Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4494)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4186)
Українці мої... (1687)
Резонанс (2190)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1852)
Крим - наш дім (1177)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (387)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (231)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СЕРГ╤Й ШЕЛУХ╤Н — ОБОРОНЕЦЬ УКРА╥НСЬКО╥ НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ ╤ДЕ╥
Активним членом укра╖нського руху Серг╕й Шелух╕н став ще у 1905 роц╕…


СЬОГОДН╤ ДЕНЬ ТИХ, ЗАВДЯКИ КОМУ НАСТА╢ ЗАВТРА
Президент прив╕тав захисник╕в ╕ захисниць Укра╖ни…


«ВАШ╤ ПЕРЕМОГИ ВКОТРЕ ДОВЕЛИ: НАШ╤ ЛЮДИ ЗДАТН╤ ДОЛАТИ АБСОЛЮТНО ВС╤ ПЕРЕШКОДИ ТА СКЛАДНОЩ╤»
Президент в╕дзначив укра╖нських парал╕мп╕йц╕в та ╖хн╕х тренер╕в державними нагородами…


СВ╤ТЛА ПАМ’ЯТЬ ВАСИЛЕВ╤ ОВЧАРУКУ…
В╕н справжн╕й бо╓ць, укра╖нський лицар, який н╕чого не шкодував задля в╕ри в Бога ╕ Укра╖ни…


ЮР╤Й ЛИПА — ╤ДЕОЛОГ УКРА╥НСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛ╤ЗМУ З ОДЕСИ
Лише п╕сля в╕дновлення Незалежност╕ Укра╖ни було встановлено пам'ятний хрест на м╕сц╕ загибел╕...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 23.08.2024 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 23.08.2024
АВТОР ДЕРЖАВНИХ ДОКУМЕНТ╤В

В╕н ╓ сп╕вавтором Декларац╕╖ про Державний суверен╕тет Укра╖ни (1990 р.) й автором Акту проголошення незалежност╕ Укра╖ни (1991 р.)…

Левко Григорович Лук`яненко належить до видатних постатей укра╖нського дисидентського руху й укра╖нського пол╕тикуму. З його ╕менем пов`язаний ╕ наш Прибузький край...

В╕н народився 24 серпня 1928 року у сел╕ Хрип╕вка Городянського району на Черн╕г╕вщин╕. Дитиною пережив страх╕ття Голодомору 1932-1933 рок╕в. С╕м`ю врятував в╕д голодно╖ смерт╕ батько, який закопав м╕шок картопл╕ при сам╕й стежц╕. Енкаведисти шукали ╕ вилучали харч╕ селян де завгодно, але н╕хто не м╕г здагадатися, що вони закопан╕ на «в╕дкритому м╕сц╕». Це вже згодом Левко Лук`яненко стане активним досл╕дником процес╕в геноциду проти укра╖нського народу, питанням Голодомору присвятить не одну наукову й публ╕цистичну працю.

Наприк╕нц╕ 1944 року 15-р╕чного юнака безп╕дставно забрали до радянсько╖ арм╕╖ (на фронт). Пот╕м служив в Австр╕╖, на Кавказ╕.

У 1953-1958 роках навчався на юридичному факультет╕ Московського ун╕верситету, п╕сля зак╕нчення якого був скерований штатним пропагандистом у Радех╕вський район Льв╕всько╖ област╕. Не раз бував у Червоноград╕, на Сокальщин╕. Тод╕ у Прибузькому кра╖ ще панував дух нац╕онального патр╕отизму, дух УПА. Насамперед в╕нвивчав пол╕тичн╕ та духовн╕ настро╖ населення, яке прагнуло свободи, добре знав про утиски м╕сцевого населення (насамперед селян-колгоспниик╕в) з боку ново╖ влади.

Згодом Левко Лук`яненко оселя╓ться на Прикарпатт╕, працю╓ в адвокатур╕. З однодумцями бере участь у створенн╕ Укра╖нсько╖ селянсько-роб╕тничо╖ парт╕╖. Мета – досягнення незалежност╕ Укра╖ни конституц╕йним шляхом. Дехто з досл╕дник╕в його б╕ограф╕╖ стверджу╓, що тод╕ до нього прийшло усв╕домлення: радянську владу потр╕бно зм╕нювати, «ламати»... Але, мабуть, таке усв╕домлення (нехай нав╕ть дитяче) прийшло до Левка Лук`яненка ран╕ше, коли в╕н бачив жах╕ття Голодомору.

У 1961 роц╕ КДБ арештову╓ член╕в парт╕╖ ╕ Левка Лук`яненка засуджують до страти. П╕сля 70-денного перебування у камер╕ смертник╕в вирок зам╕нено 15 роками ув`язнення.

Восени 1976 року (в╕дразу п╕сля зв╕льнення) в╕н знову активно включа╓ться в пол╕тичне життя ╕ ста╓ одним ╕з засновник╕в Укра╖нсько╖ Гельс╕нсько╖ Групи, бере участь у самвидав╕. Наприк╕нц╕ 1977 року – знову арешт. Вирок – 10 рок╕в «за гратами» ╕ 5 рок╕в заслання.

З березня 1988 року очолю╓ Гельс╕нську Групу, яка згодом перетворю╓ться в Укра╖нську Гельс╕нську Сп╕лку, а з кв╕тня 1990 року – в Укра╖нську Республ╕канську Парт╕ю.

Обирався народним депутатом I, II, IV, V скликань Верховно╖ Ради Укра╖ни. Свого часу брав участь у президентських виборах, на яких пос╕в «почесне» трет╓ м╕сце. Але воно засв╕дчило про неабиякий високий рейтинг пол╕тика. В╕н ╓ сп╕вавтором Декларац╕╖ про Державний суверен╕тет Укра╖ни (1990 р.) й автором Акту проголошення незалежност╕ Укра╖ни (1991 р.), численних законопроект╕в. В╕домий рядом гострих публ╕цистичних статей, книг.

У травн╕ 1992 року склав повноваження депутата, оск╕льки був призначений Надзвичайним ╕ Повноважним Послом Укра╖ни у Канад╕. Але вже у листопад╕ 1993 року через незгоду з пол╕тикою Уряду Укра╖ни подав у в╕дставку ╕ повернувся на Батьк╕вщину. Не полишав активно╖ пол╕тично╖ д╕яльност╕. Усе його життя було сповнене пол╕тикою заради щасливого майбутнього Укра╖ни.

Левко Лук`яненко – Герой Укра╖ни (2005 р.), в╕дзначений державними нагородами, почесний доктор багатьох найпрестижн╕ших ун╕верситет╕в ╢вропи, США, Канади. Зрештою, його друкован╕ прац╕ вартують того, нав╕ть без захисту докторсько╖ дисертац╕╖.

2017 року група депутат╕в Верховно╖ Ради Укра╖ни порушила питання про присудження нашому Герою Нобел╕всько╖ прем╕╖ Миру. Вже й над╕слали вс╕ необх╕дн╕ документи у Нобел╕вський ком╕тет. Та, на жаль, нобел╕атом в╕н так ╕ не став. Нобел╕вську прем╕ю посмертно не присуджують...

Помер Левко Лук`яненко 7 липня 2018 року, за п╕втора м╕сяця до свого 90-л╕ття. Похований на Байковому кладовищ╕ у Ки╓в╕.

Знаменно (повторимось), що народився в╕н 24 серпня. Адже саме цього дня, але вже у 1991 роц╕, було проголошено Незалежн╕сть Укра╖ни, за яку наш Герой невтомно боровся ╕ написав Акт важливо╖ для нас ╕сторично╖ под╕╖.

Тарас ЛЕХМАН,

журнал╕ст

м. Червоноград

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 23.08.2024 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26300

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков