"Кримська Свiтлиця" > #37 за 13.09.2024 > Тема ""Білі плями" історії"
#37 за 13.09.2024
ДВА З ПОЛОВИНОЮ СТОЛ╤ТТЯ ╤ П’ЯТЬ ДН╤В
6 вересня в Нац╕ональному музе╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни в Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕ в╕дкрилася виставка «…за межою свого ридного краю».
6 серпня укра╖нська арм╕я розпочала наступ в Курськ╕й област╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. На десятий день ╖╖ проведення музейна експедиц╕я в склад╕ генерального директора Юр╕я Савчука та фотографа Романа Пупенка вирушила документувати под╕╖ на цьому особливому в╕дтинку фронту. Так виник задум про╓кту, який музей презентував через м╕сяць п╕сля початку операц╕╖.
На виставц╕, зокрема, представлено 16 ╕з 6665 св╕тлин молодого музейного фотографа Романа Пупенка. Спочатку зда╓ться, що це Укра╖на. Побит╕ кулями та осколками буд╕вл╕ ╕ пам’ятники. Д╕ти ночують у п╕двал╕ ╕нтернату. ╤нформац╕йна табличка: «В подвале мирные люди. Военных нет».
Все це нам добре знайоме. Але на фото Рос╕йська Федерац╕я. Бумеранг в╕йни прийщов у кра╖ну-агресора.
Експедиц╕я ки╖вських музейник╕в тривала 5 дн╕в. Знято ╕ в╕део. Укра╖нський во╖н снайперським постр╕лом збива╓ з високого флагштока рос╕йський прапор. На ╕нших в╕део генеральний директор музею Юр╕й Савчук сп╕лку╓ться з м╕сцевими мешканцями. Б╕льш╕сть налякан╕. Але одна ж╕нка заговорила укра╖нською мовою. Виявля╓ться, земл╕ Рос╕╖ на кордон╕ з Укра╖ною колись заселяли укра╖нц╕. Зокрема, м╕сто Суджа, де Пупенко зробив б╕льш╕сть експонованих на виставц╕ св╕тлин, засноване укра╖нськими переселенцями ще в ХV╤╤ стол╕тт╕.
Виставка знайомить ╕ з ╕стор╕╓ю укра╖нсько╖ колон╕зац╕╖ терен╕в Курщини, Б╕лгородщини та Ворон╕жчини в╕д друго╖ половини ХV╤╤ стол╕ття, коли укра╖нськ╕ слободи виникали на безлюдних полях ╕ татарських стежках, а руш╕йною силою цього процесу було козацтво.
Понад два з половиною стол╕ття укра╖нське населення збер╕гало свою нац╕ональну окрем╕шн╕сть та ╕дентичн╕сть, що найвиразн╕ше проявилась у добу нац╕онального в╕дродження на початку ХХ стол╕ття. Демонстрован╕ на виставц╕ картограф╕чн╕, речов╕, писемн╕, фотодокументальн╕ джерела з арх╕вних ╕ музейних колекц╕й п╕дтверджують наявн╕сть т╕сних ╕сторичних зв’язк╕в згаданих територ╕й з ╕ншими землями Слобожанщини.
Ц╕каво, що в сел╕ ╤ван╕вському Курсько╖ област╕ ще збер╕гся занедбаний ╕ поруйнований палац гетьмана ╤вана Мазепи.
Ун╕кальн╕ арх╕вн╕ матер╕али, як╕ вперше представлено в публ╕чному простор╕, яскраво ╕люструють малов╕дом╕ обставини демаркац╕╖ рос╕йсько-укра╖нського кордону в 1922-1928 роках. Документи св╕дчать про волевиявлення м╕сцевих громад, яке було про╕гноровано. Укра╖нц╕ опинилися в склад╕ Рос╕йсько╖ республ╕ки «за межою свого ридного краю». Слова в лапках – це уривок ╕з телеграми, яку селяни Грушк╕всько╖ волост╕ Рильського пов╕ту на Курщин╕ над╕слали Укра╖нськ╕й Центральн╕й Рад╕. Селяни ╕з ун╕версалу Центрально╖ Ради д╕зналися, що вони залишилися «за межою свого ридного краю». Вони прохали Центральну Раду визнати ╖х частиною Укра╖нсько╖ Республ╕ки. Под╕бних документ╕в багато. Писали, що нав╕ть москал╕, як╕ жили в укра╖нських населених пунктах, просилися в Укра╖ну разом з укра╖нцями. Укра╖нц╕ вимагали запровадити навчання в школах укра╖нською мовою.
Але Москва не в╕ддала Укра╖н╕ земл╕, де укра╖нц╕ виробляли багато с╕льськогосподарсько╖ продукц╕╖. Неважко уявити, що було з тими актив╕стами, як╕ орган╕зовували вимоги укра╖нц╕в визнати ╖хн╕ земл╕ частиною Укра╖ни. Укра╖нськ╕ ╕сторики ще досл╕дять цю тему.
Анатол╕й Зборовський
На св╕тлин╕: палац гетьмана ╤вана Мазепи. Сучасний вигляд. Село ╤ван╕вське Курсько╖ област╕
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 13.09.2024 > Тема ""Білі плями" історії"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26359
|