Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4548)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4241)
Українці мої... (1705)
Резонанс (2271)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1861)
Крим - наш дім (1329)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (442)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (258)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«МИ ЗБИРА╢МОСЯ ПОЧУТИ…»
Трамп найближчими днями оч╕ку╓ в╕дпов╕д╕ в╕д РФ на пропозиц╕ю щодо припинення вогню…


ВЖЕ НЕ 350 М╤ЛЬЯРД╤В, А 100
США пом’якшили вимоги щодо повернення допомоги з боку Укра╖ни…


«Д╤ТИ НЕ ОБГОВОРЮЮТЬСЯ»
Сиб╕га оголосив початок кампан╕╖, присвячено╖ поверненню викрадених РФ укра╖нських д╕тей…


ВО╢ННИЙ СТАН В УКРА╥Н╤ ПРОДОВЖИЛИ ЩЕ НА ТРИ М╤СЯЦ╤
Закон п╕дтримали 357 депутат╕в…


ВИНУВАТ╤ ВС╤, КР╤М ТРАМПА?
Трамп заявив, що оч╕ку╓ «гарних пропозиц╕й» дуже скоро щодо завершення в╕йни в...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2024 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 12.04.2024
ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ

╤ хоча журнал╕ст╕в у кулуари парламенту ще не допускають, по фото та постам нардеп╕в видно, що в ложах Верховно╖ Ради були присутн╕ д╕юч╕ оф╕цери, командири славетних бригад.

Напевно, це мало бути моментом стратег╕чно╖ комун╕кац╕╖ влади, сусп╕льства ╕ арм╕╖. Сусп╕льство мало побачити цих людей, як╕ тримають фронт, арм╕я дочекалася, що попри в╕дсутн╕сть норми про демоб╕л╕зац╕ю (це було одним з найб╕льш оч╕куваних р╕шень), поповнення прийде.

Норма про демоб╕л╕зац╕ю в╕йськових п╕сля 36 м╕сяц╕в служби, яка була в перш╕й верс╕╖ законопро╓кту, зникла за день до розгляду…

Про поповнення. Наприк╕нц╕ грудня 2023 року, коли закон вперше виносився в сес╕йний зал, йшлося про необх╕дн╕сть поповнити арм╕ю на п╕в м╕льйона людей. К╕лька дн╕в тому головнокомандувач Олександр Сирський в ╕нтерв’ю Укр╕нформу сказав, що це число ма╓ бути сутт╓во меншим. «Ми перегляда╓мо чисельн╕сть певних частин, як╕ не беруть участ╕ у бойових д╕ях, на п╕дстав╕ аудиту ╖хньо╖ д╕яльност╕. Це дало нам змогу вив╕льнити тисяч╕ в╕йськовослужбовц╕в ╕ спрямувати ╖х до бойових частин», – уточнив генерал.

Закон буде п╕дписаний сп╕кером у найближч╕ години ╕ направлений на п╕дпис Президенту, на момент написання тексту його ще не було в баз╕ парламенту.  Але ще за тиждень до дня голосування к╕лька народних депутат╕в Укра╖ни, у тому числ╕ ╕з парламентського Ком╕тету з питань нац╕онально╖ безпеки, п╕дготували короткий перел╕к ключових норм закону, який обговорювався в ком╕тет╕ б╕льш як п╕в року.

ЩО НОВОГО У ФОРМ╤ ОБЛ╤КУ ╤ ВЛАСНЕ ПРИЗОВ╤

Коротко зазначимо, що принципово нового з’явиться у в╕йськовому обл╕ку ╕ у призов╕.

Моб╕л╕зац╕╖ п╕длягають чолов╕ки з 25 рок╕в (в╕к знижено з 27 рок╕в).

В╕йськовозобов'язан╕ протягом 60 дн╕в з дня набрання чинност╕ указом Президента Укра╖ни про оголошення моб╕л╕зац╕╖, затвердженим Верховною Радою Укра╖ни, зобов'язан╕ уточнити сво╖ обл╕ков╕ дан╕ через центри надання адм╕н╕стративних послуг, або створивши електронний каб╕нет призовника, в╕йськовозобов'язаного, резерв╕ста.

Електронн╕ пов╕стки не надсилатимуть, вони будуть надсилатися лише у паперовому вигляд╕.

Це стосу╓ться ╕ в╕йськовозобов’язаних за кордоном, як╕ повинн╕ звернутися до консульства, щоб уточнити сво╖ дан╕.

У пер╕од проведення моб╕л╕зац╕╖ громадяни Укра╖ни чолов╕чо╖ стат╕ в╕ком в╕д 18 до 60 рок╕в зобов'язан╕ мати при соб╕ в╕йськово-обл╕ковий документ та пред'являти його на вимогу уповноваженого представника територ╕ального центру комплектування та соц╕ально╖ п╕дтримки або пол╕цейського, а також представника Державно╖ прикордонно╖ служби Укра╖ни у прикордонн╕й смуз╕ та на пунктах пропуску через державний кордон Укра╖ни.

Скасову╓ться право на в╕дстрочку для студент╕в, якщо йдеться не про першу ╖хню осв╕ту (в╕домо, що останн╕м часом к╕льк╕сть студент╕в «похилого в╕ку» дуже зб╕льшилася).

Упродовж 9 м╕сяц╕в люди, як╕ мали статус «обмежено придатний», мають з’явитися в ТЦК ╕ пройти в╕йськово-л╕карську ком╕с╕ю, а вона визначить, придатна людина чи н╕. Це стосу╓ться як в╕йськовозобов’язаних, так ╕ в╕йськовослужбовц╕в.

Строкова служба скасову╓ться, вс╕ зв╕льнен╕ строковики переходять у моб╕л╕зац╕йний ресурс в╕дпов╕дно до загальних правил, вводиться базова загальнов╕йськова п╕дготовка.

Тобто найперше, що держава ма╓ нам╕р зробити: порахувати ╕ поставити на обл╕к вс╕х чолов╕к╕в призовного в╕ку.

НОРМИ В╤ДПОВ╤ДАЛЬНОСТ╤

Якщо попередн╕й про╓кт передбачав заморожування рахунк╕в громадян, як╕ ухиляються в╕д моб╕л╕зац╕╖, то у прийнят╕й верс╕╖ закону (у випадку, якщо громадянин про╕гнору╓ вимогу ТЦК з’явитися протягом 10 дн╕в), центр комплектування зверта╓ться до суду про тимчасове обмеження ц╕╓╖ особи у прав╕ керування транспортним засобом до виконання вимоги або ╖╖ в╕дкликання.

ТЦК матиме право звернутися з метою застосувати положення закону щодо ухилянта.

Чолов╕кам в╕ком в╕д 18 до 60 рок╕в, як╕ не матимуть в╕йськово-обл╕кових документ╕в, буде обмежене надання консульських послуг. Якщо вони перебувають за кордоном, вони зобов’язан╕ стати там на обл╕к.

НА КОГО ПОШИРЮ╢ТЬСЯ БРОНЬ

Як ╕ ран╕ше не п╕длягають моб╕л╕зац╕╖:

- топчиновники (категор╕╖ А);

- народн╕ депутати Укра╖ни;

- прац╕вники НАБУ, Нацпол╕ц╕╖, БЕБ та прокуратури, ДСНС та виконавчо╖ служби;

- сп╕вроб╕тники стратег╕чних п╕дпри╓мств, як╕ виконують оборонне замовлення;

- персонал п╕дпри╓мств, який ╓ критично важливим для постачання Збройних сил Укра╖ни.

Сутт╓ва новина: бронювати будуть лише 50% чиновник╕в категор╕╖ Б та В.

Ми попросили прокоментувати закон експерт╕в та депутат╕в.

Олександр Фед╕╓нко, член Ком╕тету з питань нац╕онально╖ безпеки, оборони та розв╕дки:

- Ми вс╕ розум╕╓мо, якою буде критика закону, ╕ усв╕домлю╓мо, що закон непопулярний. ╤ я знаю, як чекали в╕йськов╕ норму про демоб╕лазац╕ю. Але на вагах ╕снування Укра╖ни. Розум╕ю, як треба зв╕льнити людей, але спочатку сл╕д домоб╕л╕зувати людей, навчити ╖х злагодженню. ╤ зняти з фронту найефективн╕ших, фактично здати кра╖ну. Зняти норму про демоб╕л╕зац╕ю була пропозиц╕я головкома Сирського, в╕н звернувся до Ком╕тету позавчора, ми з╕бралися на закриту нараду, але в╕н переконав депутат╕в прийняти пропозиц╕ю, яку в╕н направив до Каб╕нету М╕н╕стр╕в. Але ми погодилися на те, що незабаром готуватимемо новий закон про демоб╕л╕зац╕ю. 

Дуже ц╕нно, що запроваджу╓ться електронний каб╕нет ╕ в╕йськовозобов’язан╕ будуть мати право актуал╕зувати сво╖ дан╕, або заре╓струвавши електронний каб╕нет, або звернувшись до серв╕сних центр╕в чи ТЦК.

Запровадження електронних каб╕нет╕в дозволить ефективно налагодити саме рекрутингову схему залучення в╕йськовозобов’язаних до несення в╕йськово╖ служби. Але електронних пов╕сток не буде.

Зазвичай люди по моб╕л╕зац╕╖ залучаються за сво╓ю в╕йськово-обл╕ковою спец╕альн╕стю ╕ це погано, бо якщо 20 рок╕в тому людина вчилася на танк╕ста, а останн╕ 20 рок╕в був економ╕стом, то який з нього танк╕ст.

Ми прибрали вс╕ лаз╕вки та схеми для ухилянт╕в, як╕ раптово ставали ╕нвал╕дами. Ми в╕римо, що закон покращить ситуац╕ю на фронт╕, але ми вс╕ ма╓мо гуртуватися та захищати кра╖ну.

Закон запроваджу╓ обм╕н м╕ж цифровими ре╓страми, щоб наповнювати ре╓стр «Обер╕г» ╕нформац╕╓ю. За прогнозами, десь через п╕в року центри комплектац╕╖ будуть бачити кожного в╕йськовозобов’язаного в наш╕й кра╖н╕. Т╕ хлопц╕, як╕ вже б╕льш як два роки воюють безпосередньо на л╕н╕╖ з╕ткнення, потребують в╕дпочинку. Також ухвалення цього законопро╓кту стане меседжем для партнер╕в, що ми не зупиня╓мося, готов╕ в╕двойовувати нашу територ╕ю ╕ для моб╕л╕зованих потр╕бна зброя.

Тетяна Циба, народний депутат Укра╖ни:

- Прийняття закону вс╕м нам важко коментувати, в╕н апр╕ор╕ не може бути популярним, але це – питання виживання. Не депутат╕в, а Укра╖ни ╕ укра╖нц╕в. Мен╕ зда╓ться, абсолютна б╕льш╕сть народних депутат╕в усв╕домлю╓, що сто╖ть на кону, тому вс╕ фракц╕╖ працювали над законом. Б╕льш╕сть правок на п╕дтвердження т╕╓╖ чи ╕ншо╖ норми набирали 320-330 голос╕в, опозиц╕я теж голосувала.

Ми вс╕ намагалися почути сусп╕льство, критику, ми вносили правки, працювали, щоб максимально зняти те, що могло стати конфл╕ктогеном. Щось вдалося. Безумовно, не все. Ком╕тет дуже ретельно опрацьовував вс╕ подан╕ пропозиц╕╖. Головними «консультантами» були в╕йськов╕.

Хоча, наприклад, у робот╕ нашого ком╕тету з соц╕ально╖ пол╕тики ми консультувалися з асоц╕ац╕ями роботодавц╕в, профсп╕лками… На жаль, не вс╕ пропозиц╕╖ в╕д депутат╕в нашого ком╕тету були врахован╕ в остаточн╕й редакц╕╖ Закону. Хоча при розгляд╕ ╖х брали до уваги. Наприклад, я подавала правку, щоб людина з ╕нвал╕дн╕стю 3 групи могла сама обрати, хто ╖╖ доглядатиме. В закон ув╕йшла ╕нша редакц╕я. Будь-як╕ закони – це компром╕с. ╤ цей Закон – теж результат компром╕су.

Валер╕й Димов, пол╕толог, оч╕льник анал╕тичного центру «Форум»:

- Добре, що закон прийнятий, хоча приймати його треба було позавчора. Бо саме затягування з ним зм╕ню╓ ╕ ситуац╕ю у сусп╕льств╕. Законодавц╕ стали заручниками сусп╕льно-пол╕тичних процес╕в, ╕ такий потр╕бний закон в╕дкладався аж 8 м╕сяц╕в.

Так, у сусп╕льств╕ важко сприйма╓ться сама тема моб╕л╕зац╕╖. ╤ я скажу, що якби закон ухвалили ран╕ше, то 140 тисяч чолов╕к╕в, як╕ ╓ моб╕л╕зац╕йним ресурсом вже давно були б навчен╕ та озбро╓н╕.

Про плюси. У закон╕ ╓ мотивуюч╕ норми. Передбачено додаткову винагороду за знищене озбро╓ння та бойову техн╕ку. ╥╖ розм╕р становитиме в╕д 4 до 300 прожиткових м╕н╕мум╕в, ще ╓ в╕дпустка, яка надаватиметься за знищену техн╕ку.

Добре, що пом’якшен╕ деяк╕ караюч╕ норми. Бо перспектива замороження рахунк╕в для ухилянт╕в потягнула б в╕дт╕к депозит╕в з банк╕в. Але штрафи, як╕ планують накладати на них, мають бути спрямован╕ на матер╕альне забезпечення ЗСУ.

Позитивною ╕нформац╕╓ю ╕ для партнер╕в, в╕д яких ми чека╓мо зброю, ╕ для арм╕╖ ╓ те, що закон сам по соб╕ запуска╓ моб╕л╕зац╕йний процес.

В╕йськов╕, до яких ми звернулися з проханням про коментар, нараз╕ не посп╕шають говорити публ╕чно, але под╕лилися не для запису з конкретизац╕╓ю джерела такими думками. Одностайно вони визнали, що моб╕л╕зац╕я дуже потр╕бна. Ут╕м, те, що питання демоб╕л╕зац╕╖ виключили в останн╕й момент разом з в╕дсутн╕стю прозоро╖ системи ротац╕╖ фронтовик╕в, привабливост╕ моб╕л╕зац╕╖ як так╕й не дода╓...

Багато в╕йськових в╕тають жорстк╕ заходи проти ухилянт╕в, але мають побоювання, що сувор╕сть закону буде компенсуватися виб╕рков╕стю застосування.

Сприятливий час, на думку оф╕цера П., який два роки на фронт╕, для моб╕л╕зац╕╖ був саме в пер╕од наших перемог, але й зараз не п╕зно. В╕йськов╕ зауважують, що нелог╕чно розпов╕дати всюди про брак збро╖ та бо╓припас╕в ╕ тут же ледве не на вулиц╕ ловити перес╕чних громадян, у такий спос╕б залучаючи ╖х до в╕йська. А нин╕, щоб моб╕л╕зац╕я була усп╕шна, ма╓ бути остаточно розгорнута економ╕ка во╓нного часу, вс╕ ресурси держави демонстративно мають бути спрямован╕ на досягнення перемоги.

Ярослава М╕щенко

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 12.04.2024 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25961

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков