Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4506)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4200)
Українці мої... (1691)
Резонанс (2214)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1857)
Крим - наш дім (1208)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (246)
Бути чи не бути? (406)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (238)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
В╤Н ПЕРШИМ СПОВ╤СТИВ ПРО КИ╥В...
Наш╕ традиц╕╖


«БЕЗП╤ЛОТНИК НАД ╤МПЕР╤╢Ю»
«Третя св╕това в╕йна» та ╕нш╕ сер╕╖ одеського художника…


ЗИМОВА ПРЕЧИСТА
Наш╕ традиц╕╖


АКВАРЕЛЬНЕ МОРЕ КРАСИ УКРА╥НИ
У Ки╓в╕ експону╓ться п’ята всеукра╖нська виставка «Море акварел╕»…


ПОЛУМ’ЯНИЙ ТИЛ
Митц╕ в╕добразили трагед╕ю ╕ геро╖зм укра╖нського тилу в сучасн╕й рос╕йсько-укра╖нськ╕й в╕йн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2024 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 23.02.2024
КОБЗАРСЬКА ТРАДИЦ╤Я ╤ ЛИЦЕМ╤РСТВО ВЛАДИ

 Традиц╕йно, в лютому Кобзарський цех влаштову╓ концерти пам'ят╕ свого першого панотця Миколи Будника, який народився 3 лютого 1953 року. Цього року вечори пам'ят╕ Миколи Будника в╕дбулися в рамках про╓кту на включення програми збереження практик кобзарсько-л╕рницько╖ традиц╕╖ до Списку нематер╕ально╖ культурно╖ спадщини ЮНЕСКО.

 16 лютого кобзар╕ Ки╖вського ╕ Льв╕вського цех╕в виступали в Ки╓в╕, в Музе╖ л╕тератури Укра╖ни та наступного дня в м╕ст╕ ╤рпен╕ на Ки╖вщин╕, в м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. Максима Рильського.

 Виконання дум, ╕нших п╕сень чергувалися ╕з розпов╕дями про кобзарство та спогадами про Миколу Будника, зокрема про його життя в ╤рпен╕.

 Нин╕шн╕й панотець Ки╖вського кобзарського цеху Микола Товкайло зазначив, що незряч╕ кобзар╕ несли св╕тло укра╖нському народу. Тому царська влада ╖х пересл╕дувала, а комун╕стична – знищила.

 Микола Товкайло познайомився з Миколою Будником у 1977 роц╕, коли той залишив роботу на ки╖вському п╕дпри╓мств╕ ╕ став в╕льним художником. Обо╓ працювали в археолог╕чн╕й експедиц╕╖ ╕ вир╕шили виготовляти старосв╕тськ╕ кобзи, так╕, на яких грав ще Остап Вересай та ╕нш╕ кобзар╕ того часу. Микола Будник ╕ Микола Товкайло переймали кобзарську традиц╕ю в╕д Георг╕я Ткаченка, який збер╕г у сво╖й пам'ят╕ знання, отриман╕ в╕д харк╕вських кобзар╕в.

 Осередком в╕дродження укра╖нсько╖ народно╖ культури стало помешкання на ки╖вськ╕й вулиц╕ С╓довц╕в. Тут збиралися поети, художники, ╕нш╕ творч╕ особистост╕. За ц╕╓ю адресою Микола Будник заре╓стрував першу громаду Укра╖нсько╖ автокефально╖ православно╖ церкви.

 У 1991 роц╕ Будник перебрався в ╤рп╕нь, у будинок по вулиц╕ Укра╖нськ╕й. В╕дтод╕ ╤рп╕нь став центром в╕дродження кобзарства. Микола Будник помер ╕ похований в ╤рпен╕.

 17 лютого перед виступом у б╕бл╕отец╕ кобзар╕ виконали п╕сн╕ в ╤рп╕нському ╕сторико-кра╓знавчому музе╖. Кобзар╕ – люди чемн╕. Вони вдячн╕ в╕дд╕лу культури ╤рп╕нсько╖ м╕ськради за надання прим╕щень для вшанування Миколи Будника.

 Начальниця в╕дд╕лу культури ╢вген╕я Антонюк продемонструвала сво╓ лицем╕рство, похвалившись перед кобзарями, що в ╤рпен╕ бережуть укра╖нськ╕ традиц╕╖.

 Майже вс╕ кобзар╕ ран╕ше не були в ╕рп╕нському музе╖. Деяк╕ з них незряч╕. А в╕дд╕л культури влаштував «оновлення» музею. «Оновлювач╕» залишили в експозиц╕╖ на пам'ять про Миколу Будника лише к╕лька друкованих рядк╕в. Фото першого панотця Ки╖вського кобзарського цеху вилучено. Зникла колекц╕я предмет╕в побуту укра╖нського села, яка слугувала основою розпов╕д╕ про укра╖нську народну культуру ╕ працю. Зникли матер╕али про участь жител╕в ╤рп╕нського краю в боротьб╕ за Незалежн╕сть Укра╖ни. Та й ц╕л╕ пер╕оди ╕стор╕╖ краю стали зайвими, а те що залишилося, хаотично перем╕шане. Склада╓ться враження, що музей уже п╕дготували для зустр╕ч╕ московських «асвабад╕т╓л╓й». А ╢вген╕я Антонюк щось простор╕ку╓ про збереження укра╖нських традиц╕й.

 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2024 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25852

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков