Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4397)
З потоку життя (7291)
Душі криниця (4060)
Українці мої... (1639)
Резонанс (2045)
Урок української (1004)
"Білі плями" історії (1828)
Крим - наш дім (880)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (240)
Бути чи не бути? (239)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (176)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЛИ МИ СТАНЕМО САМОДОСТАТНЬОЮ НАЦ╤╢Ю?
Коли укра╖нц╕ заговорять укра╖нською…


ПОЛКОВНИК АРМ╤╥ УНР ВОЛОДИМИР КЕДРОВСЬКИЙ
Б╕льшовики полювали за ним та його р╕днею по вс╕й Укра╖н╕…


ЙОГО ЗБРОЯ БАГНЕТ ╤ ХРЕСТ
За покликом серця п╕дтримав укра╖н╕зац╕ю рос╕йсько╖ арм╕╖ ╕ перейшов до формування Гайдамацько╖...


ЗБРОЯ, ЯКА НЕВ╤ДД╤ЛЬНА В╤Д ЛЮБОВ╤ ДО БАТЬК╤ВЩИНИ
Нов╕ нещодавно створен╕ художн╕ роботи присвячен╕ геро╖чн╕й боротьб╕ укра╖нського народу з...


Дмитро Л╕нартович: НОВОБРАНЦ╤В ПРОШУ НЕ ЗАБУВАТИ – ВИ НА СВО╥Й, БОГОМ ДАН╤Й, ЗЕМЛ╤
«Я зм╕нив повн╕стю, на 360 оберт╕в, свою д╕яльн╕сть, сферу ╕ в╕ддаюсь цьому д╕лу...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 15.09.2023 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 15.09.2023
ВСТАНОВЛЕНО ПАМ'ЯТНИЙ ЗНАК НА МОГИЛ╤ МИКОЛИ М╤ХНОВСЬКОГО

 2 вересня на могил╕ Миколи М╕хновського на Байковому кладовищ╕ в Ки╓в╕ ╤сторичний клуб «Холодний Яр» ╕ Видавництво Марка Мельника встановили пам’ятний знак. Урочисту церемон╕ю в╕дкриття пров╕в президент «Холодного Яру», в╕домий досл╕дник нац╕онально-визвольно╖ боротьби укра╖нського народу, письменник Роман Коваль.

 Микола М╕хновський - син православного священника, нащадок старовинного козацького роду, адвокат ╕ ╕деолог самост╕йницько╖ теч╕╖ в укра╖нському рус╕ початку ХХ стол╕ття. В╕н народився в сел╕ Тур╕вка (нин╕ Згур╕вського району на Ки╖вщин╕) 31 березня 1873 року. Ще навчаючись у Прилуцьк╕й г╕мназ╕╖ М╕хновський керував там та╓мним укра╖нським нац╕онал╕стичним гуртком. Згодом Микола М╕хновський став членом та╓много Братства тарас╕вц╕в. Гаслом тарас╕вц╕в було: «Не ми будемо, коли Вкра╖н╕ вол╕ й дол╕ не здобудемо!» Адвокат М╕хновський проводив велику патр╕отичну роботу в Харков╕. В╕н боровся за вшанування д╕яч╕в укра╖нсько╖ культури ╕ встановлення ╖м пам’ятник╕в, за автокефал╕ю укра╖нсько╖ церкви. У 1900 роц╕ у Львов╕ вийшла друком брошура Миколи М╕хновського «Самост╕йна Укра╖на», де в╕н вперше сформулював необх╕дн╕сть створення Укра╖нсько╖ держави ╕ збройно╖ боротьби за не╖. М. М╕хновський писав: «В╕йна провадитиметься ус╕ма засобами, ╕ боротьба культурна вважа╓ться також в╕дпов╕дною, як ╕ боротьба ф╕зичною силою». В╕н пророкував: «Ми розум╕╓мо, що боротьба буде люта й довга, що ворог безпощадний ╕ дужий».

 Спадщина Миколи М╕хновського надзвичайно актуальна в наш час. Ось ц╕ рядки ╕з «Самост╕йно╖ Укра╖ни» адресован╕ тим, хто ще силку╓ться довести, н╕би укра╖нц╕ ╕ рос╕яни братн╕ народи: «Коли б нав╕ть було доведено, що ми т╕льки р╕зноман╕тн╕сть рос╕йсько╖ нац╕╖, то й тод╕ нелюдськ╕ в╕дносини рос╕ян до нас освячують нашу до ╖х ненависть ╕ наше моральне право убити насильника, обороняючись в╕д насилля. Кров, коли вона пролита братньою рукою, ще дужче блага╓ о помсту, бо то братня кров! Нехай вчен╕ розшукують, хто був кому родичем, - ображене чуття нац╕╖ ╕ кривда ц╕лого народу гидують визнати моральн╕ зв’язки з рос╕йською нац╕╓ю! Через те ми можемо обсуджувати т╕льки засоби ╕ способи боротьби!»

 А ось рядки ╕з в╕дозви засновано╖ М╕хновським у Харков╕ Укра╖нсько╖ народно╖ парт╕╖ з приводу рос╕йсько-японсько╖ в╕йни: «Москал╕, од╕бравши в нас волю, посилають нас, сво╖х раб╕в, одбирати волю в чужих народ╕в ╕ кидати т╕ народи п╕д ноги московського царя. Коли вже ми мусимо воювати, коли вже ма╓мо сво╖м трупом добувати для «русского» нов╕ земл╕, коли ма╓ наша кров пролитися, то пролиймо ╖╖ за наше визволення з невол╕».

 Не треба думати, що в раз╕ загарбання Москвою Укра╖ни кровопролиття зак╕нчиться. Н╕, Москва вою╓ не за те, щоб продавати нам газ дешевше. Москв╕ потр╕бн╕ укра╖нськ╕ солдати, щоб загарбувати нов╕ земл╕. От зараз буряти, як╕ не спромоглися в╕двоювати у Москви свою незалежн╕сть, гинуть за те, щоб Москва загарбала Укра╖ну ╕ надал╕ визискувала ╕ ╖хн╕й народ.

 Микола М╕хновський вкладав зароблен╕ адвокатською практикою грош╕ в господарчу, п╕дпри╓мницьку д╕яльн╕сть. П╕д його впливом деяк╕ п╕дпри╓мц╕ стають нац╕онально св╕домими.

 Адвокат М╕хновський обстоював право укра╖нц╕в розмовляти в суд╕ укра╖нською мовою, отримувати осв╕ту р╕дною мовою. У 1905 роц╕ в╕н над╕слав голов╕ ради м╕н╕стр╕в Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ Серг╕╓в╕ В╕тте телеграму ╕з закликом скасувати Емський указ, який забороняв укра╖нську мову. Сл╕дом за М╕хновським цю вимогу п╕дписали майже сто представник╕в харк╕всько╖ ╕нтел╕генц╕╖ – професори, ╕нженери, вчител╕, л╕кар╕, правники, арх╕тектори та громадськ╕ д╕яч╕, серед них не лише укра╖нц╕, а ╕ ╓вре╖ та рос╕яни.

 Сучасники залишили спогади про особист╕сть ╕ д╕яльн╕сть Миколи М╕хновського. Проциту╓мо к╕лькох харк╕в’ян. Василь ╢мець: «Коли намагались тод╕ нас, студент╕в та г╕мназист╕в м╕ста Харкова, полонити Карлом Марксом, М╕хновський по наших та╓мних студентських ╕ г╕мназ╕йних гуртках наснажував нас традиц╕ями Богдана Хмельницького, ╤вана Мазепи, Павла Полуботка».

 Катерина Серебрякова-Антонович: «В Харков╕ ми, тод╕шня молодь, читали ╕ знали його «Самост╕йну Укра╖ну», зачитувалися нею».

 Юр╕й Коллард: «Микола ╤ванович М╕хновський у т╕ часи був у Харков╕ центром укра╖нського нац╕онального руху ╕, як палкий патр╕от, привертав до себе укра╖нську молодь, що визнавала потребу боротися за власну державу».

 П╕сля Лютнево╖ революц╕╖ М╕хновський почав орган╕зовувати укра╖нську регулярну арм╕ю, щоб оголосити всл╕д за тим самост╕йн╕сть Укра╖ни ╕ зробити сепаратний мир з центральними державами. Але робота М╕хновського з в╕дродження укра╖нського в╕йська наразилася на ворож╕сть з боку Винниченка, Грушевського ╕ Петлюри.

 П╕д час служби в арм╕╖ в 1917 роц╕ М╕хновський деякий час перебував у Болград╕ (нин╕ Одеська область), де читав в╕йськовикам лекц╕╖ з укра╖нознавства. На початку 1920-х рок╕в Микола М╕хновський викладав ╕стор╕ю, укра╖нську мову та л╕тературу у Кубансько-Чорноморському укра╖нському педагог╕чному техн╕кум╕ в станиц╕ Полтавськ╕й, пот╕м був його директором. ╤ за допомогою сво╖х учн╕в укра╖н╕зував м╕сцеву церкву. Згодом викладав укра╖нську л╕тературу на Катеринодарських учительських курсах ╕ в Краснодарському ╕нститут╕. Згодом в╕н повернувся в Укра╖ну ╕, зазнавши пересл╕дувань з боку чек╕ст╕в, пов╕сився в Ки╓в╕ 3 травня 1924 року.

 Друг Миколи М╕хновського Серг╕й Шемет згадував: «Найб╕льшою його заслугою було надання великого творчого розмаху укра╖нським нац╕ональним почуванням. Малесеньку любов до п╕сень, вишивок ╕ соц╕ал╕стичних брошурок в╕н розпалив серед укра╖нц╕в в полум’я любов╕ до Велико╖, В╕льно╖, Самост╕йно╖ Укра╖ни. Оце захоплення нац╕ональних почувань великим, достойним велико╖ нац╕╖, ╕деалом забезпечило Микол╕ М╕хновському почесне м╕сце в ╕стор╕╖ Укра╖ни нав╕ки».

 П╕дполковник Арм╕╖ УНР Вартолом╕й ╢втимович згадував у 1937 роц╕: «Якби не було М╕хновського на початку нашого стол╕ття, то не було б ╕ його наступник╕в в╕д 1917 р. й до наших дн╕в. Адже сам╕ т╕ ╕де╖, як╕ в╕н обстоював з такою в╕ддан╕стю, дають силу сьогодн╕ тим, хто себе за укра╖нц╕в ма╓».

 Учасник Визвольно╖ боротьби укра╖нського народу Анан╕й Волинець так оц╕нював М╕хновського: «Пок╕йний був завеликий для сво╓╖ епохи, ╕ сво╖ми д╕ями ╕ сво╖ми помилками в╕н перер╕с ╖╖ на ц╕ле покол╕ння!»

 Поетка Олена Тел╕га ставила Миколу М╕хновського в один ряд з Тарасом Шевченком, Оленою Пч╕лкою, ╤ваном Франком ╕ Лесею Укра╖нкою, «сучасники яких, - ╕ то не темна маса, а найближче оточення, ╕нтел╕генти… не розум╕ли ц╕ло╖ ╖хньо╖ велич╕».

 За могилою тривалий час доглядав син члена Центрально╖ Ради Ждан Шемет. Напередодн╕ сво╓╖ смерт╕ у 2007 роц╕ в╕н показав м╕сце могили Романов╕ Ковалю ╕ письменнику, шевченк╕вському лауреату Леон╕дов╕ Череватенку. Але згодом прац╕вники кладовища зм╕нили ландшафт. Не стало ор╕╓нтир╕в, за якими знаходили м╕сце могили. Проте 5 травня цього року Роман Коваль, Марко Мельник ╕ директор видавництва Markobook Оксана Герасим’юк, завдяки св╕тлин╕ 2007 року, в╕днайшли точне м╕сце поховання видатного укра╖нця. На добров╕льн╕ пожертвування було виготовлено пам’ятний знак. На гран╕тн╕й плит╕ розм╕щено QR-код з посиланням на “Самост╕йну Укра╖ну» та деяк╕ ╕нш╕ твори Миколи М╕хновського.

 На в╕дкритт╕ виступили майор ЗСУ Юр╕й Юзич, голова ОУН Богдан Червак, письменники Лариса Н╕цой та Василь Ковтун ╕ засновник видавництва Markobook, ветеран “Азова» Марко Мельник. Бандурист Святослав Силенко виконав патр╕отичн╕ п╕сн╕. У почесн╕й варт╕ стояли брати Карпенки – пластуни 37-го куреня ╕м. Миколи М╕хновського, сини козака ╤сторичного клубу «Холодний Яр» Владислава Карпенка.

 Пот╕м учасники урочистост╕ поклали кв╕ти до пам’ятника Микол╕ М╕хновському на центральн╕й але╖ кладовища, а також пров╕дали могили козак╕в «Холодного Яру» Олега Куцина ╕ Андр╕я Жованика, як╕ тор╕к ул╕тку полягли за Укра╖ну. Вшанували букетом кв╕т╕в ╕ поховання Тамари Здоровецько╖, дочки козака Арм╕╖ УНР Олекс╕я Здоровецького.

 Хто ц╕кавиться величною ╕ траг╕чною постаттю Миколи М╕хновського, раджу прочитати книгу «Микола М╕хновський. Спогади, св╕дчення, документи». Видавництво Марка Мельника випустило два видання ц╕╓╖ прац╕. Роман Коваль ╕ Юр╕й Юзич з╕брали тут велику к╕льк╕сть твор╕в Миколи М╕хновського та про нього. Вони зазначають про М╕хновського: «На його святому приклад╕ служ╕ння Батьк╕вщин╕ десятил╕ттями виховувалося покол╕ння укра╖нсько╖ молод╕ – в Канад╕, США, Аргентин╕, Бразил╕╖, Австрал╕╖».

 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 15.09.2023 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25459

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков