"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2024 > Тема ""Білі плями" історії"
#33 за 16.08.2024
ОДЕСЬК╤ ПРАПОРОНОСЦ╤
В цьому роц╕ виповниться 20 рок╕в запровадження нового свята - День Державного прапора Укра╖ни. Напередодн╕ ц╕╓╖ под╕╖ хочу розпов╕сти про п╕дпоручника п╕хоти Арм╕╖ УНР Василя Биб╕ка, який в березн╕ 1917 н╕с синь-жовтий стяг на ман╕фестац╕╖ в Одес╕ ╕ якому в День Прапора виповниться 130 рок╕в, та про уродженця Одеси Георг╕я Москаленка, який в н╕ч на 1 травня 1966 року п╕дняв укра╖нський прапор над Ки╖вським ╕нститутом народного господарства.
Василь Андр╕йович Биб╕к народився 23 серпня 1894 року в сел╕ Гудими Полтавсько╖ губерн╕╖, тепер Роменського району Сумсько╖ област╕, в родин╕ хл╕бороб╕в. П╕д час полог╕в померла мати, хлопчика доглядала старша сестра. В 12 рок╕в Василь зак╕нчив початкову школу в Гудимах, дал╕ продовжив навчання в Лохвицькому реальному училищ╕, але провчитися довелося т╕льки три класи. Через три роки училище було закрите й 15-р╕чний юнак повернувся в р╕дне село, деякий час заробляв репетиторством. Така д╕яльн╕сть сприяла Василю скласти ╕спит в Миргородську г╕мназ╕ю, куди його прийняли п╕сля ╕спит╕в до 4 класу. Г╕мназист Биб╕к продовжував надавати уроки малол╕тн╕м миргородцям, заробляючи на проживання та плату за навчання. П╕сля зак╕нчення г╕мназ╕╖ в 1916 роц╕ Василь ста╓ студентом юридичного факультету Ки╖вського ун╕верситету св. Володимира, але через три м╕сяц╕ його призвали до в╕йська.
Як студента, Василя Биб╕ка направлено на навчання до 1-╖ Одесько╖ школи прапорщик╕в. Час навчання в Одес╕ припав на Лютневу революц╕ю в Рос╕╖. 16 березня в м╕ст╕ в╕дбулась перша укра╖нська ман╕фестац╕я. В н╕й взяли участь обидв╕ школи прапорщик╕в, як╕ вийшли п╕д червоними прапорами, а б╕ля 60 юнкер╕в рухалися п╕д синьо-жовтим знаменом. Цього прапора зшили для юнкер╕в-член╕в «Сп╕лки укра╖нських юнак╕в» ж╕нки з «Укра╖нсько╖ хати». Василь якраз н╕с прапора, коли в╕йськова колона рухалась по Канатн╕й вулиц╕. На запитання начальника 2-╖ школи полковника Омеляновича-Павленка: «Хто йде п╕д цим прапором?», Василь в╕дпов╕в: «Укра╖нц╕ – нащадки запорозьких козак╕в». Полковник в╕дпов╕в, що в╕н ╓ нащадком дунайських козак╕в ╕ був би радий ╖хати п╕д цим чудовим прапором. Прапороносець в╕дпов╕в, що цим в╕н зробить велику честь.
П╕сля випуску з в╕йськово╖ школи прапорщик Биб╕к потрапив в Самарканд, де впродовж м╕сяця створив укра╖нський кур╕нь, з яким на початку липня прибув до Ки╓ва й влився в перший Укра╖нський Богдан╕вський полк. З того часу й до листопада 1920 року Василь Биб╕к перебував в укра╖нському в╕йську. Нагороджений орденом Зал╕зного Хреста. В листопад╕ 1920 року потрапив в таб╕р ╕нтернованих Шипйорно п╕д Кал╕шем в склад╕ Запорозько╖ див╕з╕╖. В табор╕ поручник Биб╕к ув╕йшов до таборово╖ студентсько╖ громади, займався культурно-просв╕тницькою роботою серед вояк╕в.
У вересн╕ 1923 року Василь Биб╕к був зарахований до Укра╖нсько╖ господарсько╖ академ╕╖ в Под╓брадах, де в╕в у газет╕ «Подебрадськ╕ новини» рубрику «Укра╖нський огляд». В 1928 роц╕ захистив диплом за темою «Землеволод╕ння та землекористування на Велик╕й Укра╖н╕ напередодн╕ революц╕╖ 1917 року» та отримав диплом «╕нженера-економ╕ста».
До 1945 року В. Биб╕к жив ╕ працював в Н╕меччин╕, п╕сля в╕йни перебрався до США, де 3 липня 1954 р. помер в Нью-Йорку, похований на укра╖нському православному цвинтар╕ в Бавнд-Бруц╕.
Георг╕й Москаленко народився 24 липня 1938 р. в Одес╕. Батько – Митрофан Пантел╕йович працював у порту, мати – Н╕на Парфент╕╖вна Д╕янова, болгарка за походженням, працювала кухаркою у м╕сцевому санатор╕╖. Навесн╕ 1944 р., коли почалися бо╖ на п╕дступах до Одеси, родина завбачливо ви╖хала в село Яким╕в Яр Ширя╖вського району (тепер Старомаяк╕всько╖ с╕льсько╖ громади Берез╕вського району) на Одещин╕, де мешкали батьки матер╕. Сьогодн╕ село на стад╕╖ вимирання, н╕яко╖ школи нема╓ ╕ жодно╖ згадки про героя також нема╓.
Тут при д╕дов╕ та баб╕ Георг╕й мешкав наступн╕ десять рок╕в, тут в╕н зак╕нчив семир╕чку. Змалку хлопчик ц╕кавився ╕стор╕╓ю, знав про Укра╖нську Народну Республ╕ку, а слова славня «Ще не вмерла» вивчив ще у молодших класах. П╕зн╕ше Георг╕й Митрофанович згадував:
– З малих л╕т у нас на сел╕ жили переселенц╕ ╕з зах╕дних областей, котр╕ розпов╕дали про самост╕йну Укра╖ну. Це мене ц╕кавило, я завжди тягнувся до тих дядьк╕в, послухати, що ж це за самост╕йна Укра╖на, що це таке, чого вони прагнули. ╥х б╕льшовики виселили ╕з зах╕дних областей, а розселен╕ були на Одещин╕… У вас такого в читанц╕ не було – це десь у четвертому клас╕ вивчалося. Там синьожупанники, с╕рожупанники з’являлися – вони разом ╕з Коновальцем штурмували «Арсенал». То це мене почало ц╕кавити: значить, була якась Держава...
Деякий час п╕дл╕ток працював у колгосп╕, але в с╕чн╕ 1955 по╖хав до Ки╓ва ╕ влаштувався слюсарем-сантехн╕ком на буд╕вництв╕. Жив в╕дтод╕ Георг╕й у гуртожитку в Святошин╕. У 1957-1960 рр. служив у Радянськ╕й Арм╕╖, п╕сля арм╕╖ в 1962 р. зак╕нчив веч╕рню школу та вступив на веч╕рн╓ в╕дд╕лення Ки╖вського ╕нституту народного господарства, бо вдень працював майстром Ки╖вського спец╕ал╕зованого управл╕ння №521 «Сантехмонтаж».
В школ╕ познайомився з уродженцем Ки╖вщини В╕ктором Куксою, який чув про УНР в╕д шк╕льного вчителя музики Дмитра Чалого, що в╕дсид╕в у концтаборах 25 рок╕в. Хлопц╕ потоваришували, ╖х об’╓днувала любов до ╕стор╕╖ р╕дно╖ держави ╕ вони вир╕шили на 1 травня п╕днести окупантам «гостинця» ╕ показати ╢вроп╕, що «лишень тод╕, коли ми покажемо силу, хоч на частин╕ сво╓╖ земл╕, зверне на нас увагу й ╢вропа».
Вони вир╕шили встановити на даху головного корпусу Ки╖вського ╕нституту народного господарства укра╖нський прапор ╕ Тризуб. Адже в тому район╕ – станц╕я метро «Б╕льшовик» (тепер – «Шулявська»), ╕ там уранц╕ до Першотравня збиралися велелюдн╕ колони демонстрант╕в. Прапор хлопц╕ виготовили самост╕йно, з купюри 50 карбованц╕в УНР скоп╕ювали нац╕ональний герб ╕ пришили на прапор, а в нижньому правому кутку прапора друкованими л╕терами вивели: «Ще не вмерла Укра╖на, Ще ╖╖ не вбито. ДПУ». О друг╕й годин╕ ноч╕ 1 травня 1966 року Георг╕й Москаленко закр╕пив прапор ╕ хлопц╕ п╕шки в╕дправились у гуртожиток.
О шост╕й тридцять ранку знамено на даху пом╕тив дв╕рник ╕ негайно пов╕домив про це вахтера, котрий мерщ╕й викликав на м╕сце ЧП секретаря парткому ╕нституту та проректора. Знамено на даху вони не ч╕пали: боязко… Мовляв, а якщо нац╕онал╕стичний прапор диверсантами зам╕новано? Д╕знавшись про ексцес, терм╕ново прибув непом╕тний сп╕вроб╕тник УКДБ, опитав св╕дк╕в, в якост╕ доказу злочинно╖ д╕яльност╕ забрав полотнище прапора та в╕дв╕з у центральний оф╕с вулицю Володимирську,33. Вже о 10.00 прапора на даху не було, простий люд н╕чого не пом╕тив.
Наприк╕нц╕ 1966-го сл╕дство вийшло на орган╕затор╕в кричущого випадку антирадянсько╖ д╕яльност╕. 31 травня 1967 р. на закритому зас╕данн╕ Ки╖вський обласний суд визнав ╖х винними у проведенн╕ антирадянсько╖ аг╕тац╕╖ ╕ пропаганди ╕ засудив в сукупност╕ до 3 рок╕в позбавлення вол╕ в таборах суворого режиму Г. Москаленка та 2 роки – В. Куксу.
Зв╕льнившись 1970 р., Георг╕й Москаленко з труднощами влаштувався сантехн╕ком, п╕зн╕ше був бригадиром, майстром, виконробом. У 1973 роц╕ отримав квартиру. У 1990-х роках брав участь у рухов╕ за незалежн╕сть. Указом Президента Укра╖ни в╕д 18 серпня 2006 р. Г. Москаленко нагороджений орденом «За мужн╕сть» ╤ ступеня. 26 с╕чня 2007 року Ухвалою сп╕льного зас╕дання Судово╖ палати у крим╕нальних справах та В╕йськово╖ судово╖ колег╕╖ Верховного Суду Укра╖ни вирок Ки╖вського обласного суду в╕д 31 травня 1967 року скасовано, а справу в ц╕й частин╕ закрито за в╕дсутн╕стю в його д╕ях складу злочину.
Помер Георг╕й Митрофанович 10 кв╕тня 2021 року й похований в Буч╕. 16 листопада 2006 року на буд╕вл╕ 1-го корпусу Ки╖вського нац╕онального економ╕чного ун╕верситету ╕мен╕ В. Гетьмана, над якою був п╕днятий прапор, встановлено мемор╕альну дошку в пам'ять про геройський вчинок Москаленка та Кукси. 23 серпня 2021 року, у День Державного Прапора Укра╖ни, у Буч╕ в╕дкрито мемор╕альну дошку Георг╕ю Москаленку на будинку, у якому в╕н жив з 1973 року до к╕нця життя.
В╕ктор ╤ванович Кукса при доброму здоров’╖ мешка╓ в Ки╓в╕, перебува╓ на пенс╕╖.
Василь Вельможко,
член Нац╕онально╖ сп╕ли кра╓знавц╕в Укра╖ни
Одеса
На св╕тлин╕ (зл╕ва направо): В. Биб╕к, Г. Москаленко, В. Кукса
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2024 > Тема ""Білі плями" історії"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26284
|