Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4550)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4242)
Українці мої... (1705)
Резонанс (2276)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1861)
Крим - наш дім (1334)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (445)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (259)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я ВДАРИЛА ПО КИ╢ВУ, ПОПЕРЕДНЬО, БАЛ╤СТИЧНОЮ РАКЕТОЮ ВИРОБНИЦТВА КНДР
Глава укра╖нсько╖ держави переконаний, що жодна кра╖на св╕ту не ма╓ залишатися наодинц╕ проти...


«ВЛАД╤М╤Р, СТОП!»
Трамп заявив, що його не влаштовують рос╕йськ╕ удари по Ки╓ву…


У ╢С В╤ДРЕАГУВАЛИ НА ПРОПОЗИЦ╤Ю ВИЗНАТИ КРИМ РОС╤ЙСЬКИМ
Каллас запевнила, що ╢вросоюз н╕коли не визна╓ Крим рос╕йським…


ЯКОЮ МА╢ БУТИ В╤ДПОВ╤ДЬ КИ╢ВА НА ТИСК ТРАМПА
Експерти наголошують: лише посл╕довний оп╕р агресору, посилення ЗСУ та консол╕дац╕я партнер╕в...


ТРАМП НАЗВАВ «ШК╤ДЛИВОЮ» В╤ДМОВУ УКРА╥НИ ВИЗНАВАТИ РОС╤ЙСЬКУ ОКУПАЦ╤Ю КРИМУ
«Укра╖на юридично не визна╓ окупац╕╖ Криму. Тут нема про що говорити»…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 19.07.2024 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 19.07.2024
ЩО НАМ ╤З КРЕМЛ╤ВСЬКИХ ХОРОВОД╤В НАВКОЛО ТРАМПА?

Швидко минули в╕с╕м рок╕в. ╤ вже призабулося, як у 2016-му рос╕йськ╕ можновладц╕ та пропагандисти чекали перемоги Трампа, бажали ╖╖, ледве не молились на не╖. А коли вона настала, в╕дкорковували шампанське ╕ проголошували тости… Як виявилося, то були завчасн╕ радощ╕. Попри деяк╕ тепл╕ слова в б╕к Кремля, новий президент показав себе перегов╕рником складним ╕ непередбачуваним. У во╓нну пору також сл╕д пригадати, що десь посередин╕ свого президентського терм╕ну Трамп, з одного боку, промацував тему виходу з НАТО. А з ╕ншого, – саме за нього стався зразково-показовий б╕й у сир╕йськ╕й пров╕нц╕╖ Дайр-ез-Зор. Рос╕йськ╕ «вагнер╕вц╕» тод╕ втратили к╕лькасот найманц╕в, а з американського боку не було жодного постраждалого. ╤ в по╓днанн╕ цих двох факт╕в – весь чи майже весь Трамп, принаймн╕ на безпековому треков╕.

Тому й не дивно, що тепер роспроп д╕╓ на трамп╕вському напрямков╕ б╕льш обережно. Якщо в╕с╕м рок╕в тому пропагандистськ╕ закиди Москви нагадували запрошення на т╕сний парний танець, то тепер це – радше хороводи в к╕лька р╕зних к╕л ╕ напрямк╕в, як╕ крутять(ся) довкруж кандидата у президенти в╕д республ╕канц╕в.

РОБОТА РОСПРОПУ В ШИРОКИХ МЕЖАХ… ЯК╤ ДОЗВОЛИВ ПУТ╤Н

Останн╕й тиждень под╕╖ в рамках сюжету американських вибор╕в заверт╕лися дуже швидко та часом непередбачувано. Замах на Трампа. Нац╕ональний з’╖зд Республ╕кансько╖ парт╕╖ (15–18 липня). Оф╕ц╕йне висунення Трампа. Оприлюднення дещо неоч╕кувано╖ кандидатури на посаду в╕цепрезидента Джей Д╕ Венса. Паралельно – виступи на з’╖зд╕, велик╕ ╕нтерв’ю та коротк╕ репл╕ки тандема кандидат╕в. Це все – широкий прост╕р для роботи роспропу. ╤ можна було б оч╕кувати, що в╕н запрацю╓ на повну потужн╕сть, п╕дтримуючи якогось «свого» кандидата.

Та н╕, цього не сталося. В╕дпов╕дно до сигналу, поданого зверху. В╕н полягав у реакц╕╖ диктатора, самого Пут╕на, точн╕ше, у в╕дсутност╕ тако╖, що само собою теж ╓ реакц╕╓ю. Як пояснив Дм╕тр╕й П╓сков, Пут╕н п╕сля замаху не дзвонитиме Трампу, усе, що в╕дбува╓ться, – внутр╕шня справа США. В╕дпов╕дно побажань здоров'я, яко╖сь особисто╖ п╕дтримки в╕д ВВП також не буде.

Чому так? Пригаду╓ться американське розсл╕дування щодо можливого втручання Рос╕╖ у вибори-2016. Хоча… здавалося б, Пут╕ну, ╕стот╕, на яку виписаний ордер на арешт (хоча й за ╕ншою справою), боятися н╕чого. Та н╕, нав╕ть для наст╕льки «bad boy`а» бувають ситуац╕╖, коли л╕пше постояти осторонь. Щоби комфортн╕ше, за потреби, було д╕яти пот╕м.

До того ж у Кремля д╕йсно ╓ вагом╕ перестороги щодо кандидатури Трампа як можливого президента. ╤ це в рос╕йських мед╕а, нав╕ть таких брутально пропагандистських, як «Р╤А Новост╕», прописано недалеко в╕д д╕йсност╕. Що також не ╓ випадков╕стю. Це закон рос╕йсько╖ контрольовано╖ преси: якщо правитель в якомусь питанн╕ п╕дкреслено в╕дсторонився, то можна – ╕ нав╕ть потр╕бно! – писати близько до реальност╕.

Ут╕м, про це п╕зн╕ше. А почнемо все ж таки з пропагандистських дурниць, яких вистача╓. (Коли говориш про Рос╕ю, починати бажано саме з цього).

╤ перший кремл╕вський хоровод крутиться навколо чого?.. Та-дам-м! Ну, зв╕сно, навколо традиц╕йного для роспропу «укра╖нського сл╕ду», який рос╕яни за потреби знайдуть, зда╓ться, ╕ в геолог╕чних зразках мезозою. То що ж казати про зовс╕м близьку под╕ю, типу замаху на Трампа?

«УКРА╥НСЬКИЙ СЛ╤Д»-1. В╤Д РУСОФ╤ЛА НА ЗАРПЛАТ╤ ДО ЕКСКОРА NYT

В╕дпов╕дно оприлюднена ця верс╕я, що завжди напоготов╕, була дуже швидко, уже за к╕лька годин п╕сля постр╕л╕в, у нед╕лю вранц╕. Зрозум╕ло, що таку н╕сен╕тницю про «укра╖нський сл╕д» могли поширювати т╕льки дуже особлив╕ люди, яким уже н╕чого соромитись. Ну от, наприклад, венесуельский «журнал╕ст» з газети «Ultimas noticias» («Останн╕ новини») Хуан М╕гель Д╕ас Феррер (русоф╕л на зарплат╕, ╕ це не жарт, оск╕льки в╕н – один ╕з засновник╕в «М╕жнародного руху русоф╕л╕в»).

От його аргументац╕я: «Можна припустити, що до злочину причетн╕ прихильники Укра╖ни та агресивно╖ позиц╕╖ НАТО… Це можуть бути т╕ сам╕ люди, як╕ 15 травня намагалися вбити прем'╓р-м╕н╕стра Словаччини Роберта Ф╕цо, що займав несприятливу для укра╖нського режиму позиц╕ю». Сказав, як в╕др╕зав – в╕дпов╕дно «не можна виключати г╕потезу про причетн╕сть укра╖нських спецслужб».

Показова деталь. Оск╕льки чогось, хоч якось схожого на докази, нема╓, автор використову╓ формулювання, що захищають в╕д крим╕нальних позов╕в про наклеп: «можна припустити», «не можна виключати». Дал╕ ТАСС це п╕дхопило (а також «можна припустити та не можна виключати», що перед тим орган╕зувало) ╕ поширило Рос╕╓ю.

Одночасно точн╕с╕нько така ж «верс╕я» вийшла в «Соловьёв LIVE». На слот п╕д назвою «На заре», який почина╓ться о 5:00, запросили людину вже б╕льш вагому й в╕дому – Джона Варол╕. Ведуч╕-роспроп╕вц╕ представили його «як колишнього журнал╕ста New York Times». ╤ це той р╕дк╕сний випадок, коли вони не збрехали. Справд╕, ще п╕втора-два з половиною десятир╕ччя тому Варол╕ як кореспондент у Рос╕╖ працював з такими шанованими виданнями: NYT, Radio Free Europe / Radio Liberty, International Herald Tribune, Bloomberg News, Reuters.

Але «щось п╕шло не так», ╕ тепер в╕н, як пише англомовна преса св╕ту, –  «незалежний пророс╕йський експерт-коментатор на RTVI». Перш╕ два слова визначення – просто дивовижне формулювання, яке приголомшу╓ р╕внем толерантност╕. (А телеканал RTVI – рос╕йськомовний мовник на закордон теж типу незалежний). То от що сказав «незалежний пророс╕йський»: «Я вважаю, що це д╕йсно можуть бути укра╖нськ╕ спецслужби. Вони можуть стояти за цим замахом – за замовленням Б╕лого дому, за замовленням нашо╖ ол╕гарх╕╖… Може бути – д╕йсно укра╖нськ╕ спецслужби, це б╕льш в╕рог╕дна верс╕я».

╤ знову, зв╕сно, ус╕ ц╕ запоб╕жн╕ «я вважаю», «може бути». Якщо ╖х використовувати, то поруч можна верзти будь-що. Наприклад: «Я вважаю, що Джон Варол╕ щодня на н╕ч займа╓ться кан╕бал╕змом. Може бути, справд╕, це в╕рог╕дна верс╕я».

«УКРА╥НСЬКИЙ СЛ╤Д»-2. НУ ЯКЕ Ж ЛАЙНО БЕЗ МЕДВЕДЧУКА?..

А через дв╕ з половиною доби Кремль надав слово ще одному видатному сл╕допитов╕ укра╖нських сл╕д╕в на зарплат╕ В╕кторов╕ Медведчуку. Той опубл╕кував в╕дкритого листа «шановному пану Трампу», в якому йдеться про таке: «Думаю, що у справ╕ про замах на вас з'явиться укра╖нський сл╕д». (╤ знову це чар╕вне «думаю, що»). Аргументац╕я? За словами «знаменитого юриста» (як у нас колись казали) Медведчука, Трамп став особистим ворогом «укра╖нського неонациста Зеленського» через те, що хоче зупинити бойов╕ д╕╖ в Укра╖н╕. Тому в╕н, за верс╕╓ю «юриста», «не зупиниться н╕ перед чим, аби завадити вам (Трампов╕, – ред.) виграти президентськ╕ вибори».

Зачекайте, щось тут не так… Адже Зеленський висловив сп╕вчуття Трампу й побажав швидкого одужання – вже о 7:39 у нед╕лю. На в╕дм╕ну в╕д Пут╕на, що, як ми зазначали вище, цього принципово не робитиме. То хто ж тут насправд╕ терорист?.. Як не в цьому конкретному випадку, то в ╕нших.

╤ все ж таки, попри так╕ яскрав╕, хоча й безглузд╕ висловлювання, верс╕я про «укра╖нський сл╕д» залиша╓ться для роспропу в ц╕й ╕стор╕╖ не головною, боковою, про запас (може, ще й стане у пригод╕). А два-три головн╕ хороводи крутить Кремль навколо ╕нших тем.

ЩЕ ДВА ХОРОВОДИ РОСПРОПУ: ЗАНЕПАД США ТА МИРН╤ ПЕРЕГОВОРИ

Насамперед це масове биття батогом американсько╖ демократ╕╖. За московською верс╕╓ю, п╕сля замаху на Трампа ╖╖ можна вважати повн╕стю неспроможною в усьому («сам замах св╕дчить, що Штати в╕дверто п╕шли вр╕зноб╕ч»). ╤ тут ╓ сво╓р╕дний розпод╕л прац╕. Рос╕йськ╕ можновладц╕, «наближен╕ до т╕ла», ус╕ ц╕ п╓скови, захарови, волод╕ни просто констатують «приречен╕сть США», та й усього Заходу, який в╕н очолю╓. А вже дал╕ пропагандистська обслуга дода╓ подробиць, пускаючи слину, у мр╕ях про занепад Америки. Ще одна межа розпод╕лу брудно╖ ╕нформроботи под╕лена м╕ж ТБ+рад╕о та паперовою пресою+╕нформагентствами. Онлайн-мед╕а з живим голосом ╕ картинкою, що руха╓ться, б╕льш в╕дверт╕ та жорстк╕ у сво╖х антиамериканських закидах.

Що ж до сут╕, то, за рос╕йською верс╕╓ю, «Зах╕д, як в╕домо, загнива╓, зокрема й тому, що перебува╓ п╕д гн╕том л╕беральних ╕дей». Водночас «Дональд Трамп – по-сво╓му символ трощ╕ одного св╕ту й наставання чогось ╕ншого». Тобто в цьому «кремл╕вському хоровод╕» головна ц╕нн╕сть Трампа як можливого наступного президента – у гаряче оч╕куван╕й Москвою дестаб╕л╕зац╕╖ США та усього демократичного св╕ту.

Ц╕каву та окрему роль при цьому пропису╓ роспроп кандидатов╕ у в╕цепрезиденти Венсу. Молодий ╕ перспективний (2 серпня в╕дсвятку╓ 40-р╕ччя), в╕н, на думку роспроп╕вц╕в, п╕дхопить в╕д патрона, який стар╕╓ (неспод╕ванка – роспроп таки визна╓, що старий не т╕льки Байден), конструктивн╕ ╕де╖ трамп╕зму й понесе ╖х дал╕, углиб XXI стор╕ччя. ╤ вже там перетнеться для сп╕впрац╕ з в╕чно юним Пут╕ним. Не дуже лог╕чно – з огляду на ╕деолог╕чну моб╕льн╕сть Венса, але для рос╕йського елохторату – норм.

Ще один масштабний хоровод крутиться навколо теми ставлення Трампа, а також тепер вже й Венса до Укра╖ни та допомоги ╖й (тобто нам). Зв╕сно, тут ретельно в╕дсл╕дковуються та коментуються вс╕ б╕льш-менш негативн╕ заяви. Отже, сама собою виплива╓ й тема «мирних переговор╕в» у рос╕йсько-укра╖нськ╕й в╕йн╕, адже Трамп неодноразово об╕цяв зак╕нчити ╖╖ за 24 години.

╤ тут у роспроп╕вську ╕нтонац╕ю, що загалом ╓ бадьорою, починають впл╕татися ╕ тривожн╕ нотки. Адже в цьому питанн╕ Трамп у б╕к Рос╕╖ говорить з т╕╓ю ж р╕зк╕стю, що й у б╕к Укра╖ни (починаючи з преамбули, що за його президентства Пут╕н взагал╕ не пол╕з би в сус╕дню державу). ╤ це насправд╕ дошкульно для пропаганди кра╖ни-агресора. Бо ж вони мають бути у сво╖х виступах такими потужними, такими см╕ливими й на б╕лому кон╕… Нав╕ть б╕льше, це не просто дошкульно, а й небезпечно, бо в раз╕ необережного висловлювання може «св╕тити» ╕ стаття за фейки, наклеп на ЗС РФ або заз╕хання на територ╕альну ц╕л╕сн╕сть РФ (останн╓ – у раз╕ обговорення статусу тимчасово окупованих територ╕й, на що, наприклад, натякав Венс).

Через те роспроп вважа╓ слушним посилатися на партнерськ╕ мирн╕ ╕н╕ц╕ативи С╕ Цз╕ньп╕на, Ердогана або по╖здки самозваного глави ╢С Орбана туди-сюди (вибачте, не можу себе примусити назвати це «човниковою дипломат╕╓ю»).

РЕАЛЬН╤СТЬ + ТРОХИ БОЖЕВ╤ЛЛЯ: РИЗИКИ, ЯК╤ НЕСЕ ТРАМП РОС╤╥

╤ тут треба перейти до пункту, об╕цяного на початку, – близький до реальност╕ (зв╕сно, з певними вкрапленнями пропагандистського божев╕лля) опис небезпек ╕ проблем, що може нести кра╖н╕-агресору ймов╕рний президент Трамп.

Д╕йсно, якщо згадати попередн╓ президентство республ╕канця, то серед досягнень рос╕йсько╖ дипломат╕╖ на цьому напрямку були лише деяк╕ тепл╕ слова на адресу Ереф╕╖ та ╖╖ правителя, але не справи. Над╕йно буксували переговори про непоновлення ядерних випробувань та обмеження стратег╕чних наступальних озбро╓нь.

Ще г╕рше – на напрямках рос╕йських партнер╕в. Ну, х╕ба що Трамп дв╕ч╕ зустр╕вся з К╕м Чен Ином, про якого спочатку говорив дуже жорстко. Але це й ус╕ «досягнення».

Щодо ╤рану та його партнер╕в ╕ сател╕т╕в на Близькому Сход╕ позиц╕я Трампа була надзвичайно жорсткою. Достатньо згадати три факти: скасування «╕рансько╖ ядерно╖ угоди» 2015 року, визнання ╢русалима столицею ╤зра╖лю та л╕кв╕дац╕ю генерала Сулейман╕, що керував мережею терорист╕в ╕ п╕дконтрольних Тегерану прокс╕-арм╕й.

Ну й Китай… Адже Трамп ╕ Венс кажуть, що переговори потр╕бн╕, аби в╕д╕рвати Москву в╕д Пек╕на. ╤ дал╕ б╕льш потужно протистояти КНР. З ц╕╓╖ посл╕довно╖ тр╕ади д╕й Кремлю п╕дходить лише перша частина – «переговори». Дал╕ ж – просто жах: «Вс╕ ╕де╖ про "мирн╕ переговори" зведуться до того, що Трамп спробу╓ поторгувати пол╕пшенням в╕дносин Рос╕╖ та США в обм╕н на розрив в╕дносин Москви та Пек╕на. Чи це виг╕дно для нас (Ереф╕╖, – ред.) у довгостроков╕й перспектив╕? В╕дпов╕дь очевидна».

Що там ще? Критичне ставлення Трампа до НАТО та партнер╕в по ╓вроатлантичн╕й сп╕льнот╕. Ну, ╓ таке. Але ж нав╕що? За рос╕йською верс╕╓ю в╕н плану╓ скинути укра╖нськ╕ проблеми та допомогу Укра╖н╕ на плеч╕ ╓вропейц╕в т╕льки для того, щоб б╕льш стаб╕льно та масштабно допомагати Тайваню. Тут корисно буде навести б╕снувату цитату пропагандист╕в:

«Республ╕канц╕ хочуть випробувати на ц╕й кра╖н╕ (Кита╖, – ред.) ту ж схему, що демократи пробували на Рос╕╖: обмежений в╕йськовий конфл╕кт у район╕ Тайваню, "пекельн╕ санкц╕╖" , щоби позбавити КНР ринк╕в збуту та джерел ресурс╕в, спроба деморал╕зувати та розорити населення, розгойдати його на бунти й так послабити кра╖ну, що вона п╕де п╕д американське управл╕ння просто для того, щоби припинити весь цей кошмар».

Тобто ╕ тут – заз╕хання на братський Пек╕н, чого Москва, зрозум╕ло, допустити не може!

КРЕМЛЬ ГОТУ╢ТЬСЯ ДО В╤КНА МОЖЛИВОСТЕЙ

Отже, що залиша╓ться, якщо з╕ставити чисту (у сво╓му бруд╕) рос╕йську пропаганду та пропаганду з елементами реал╕зму? Кремль насправд╕ чудово розум╕╓, що над╕йних довгострокових перспектив можливе президентство тандема республ╕канц╕в йому не дасть. А ╓ б╕льш-менш короткострокове «в╕кно можливостей», допоки Трамп чесно намагатиметься виконати свою передвиборчу об╕цянку про «мир за 24 години» ╕ не стикнеться з ╕мперською непохитн╕стю Москви та ╖╖ ж любов’ю до «старшого брата» на п╕вденному сход╕. ╤ от саме до використання цього шансу на максимальне розхитування ситуац╕╖ у США, Укра╖н╕ та усьому демократичному св╕тов╕, включно з ╢С ╕ НАТО, готу╓ться тепер Кремль.

Ут╕м, робить це дуже сво╓р╕дно. Якраз тепер, паралельно з Республ╕канським з’╖здом у М╕луок╕, у Нью-Йорку перебува╓ Серг╕й Лавров, який голову╓ в Радбез╕ ООН (з 1 липня – за диким у цьому випадку принципом черговост╕). Ереф╕я ╕н╕ц╕ювала дебати в Радбез╕ на обкладинково красиву тему «Багатостороння сп╕впраця на користь формування б╕льш справедливого, демократичного та сталого св╕тоустрою» (16 липня). Плюс ще два спец╕альних зас╕дання: перше – про ситуац╕ю на Близькому Сход╕ (17 липня); друге – про сп╕впрацю ООН з ОДКБ, СНД ╕ ШОС (19 липня), як визна╓ сам роспроп, м’яко кажучи, неактивну.

То що ж прив╕з в ООН ╕ в Америку Лавров? Може, щось нове, креативне? Н╕ – все те саме: традиц╕йн╕ пропагандистськ╕ кл╕ше про Укра╖ну й нападки на США, Зах╕д ╕ ╖хню роль у св╕т╕.

Останн╓ навряд чи можна вважати добрим доповненням до трамп╕вського слогана «Make America Great Once Again» (таку назву матиме його заключна промова 18 липня на з’╖зд╕ республ╕канц╕в). Але такий зб╕г у терм╕нах може й не бути випадковим. Хтозна, можливо, ╓ домовлен╕сть про контакт Лаврова з кимось ╕з Республ╕кансько╖ парт╕╖ або експерт╕в, наближених до не╖. Оф╕ц╕йно – задля справи миру, реально – для п╕дготовки максимально ефективного використання Кремлем в╕кна можливостей, згаданого вище.

╤ останн╓. Так, зараз неможливо передбачити, хто переможе на виборах у листопад╕. Але про лог╕ку та д╕╖ одного ймов╕рного переможця, Байдена, в╕домо та зрозум╕ло майже все. А от щодо Трампа.2.0 б╕лих плям, непередбачуваностей ╓ дуже багато, попри деяк╕ знання про Трампа.1.0.

Тому тепер почалася сво╓р╕дна гра в «перетягування Трампа». Це, наприклад, добре видно по протилежних коментарях стор╕н п╕сля нещодавн╕х зустр╕чей Дональда то з В╕ктором Орбаном, то з Борисом Джонсоном (що в╕домий укра╖нцям як Джонсонюк). Так, це небезпечна гра для Укра╖ни, що в╕дбива╓ агрес╕ю жорстокого ворога. Але вона вже йде, ╕ в н╕й треба брати участь, ретельно вдивляючись, як можна реал╕зувати сво╖ в╕кна можливостей, нейтрал╕зувати найб╕льш╕ ризики. ╤ враховуючи, що це «перетягування» в╕дбува╓ться одночасно з описаними хороводами навколо того ж Трампа.

Олег Кудр╕н, Рига

https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 19.07.2024 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26197

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков