Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 15.12.2023 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 15.12.2023
КОЛИ Д╤ТИ ВИХОВУЮТЬ БАТЬК╤В

 7 грудня в ╤нформац╕йно-виставковому центр╕ Музею Майдану в Ки╓в╕ в╕дбувся веч╕р пам’ят╕ Степана Чубенка «Я зрозум╕в сенс життя». Мама Степана Стал╕на Чубенко розпов╕ла про сина ╕ презентувала видану в Полтав╕ книгу «Степан Чубенко: «Я зрозум╕в сенс життя…» Це зб╕рка твор╕в Степана, що збер╕галися в родинному арх╕в╕, а також в╕рш╕в, присвячених йому.

 Степан Чубенко народився 11 листопада 1997 року в м╕ст╕ Краматорську на Донеччин╕. Хлопчик захоплювався спортом. Спочатку в╕н займався греко-римською боротьбою, був чемп╕оном ╕ призером рег╕ональних ╕ обласних змагань, але пот╕м захопився футболом, захищав ворота юнацько╖ команди «Авангард», мав нагороди в╕д м╕ського в╕дд╕лу молод╕ та спорту. Був фанатом донецько╖ футбольно╖ команди «Шахтар». Степан з друзями орган╕зував команду КВК, яка ╖здила виступати в р╕зн╕ м╕ста Укра╖ни. Також з друзями хлопець оп╕кувався дитячим будинком «Антошка» в Краматорську. Вони часто в╕дв╕дували малюк╕в, привозили ╖м ╕грашки, одяг, книжки, ласощ╕. Степан Чубенко бачив сенс життя в тому, щоб творити добро. В╕н говорив, що в житт╕ ╓ три святин╕: Батьк╕вщина, батьки ╕ Бог. Жодну з них не можна зрадити.

 З початком пророс╕йських виступ╕в на сход╕ Укра╖ни в 2014 роц╕ Степан з друзями брав участь у м╕тингах на п╕дтримку ц╕л╕сност╕ Укра╖ни, як╕ проводилися в Краматорську. Хлопц╕ носили воду, продукти, засоби г╕г╕╓ни укра╖нським в╕йськовим, як╕ прибули в м╕сто. П╕д час обстр╕лу Степан допомагав спуститися у сховище л╕тн╕м людям, носив ╖м воду, коли м╕сто опинилося в╕др╕заним в╕д водопостачання. Ризикуючи життям, Чубенко зняв ДНР╕вський прапор, встановлений на м╕ськ╕й площ╕. Хлопець хот╕в вступити в добровольчий батальйон, але його не взяли. Адже ще дитина. Степан Чубенко ╖здив у Ки╖в на Майдан. В нього з’явилися книжки про УПА, Степана Бандеру, роман Василя Шкляра «Залишенець». Степан вир╕с у рос╕йськомовн╕й родин╕, перебував у рос╕йськомовному оточенн╕, однак перейшов на укра╖нську мову.

 Коли у кв╕тн╕ 2014 року рос╕йськ╕ бойовики захопили м╕сто, мати в╕двезла Степана до сво╖х батьк╕в у Рос╕ю, але через м╕сяць в╕н повернувся, заявивши, що не хоче ховатися «як пацюк» у важк╕ для Батьк╕вщини часи.

 У липн╕ 2014 року Степан по╖хав до друга в Ки╖в. 23 липня с╕в на по╖зд у столиц╕, щоб повернутися додому. ╥хав через Донецьк, де був затриманий контррозв╕дкою ДНР (за одн╕╓ю ╕з верс╕й, за синьо-жовту стр╕чку на рюкзаку та шалик льв╕всько╖ футбольно╖ команди «Карпати», а за словами представника Донецько╖ обласно╖ в╕йськово-цив╕льно╖ адм╕н╕страц╕╖ ╤горя Стокоза – через те, що вступив у суперечку з сепаратистами, в╕дстоюючи позиц╕ю ╓дино╖ непод╕льно╖ Укра╖ни) ╕ переданий бандформуванню «Керч». Його в╕двезли в селище м╕ського типу Горбачево-Михайл╕вка ╕ катували. Вдалося розшукати ж╕нку, яка св╕дчить, що бандити ╕з «Керч╕» пов╕сили в посадц╕ 23-р╕чного д╕льничного, який в╕дмовився сп╕впрацювати з ними. В сус╕дн╕х селах розпочалися з╜валтування ╕ вбивства. Ця ж╕нка бачила в полон╕ у «Керч╕» роздягнутого б╕лявого, блакитноокого хлопчика. В╕н був весь у синцях, ноги зв’язан╕ скотчем. Очевидно, це був Степан Чубенко. В руц╕ в╕н тримав ручку. Його змушували написати заяву на вступ у бандформування. Але в╕н витримав тортури ╕ в╕дмовився. Бандити вбили 16-р╕чного хлопчика п’ятьма постр╕лами.

 Стал╕н╕ Чубенко вдалося розшукати т╕ло сина ╕ перепоховати його в Краматорську, б╕ля могили д╕да, якого хлопчик дуже любив.

 Укра╖нський суд заочно засудив трьох убивць Чубенка до дов╕чного ув’язнення. Але дво╓ з них зараз перебувають у Рос╕╖, а трет╕й у Криму. Тому покарати ╖х поки що неможливо.

 На фронт╕ во╖ни гинуть серед сво╖х. А ця дитина була серед ворог╕в. ╥й було значно важче. Так╕ люди ╕ ╓ справжн╕м обличчям Донеччини.

 Якось журнал╕сти розпов╕дали в одн╕й ╕з шк╕л на Черн╕г╕вщин╕ про траг╕чну долю юного героя, д╕вчинка на останн╕й парт╕ заплакала. Коли ╖╖ запитали про причину сл╕з, вона в╕дпов╕ла: «А бачте, ви не в╕рили, що ми нормальн╕». Д╕вчинка була ╕з Донеччини.

 Степан Чубенко посмертно нагороджений орденом «За мужн╕сть» ╤╤╤ ступеня, орденом «Народний Герой Укра╖ни», медаллю «За жертовн╕сть ╕ любов до Укра╖ни» ╕ пам’ятним нагрудним знаком «Кров за Укра╖ну». Нагороди вручено батькам.

 Краматорськ╕й загальноосв╕тн╕й школ╕ № 12 присво╓но ╕м’я ╖╖ колишнього учня Степана Чубенка. На школ╕ ╕ б╕ля входу на стад╕он «Авангард» встановлено мемор╕альн╕ дошки. Коштом жител╕в Краматорська встановлено пам’ятник Степану Чубенку. Його ╕м’ям названо вулицю. Щор╕чно проводиться обласний футбольний турн╕р пам'ят╕ Степана Чубенка. Краматорський футбольний клуб «Авангард» назавжди закр╕пив № 1 за Степаном Чубенком. Також пам'ят╕ Степана Чубенка проводиться конкурс дитячого художнього репортажу «Юний самовидець». У музеях Ки╓ва ╕ Краматорська збер╕гаються особист╕ реч╕ Степана Чубенка.

 Учасники вечора дякували матер╕ юного героя. Стал╕на В’ячеслав╕вна в╕дпов╕ла: «Це той випадок, коли д╕ти виховують батьк╕в. Батьки вихован╕ на ╕нш╕й ╕стор╕╖. А д╕ти говорять: «Це не наша ╕стор╕я. Наша ╕стор╕я ось така».

 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 15.12.2023 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25680

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков