"Кримська Свiтлиця" > #31 за 02.08.2024 > Тема "Порадниця"
#31 за 02.08.2024
ВЕРЕС У ВЕРЕСН╤ ЗАГОТОВЛЯЮТЬ
В Укра╖н╕ верес (ц╕нна л╕карська рослина, в╕чнозелений кущик) росте в розр╕джених хвойних ╕ м╕шаних л╕сах, нав╕ть уздовж шлях╕в, долин, на п╕щаних пагорбах. Найчаст╕ше його зустр╕неш на Пол╕сс╕ та в Л╕состепу. Цв╕те з липня по вересень. Але з л╕кувальною метою народн╕ зц╕лител╕ заготовляють його саме у вересн╕. Беруть г╕лочки з цв╕том та листочками.
Деяк╕ етнографи стверджують, що саме верес дав назву вересню. А, може, рослину назвали так тому, що заготовляють ╖╖ у вересн╕?..
Верес – ще й медоносна рослина. Хоча мед з не╖ г╕ркий, однак ц╕лющий, пас╕чники пищаються ним.
╤сну╓ прадавня легенда, що ще наш╕ пращури-язичники варили вересовий мед. Аби та╓мниця медовар╕ння не д╕сталася ворогам, як╕ раптово напали на нашу землю, ╖╖ забрав з╕ собою у могилу останн╕й медовар.
Народн╕ зц╕лител╕ використовують верес при запаленн╕ сечового м╕хура, подагр╕, хворобах нирок, катар╕ шлунка, проносах, дизентер╕╖, серцевих недугах, збуджен╕й нервов╕й систем╕, оп╕ках...
**
Камен╕ у нирках, нирков╕ кровотеч╕ (вид╕лення кров╕ через сечу), запалення сечового м╕хура:
-4 столов╕ ложки подр╕бненого вересу (св╕жого або засушеного) залити окропом – 1 л. Варити 3-4 хвилини. Настояти 1 годину у зкритому посуд╕. Проц╕дити. Цю порц╕ю випити протягом дня за 5-6 раз╕в. Через 5 дн╕в вживання робити перерву на 1-2 дн╕.
**
Катар шлунка, особливо з п╕двищеною кислотн╕стю:
-Взяти в однаков╕й к╕лькост╕ (за вагою) верес, зв╕роб╕й, кропиву собачу, сухоцв╕тболотяний, кор╕нь валер╕ани. 4 столов╕ ложки подр╕бненого збору звечора засипати у термос╕ залити окропом – 1 л. Настоювати м╕н╕мум 8 годин. Вранц╕ проц╕дити. Пити по 4-5 ковтк╕в через кожну годину (13-14 раз╕в на день).
-Такий же наст╕й вживають при дизентер╕╖, подагр╕, коронарн╕й недостатност╕.
**
Пролежн╕, троф╕чн╕ виразки:
-Зм╕шують в однаков╕й к╕лькост╕ верес ╕ кор╕нь алте╖ л╕карсько╖. 5 столових ложок сум╕ш╕ залити окропом – 1 л. Настояти у посуд╕ п╕д кришкою до л╕тепло╖ температури. Проц╕дити. Використовувати для промивань ╕ компрес╕в.
**
М╕сця оп╕к╕в 3-4 рази на день змащують св╕жим соком вересу. На жаль, таке л╕кування належить до сезонних, бо рослину беруть виключно п╕д час ╖╖ цв╕т╕ння. Натом╕сть вересовим медом можна скористатися будь-коли.
**
Безсоння:
-Як заспок╕йливий зас╕б на н╕ч вживають чай з вересу (2 чайн╕ ложки сировини на 200 мл окропу). ╤нколи до вересу додають мел╕су або ромашку у сп╕вв╕дношенн╕ – 1:1.
**
Д╕тям при проносах також дають вересовий чай. Готують з разрахунку:
-2 чайн╕ ложки сировини на 400 мл окропу. Пити по 100 мл чотири рази на день за 15-20 хвилин до ╖ди.
**
Запалення горла:
-2 столов╕ ложки подр╕бненого вересу звечора засипати у термос ╕ залити окропом – 600 мл. Настоювати м╕н╕мум 8 годин. Вранц╕ проц╕дити. Теплим насто╓м полоскати горло 4-5 раз╕в на день.
-Такий же зас╕б вживають внутр╕шньо при п╕двищен╕й температур╕.
**
Ча╓м з вересу промивають оч╕ при запаленн╕ пов╕к. Процедуру приймають 3-4 рази на день.
**
Чай з вересу можна пити хворим на цукровий д╕абет.
Тарас ЛЕХМАН
м. Червоноград
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 02.08.2024 > Тема "Порадниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26252
|