Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4486)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4175)
Українці мої... (1683)
Резонанс (2172)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1850)
Крим - наш дім (1144)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (244)
Бути чи не бути? (373)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (226)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЮР╤Й ЛИПА — ╤ДЕОЛОГ УКРА╥НСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛ╤ЗМУ З ОДЕСИ
Лише п╕сля в╕дновлення Незалежност╕ Укра╖ни було встановлено пам'ятний хрест на м╕сц╕ загибел╕...


АВТОР ДЕРЖАВНИХ ДОКУМЕНТ╤В
Постат╕


АБСОЛЮТНА Б╤ЛЬШ╤СТЬ ГРОМАДЯН ХОЧУТЬ БУДУВАТИ СВО╢ МАЙБУТН╢ В УКРА╥Н╤
Вже трет╕й р╕к посп╕ль горд╕сть за сво╓ громадянство перебува╓ на майже однаково високому...


БАГАТО УКРА╥НЦ╤В ЗАСЛУГОВУЮТЬ ЗВАННЯ ЛЕГЕНДИ, РОБЛЯТЬ НЕМОЖЛИВЕ Й НАДИХАЮТЬ
Президент вручив в╕дзнаку «Нац╕ональна легенда Укра╖ни»…


ПОПЕРЕДУ В НАС ПЕРЕМОГА НАД РОС╤ЙСЬКИМ ОКУПАНТОМ
На св╕тлинах Кирила Лазаревича - буденн╕сть в╕йни ╕ во╓нн╕ будн╕ 95-╖ окремо╖ десантно-штурмово╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2024 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 26.07.2024
ПОДОРОЖ╤ ПРОФЕСОРА ГЕОГРАФ╤╥ АНТОНА СИНЯВСЬКОГО, ЧИ ВТЕЧ╤ В╤Д ПЕРЕСЛ╤ДУВАНЬ?

24 липня виповнилося 168 рок╕в випускнику ф╕зико-математичного факультету Одеського ун╕верситету ╕мен╕ Мечникова Антону Синявському – видатному д╕ячев╕ укра╖нсько╖ науки, вченому, який багато зробив для розвитку ╕стор╕╖ археолог╕╖, географ╕╖, та осв╕ти. Б╕ограф╕я ученого неймов╕рно дивовижна ╕ заплутана, не сп╕впадають дати ╕ м╕сця народження, плутанина щодо соц╕ального стану батьк╕в, м╕сць роботи, р╕зночитання та протир╕ччя в б╕ограф╕╖. Часто Антон Степанович робив це св╕домо в умовах пересл╕дування ╕ винищення укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖ царським ╕ радянським режимами. Можливо, ц╕ хитрощ╕ дозволили ученому уникнути дол╕ багатьох репресованих колег.

Антон Синявський народився в сел╕ Веприк п╕д Фастовом (за ╕ншою верс╕╓ю в Б╕л╕й Церкв╕) на Ки╖вщин╕ 24 липня 1866 року. Батько Стефан╕й Синявський був прото╕╓ре╓м, маг╕стром теолог╕╖, мати – Катерина Подгарецька – донька священника.

 Середню осв╕ту Антон отримав у 1-й Ки╖вськ╕й чолов╕ч╕й г╕мназ╕╖, п╕сля г╕мназ╕╖ поступив на ╕сторико-ф╕лолог╕чний факультет ун╕верситету святого Володимира. В ун╕верситет╕ зблизився з Володимиром Антоновичем, п╕д його впливом захопився ╕стор╕╓ю та археолог╕╓ю. Його однокурсником був Михайло Грушевський, далекий родич по материн╕й л╕н╕╖. Також молодий студент захопився ╕деями Михайла Драгоманова, що позначилося на його подальшому житт╕. В серпн╕ 1889 року ки╖вських драгомановц╕в заарештували. Хоч це не завадило Синявському отримати диплом про зак╕нчення ун╕верситету, однак працювати за фахом в╕н не м╕г. У листопад╕ Антона Синявського в╕дправили на заслання до Шенкурська Архангельсько╖ губерн╕╖, але за клопотанням ки╖вських професор╕в Антоновича та ╤конникова терм╕н заслання було скорочено для зак╕нчення осв╕ти, проте не в Ки╓в╕.

 В 1890 роц╕ Антон Степанович склав ╕спити за весь природничий курс в ст╕нах Новорос╕йського (Одеського) ун╕верситету ╕ отримав диплом вчителя г╕мназ╕╖ з географ╕╖. Через чотири роки в╕н отримав ще один диплом, усп╕шно зак╕нчивши юридичний факультет того ж ун╕верситету.

 В 1894 роц╕ А.С. Синявський зарахований на посаду приват-доцента в Одеському (тод╕ Новорос╕йському) ун╕верситет╕. Одночасно в╕н викладав географ╕ю в Одеському юнкерському п╕хотному училищ╕ ╕ на Вищих ж╕ночих курсах.

 Серед його випускник╕в училища можна назвати укра╖нських генерал╕в Якова Гандзюка та Якова Сафонова, як╕ були розстр╕лян╕ за наказом командувача червоним в╕йськом в Ки╓в╕ в с╕чн╕ 1918 року, полковника Арм╕╖ Укра╖нсько╖ Держави та УНР Григор╕я Волга╓ва, який був в╕йськовим начальником в Летичев╕ на Житомирщин╕ ╕ розстр╕ляний б╕льшовиками в 1921 роц╕.

 В Одес╕ Антона Синявського прийняли до м╕сцево╖ «Громади», зв╕дси в╕н надсилав сво╖ твори до часопису «Народ» в Коломию. П╕дпису╓ться псевдон╕мами «Скраглюк» ╕ «Катран».

 Антон Степанович згаду╓ зустр╕ч╕ з за╖жджими революц╕онерами та консп╕ративн╕ збори в кабаре Дур'яна неподал╕к ун╕верситету а також збори громад╕вц╕в на квартир╕ в╕домого одеського ╕сторика Леон╕да Смоленського.

 Всього в Одес╕ в╕н пров╕в майже ш╕сть рок╕в, наприк╕нц╕ травня 1896 року А.С. Синявського знову заарештовують ╕ в╕дправляють на 2 роки на заслання до Томська. П╕сля в╕дбуття покарання Антон Степанович опиня╓ться в Варшав╕, де у Варшавському ун╕верситет╕ склада╓ маг╕стерськ╕ ╕спити ╕ захища╓ дисертац╕ю «Ф╕з╕ократи в Польщ╕» ╕ отриму╓ ад'юнкт-доцентуру г╕рничо╖ статистики. Але громадська д╕яльн╕сть знову зашкодила науков╕й кар’╓р╕. За зв'язки з польськими соц╕ал-демократами вченому заборонили займатись викладацькою д╕яльн╕стю.

 За клопотанням друз╕в вченого призначають директором комерц╕йного училища спочатку в Лодз╕, п╕зн╕ше – у Б╕лостоц╕, але варшавський генерал-губернатор заборонив Синявському працювати в тамтешн╕й осв╕т╕ п╕сля того, як учений прочитав публ╕чну допов╕дь «Пушк╕н, М╕цкевич ╕ Шевченко – народн╕ поети».

 В 1901 роц╕ Антон Степанович признача╓ться директором Катеринославського реального училища, яке в╕н перетворю╓ на один з найкращих навчальних заклад╕в такого типу у вс╕й ╕мпер╕╖, а одночасно – в осередок культурного ╕ громадського життя Катеринослава. Чимало зусиль директор доклав для зведення буд╕вл╕ училища, яка в╕дчинила сво╖ двер╕ у вересн╕ 1905-го. Сьогодн╕ в ц╕й буд╕вл╕ розташована Дн╕пропетровська обласна рада.

 П╕д час революц╕╖ 1905 року А.С. Синявський очолю╓ «Селянську сп╕лку». Проводять три з'╖зди в будинку училища. Обговорюють повстання проти влади та узгоджують зб╕р збро╖. Коли революц╕йн╕ пристраст╕ влягаються, директор поста╓ перед судом у Харков╕. П╕сля заяв: надав прим╕щення училища, щоб уберегти його в╕д насильного захоплення, був виправданий.

 В 1904 роц╕ Антон Степанович одружу╓ться вдруге з Н╕ною Григор╕вною Гаркушевською, донькою великого землевласника Катеринославського пов╕ту ╕ впливового м╕сцевого д╕яча Григор╕я Гаркушевського. В╕д цього шлюбу у молодят народилися дв╕ доньки - Н╕на та Катерина. Н╕на Григор╕вна була домогосподаркою, займалася доньками, родичами, батьковим ма╓тком ╕ малопом╕тною в м╕ст╕ особою. Щоправда, вона входила до складу м╕сцево╖ «Просв╕ти». Про перше одруження в родин╕ не згадували.

 Антон Синявський разом з Дмитром Яворницьким ╕ Стан╕славом Липк╕вським засновують у Катеринослав╕ товариство «Просв╕та». Видають першу в м╕ст╕ укра╖номовну газету – «Добра порада». Члени товариства орган╕зовують лекц╕╖, концерти й пол╕тичн╕ сходи. А ще Синявський бере участь у зас╕даннях Товариства укра╖нських поступовц╕в.

 В 1908 роц╕ директор училища отримав попередження в╕д в╕дпов╕дального за роботу комерц╕йних шк╕л при м╕н╕стерств╕ ф╕нанс╕в про те, що в╕н випису╓ укра╖нську газету «Рада». Але ця погроза не вплинула на подальшу д╕яльн╕сть Антона Степановича. Надал╕ в╕н сум╕щав посаду директора училища ╕ доцента з г╕рничо╖ статистики, а з 1910 – професор Катеринославського Г╕рничого ╕нституту.

 П╕сля Лютнево╖ революц╕╖ 1917 року Центральна Рада признача╓ професора Синявського кер╕вником губернсько╖ ком╕с╕╖ з л╕кв╕дац╕╖ жандармського управл╕ння. В╕н публ╕ку╓ списки ╕нформатор╕в ╕мператорсько╖ «охранки». За це його к╕лька раз╕в намагаються застрелити. У травн╕ 1918-го Антон Семенович перебира╓ться до Ки╓ва. За Гетьманату ╕ Директор╕╖ очолю╓ Департамент середн╕х шк╕л м╕н╕стерства осв╕ти.

 На початку наступного року разом з урядом Директор╕╖ залиша╓ Ки╖в. Працю╓ зав╕дувачем кафедри пол╕теконом╕╖ в Укра╖нському ун╕верситет╕ в Кам'янц╕-Под╕льському. П╕сля встановлення в Укра╖н╕ влади б╕льшовик╕в навесн╕ 1920 р. Антон Семенович став науковим сп╕вроб╕тником Всеукра╖нсько╖ академ╕╖ Наук, виклада╓ економ╕чну географ╕ю та статистику в ╤нститут╕ зовн╕шн╕х в╕дносин та ╤нститут╕ народно╖ осв╕ти в Ки╓в╕. Також працю╓ в ком╕с╕╖ сходознавства ╕сторично╖ секц╕╖ Укра╖нсько╖ академ╕╖ наук ╕ очолював Ком╕с╕ю Дн╕прельстану.

 Передбачаючи репрес╕╖ комун╕стичного режиму до д╕яч╕в Укра╖нсько╖ революц╕╖, професор Синявський «придумав соб╕ такий спос╕б життя, щоб у наскр╕зь контрольован╕й тотал╕тарн╕й держав╕ найменше закор╕нюватись ╕ закр╕плюватись. Показн╕ посади стали небезпечн╕, занурюватись у маг╕стральн╕ теч╕╖ наукових студ╕й – стало дуже шк╕дливо, лишатись на одному м╕сц╕ – вищою м╕рою небезпечно», – пише досл╕дник б╕ограф╕╖ ученого Серг╕й Б╕лок╕нь.

 В 1931 роц╕ А.С. Синявський очолив кафедру економ╕чно╖ географ╕╖ Укра╖нського в╕дд╕лення Благов╕щенського агропед╕нституту, а п╕сля закриття укра╖нського в╕дд╕лення очолив кафедру ф╕зично╖ географ╕╖ Владивостоцького педагог╕чного ╕нституту. Восени 1934 року в╕н вже у Стал╕нград╕, де став зав╕дувачем кафедри географ╕╖ м╕сцевого пед╕нституту. В╕д грудня 1936 до серпня 1939 року в С╕мферопол╕ керу╓ кафедрою ф╕зично╖ географ╕╖ Кримського педагог╕чного ╕нституту, в серпн╕ того ж року пере╖здить в Нальчик ╕ очолю╓ кафедру ф╕зично╖ географ╕╖ в Кабардино-Балкарському педагог╕чному ╕нститут╕ до 1942 року.

 28 жовтня 1942 року м╕сто Нальчик було окуповане н╕мецько-румунськими в╕йськами, Антон Степанович залишився в окупац╕╖ ╕ зм╕г в 1943 роц╕ д╕статися до Ки╓ва. З наближенням Червоно╖ арм╕╖ до столиц╕ Укра╖ни вчений ви╖хав до Львова, Перемишля, зустр╕вся там з митрополитом Андр╕╓м Шептицьким, ╖здив до Кракова, листувався з родиною Дорошенк╕в, як╕ мешкали в Праз╕. Тод╕ доля назавжди розлучила його з╕ старшою донькою Н╕ною, котра опинилася в ем╕грац╕╖ у США (там ╕ померла в 2000 р.)

 У серпн╕ 1944 р. А. Синявський повернувся до С╕мферополя, де знайшов розграбованою свою садибу. ╤ знову почалося кочове життя. Професор Синявський посл╕довно працю╓ в ун╕верситет╕ Ростова-на-Дону (1944-1946), Черн╕вецькому ун╕верситету (1946-1948), К╕ровоградському пед╕нститут╕ (1948-1949), Краснодарському пед╕нститут╕ (1949-1950).

 Працюючи в К╕ровоград╕, Антон Степанович особисто звертався до М╕н╕стерства вищо╖ осв╕ти УРСР з клопотанням про п╕двищення пенс╕╖, наводячи вагом╕ аргументи про його арешти ╕ заслання в часи царату, але прохання професора не було задоволене. Останн╕м м╕сцем роботи професора Синявського був Краснодарський педагог╕чний ╕нститут, де ректором був укра╖нець Олександр Карпенко, який так само переховувався в Рос╕йськ╕й федерац╕╖ в╕д пересл╕дувань в Укра╖н╕.

 Наприк╕нц╕ 1950 року Антон Степанович вийшов на пенс╕ю ╕ пере╖хав до С╕мферополя, де 2 лютого 1951 помер. За сво╓ тривале творче життя видав б╕льше 150 наукових праць. 22 березня 1948 р. в К╕ровоград╕ померла дружина Н╕на Григор╕вна. ╥хн╕й ╓диний онук, Олександр Леон╕дович Синявський, у 1989 р. перепоховав обох поруч з ╖хньою донькою ╕ сво╓ю мамою Катериною у Ки╓в╕ на Л╕совому цвинтар╕.

 На в╕дзначення великих заслуг ученого перед укра╖нським народом Укра╖нська в╕льна академ╕я наук у Нью-Йорку встановила спец╕альну стипенд╕ю ╕мен╕ А. Синявського за кращ╕ досл╕дження в царин╕ укра╖нознавства.

 ╤м’ям визначного д╕яча названо вулиц╕ у Львов╕, Дн╕пропетровську та Черн╕вцях. На фасад╕ будинку колишнього Комерц╕йного училища в Дн╕пр╕ встановлено пам’ятну дошку на честь в╕домих учених – Д. Дорошенка, Д. Яворницького та А. Синявського.

Василь Вельможко,

кра╓знавець

Одеса

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2024 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26230

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков