Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 02.02.2024 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 02.02.2024
КОЗАЦЬКИЙ МАРС

Нещодавно в Ки╓в╕ вийшла друком монограф╕я кандидата ╕сторичних наук Олекс╕я Сокирка «Козацький Марс. Держава та в╕йсько Козацького Гетьманату в добу М╕л╕тарно╖ революц╕╖ 1648–1764».

Книжку присвячено арм╕╖ Козацького Гетьманату – ╕нституту, котрий породив ╕ сформував козацьку державу в середин╕ ХV╤╤ стол╕ття. У фокус╕ уваги головн╕ елементи гетьмансько╖ арм╕╖ (козацьке ополчення, найман╕ формування, приватн╕ в╕йська), ╕сторичний розвиток яких розглянуто в т╕сному зв'язку з пол╕тичним устро╓м, соц╕альною структурою й економ╕кою кр╕зь призму М╕л╕тарно╖ революц╕╖ в ╢вроп╕.

 Козацтво, при виход╕ на ╕сторичну арену, було дуже чутливим ╕ в╕дкритим до засво╓ння будь-яких новац╕й у в╕йськов╕й справ╕ (вогнепально╖ збро╖, , тактики степово╖ в╕йни, ведення облог тощо), максимально швидко адаптуючись до нових противник╕в (турк╕в, швед╕в, московит╕в) ╕ географ╕чно в╕дм╕нних театр╕в во╓нних д╕й. Козацька п╕хота, озбро╓на мушкетами, призвича╓на д╕яти в густих домових порядках ╕ рухомих таборах, що давало змогу по╓днати вогневу м╕ць ╕з маневром, сполучила в соб╕ найкращ╕ риси цього роду в╕йськ, який у добу М╕л╕тарно╖ революц╕╖ ста╓ ядром арм╕й нового типу. Протягом ХV╤ – середини ХV╤╤ стол╕ття козаки, безсумн╕вно, були найкращою п╕хотою у Сх╕дн╕й ╢вроп╕, не поступаючись угорським гайдукам й османським яничарам. Але щойно козаки перетворилися на пан╕вний стан, як ╖хня м╕л╕арна активн╕сть ╕ загалом мотивац╕я до в╕йськово╖ служби почала спадати. Засво╓ння нових технолог╕й ╕ практик (наприклад, картограф╕╖, лог╕стики, артилер╕йських ╕ фортиф╕кац╕йних технолог╕й), зрештою сприйняття в╕йни як науки й мистецтва, в╕йськова модерн╕зац╕я стали неможливими, блокуючись намаганнями зберегти ╕ зм╕цнити чинну арх╕тектуру станово╖ республ╕ки на шкоду ╖╖ в╕йськов╕й ╕ пол╕тичн╕й житт╓здатност╕.

 Останн╕й гетьман Укра╖ни Кирило Розумовський прагнув перетворити гетьманат на спадкове «малорос╕йське княз╕вство». Забезпечити реал╕зац╕ю цього плану мала п╕дтримка козацько╖ старшини. Ця п╕дтримка мала бути зм╕цнена не лише щедрими пожалуваннями посад ╕ ма╓тностей, як ран╕ше, а й законодавчим закр╕пленням корпоративних прав старшини як верх╕вки лицарсько╖ верстви, гарант╕й ╖╖ юридичних ╕ майнових прав, а також вищост╕ над ╕ншими станами. Цю л╕н╕ю гетьман реал╕зовував посл╕довним в╕дстоюванням малорос╕йського табеля про ранги, котрий налагоджував всередин╕ укра╖нського пол╕тичного класу ╕╓рарх╕чну систему, встановлював ч╕тк╕ статусн╕ права, умови кар’╓рного просування, не залежн╕ в╕д примх ╕ вол╕ володаря.

 Про╓кт династичного гетьманату був озвучений у петиц╕╖ старшинського сейму до ╕мператриц╕ ╢катерини ╤╤ восени 1763 року. Мабуть, найтривожн╕шими серед цих зм╕н для Петербурга були спроби реорган╕зац╕╖ козацько╖ арм╕╖, котр╕ ╕з часом могли призвести якщо не до повно╖, то принайме╕ до частково╖ ╖╖ модерн╕зац╕╖.

 Символ╕чно, що курс на в╕дновлення р╕чпосполитсько╖ модел╕ Гетьманщини, у як╕й кер╕вну роль виконувала не шляхта, а козацька старшина, зб╕гся з початком модерн╕зац╕йно╖ реформи у Реч╕ Посполит╕й. ╥хня поступова реал╕зац╕я, особливо в пер╕од Чотирир╕чного сейму 1788-1792 рок╕в, так само створювала передумови для зм╕цнення державного орган╕зму польсько-литовсько╖ федерац╕╖, що не могло не тривожити сус╕дн╕ ╕мпер╕╖, як╕ заз╕хали на ╖╖ територ╕ю. Перспектива подальшого зм╕цнення козацько╖ знат╕ й ╕нститут╕в гетьмансько╖ держави, яка нам╕тилася в часи Розумовського, пришвидшила заходи Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ з л╕кв╕дац╕╖ ╖╖ автоном╕╖. Так само як десятил╕ттям п╕зн╕ше вони стануть поштовхом для зд╕йснення под╕л╕в Реч╕ Посполито╖. М╕л╕тарне л╕дерство модерн╕зованих держав ╢вропи автоматично означало й л╕дерство пол╕тичне, в╕д якого усувалися арха╖чн╕ станов╕ республ╕ки на кшталт Гетьманщини та Реч╕ Посполито╖ з ╖хн╕ми недостатньо ефективними в╕йськовими механ╕змами.

 Олекс╕й Сокирко зазнача╓, що робота над книгою була тривалою ╕ значна ╖╖ частина була написана вже п╕д час в╕дбиття повномасштабного московського вторгнення. В╕н пише: «Книжка точно не побачила б св╕т, якби не геро╖чний спротив сотень тисяч захисниць ╕ захисник╕в Укра╖ни, котр╕ боронять ╖╖ в╕д рос╕йсько╖ агрес╕╖. ╥м ус╕м м╕й доземний укл╕н, вдячн╕сть ╕ шана!»

 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 02.02.2024 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25797

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков