"Кримська Свiтлиця" > #21 за 26.05.2023 > Тема "Українці мої..."
#21 за 26.05.2023
ЯКЩО ТИ ЧИТА╢Ш ЦЕ УКРА╥НСЬКОЮ
22 травня в ки╖вськ╕й книгарн╕ «╢» в╕дбулась зустр╕ч ╕з поетом-в╕йськовиком Павлом Вишебабою.
В╕н належить до покол╕ння д╕тей Чорнобиля (народився 28 березня 1986 року в м╕ст╕ Краматорську на Донеччин╕), для яких економ╕чна криза 90-х була школою, а Помаранчева революц╕я ун╕верситетом. Проте Павло зак╕нчив з в╕дзнакою факультет журнал╕стики Мар╕упольського державного ун╕верситету у 2012 роц╕, п╕сля чого пере╖хав до Ки╓ва. Ще п╕д час навчання в ун╕верситет╕ в╕н протягом трьох рок╕в здобував практичний досв╕д за фахом у редакц╕╖ газети «Приазовский рабочий». П╕д час Революц╕╖ г╕дност╕ Вишебаба брав активну участь у робот╕ Прес-центру Штабу нац╕онального спротиву. П╕сля повалення режиму Януковича Павло Вишебаба два роки працював у прес-служб╕ Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, займаючись м╕жнародною комун╕кац╕╓ю та зв’язками м╕ж м╕н╕стерствами. Коли Рос╕я розпочала г╕бридну в╕йну проти Укра╖ни ╕ р╕дне м╕сто Вишебаби Краматорськ окупували рос╕яни з╕ словами: «Мы с вами разговариваем на одном языке», Павло принципово перейшов на укра╖нську. «Це точно символ держави, з якою вою╓ моя кра╖на нараз╕, - сказав в╕н в одному ╕нтерв’ю про рос╕йську мову. – Це символ держави, через яку загинули мо╖ друз╕, ╕ я не хочу мати н╕чого сп╕льного з цим символом зараз». В╕дтод╕ в╕н незм╕нно сп╕лку╓ться укра╖нською, а серед його текст╕в мотив Краматорська набув бол╕сно-особистого звучання.
З╕ зм╕ною мови стр╕мк╕ перетворення у житт╕ Павла не зак╕нчились. У 2013 роц╕ в╕н став вегетар╕анцем, у 2015-му – веганом, в╕дмовившись в╕д морепродукт╕в ╕ одягу з тварин. Окр╕м того, в 2016 роц╕ виступив сп╕взасновником еколог╕чно╖ та зоозахисно╖ орган╕зац╕╖ «╢дина планета», сп╕ворган╕затором низки масштабних фестивал╕в Kyiv Vegan Boom, а на додачу в╕дкрив перше в Укра╖н╕ веганське кафе One Planet ╕ створив власний рок-оркестр One Planet Orchestra, котрий виявився наст╕льки популярним, що зум╕в з╕брати суму, достатню для запису дебютного альбому на одн╕й з найкращих студ╕й в Укра╖н╕. Його п╕сн╕ за мотивами поез╕й самого Павла (трохи джазу, трохи ╕нд╕, трохи фольку та фанку), присвячен╕ тем╕ кл╕матичних зм╕н, вимиранню вид╕в, урбан╕зац╕╖, б╕дност╕ та боротьб╕ за права, стали сво╓р╕дним символом ново╖ укра╖нсько╖ молод╕, котра св╕дома сво╓╖ в╕дпов╕дальност╕, як за св╕т, так ╕ за стан справ у власн╕й держав╕.
Окр╕м перел╕ченого, в той самий пер╕од великих зм╕н, що почалися у 2013-му, Павло Вишебаба став батьком, помандрував трохи по св╕ту, заснував невеличкий ювел╕рний б╕знес (авторськ╕ прикраси), побував на зустр╕ч╕ з далай-ламою ╕ отримав в╕д його святост╕ к╕лька житт╓во важливих в╕дпов╕дей на запитання, пов’язан╕ з в╕йною на Сход╕ Укра╖ни. Водночас Павло займався йогою. Сво╖ми виступами перед р╕зними аудитор╕ями на Сход╕ та Заход╕ Укра╖ни Павло Вишебаба заохочував розколоте в╕йною сусп╕льство до вза╓моповаги та порозум╕ння.
У перш╕ дн╕ повномасштабно╖ в╕йни Вишебаба в╕дв╕з сво╖х р╕дних у безпечне м╕сце, а сам долучився до лав ЗСУ, був призначений командиром в╕дд╕лення 68-╖ окремо╖ ╓герсько╖ бригади ╕м. Олекси Довбуша. Там за свою тактовн╕сть ╕ веганство отримав позивний «Капелан». Оск╕льки капелана не було, то Павло виконував його функц╕╖. Пот╕м при╖хав капелан, схожий на Вишебабу, теж високий, з рудою бородою. Во╖ни ╖х плутали. У Вишебаби запитували, де буде спов╕дь, а до капелана приходили по книги.
На зустр╕ч╕ в книгарн╕ Павло Вишебаба презентував друге видання сво╓╖ дебютно╖ книги «Т╕льки не пиши мен╕ про в╕йну». Так назива╓ться в╕рш-лист поета до доньки, який ув╕йшов у книгу. Вишебаба пише в╕рш╕ на фронт╕, сюжети та ╕де╖ бере ╕з во╓нних будн╕в. Так, в╕н познайомився з одн╕╓ю 18-р╕чною д╕вчиною, яка з╕зналася, що перепису╓ в╕рш╕ Павла Вишебаби ╕з т╕к-току. В тому сел╕ ╕з 200 хат вц╕л╕ло 20-30. Поет-во╖н почав умовляти д╕вчину евакуюватись. Вона пооб╕цяла, але через м╕сяць Вишебаба знову зустр╕в ╖╖. Знову умовляв ви╖хати, знову д╕вчина пооб╕цяла, а за м╕сяць Павло знову зустр╕в ╖╖ там. Виявилося, що д╕вчина зустр╕ча╓ться ╕з розв╕дником ╤ллею. Повертаючись ╕з завдання в тилу ворога ╤лля рве кв╕ти ╕ дару╓ букет кохан╕й. Удвох Павло та ╤лля таки умовили д╕вчину евакуюватися. Нин╕ вона перебува╓ в Ки╓в╕. ╤ ╖хн╕й з ╤ллею роман перетворився на еп╕столярний: вони листуються. У в╕рш╕ про цей роман Павло зазначив: «Ти не бачила ст╕льки життя, ск╕льки в╕н бачив смерт╕».
В ╕ншому в╕рш╕ Вишебаба пише: «Якщо ти чита╓ш це укра╖нською, значить ми бились г╕дно». Поет настро╓ний оптим╕стично: «Укра╖нський св╕танок з╕йде над Донецьким кряжем».
За висловом поета ╕ редактора зб╕рки «Т╕льки не пиши мен╕ про в╕йну» ╤вана Малковича, небагато поет╕в так стр╕мко вривались в л╕тературу, як Павло Вишебаба.
На зустр╕ч╕ в внигарн╕ «╢» проводився зб╕р кошт╕в на придбання ударних дрон╕в для 68-╖ окремо╖ ╓герсько╖ бригади. В╕йна трива╓.
Анатол╕й Зборовський
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 26.05.2023 > Тема "Українці мої..."
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25174
|