Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4494)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4186)
Українці мої... (1687)
Резонанс (2190)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1852)
Крим - наш дім (1177)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (387)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (231)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ХРЕСТ ╤ НАД╤Я МАР╤УПОЛЬСЬКИХ ГРЕК╤В
П╕сля пережитого пекла в╕йни мар╕упольц╕ прагнуть одного — в╕дновлення справедливост╕…


ЧУМАКИ ПОВЕРТАЮТЬСЯ ДОДОМУ
Наш╕ традиц╕╖


Г╤МН МОРЮ ╤ МИСТЕЦТВУ
Твори Миколи Глущенка морсько╖ теми – це г╕мн морю ╕ мистецтву…


П╤Д ОМОФОРОМ БОГОРОДИЦ╤
Сучасн╕ во╖ни, як ╕ ╖хн╕ попередники, звертаються до Пресвято╖ Богородиц╕, аби вона вберегла ╖х...


НА ХАРИТИНИ – ПЕРШ╤ ПОЛОТНИНИ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2024 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 20.09.2024
КАПЕЛАНИ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРА╥НИ

У прим╕щенн╕ Нац╕онального музею ╕стор╕╖ Укра╖ни в Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕ експону╓ться виставка «З молитвою за в╕йсько». Вона висв╕тлю╓ д╕яльн╕сть укра╖нських капелан╕в.

 Р╕к тому в Укра╖н╕ в╕йськов╕ капелани набули оф╕ц╕йних посад, визначених новим законодавством, ╕ отримали перш╕ мандати на право сво╓╖ д╕яльност╕. Багато хто розпочав капеланське служ╕ння в ЗСУ ще в 2014 роц╕, дехто прийшов до в╕йська з початком широкомасштабно╖ в╕йни. Силою в╕ри, молитви та благодат╕ Божо╖ капелани п╕клуються про укра╖нського во╖на. ╥хня м╕с╕я завжди бути поруч. ╤з б╕йцями та ╖хн╕ми родинами, на позиц╕ях ╕ в шпиталях, у тилу й на передньому кра╖. П╕д обстр╕лами й у часи затишшя, у спеку й мороз, у бл╕ндажах ╕ шанцях, у наметах ╕ нап╕взруйнованих буд╕влях, коли за в╕втар – звичайний ящик в╕д бо╓припас╕в, на якому – ╕кони й св╕чки, а за чашу для свято╖ води слугу╓ шолом, Во╖ни Духу виконують свою душпастирську м╕с╕ю.

 На виставц╕ представлено фото капелан╕в ╕з стислими характеристиками ╖хньо╖ д╕яльност╕ та ╖хн╕ реч╕.

 Капелани в╕д р╕зних конфес╕й ╕ нав╕ть в╕д р╕зних рел╕г╕й, але ╖х об’╓дну╓ почуття милосердя до захисник╕в Батьк╕вщини ╕ прагнення в╕дстояти Незалежн╕сть Укра╖ни.

 Священник Православно╖ церви Укра╖ни Дмитро Поворотний – лейтенант капелансько╖ служби В╕йськово-медичного кл╕н╕чного центру Сх╕дного рег╕ону в м╕ст╕ Дн╕про. В╕н здобув осв╕ту в Дн╕провськ╕й духовн╕й сем╕нар╕╖. Служив у храмах Св. Петра ╕ Павла та Р╕здва Пресвято╖ Богородиц╕. В╕д 2014 року капелан ╕ волонтер. Зд╕йснював душпастирську оп╕ку в п╕дрозд╕лах ЗСУ. Був капеланом полку ПСПОП «Дн╕про-1». Одним ╕з перших священник╕в Укра╖ни отримав мандат на капеланське служ╕ння.

 Серг╕й Дмитр╕╓в – оф╕цер капелансько╖ служби Командування сил територ╕ально╖ ЗСУ, заступник голови синодального Управл╕ння соц╕ального служ╕ння пом╕сно╖ православно╖ церкви. До 2014 року – настоятель храму Свято╖ Великомучениц╕ Варвари Укра╖нсько╖ православно╖ церкви в м╕ст╕ Херсон╕. Патр╕отична укра╖нська позиц╕я привела його на Майдан та спонукала до переходу разом ╕з громадою ╓парх╕╖ п╕д юрисдикц╕ю Укра╖нсько╖ православно╖ церкви Ки╖вського патр╕архату. ╤з початком в╕йни зд╕йснював душпастирську оп╕ку 79-╖ ОДШБр, 128-╖ ОГШБр та 30-╖ ОМБр. Нин╕ – один ╕з орган╕затор╕в навчання «Вишк╕л капелан╕в Сил територ╕ально╖ оборони.

 Священник Православно╖ церкви Укра╖ни Мар’ян Дюс молодший лейтенант капелансько╖ служби 138-╖ Дн╕провсько╖ зен╕тно╖ ракетно╖ бригади ЗСУ. В╕н зак╕нчив Дн╕провську духовну сем╕нар╕ю ╕ став кл╕риком Дн╕пропетровсько╖ ╓парх╕╖. З початком рос╕йсько-укра╖нсько╖ в╕йни став волонтером ╕ капеланом, допомагав в облаштуванн╕ блокпост╕в б╕ля м╕ста Дн╕про, готував ╖жу б╕йцям, п╕дтримував ╖х молитвою та одним з перших священник╕в отримав мандат на душпастирське служ╕ння у в╕йську. Помер 12 липня 2023 року.

 Священник Православно╖ церкви Укра╖ни, настоятель храму Р╕здва Пресвято╖ Богородиц╕ в сел╕ Розваж╕в на Ки╖вщин╕ Максим Козачина з початком рос╕йсько-укра╖нсько╖ в╕йни неодноразово ╖здив на сх╕д кра╖ни як волонтер ╕ капелан. У параф╕╖ оп╕кувався багатод╕тними родинами та людьми з ╕нвал╕дн╕стю. 26 лютого 2022 року на ви╖зд╕ ╕з Розважева був розстр╕ляний рос╕йськими окупантами. Отець Максим став першою жертвою нов╕тньо╖ рос╕йсько╖ агрес╕╖ серед православних священник╕в.

 Василь Вирозуб в числ╕ перших священник╕в запроваджував капеланську службу в укра╖нськ╕й арм╕╖. У 2015 роц╕ виконував обов’язки капелана в одному з п╕дрозд╕л╕в 72-╖ ОМБр, перебував разом ╕з в╕йськовими в м╕сцях виконання бойових завдань на Мар╕упольському напрямку. 25 лютого 2022 року в склад╕ команди судна “Сапф╕р» о. Василь вирушив на захоплений рос╕янами остр╕в Зм╕╖ний забрати т╕ла, як вважалося, загиблих прикордонник╕в. Потрапив у полон. Зазнав допит╕в ╕ катувань. 6 травня 2022 року зв╕льнений п╕д час обм╕ну полоненими. Нин╕ – настоятель Свято-Тро╖цького храму Одесько╖ ╓парх╕╖ Православно╖ церкви Укра╖ни.

 Капелани Андр╕й Зел╕нський ╕ Тарас Коцюба – священники Укра╖нсько╖ греко-католицько╖ церкви.

 Священник Римо-католицько╖ церкви в Укра╖н╕ Павло Гончарук в╕д 2016 року – капелан ╕ волонтер Християнсько╖ служби порятунку на сход╕ Укра╖ни. Надавав душпастирську п╕дтримку б╕йцям, орган╕зовував д╕яльн╕сть капелан╕в, в╕дкрив к╕лька каплиць, знаходив час для сп╕лкування з м╕сцевими жителями. Нин╕ – ╓пископ Харк╕всько-Запор╕зько╖ д╕╓цез╕╖. Нагороджений в╕дзнакою ╕мен╕ священномученика Омеляна Ковча.

 Дух╕вник Всеукра╖нського союзу церков ╓вангельських християн-баптист╕в Олег Мар╕нченко – капелан, медик 112-╖ окремо╖ бригади територ╕ально╖ оборони ЗСУ. Надавав душпастирську п╕дтримку захисникам Донецького аеропорту. Брав участь у боях за Ки╖в, у Микола╖вськ╕й ╕ Херсонськ╕й областях. Загинув 18 серпня 2022 року на Херсонщин╕ внасл╕док прямого влучання рос╕йсько╖ м╕ни у бл╕ндаж, де надавав допомогу пораненим побратимам.

 Дух╕вник Всеукра╖нського союзу церков ╓вангельських християн-баптист╕в, учасник Революц╕╖ Г╕дност╕ Андр╕й Полух╕н у грудн╕ 2014 року став дух╕вником М╕жконфес╕йного батальйону в╕йськових капелан╕в ╕ ви╖хав у зону бойових д╕й. Надавав душпастирську п╕дтримку й медичну допомогу захисникам Донецького аеропорту. Зд╕йснював богослуж╕ння для в╕йськових р╕зних бригад. У 2019 роц╕ повернувся до мирного життя. З початком широкомасштабного вторгнення Полух╕н знову в арм╕╖, служив сан╕таром медично╖ роти, нин╕ – у пресслужб╕ 24-╖ ОМБр ╕мен╕ Короля Данила ЗСУ.

 На одному фото шейх Са╖д ╤смаг╕лов п╕д час намазу з б╕йцями 25-╖ ОДШБр в промзон╕ м╕ств Авд╕╖вка на Донеччин╕ в 2015 роц╕. ╤смаг╕лов навчався в Московському ╕сламському ун╕верситет╕ та Державному ун╕верситет╕ ╕нформатики ╕ штучного ╕нтелекту в Донецьку. Брав участь у Революц╕╖ Г╕дност╕. Виступив одним ╕з ╕н╕ц╕атор╕в створення сп╕лки ╕мам╕в-капелан╕в у ЗСУ – Управл╕ння в╕йськового капеланства мусульман Укра╖ни. Упродовж 2014-2021 рок╕в виконував м╕с╕ю ╕мама-капелана в зон╕ бойових д╕й на вс╕й л╕н╕╖ з╕ткнення. З початком широкомасштабного вторгнення склав ╕з себе обов’язки муфт╕я Духовного управл╕ння мусульман Укра╖ни «Умма» й капелана та п╕шов добровольцем на в╕йну. Нин╕ ╤смаг╕лов – вод╕й-стр╕лець в медичному добровольчому батальйон╕ «Госп╕таль╓ри».

 ╤мам Мурад Пут╕л╕н навчався в Нац╕ональному техн╕чному ун╕верситет╕ «Харк╕вський пол╕техн╕чний ╕нститут» ╕ в мусульманськ╕й школ╕. Пут╕л╕н – голова мусульмансько╖ громади «Мил╕сть» у Харков╕. П╕д час Революц╕╖ Г╕дност╕ був учасником укра╖нських патр╕отичних м╕тинг╕в у Харков╕. Згодом ╕мам Пут╕л╕н працював з б╕йцями-мусульманами роти ПСМОК «Крим» (нин╕ батальйон ПСПОП «Крим»), М╕жнародного миротворчого батальйону ╕мен╕ Шейха Мансура, ╕нших п╕дрозд╕л╕в.

 Нин╕ Мурад Пут╕л╕н – молодший лейтенант капелансько╖ служби, голова Управл╕ння в╕йськового капеланства мусульман Укра╖ни.

 Наша битва за свободу та життя ведеться не лише збро╓ю, а й силою в╕ри, над╕╖, любов╕.

 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2024 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26369

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков