Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4519)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4212)
Українці мої... (1696)
Резонанс (2227)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1859)
Крим - наш дім (1238)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (251)
Бути чи не бути? (418)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (244)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╢С ГОТОВИЙ ПРОДОВЖУВАТИ ФОРМАТ "РАМШТАЙН" ДЛЯ П╤ДТРИМКИ УКРА╥НИ
Глава ╓вропейсько╖ дипломат╕╖ уточнила, що "з боку кра╖н ╢С точно ╓ воля" продовжувати п╕дтримку...


НЕ ТРЕБА РОБИТИ ШВИДКИХ ВИСНОВК╤В
Зеленський - про заяву Трампа щодо членства Укра╖ни в НАТО…


ВБИВСТВО ФАР╤ОН: СПРАВУ ПЕРЕКВАЛ╤Ф╤КУВАЛИ Й ПЕРЕДАЛИ ДО СУДУ
Умисне вбивство особи, пов'язане з виконанням нею громадського обов'язку, з мотив╕в нац╕онально╖...


КРЕМЛ╤ВСЬКИЙ ПАЦ╤╢НТ: СТАН ПОГ╤РШУ╢ТЬСЯ - ╤ ПОЛ╤ТИЧНО, ╤ ПСИХ╤ЧНО
Беззм╕стовн╕ дурниц╕ та загрозлив╕ смисли «прямо╖ л╕н╕╖» в Москв╕…


ПОЛ╤ТИКО-ДИПЛОМАТИЧН╤ П╤ДСУМКИ: ЗДОБУТКИ УКРА╥НИ У 2024 РОЦ╤ ТА ВИКЛИКИ У 2025-му
Цього року наша держава мала багато усп╕х╕в на зовн╕шньопол╕тичному р╕вн╕, але роботи ще багато...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 02.08.2024 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 02.08.2024
ОЛЕН╤ВКА — Б╤ЛЬ, ЯКИЙ НЕ ЗГАСНЕ

 З ц╕╓╖ нагоди в м╕стах Укра╖ни в╕дбулися траурн╕ заходи.

 28 липня в Ки╓в╕ в ╤нформац╕йно-виставковому центр╕ Музею Майдану в╕дбувся зах╕д-рекв╕╓м “Олен╕вка — б╕ль, який не згасне”, а на Майдан╕ Незалежност╕ презентовано виставку “Олен╕вка. Кв╕нтесенц╕я жорстокост╕”.

 Виступили азовц╕, родич╕ азовц╕в, журнал╕сти, громадськ╕ д╕яч╕, представниця Оф╕су Генерального прокурора Укра╖ни.

 Оборона Мар╕уполя навесн╕ 2022 року тривала 86 дн╕в, з яких 82 — у повному оточенн╕. З метою збереження житт╕в особового складу вище в╕йськово-пол╕тичне командування Укра╖ни наказало близько 2500 б╕йцям Мар╕упольського гарн╕зону, серед яких було близько 1000 в╕йськовослужбовц╕в 12-╖ бригади спец╕ального призначення “Азов” Нац╕онально╖ гвард╕╖ Укра╖ни, вийти з територ╕╖ заводу “Азовсталь” у полон. Вс╕ вони спочатку потрапили до колишньо╖ Волновасько╖ виправно╖ колон╕╖ № 120 у тимчасово окупован╕й Олен╕вц╕ Донецько╖ област╕.

 Для азовц╕в вид╕лили два бараки. Всередин╕ не було н╕ л╕жок, н╕ матрац╕в. Спали на п╕длоз╕. Комусь пощастило — ╖м залишили каремати. Дехто з в╕йськовополонених спав на подв╕р’╖ б╕ля бараку, тому що м╕сця для вс╕х бракувало.

 На початку липня 2022 року одне з прим╕щень на територ╕╖ промзони колон╕╖ почали переобладновувати.

 26 липня 193 азовц╕в перевели в новостворений барак, а п’ятьох етапували в Донецьке С╤ЗО.

 Всередин╕ новоствореного бараку, який до цього був цехом металообробки, щ╕льно стояли двоярусн╕ зал╕зн╕ л╕жка. Матраци та подушки надали згодом. Готувався барак нашвидкоруч.

 Увечер╕ охорона не дозволила ночувати на подв╕р’╖.

 Приблизно о 23.30 28-го липня пролунав перший вибух. О 23.45 прогрим╕в другий вибух. Одразу пролунав трет╕й вибух.

 За словами азовц╕в, з бараку був один вих╕д — через вибит╕ вибухом ворота й двер╕ поруч з ними. Та ще в ст╕н╕ утворилася д╕ра. Спалахнула пожежа.

 6 годин п╕сля вибух╕в поранен╕ азовц╕ не отримували медично╖ допомоги.

 Б╕льш╕сть отримали осколков╕ поранення. У т╕лах були частини даху, л╕жок. П╕зн╕ше з т╕л витягали нав╕ть пружини та м╕нвату. Багато азовц╕в отримали оп╕ки.

 Автомоб╕л╕ швидко╖ допомоги стояли за воротами. Вони при╖хали за 30 хвилин п╕сля вибуху. Азовц╕ протягнули ╖м п╕д парканом пораненого в спальнику. Але ц╕ “л╕кар╕” повернули його, хоча в╕н був ще живий. Сказали, що шанс╕в нема╓. На запитання азовц╕в: “Когось ще передавати?”, в╕дпов╕дь: “Н╕”. Хлопц╕ просили для побратим╕в голку, щоб зробити декомпрес╕ю тим, у кого було поранення грудно╖ кл╕тки. Не дали. Просто перекинули через ворота ганч╕р’я, воду, к╕лька джгут╕в Есмарха, щось схоже на турн╕кети та радянськ╕ перев’язувальн╕ пакети.

 29 липня на алею вздовж зовн╕шньо╖ ст╕ни колон╕╖ пустили ╕нших полонених - медик╕в. Полонен╕ з ╕нших барак╕в з╕брали все, що в них було: трохи турн╕кет╕в, перев’язувального матер╕алу, знеболювального.

 Уся алея була залита кров’ю. У декого були в╕д╕рван╕ к╕нц╕вки, глибок╕ рани черевно╖ порожнини, пошкодження голови, численн╕ осколков╕ поранення. Люди помирали.

 За словами медик╕в, деяк╕ з постраждалих не мали видимих пошкоджень, але в них був слабкий пульс ╕ низький тиск. Вони зазнали серйозних внутр╕шн╕х травм. Але без належного обладнання та препарат╕в медики не могли ╖м допомогти.

 Вони робили, що могли. Комусь зупинили кровотечу, наклали турн╕кет, комусь зробили перев’язку. П╕д час того, як полонен╕ медики надавали допомогу, деяк╕ з охоронц╕в кидали ╖м через паркан ганч╕р’я. Накидали досить багато, воно заздалег╕дь було порване.

 Кер╕вництво колон╕╖ байдуже стояло за парканом, не хвилюючись через можлив╕ повторн╕ влучання.

 Поранених сортували за ступенем тяжкост╕ для евакуац╕╖. Найважчих клали б╕ля паркану, ближче до виходу, середнього ступеня тяжкост╕ — посередин╕, з легкими пораненнями перебували в к╕нц╕ але╖.

 Медики вже готов╕ були в╕ддавати людей на евакуац╕ю, але кер╕вництво колон╕╖ не квапилось. Вони почали роздруковувати списки та фото, зв╕ряти вс╕х. Поки вони це робили — п’ятеро азовц╕в померли в╕д крововтрати.

 Кожного вп╕знавали за фото, як╕ були зроблен╕ п╕д час приймання в колон╕ю. Спочатку чекали, коли принесуть фото, пот╕м п╕дходили до кожного та заглядали в обличчя. Мало зб╕гатися все: зовн╕шн╕сть, пр╕звище, татуювання, позивний. У декого через больовий шок було перекошене обличчя, було темно, тому уп╕знання затягнулося.

 Згодом охоронц╕ побачили, що роздрукували не вс╕ фото, ╕ поб╕гли додруковувати.

 Лише о 5-й годин╕ ранку в╕дбулась евакуац╕я. На територ╕ю за╖хали КАМАЗи. Важкопоранених почали вивозити до донецько╖ л╕карн╕ № 14 саме вантаж╕вками, а не автомоб╕лями швидко╖ допомоги.

 В результат╕ терористичного акту загинуло 54 б╕йц╕, близько 130-ти отримали поранення.

 30 липня 2022 року родини в╕йськовополонених вийшли на Соф╕йську площу в Ки╓в╕ ╕з закликами до м╕жнародно╖ сп╕льноти визнати Рос╕ю державою-спонсором тероризму ╕ домогтися обм╕ну полоненими. Вони наголосили, що коли захисники “Азовстал╕” склали зброю та вийшли за наказом у полон, ООН та М╕жнародний ком╕тет Червоного Хреста запевняли, що ╖хньому життю н╕чого не загрожуватиме.

 До перших роковин теракту була створена петиц╕я (№ 22/198728 — еп) про започаткування на державному р╕вн╕ дн╕в скорботи та вшанування пам’ят╕ захисник╕в, п╕дступно вбитих в Олен╕вц╕. Вона набрала необх╕дну к╕льк╕сть п╕дпис╕в, але, на жаль, не отримала зворотного зв’язку в╕д укра╖нсько╖ влади.

 Було створено м╕с╕ю ООН з╕ збору факт╕в загибел╕ укра╖нських в╕йськовополонених, але оск╕льки Рос╕я в╕дмовила спостер╕гачам ООН у доступ╕ до м╕сця теракту, то ця група була розформована.

 У липн╕ нин╕шнього року Асоц╕ац╕я родин захисник╕в “Азовстал╕” над╕слала листа до ООН ╕з закликом поновити м╕с╕ю.

 Оф╕с Генерального прокурора Укра╖ни проводить розсл╕дування злочину в Олен╕вц╕. Попередня правова квал╕ф╕кац╕я — ч. 2 ст. 438 Крим╕нального кодексу Укра╖ни (порушення закон╕в ╕ звича╖в в╕йни). П╕д час досудового розсл╕дування сл╕дчими опитано 47 ос╕б, з яких 13 — це в╕йськовослужбовц╕, як╕ перебували в барац╕.

 11 жовтня 2022 року Укра╖на повернула т╕ла 62-х загиблих укра╖нських захисник╕в. Серед них - т╕ла в╕йськових, як╕ загинули в Олен╕вц╕.

 М╕жнародн╕ експертизи тривають. ╤дентиф╕кац╕ю т╕л у деяких випадках майже унеможливлю╓ значний ступ╕нь ураження, пог╕ршений умовами збер╕гання в перш╕ м╕сяц╕ п╕сля теракту.

 Рос╕я одразу п╕сля теракту озвучила власну верс╕ю: укра╖нська сторона обстр╕ляла Олен╕вку з використанням американських реактивних артилер╕йських систем HIMARS. Мовляв, азовц╕, як╕ були в╕докремлен╕ у барац╕, ставали незручними для укра╖нсько╖ влади, оск╕льки почали давати св╕дчення “про злочини ки╖вського режиму”. Рос╕яни демонстрували н╕бито уламки HIMARS, як╕ лежали на лавц╕.

 Проте укра╖нськ╕ ╕ м╕жнародн╕ експерти цю верс╕ю спростували. У серпн╕ 2022 року фах╕вц╕, опитан╕ CNN, зазначили, що Рос╕я, швидше за все, бреше, стверджуючи про застосування HIMARS. По-перше мали би бути сл╕ди на м╕сцевост╕, а ╖х на фото не видно. По-друге, HIMARS на так╕й невелик╕й в╕дстан╕ — колон╕я розташована лише за 15 к╕лометр╕в в╕д л╕н╕╖ фронту — використовувати недоц╕льно, бо це — далекоб╕йна зброя. Пом╕тно, що внасл╕док вибух╕в виникла пожежа — на фото видно обгор╕л╕ т╕ла.

 Тому есперти говорили, що в Олен╕вц╕ рос╕яни використали термобаричну зброю. ╥╖ зазвичай застосовують для руйнування фортиф╕кац╕йних споруд п╕д час вуличних бо╖в. Тод╕ всередин╕ прим╕щення все дуже швидко випалю╓ться.

 У серпн╕ 2022 року генпрокурор Укра╖ни Андр╕й Кост╕н заявив, що прим╕щення колон╕╖ було знищене не ракетами, а термобаричною збро╓ю.

 Наявн╕ в мереж╕ в╕део засв╕дчують, що в окремих прим╕щеннях колон╕╖ повн╕стю вц╕л╕ли в╕кна. Це п╕дтверджу╓, що еп╕центр вибуху був у середин╕ знищено╖ буд╕вл╕, а ╖╖ ст╕ни “погасили” вибухов╕ хвил╕ та “вберегли” сус╕дн╕ прим╕щення. Попередн╕й анал╕з в╕део також засв╕дчу╓, що так╕ сл╕ди в╕д вибуху на ст╕нах най╕мов╕рн╕ше могли залишитися саме через “внутр╕шн╓ джерело” вибуху.

 31 липня 2022 року аерокосм╕чна компан╕я Maxar оприлюднила супутников╕ фото в’язниц╕ за 27 липня (до вибуху) та 30 липня (п╕сля вибуху). На фото видно, що внасл╕док вибуху пошкоджена лише одна буд╕вля — та, в як╕й перебували укра╖нськ╕ полонен╕. Ус╕ решта прим╕щень — ц╕л╕ та без явних ушкоджень.

 ╤тал╕йський в╕йськовий експерт Томас Тейнер зробив висновок, що, ймов╕рно, рос╕яни замкнули двер╕, вистр╕лили всередину через в╕кна термобаричними бо╓припасами РПО-А “Шмель” або МРО-А, а пот╕м чекали, коли вс╕ загинуть. Ця зброя ╓ в незаконних в╕йськових формуваннях “ДНР”.

 СБУ оприлюднило перехоплену розмову бойовик╕в “ДНР”, у як╕й йшлося, що рос╕яни розм╕стили реактивн╕ системи залпового вогню БМ-21 “Град” поблизу м╕сця розташування колон╕╖, зв╕дки зд╕йснювали обстр╕л позиц╕й укра╖нських сил, проте не отримали вогню у в╕дпов╕дь. Кр╕м того, бойовики висловили припущення, що вибух у барац╕ могли влаштувати всередин╕ буд╕вл╕, про що св╕дчить характер руйнувань. Жоден ╕з очевидц╕в не чув, щоб до колон╕╖ п╕дл╕тала ракета. Не було характерного свисту. В╕дразу лунали вибухи.

 Один ╕з в╕йськовополонених Богдан, якого повели в барак вп╕знавати загиблих, бачив, як охорона виймала з м╕шк╕в уламки снаряд╕в.

 ГУР пов╕домило, що виконавцями теракту ╓ ПВК “Вагнер” (нин╕ ПВК “Л╕га”). Рос╕яни в╕д початку не мали нам╕ру обм╕нювати полонених укра╖нських в╕йськовик╕в, а натом╕сть п╕ддавали ╖х тортурам. У катуваннях брали участь бойовики терористичного угруповання “ДНР”, найманц╕ ПВК “Вагнер”, ФСБ РФ. Тож вибух, який стався в Олен╕вц╕ в н╕ч на 29 липня, був способом приховати неналежн╕ умови та злочинн╕ форми допиту.

 Починаючи ╕з 6 травня 2023 року, в списках на обм╕н азовц╕в нема╓. Наша влада вим╕ню╓ дезертир╕в, боягуз╕в, як╕ кинули зброю. Вим╕няли нав╕ть двох зрадник╕в, як╕ катували наших полонених. На щастя, ╖х викрили т╕, хто повернувся ╕з полону.

 А азовц╕ дос╕ гинуть у полон╕.

 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 02.08.2024 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26253

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков