"Кримська Свiтлиця" > #44 за 01.11.2024 > Тема "Душі криниця"
#44 за 01.11.2024
ЗМ╤╢БОРЦ╤
1 листопада – свято Кузьми ╕ Дем`яна, брат╕в-л╕кар╕в з Мало╖ Аз╕╖, безср╕бник╕в, бо вони н╕коли не брали плати за сво╖ послуги зц╕лення. Допомагали не т╕льки людям, а й л╕кували тварин. Були страчен╕ 284 року за доносом заздр╕сного л╕каря-язичника.
Медики ╕ знахар╕ вважають ╖х сво╖ми покровителями. Ковал╕ – сво╖ми, адже, як опов╕да╓ легенда, вони першими розкрили та╓мниц╕ вогню ╕ зал╕за, опанували ковальським ремеслом, а знання передали людям. Називають ╖х ╕ зм╕╓борцями. Бо ще за одн╕╓ю давньою легендою, брати викували зал╕зного плуга, яким переорали страшного велитенського зм╕я, що пожирав людей, особливо вродливих д╕вчат. Як насл╕док боротьби, на земл╕ залишилися Зм╕╓в╕ вали. Ця легенда стосу╓ться, зокрема, Древнього Ки╓ва.
У народ╕ кажуть:
-На Кузьми ╕ Дем'яна може встановитися дорога санна, а тод╕ вже буде зима рання.
-П╕сля Кузьми ╕ Дем'яна зима ста╓ п╕дступною.
-Якщо цього дня дме сильний в╕тер, то зима буде багата на сн╕г.
-Якщо цього дня погода мрячна, дороги перетворилися на багнове м╕сиво – до початку грудняст╕йких мороз╕в не буде.
-Бува╓, що Кузьма вдень сн╕гом сипле, а його брат ввечер╕ морозом ку╓.
ЧОРНОКНИЖНИК
Дату 31 жовтня у народному календар╕ укра╖нц╕в чомусь називають Днем ворона, а самого птаха величають Чорнокнижником. (Зустр╕ча╓мо таке у р╕зних етнограф╕чних джерелах).
За давн╕ми в╕руваннями, ворон – в╕дьомський птах, супроводжу╓ нечисту силу в ус╕х ╖╖ мандрах. Його поява в╕щу╓ лихо. Водночас, це ╕ мудрий птах, який може передбачати людин╕ майбутн╓.
Справд╕, перед початком зими ворони перебираються ближче до людських поселень, насамперед м╕ст, де на см╕тниках для харчових в╕дход╕в знаходять поживу. Селяни недолюблюють ╖х за те, що крадуть курчат, качат... Але н╕ т╕льки маленьке потомство домашньо╖ птиц╕. Вони здатн╕ заглядати у чуж╕ гн╕зда (здеб╕льшого др╕бних пташок) ╕ красти пташенят, заз╕хають на зайчат, д╕точок б╕лочки. Гр╕хи гр╕хами. Та все ж ворони – сан╕тари, по╖дають т╕ла мертвих тварин ╕ запоб╕гають розповсюдженню ╕нфекц╕й. А у самих ворон╕в довол╕ ст╕йкий ╕мун╕тет.
У народ╕ кажуть:
-Ворон ворону ока не виклю╓.
-Ворон – птах лихий.
-Ворон ╕ к╕стку витягне та буде гризти.
-Навпростець т╕льки ворон л╕та╓.
-╤ ворон хвалить сво╖х воронят.
-Ворон кряче – на нещастя, а ворона – на дощ.
-Ворон сво╖м голосом до об╕да гостя в╕щу╓.
Тарас ЛЕХМАН
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 01.11.2024 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26486
|