Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4486)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4175)
Українці мої... (1683)
Резонанс (2172)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1850)
Крим - наш дім (1144)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (244)
Бути чи не бути? (373)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (226)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
М╤Н╤СТРИ ЮСТИЦ╤╥ КРА╥Н РАДИ ╢ВРОПИ УХВАЛИЛИ ДЕКЛАРАЦ╤Ю ЩОДО СПЕЦТРИБУНАЛУ ДЛЯ РОС╤╥
М╕н╕стри п╕дтвердили необх╕дн╕сть створення ефективного спец╕ального трибуналу щодо злочину...


ЦЕ НОВИЙ ЕТАП В╤ЙНИ: УКРА╥НА ╤ РОС╤Я ОБМ╤НЮЮТЬСЯ ВАЖКИМИ УДАРАМИ
Укра╖на вже ма╓ можлив╕сть в╕дплачувати ворогу. З часом ц╕ можливост╕ у нас зростатимуть, а в...


Б╤ЛЬШ╤СТЬ УКРА╥НЦ╤В ВВАЖАЮТЬ В╤ДПОВ╤ДАЛЬНИМИ ЗА В╤ЙНУ АБСОЛЮТНО ВС╤Х РОС╤ЯН
65% укра╖нц╕в згодн╕ з позиц╕╓ю, що населення Рос╕╖ п╕дштовху╓ кер╕вництво сво╓╖ кра╖ни до...


ПРЕЗИДЕНТ П╤ДПИСАВ ЗАКОН ПРО ЗАБОРОНУ Д╤ЯЛЬНОСТ╤ РОС╤ЙСЬКО╥ ЦЕРКВИ
Закон забороня╓ д╕яльн╕сть рел╕г╕йних орган╕зац╕й, пов’язаних з Рос╕йською Федерац╕╓ю на...


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: НЕ БУДЕ ХВОРИЙ Д╤Д ╤З ЧЕРВОНО╥ ПЛОЩ╤ ДИКТУВАТИ УКРА╥Н╤ СВО╥ ЧЕРВОН╤ Л╤Н╤╥
Про це глава Укра╖нсько╖ держави заявив у зверненн╕ до народу з нагоди Дня Незалежност╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 09.08.2024 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 09.08.2024
ГАРР╤С&ВОЛЗ: ПРЕЗИДЕНТСЬК╤ ПЕРЕГОНИ В США СТАЮТЬ ЩЕ Ц╤КАВ╤ШИМИ

Днями кандидатка у президенти США в╕д демократ╕в Камала Гарр╕с презентувала свого товариша у виборч╕й кампан╕╖ (╕, можливо, майбутнього в╕цепрезидента) – Т╕ма Волза, губернатора М╕ннесоти. Гарр╕с з Волзом на першому передвиборчому м╕тингу виглядали разом чудово – Волз жартував про конкурент╕в ╕ казав, що з нетерп╕нням чека╓ Джей Д╕ Венса на дебатах, щоб розбити його там, «якщо в╕н таки зл╕зе з дивана ╕ прийде». А доти сама Гарр╕с видавала в╕део ╕ заяви, де акцентувала на проблемах Дональда Трампа з законом, ╕ то було пор╕вняно з млявими попередн╕ми тижнями кампан╕╖ дуже влучно. Вигляда╓ так, н╕би кампан╕я демократ╕в у виконанн╕ Гарр╕с-Волз прикову╓ погляди, ста╓ яскравою ╕ працю╓ переконливо, а харизма багато важить. Ще к╕лька тижн╕в тому в укра╖нському ╕нформац╕йному пол╕ обговорювалося одне – що робити, куди б╕гти, якщо переможе Трамп, якому радники радять мирити нас з Рос╕╓ю. Чи з’явилося для нас разом з тандемом Гарр╕с-Волз хоч якесь св╕тло в к╕нц╕ тунелю?

М╤СТЕР ВОЛЗ: ╤МПУЛЬС ДЛЯ ДЕМОКРАТ╤В, ЗАСПОК╤ЙЛИВЕ ДЛЯ НАС

Камала Гарр╕с стр╕мко ув╕рвалася в передвиборч╕ перегони, не чекаючи оф╕ц╕йного висування ╖╖ як кандидатки в╕д демократ╕в. Один з ╖╖ перших в╕деомеседж╕в – «ми за свободу, ╕ щоб н╕хто не ставив себе понад законом (в цей момент показують голову Трампа)». Камала Гарр╕с не мала ╕ншого вибору – мусила розгортати кампан╕ю швидко ╕ р╕шуче, поясню╓ Владислав Фарапонов, голова «╤нституту американ╕стики» та анал╕тик «╤нтерньюз-Укра╖на». Бо якби не включилася тод╕, жодно╖  ╕нтриги на цих виборах вже до середини серпня не було б. «Така швидк╕сть ╕ р╕шуч╕сть дозволили ╖й показати дещо кращий результат, н╕ж був у Байдена, ╕ з╕брати майже вдв╕ч╕ б╕льше донат╕в на кампан╕ю, ан╕ж команда Трампа – а це надскладно», – каже в╕н. Над залученням кошт╕в для кампан╕╖ Трампа працювали вс╕ штаб-квартири парт╕╖ м╕сцевого р╕вня в ус╕х округах, ╕ побити ╖х результат – задача з двома з╕рочками. А головне, з╕бран╕ 300 млн долар╕в за неповний липень демонструють, на думку Фарапонова, що Гарр╕с акумулювала п╕дтримку великих донор╕в ╕ велико╖ к╕лькост╕ американц╕в, як╕ точно (раз донатили) прийдуть голосувати. ╤ то дуже показово. «Вона обрала точки, в яких може бути сильною – а вона в╕дома жорстк╕стю ╕ безкомпром╕сн╕стю як прокурор та сенатор в╕д Кал╕форн╕╖, – каже експерт. – ╤ це стало ключем до пром╕жного усп╕ху: якби вона в’яло мимрила, кому б то було ц╕каво?». Тим б╕льше, що й на праймер╕з за не╖ не голосували. На те, що нер╕шуч╕сть Джозефа Байдена негативно вплине на вибори до Конгресу, як╕ пройдуть також восени, ран╕ше натякали л╕дери демократ╕в у Сенат╕ та Палат╕ представник╕в. Потр╕бен був ╕мпульс, ╕нтрига, якою до недавнього часу була кандидатура пол╕тика, якого Камала Гарр╕с пропонуватиме на посаду в╕цепрезидента. «Зараз ця ╕нтрига спадатиме, але р╕шуч╕сть Камали Гарр╕с повернула демократ╕в у гру, – впевнений наш експерт. – Дос╕ вони програвали 2:1, а зараз грають 2:2 ╕ трива╓ десь 75 хвилина матчу».

Кому як, а для нас головна ╕нтрига – чи буде Т╕м Волз корисний для нас на сво╖й потенц╕йно можлив╕й посад╕, чи посилить в╕н зараз позиц╕╖ Гарр╕с у перегонах ╕ чи стануть вони в раз╕ перемоги сильною проукра╖нською командою. ╤деолог╕чно пом╕ркований Волз н╕би збалансову╓ Гарр╕с, що зараховують до л╕вих. «Чув, що Волз перемагав на виборах до Конгресу в╕д М╕ннесоти на дуже консервативному окруз╕, ╕ це може бути одним ╕з пазл╕в стратег╕╖  Камали Гарр╕с, щоб змагатися за голоси пом╕ркованих ╕ нав╕ть республ╕канц╕в», – м╕рку╓ Фарапонов. Волз вже давно сп╕впрацю╓ з Гарр╕с, ╕ вони нер╕дко з’являлися на р╕зних ╕вентах разом, говорить Стан╕слав Жел╕ховський, експерт-м╕жнародник. М╕ж ними вже ╓ певна синерг╕я, а дуже бажано, щоб у перегонах брав участь орган╕чний дует. «╤ я думаю, що вони зможуть впоратися з викликами, як╕ зараз ╓ в ц╕й виборч╕й кампан╕╖», – впевнений в╕н ╕ перерахову╓ досто╖нства «напарника» Гарр╕с. Волз – людина осв╕чена. В╕н викладав довгий пер╕од ╕ був у пол╕тиц╕, займався в╕йськовою справою. Багатосторонньо розвинутий, старший за в╕ком ╕ ма╓ певний досв╕д, мудр╕сть житт╓ву. «Я думаю, важливо було показати на публ╕ку, що поряд з кандидаткою ╓ той, хто м╕г би дати слушну пораду в критичн╕й ситуац╕╖, тож Камала Гарр╕с обрала старшого ╕ б╕лого американця чолов╕чо╖ стат╕, – м╕рку╓ Жел╕ховський. – Це також важливо, щоб була п╕дтримка якомога б╕льшо╖ к╕лькост╕ категор╕й населення». Волз доповню╓ ╖╖ ╕ водночас ╓ протилежним у багатьох питаннях (у позитивному сенс╕). А республ╕канському табор╕, напевне, вже думають, як очорнити цей дует.

Щодо Укра╖ни, за словами кандидата пол╕тичних наук Жел╕ховського, Волз налаштований позитивно ╕ п╕дтриму╓ нас у в╕йн╕. «В╕н не був на як╕йсь федеральн╕й посад╕, займався внутр╕шньою пол╕тикою, але – в╕н вчитель ╕ вже давно в пол╕тиц╕, тож абсолютно адекватно сприйма╓ ситуац╕ю, в як╕й Рос╕я ╓ агресором, – зауважу╓ експерт. – А ще був в╕йськовим ╕ зна╓, що таке в╕йна, як╕ насл╕дки приносить». Те, що Камала Гарр╕с обрала саме Волза, може означати, що цим хоче заручитися п╕дтримкою ветеран╕в та в╕йськових, вважа╓ кандидат ╕сторичних наук, член Укра╖нсько╖ асоц╕ац╕╖ американ╕стики та анал╕тик Детектор мед╕а ╢гор Брайлян.

Т╕м Волз (у центр╕) в присутност╕ представник╕в укра╖нсько╖ д╕аспори п╕дпису╓ закон, що розрива╓ контракти публ╕чних компан╕й штату М╕ннесота з РФ. Фото з оф╕ц╕ального тв╕ттера губернатора

«Ц╕каво, що штат М╕ннесота, в якому Волз був губернатором, ма╓ угоду щодо сп╕впрац╕ з Черн╕г╕вщиною, – каже в╕н. – Думаю, саме на рег╕ональному р╕вн╕ – з губернаторами та населенням – нам ╕ сл╕д продовжувати комун╕кац╕ю».

ЧИЙ РЕЙТИНГ ДУЖЧИЙ

6 серпня з’явилися св╕ж╕ рейтинги кандидат╕в. В╕домо, що воюють вони нараз╕ за прихильн╕сть штат╕в, що коливаються (б╕льш╕сть штат╕в традиц╕йно голосують хто за демократ╕в, хто за республ╕канц╕в ╕ переконувати виборц╕в сенсу нема╓), ╖х 7: Аризона, Невада, М╕чиган, Пенс╕льван╕я, В╕сконсин, П╕вн╕чна Карол╕на та Джордж╕я. В ус╕х штатах кандидат в╕д демократ╕в покращив позиц╕╖: якщо за попередн╕ми даними перевага Трампа над Байденом була 5,8%, то нараз╕ розрив скоротився до 2,8%, ╕ так у кожному штат╕. А в М╕чиган╕ Гарр╕с нав╕ть переважа╓ конкурента на 2% (Байден на 2,1% в╕дставав). Зда╓ться, Дональд Трамп ма╓ почуватися вже не таким упевненим в перемоз╕, як тод╕, коли оголошував Джей Д╕ Венса майбутн╕м в╕цепрезидентом. «Бачимо з опитувань, вони йдуть пл╕ч-о-пл╕ч ╕ поки що нема╓ однозначного симпатика чи антипатика. Попри зм╕ну кандидата демократична парт╕я не змогла б╕льше п╕днятися», – вважа╓ Стан╕слав Жел╕ховський. Можливо, тому, що Гарр╕с дос╕ не мала велико╖ популярност╕ серед американц╕в, а мала певн╕ антирейтинги. Тож обидва табори явно не впевнен╕ у перемоз╕, все стане ясн╕ше найближчим часом, вважа╓ експерт. «Спод╕ваюся, побачимо цей словесний батл, що все-таки дебати в╕дбудуться», – каже в╕н. Зрештою, ми не зна╓мо вс╕╓╖ п╕дкилимно╖ гри, зауважу╓ експерт:  хтозна, чи не була зам╕на кандидата демократами заздалег╕дь спланованою, щоб заплутати республ╕канц╕в. «Не виключа╓ться, що це м╕г бути план демократ╕в: зам╕нити Байдена в критичний момент, роз╕грати шоу ╕ заскочити зненацька республ╕канський таб╕р», – каже Жел╕ховський. ╤нтрига в ц╕й кампан╕╖ тяглась протягом червня-липня ╕ це додавало демократам певн╕ переваги з точки зору голос╕в ╕ взагал╕ ╕нтересу до кампан╕╖, яка з початку року була вже не ц╕кавою, бо балотувалися т╕ ж люди, що й на попередн╕х виборах, вважа╓ Фарапонов. «Тепер ╕нтрига – як поводитимуться Гарр╕с ╕ Волз, демократам треба щось протиставити Трампу, – говорить в╕н. – Якби все було просто, це не була б американська пол╕тика».

Суто з електоральних мотив╕в Камал╕ Гарр╕с варто було б запросити в напарники Джоша Шап╕ро, губернатора Пенс╕льван╕╖, м╕рку╓ американ╕ст. Треба перемагати в Пенс╕льван╕╖ – це штат, який да╓ найб╕льшу к╕льк╕сть голос╕в ╕з числа «пурпурових штат╕в» (вони ж в терм╕нолог╕╖ американсько╖ пол╕тики – swing state, штати, що вагаються). «Та думаю, були розмови з Марком Келл╕ (сенатор в╕д Аризони, його теж розглядали на позиц╕ю можливого в╕цепрезидента в команд╕ Гарр╕с. – Ред.) та Шап╕ро ╕, можливо, вони погодилися бути залученими до кампан╕╖, якщо ╖м пооб╕цяли посади у майбутн╕й адм╕н╕страц╕╖, – каже в╕н. – ╤ якщо вони аг╕туватимуть у сво╖х штатах за Гарр╕с у серпн╕-вересн╕, ц╕лком можливо, що демократи переможуть там». 

У будь-якому раз╕ говорити про перемогу Трампа зарано, хоча був момент, коли в Укра╖н╕ дехто посп╕шив охрестити його переможцем, вважа╓ пан Владислав. Ще трохи – ╕ побачимо, куди в╕тер в╕╓. «У деяких штатах ранн╓ голосування почнеться вже 20 вересня – його влаштовують, щоб розвантажити черги у встановлений законом «в╕второк п╕сля першого понед╕лка листопада», – розпов╕да╓ в╕н. – Тож на початок вересня люди вже будуть визначатися».

Зг╕дно з останн╕ми опитуваннями, сп╕вв╕дношення рейтинг╕в Гарр╕с-Трамп – 45% до 42%, каже ╢гор Брайлян. «Розрив невеликий, ╕ оч╕ку╓ться, що така ситуац╕я збережеться до самих вибор╕в, до к╕нця не буде ясно, за ким перемога», – вважа╓ в╕н. Не хочеться зараз говорити про те, хто переможе, укра╖нц╕ повинн╕ позитивно прийняти будь-який виб╕р, – резюму╓ Жел╕ховський. – Головне, щоб зберегла партнерськ╕ в╕дносини з нами сама Америка. Думаю, так ╕ буде».

КАНДИДАТИ, ЩО КОЛИВАЮТЬСЯ

Коливаються у сво╖х переконаннях не т╕льки 7 американських штат╕в, а й сам╕ Трамп з Гарр╕с, йдеться у вищезгадан╕й статт╕ Politico – аж так, що «Укра╖на може з╕тхнути з полегшенням», бо кого б не обрали в листопад╕, п╕дх╕д наступного президента до в╕йни Рос╕╖ проти Укра╖ни визначатиме ширшу роль Америки у св╕т╕. Посилаючись на власн╕ джерела, автори пишуть, що в обох таборах почали розгортатися б╕льш динам╕чн╕ дебати ╕ ц╕ закул╕сн╕ дискус╕╖ означають, що погляди Трампа та Гарр╕с, а зрештою ╕ пол╕тика, все ще трансформуються. Мусять, бо порядок денний, обставини у св╕т╕ зм╕нюються швидко ╕ ось вже Трамп у телефонн╕й розмов╕ запевня╓ Володимира Зеленського (за даними Politico, – ред.), що новини про його допомогу Пут╕ну – фейков╕ (а ми в Укра╖н╕ в╕д цих новин свого часу остаточно посив╕ли).

Кандидати, аби бути обраними, зазвичай грають певну роль, це частина п╕ару ╕ все, що Гарр╕с та Трамп заявляють зараз, нац╕лене на перемогу, нагаду╓ Стан╕слав Жел╕ховський. Кандидатство ╕ реальне президентство – це р╕зн╕ реч╕, ╕ коли хтось отриму╓ важел╕ правл╕ння, наста╓ ╕нша пол╕тична реальн╕сть. «Пол╕тики також еволюц╕онують, можуть в╕дточувати сво╓ бачення, дивитися п╕д ╕ншим кутом зору, – погоджу╓ться в╕н. – Сама м╕жнародна пол╕тика еволюц╕ону╓ ╕ потр╕бно п╕д не╖  п╕длаштовуватися, нема╓ яко╖сь сталост╕ й нер╕дко погляди пол╕тик╕в обертаються на 180 градус╕в». Щоправда, президентство Гарр╕с нараз╕ вигляда╓ б╕льш прогнозованим – щодо Китаю, Укра╖ни, ╤рану збережеться позиц╕я адм╕н╕страц╕╖ Джозефа Байдена, але – з корективами. «Камала Гарр╕с дос╕ критикувала ╤зра╖ль, була противницею в╕йни в Сектор╕ Гази, погрожувала насл╕дками, якщо ╕зра╖льтяни почнуть повномасштабне наземне вторгнення в Раф╕ах, – нагаду╓ Жел╕ховський. – Та як вона д╕ятиме, якщо на Близькому Сход╕ д╕йсно спалахне новий конфл╕кт ╕ туди будуть втягнут╕ ╤ран, Л╕ван, ХАМАС та хусити?». Якщо ╤зра╖ль буде ╓диною державою, що протистоятиме в рег╕он╕ агресорам, то вочевидь Америц╕ доведеться ще б╕льше посилювати п╕дтримку, а не виступати з гострою критикою в б╕к ╕зра╖льського уряду. ╤ це – приклад еволюц╕╖ погляд╕в. Сам Т╕м Волз ма╓ досить ц╕каву ╕стор╕ю в╕дносин з Кита╓м, розпов╕да╓ ╢гор Брайлян – свого часу в╕н з дружиною створював л╕тн╕ школи обм╕ну м╕ж США та КНР. «СNN та Politico писали, що республ╕канц╕ звинувачували його у прокитайських поглядах, – каже експерт. – Водночас Волз критику╓ порушення прав людини в КНР».

Знов таки, нам найц╕кав╕ше, як еволюц╕онують погляди кандидат╕в щодо в╕йни в Укра╖н╕. Якщо Рос╕я втягнеться у в╕йну на Близькому Сход╕ – це стане тригером, щоб ще б╕льше посилити на не╖ тиск, включаючи допомогу Укра╖н╕, говорить Жел╕хновський. А займе н╕бито пом╕рковану позиц╕ю, згодиться бути стороною мирного врегулювання (╕ без Рос╕╖ – н╕як, бо вона ма╓ вплив на ╤ран та р╕зних прокс╕ в рег╕он╕), то хтозна… Але просто примусити Укра╖ну кап╕тулювати – неможливо, ми ж ма╓мо союзницьк╕ зобов’язання, догов╕р про гарант╕╖ безпеки. «Трамп був президентом, коли в╕йна в Укра╖н╕ вже тривала ╕ як в╕н може ╖╖ зак╕нчити, важко сказати, – говорить експерт-м╕жнародник. – ╤ знову ж таки – ми не зна╓мо, яка там пройде еволюц╕я. Не можна збер╕гати стал╕ погляди, коли все так швидкоплинно в╕дбува╓ться: тут ╕нод╕ союзники стають ворогами, а вороги – пом’якшують свою позиц╕ю».

Укра╖н╕ важливо в комун╕кац╕ях з США продовжувати наголошувати, що наша в╕йна ╓ частиною глобального протистояння демократ╕й та автократ╕й, говорить ╢гор Брайлян. ╤ що РФ допомага╓ ╤рану, Китаю, КНДР, а саме ц╕ кра╖ни прагнуть зм╕ни св╕тового порядку сво╖ми методами. «Рос╕я так ╕ не стала темою №1 м╕жнародно╖ пол╕тики Штат╕в, наше завдання – працювати в цьому напрямку, – каже експерт. – А от Китай залишиться головною темою для будь-яко╖ адм╕н╕страц╕╖. Тож обом парт╕ям варто мати системн╕ п╕дходи до розв'язання м╕жнародних проблем». Зрештою, обидв╕ парт╕╖ поки не мають системного стратег╕чного бачення рос╕йсько-укра╖нсько╖ в╕йни ╕ так ╕ не з’явилось бачення, що ╓диний можливий вар╕ант ╖╖ зак╕нчення – наша перемога ╕ подальша федерал╕зац╕я Рос╕╖.

Тетяна Негода

https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 09.08.2024 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26256

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков