕ кордони, на т╕, як╕ були, а не щоб нам хтось диктував як╕сь сво╖ правила. Молодим – уч╕ться, все одно воно вас не мине, чим б╕льше запитуватиме, тим б╕льше вам зможуть п╕дказати чи показати. Якщо ви не запиту╓те, ╓ дв╕ позиц╕╖: або ви все зна╓те на в╕дм╕нно, або вам усе поф╕г.
- Щодо вас, що для вас означатиме перемогу ╕ чи ╓ як╕сь бажання, плани, мр╕╖ на той день, коли в Укра╖н╕ зак╕нчиться в╕йна?
- Все одно це велика буде перемога, ╕ вона буде, хоч якими би силами, сво╖ми чи з молодими, як╕ прийдуть, перемога буде досягнута. А мр╕╖, мр╕╖ ╓: по╖хати п╕сля в╕йни, про╖хатися по вс╕х тих м╕сцях, де я був, просто згадати, вже в мирний час, згадати той час, коли були там завдання, коли точилися бо╖. Просто от на це все подивитися ╕ згадати, що все ж таки залишився живим, побачив ╕ в╕дстояв – оце воно, за що ти боровся.
- Пропоную пройти бл╕цопитування: я вам буду ставити низку запитань, а ваше завдання коротко, швидко в╕дпов╕дати. Готов╕?
- Напевно.
- Який ваш бойовий позивний?
- Б╕лий.
- Що для вас ╓ свобода?
- Коли н╕хто не вказу╓ тоб╕, що робити, ╕ ти в╕льно пересува╓шся по сво╖й земл╕, а не хтось тоб╕ буде казати – те робити, не робити. Свобода ╓ свобода, я не вважаю, що у нас в Укра╖н╕ ущемлюються як╕сь в╕льн╕ права, як, припустимо, у тих московит╕в, там у них нема╓ свободи, там як у тому к╕ноф╕льм╕: украв, випив – ╕ в тюрму, все. У 2010 роц╕ я був там на зароб╕тках, на п╕вноч╕, вони живуть одн╕╓ю ╕де╓ю: у нас нафта, газ, на нас повинн╕ працювати. Його хата сто╖ть п╕дперта к╕лком, але йому це байдуже, вони так живуть, звикли до такого життя.
- Найц╕нн╕ший подарунок, отриманий на фронт╕?
- Якщо в╕д нашого кер╕вництва, так сказати, це, напевно, нагородний п╕столет.
- Що б ви н╕коли не могли пробачити?
- Напевно, зраду наших вищих депутат╕в.
- Найулюблен╕ше м╕сце в Укра╖н╕?
- Д╕м.
- Що виклика╓ у вас почуття гордост╕?
- Коли зустр╕чаю сво╖х побратим╕в з виходом ╕з якогось завдання, вс╕х живих, ╕ коли ми можемо потиснути один одному руки.
- Продовж╕ть фразу «Якби не було в╕йни…»?
- Не було б цього ╕нтерв’ю.
Д╕ана Слав╕нська
https://www.ukrinform.ua
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 08.11.2024 > Тема "Українці мої..."
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26505
|