"Кримська Свiтлиця" > #34 за 23.08.2024 > Тема ""Білі плями" історії"
#34 за 23.08.2024
СУДЖА: ╤СТОР╤Я, ЯКА ПОВЕРТА╢ТЬСЯ?
Суджа – донедавна пров╕нц╕йне невеличке ╕ практично невидиме м╕стечко Курсько╖ област╕ РФ – навряд чи мало ст╕льки глобально╖ уваги за всю свою ╕стор╕ю, як сьогодн╕. Без переб╕льшення нин╕ його п╕к слави. Sudzha ф╕гуру╓ на шпальтах основних св╕тових видань завдяки неспод╕ван╕й контратац╕ ЗСУ, детальн╕ше читайте у матер╕ал╕.
Що ми зна╓мо про м╕стечко та його укра╖нську ╕стор╕ю
Однак, ╕стор╕я м╕стечка дуже показова для розум╕ння укра╖нсько╖ ╕стор╕╖ та рос╕йсько╖ експанс╕╖. А також системи под╕лу земель та появи кордон╕в. Але про все ╕ по черз╕. М╕стечко Суджа прикордонне ╕ завжди таким було – в╕д оф╕ц╕йно визнаного кордону (про який дал╕ йтиметься) з Укра╖ною до нього неповних 10 к╕лометр╕в углиб РФ.
М╕стечко за площею довол╕ невелике – 4,24 кв.км ╕з чисельн╕стю до 5 000 мешканц╕в (якщо в╕рити рос╕йським статистичним даним 2024 року). Для пор╕вняння, на територ╕╖ Укра╖ни ╓ В╕льнянськ (Запор╕зька обл.), в╕н ма╓ приблизно таку ж площу та 16 500 мешканц╕в. Серед м╕ст, як╕ пор╕внюван╕ за площею, – Чорнобиль, дещо менший за Суджу – 4 кв.км та близько 2800 ос╕б персоналу (як╕ перебувають там вахтовим методом) та близько 100 «повертанц╕в» чи самосел╕в.
Ма╓ Суджа ╕ власну символ╕ку – на герб╕ нин╕шнього адм╕н╕стративного центру Суджанського району Курсько╖ област╕ зображено с╕ру гуску, яка, очевидно, вказу╓ на поширен╕сть цього птаха. Та й воно не дивно, адже поруч ╓ дв╕ р╕чки – Суджа (притока р╕чки Псел) та Олешня (притока Судж╕), а сама м╕сцев╕сть – це болотиста р╕внина, поросла л╕сами.
В╕д фортец╕ до пов╕тового м╕ста
Витоки м╕ста, як ╕ його назва, дос╕ лишаються предметом суперечок. Безсумн╕вним ╓ факт, що територ╕я, де розташована Суджа (тод╕ це малонаселене Дике поле) перебувала у склад╕ Великого княз╕вства Литовського в межах Рильського уд╕льного княз╕вства. А коли ц╕ земл╕ були завойован╕ в XVII стол╕тт╕ Московським царством, те стимулювало масово ╖х заселять. То ж на родюч╕ степи подались черкеси (один з тогочасних екзон╕м╕в Рос╕йського царства на позначення укра╖нц╕в) з Реч╕ Посполито╖. В╕дтод╕ укра╖нц╕ чисельно становили переважну б╕льш╕сть ц╕╓╖ територ╕╖ ╕ Курщини загалом, ╕ саме вони, мовляв, писали «чолобитн╕» рос╕йському царев╕ з проханням заснувати тут м╕сто.
Як стверджу╓ рос╕йська В╕к╕пед╕я: «М╕сто було побудоване на татарських «сакмах», тобто на роздор╕жж╕ кочових татарських стежок», прикордонне, а сама ╕дея «заселення» територ╕╖ кочових народ╕в – один ╕з способ╕в боротьби ╕з коч╕вниками. Серед укра╖нських ╕сторик╕в, до реч╕, ╓ й ╕нша верс╕я, – що ц╕ земл╕ з початком занепаду Золото╖ Орди активно заселяли мешканц╕ княз╕вства литовського – попередники укра╖нського козацтва, створюючи на територ╕ях Дикого поля знаменит╕ сво╖ «зим╕вники» – поселення. А отже територ╕я не була безлюдною ╕ до захоплення ╖╖ московитами.
Можливо що во╓нн╕ под╕╖, як╕ в╕дбуваються нин╕ на цих територ╕ях стимулюватимуть укра╖нських ╕сторик╕в знову глянути на давню ╕стор╕ю заселення цих земель, адже детальна реконструкц╕я появи Судж╕ тепер ма╓ значення. Чому це важливо? Приклад Одеси, ╕стор╕ю яко╖ часто за радянською звичкою «ведуть» в╕д рос╕йсько╖ ╕мператриц╕ Катерини II, да╓ п╕дстави знову ╕ вкотре говорити про м╕сто як тягл╕сть рос╕йського наративу ╕ належн╕сть до рос╕йсько╖ ╕стор╕╖, хоча насправд╕ це не так, а м╕сто ╕снувало задовго до народження само╖ ╕мператриц╕.
Поверн╕мося до Судж╕. У ХV╤╤ стол╕тт╕ це невелике, але повноц╕нне м╕сто-фортеця, де нараховувалось 14 веж, дв╕ рубан╕ церкви, було 782 двори ╕ 1387 жител╕в. Сотенне м╕стечко належало слоб╕дському Сумському козацькому полку, а в самому м╕ст╕ була козацька сотня. З ц╕кавого: 1708 по 1719 р╕к Суджа була приписана до Ки╖всько╖ губерн╕╖.
П╕сля упокорення рос╕йською ╕мпер╕╓ю козацтва ╕ п╕дписання мирово╖ з Р╕ччю Посполитою, потреба фортиф╕кац╕йного призначення Судж╕ зника╓, натом╕сть тут з’явля╓ться торгове м╕сто, яке перебува╓ на зручному роздор╕жж╕.
Для пор╕вняння: наприк╕нц╕ Х╤Х стол╕ття у м╕ст╕ було вже 8 церков. 2 г╕мназ╕╖ (чолов╕ча та ж╕ноча), реальне училище, публ╕чна б╕бл╕отека, л╕карня, вчительська сем╕нар╕я, два параф╕яльн╕ училища. ╤ традиц╕йний наб╕р завод╕в: гор╕лчаний, сел╕тровий, крупорушка, маслоробка та вичинка шк╕р, – все що забезпечувало життя прим╕сько╖ та м╕сько╖ сп╕льнот.
Як зазнача╓ журнал╕ст Олег Голубенко: «Подальша доля м╕стечка типова для багатьох населених пункт╕в Слобожанщини – нерозривно пов’язана з русиф╕кац╕╓ю ╕снування у склад╕ спочатку Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, пот╕м Радянського Союзу ╕, зрештою, Рос╕йсько╖ Федерац╕╖».
Тож укра╖нська мова, типов╕ етнограф╕чн╕ укра╖нськ╕ в╕дм╕нност╕ по селах ╕ м╕стах Курщини не викликали сумн╕в╕в, – населення тут укра╖нське. Спойлер: визнавали це ╕ за час╕в радянсько╖ окупац╕╖, але «перем╕стили» першу сторицю радянського врядування на територ╕ю Рос╕╖, але згодом.
Як зникали укра╖нц╕ у Судж╕: 56 укра╖нц╕в на 5 тисяч населення
Перше документальне п╕дтвердження переважаючого укра╖нського складу м╕ста вже ф╕ксу╓ перший у рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖ перепис населення. За даними 1897 року, у м╕ст╕ жили 7433 особи. 61,16% населення м╕ста вказало р╕дною укра╖нську мову, до рос╕ян зараховували 37,20%, ╓вре╖ становили 1,17%.
Динам╕ка розчинення укра╖нц╕в на ц╕й територ╕╖ феноменально швидка ╕ показова: у 1926 (коли м╕сто вже чотири роки було у склад╕ РРСФР, Рос╕йсько╖ б╕льшовицько╖ республ╕ки) укра╖нцями назвало себе вже 30,8 % населення (на в╕дм╕ну в╕д само╖ област╕, де укра╖нцями називало себе 60% населення). Натом╕сть у ХХ╤ стол╕тт╕ рос╕йський перепис 2020 року заф╕ксував, що з 5 127 мешканц╕в м╕ста лише 56(!) людей ╕дентиф╕кували себе укра╖нцями (це 1,09%). За стол╕ття перебування у склад╕ Рос╕╖ частка тих, хто св╕домо себе зараховував до укра╖нсько╖ ╕дентичност╕ скоротилась на понад 60%.
Варто враховувати пол╕тичну складову ╕ реал╕╖ 2020 року, – в Рос╕╖ бути укра╖нцем це величезна см╕лив╕сть, адже непоодинок╕ приклади, коли за публ╕чне визнання укра╖нськост╕ можна чекати обшук╕в, арешт╕в чи нав╕ть штраф╕в. 56 укра╖нц╕в на сучасну Суджу – напевно демонстративний, протестний крок. ╤, на жаль, промовистий.
В╕део, як╕ зараз ширяться в мереж╕, де м╕сцев╕ мешканц╕ розмовляють укра╖нською – не повинн╕ дивувати. Не варто також вестись на криклив╕ заголовки «заговорили укра╖нською» чи «здивували укра╖нською» – попри Голодомор, в╕дсутн╕сть шк╕л з нац╕ональною мовою викладання, сучасн╕ репрес╕╖ ╕ тиск проти укра╖нського, – тут говорили «м╕сцевою» гов╕ркою ╕ ран╕ше – це укра╖нська мова, яка панувала задовго до ХХ стол╕ття. А ось про те, як зникала укра╖нська д╕аспора в кра╖н╕-агресорц╕ та чому Укра╖на не допомагала тривалий час укра╖нцям в Рос╕╖ обороняти культурн╕ центри – читайте у матер╕ал╕ Укр╕нформу.
«Ми, на жаль, не можемо говорити про етн╕чне самовизначення на ц╕й територ╕╖. Асим╕ляц╕йн╕ процеси тут були дуже потужн╕», – каже ╕сторик, кандидат ╕сторичних наук, старший науковий сп╕вроб╕тник ╤нституту ╕стор╕╖ Укра╖ни НАН Укра╖ни Геннад╕й ╢ф╕менко.
Ц╕каве заняття – дивитись дан╕ щодо чисельност╕ населення. Промовистим ╓ ╕ факт, що найб╕льшого п╕ка населення м╕ста Судж╕ мало у 1913 роц╕, – показники у майже 13 000 людей жодного разу не було перевищено за радянського та сучасного час╕в.
Перепис 1923 року, коли м╕сто опинилось вже у склад╕ рос╕йсько╖ республ╕ки теж промовистий – з 12 тисяч мешканц╕в зменшилось до 3 з половиною тисяч╕. Зверн╕ть увагу, що м╕ж 1931 та 1939 роком населення Судж╕ теж скоротилось вдв╕ч╕: 1931 року у м╕ст╕ було 6 900 мешканц╕в, 1939 – 3 600 ос╕б. Причини, думаю, пояснювати не треба.
Суджа – в╕д земель УНР до першо╖ столиц╕ радянсько╖ Укра╖ни
Формування кордон╕в м╕ж Укра╖ною та Рос╕╓ю (╕ в межах соц╕ал╕стично╖ ╕мпер╕╖ теж) – довга ╕ складна ╕стор╕я. Хоча був задекларований принцип «етн╕чного под╕лу», захоплення ╕ пот╕м под╕л радянськими пол╕тиками територ╕й не був таким прозорим ╕ простим, але це тема для окремо╖ розпов╕д╕. Якщо коротко, то переговори м╕ж Укра╖нською державою ╕ б╕льшовицькою Рос╕╓ю щодо кордон╕в тривали.
╤сторик Геннад╕й ╢ф╕менко згаду╓ Суджу ╕ у сво╖х працях, на як╕ нин╕ можна знайти багато посилань, ╕ розпов╕да╓ в ╕нтерв’ю. Ма╓мо певн╕ зб╕ги по датах, адже саме в серпн╕, але 1918 року: «106 рок╕в тому було адм╕н╕стративно оформлено при╓днання до Укра╖ни низки пов╕т╕в насамперед Курсько╖ губерн╕╖, як╕ ран╕ше не належали до укра╖нських губерн╕й». Серед них була ╕ Суджа, приналежн╕сть до укра╖нсько╖ територ╕╖ нав╕ть не заперечувалася на той час рос╕янами.
Р╕шення УНР про прилучення Суджанського пов╕ту до Харк╕всько╖ губерн╕╖. (фото ╕з опубл╕кованих матер╕ал╕в Геннад╕я ╢фименка).
Р╕шення УНР про при╓днання Суджанського пов╕ту до Харк╕всько╖ губерн╕╖. Фото ╕з опубл╕кованих матер╕ал╕в Геннад╕я ╢фименка.
Через низку обставин, в Укра╖н╕ тод╕ ж завирували нов╕ под╕╖ всередин╕, УНР зм╕нювала Директор╕я. «Б╕льшовики, коли побачили укра╖нське повстання (а вони ще в жовтн╕ не думали в╕дновлювати укра╖нську форму радянсько╖ державност╕) зрозум╕ли, що Укра╖ну треба використовувати», – каже ╕сторик.
То ж в╕дбувся процес, який ми, сучасники, бачили вже на власн╕ оч╕ у 2014, 2022 роках того ж самого б╕льшовицького розливу з назвою «народна республ╕ка…», яка «на прохання громадськост╕» наступала ╕ окупувала (читай: наступа╓ та окупову╓) укра╖нськ╕ (╕ не лише) територ╕╖ надал╕, адже вони ╖╖ «законне» волод╕ння. Часи зм╕нюються, методи рос╕ян – н╕.
Поясню╓ ╢ф╕менко про под╕╖ 1918 року: «У Курську, у зал╕зничному вагон╕ 28 листопада 1918 року було проголошено «Тимчасовий роб╕тничо-селянський уряд». А оск╕льки Курськ не був н╕ рос╕йським, н╕ укра╖нським (нейтральна с╕ра зона, – ред.) то було вир╕шено, що цей «уряд» базуватиметься в Судж╕, м╕ст╕, яке було у склад╕ укра╖нсько╖ держави формально, але вже контролювалося б╕льшовиками. Таким чином Суджа стала столицею сов╓тсько╖ (радянсько╖) Укра╖ни».
Окупац╕я б╕льшовиками територ╕╖ Укра╖ни не припинялась. 28 грудня 1918 року Суджа втратила статус столиц╕, яку б╕льшовики перенесли до Б╕лгорода (р╕вно м╕сяць м╕стечко було оф╕ц╕йним центром укра╖нсько╖ б╕льшовицько╖ влади). Щоправда, Б╕лгород у статус╕ «столиц╕» пробув взагал╕ к╕лька дн╕в. Як т╕льки б╕льшовицьк╕ в╕йська за п╕дтримки н╕мецьких зайшли у Харк╕в, «саме туди зайшов ╕ тимчасовий радянський уряд, оголосивши його столицею». То ж формально третьою столицею (але саме радянсько╖ окупац╕╖) можна назвати Харк╕в, а першою була Суджа.
«Чому вони зробили ╖╖ столицею? – Ставить риторичне запитання Геннад╕й ╢ф╕мов ╕ в╕дпов╕да╓. – Бо Суджа вважалась ними укра╖нською». ╤сторик ще раз нагаду╓, що методи б╕льшовик╕в полягали у захопленн╕ влади п╕д гаслом укра╖нсько╖ державност╕.
Слушно зауважу╓ В╕тал╕й Портников, що в контекст╕ пут╕нського наративу про «Укра╖ну як лен╕нський про╓кт» Суджа точно ма╓ бути укра╖нською у цьому випадку. Поясню╓ пан ╢фименко: «У 1913 роц╕ Лен╕н захопився ╕де╓ю Фортунатова про под╕л Рос╕╖ на штати (укра╖нських штат╕в мало бути три ╕з ш╕стнадцяти – ред.), ця ╕дея йому сподобалась. Але в╕н сказав, що нац╕ональностям в╕ддати треба по м╕н╕муму. Тобто, забрати в Рос╕ю значну територ╕ю з укра╖нським населенням, вона ╕ була реал╕зована».
Вже п╕д б╕льшовицькою окупац╕╓ю у грудн╕ 1922 року Суджа розчерком пера переходить у волод╕ння Рос╕йсько╖ Радянсько╖ Федеративно╖ Соц╕ал╕стично╖ Республ╕ки (РРФСР) ╕ до 6 серпня 2024 року перебувала у статус╕ рос╕йського м╕ста.
Насправд╕ радянське панування не принесло Судж╕ ан╕ особливих прив╕ле╖в, ан╕ особливого покращення.Тут продовжували розвивати промислов╕сть: маслоробний комб╕нат, елеватор, м'ясо птахокомб╕нат, консервний завод, винний цех, пивзавод, хл╕бозавод, м╕жколгоспна буд╕вельна орган╕зац╕я, буд╕вельн╕ п╕дпри╓мства ставали частиною побуту Судж╕. ╤ театр, побудований у 20-т╕ роки.
Укра╖нська громада Курщини, за св╕дченнями, мала невелику можлив╕сть п╕дтримувати знання укра╖нсько╖ та збер╕гати народну культуру. Принаймн╕, ще в пово╓нн╕ роки до 50-х сюди при╖жджали вчител╕ укра╖нсько╖ мови з Укра╖ни для роботи у м╕сцевих школах. ╤снували гуртки та народн╕ колективи. Станом на сьогодн╕ в Рос╕╖ не ╕сну╓ жодно╖ державно╖ школи з укра╖нською мовою викладання. У 2011 роц╕ журнал╕ст з Рос╕╖ укра╖нського походження Андр╕й Бонаренко стверджував, що «донедавна в Санкт-Петербурз╕ ╕ в Воронеж╕ були укра╖нськ╕ школи. Сьогодн╕ жодно╖ тако╖ школи хоча б ╕з факультативним викладанням укра╖нсько╖ мови там нема╓».
Попри це, Суджа залиша╓ться частиною власне укра╖нсько╖ ╕стор╕╖. Як би не намагались ╖╖ перетворити в ╕сторично рос╕йське м╕сто без ╕нших вар╕ант╕в. «Нам вкрай важливо фокусувати ╕сторичний погляд на сво╓му трактуванн╕ под╕й минулого. Бо, як бачимо з ╕стор╕╖ розвитку Судж╕, ╕сторична тягл╕сть допомага╓ у розум╕нн╕ лог╕ки сучасних под╕й».
Маленький факт: на стор╕нц╕ рос╕йсько╖ В╕к╕пед╕╖ у розд╕л╕ Суджа ╓ значна в╕дм╕нн╕сть (у пор╕внянн╕ з укра╖нською верс╕╓ю ц╕╓╖ ж статт╕) щодо нин╕шньо╖ ситуац╕╖. «Окупац╕╓ю» названо те, що в укра╖нськ╕й верс╕╖ звучить як «м╕сто п╕д контролем укра╖нських в╕йськових». А от про етн╕чну укра╖нську територ╕ю м╕ста та област╕ – в рос╕йськ╕й верс╕╖ жодного слова. Хоча, ╕стор╕я вперта р╕ч, попри намагання ╖╖ викреслити, вона ма╓ властив╕сть повертатись.
╤ нин╕ у Судж╕ ╓ шанс додати нових яскравих стор╕нок до свого такого насиченого ╕сторичного портрета.
Ярина Скурат╕вська
https://www.ukrinform.ua
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 23.08.2024 > Тема ""Білі плями" історії"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26302
|