Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 19.05.2023 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 19.05.2023
ПОВЕРТА╢МО ╤МЕНА ГЕРО╥В

З╕ здобуттям Укра╖ною незалежност╕ трива╓ переосмислення минулого, що спричинило зростання ╕нтересу до багатьох постатей в╕тчизняно╖ ╕стор╕╖, як╕ за радянських час╕в були заборонен╕, а ╕нформац╕я про них була майже в╕дсутня. До таких особистостей в╕дноситься постать Олександра Ряб╕н╕на-Скляревського, якому в травн╕ виповню╓ться 135 рок╕в. За сво╓ в╕дносно коротке життя в╕н встиг повноц╕нно реал╕зуватися як профес╕йний в╕йськовий, ╕сторик, журнал╕ст, викладач та публ╕цист.

 Народився Олександр 24 травня 1878 року в Ки╓в╕ (за ╕ншими даними в Костром╕). Батько, Олександр Федорович Ряб╕н╕н, походив з дворян Ярославсько╖ губерн╕╖ й служив письмоводителем мирового суду. Мати, Варвара Олександр╕вна, працювала акушеркою. На другому роц╕ життя Олександра батько помер, а мати залишила Ки╖в й опинилася аж у Сол╕галицькому пов╕т╕ Костромсько╖ губерн╕╖, де й доживала в╕ку, подеколи маючи вт╕ху з нечастих при╖зд╕в ╓диного ╖╖ Сашка. Синов╕ вона дала сяку-таку осв╕ту: спочатку — в пов╕товому училищ╕, п╕зн╕ше в реальному училищ╕.

 1899 року в╕н зак╕нчив Казанське юнкерське училище по першому розряду, що надавало можлив╕сть вступити до в╕йськово╖ академ╕╖. П╕дпоручник Ряб╕н╕н отримав призначення до 29-го п╕хотного Черн╕г╕вського полку, який квартирував у м╕стечку Рожан у Польщ╕. Попри багате на ц╕кав╕ под╕╖ життя О. Ряб╕н╕н наполегливо займався самоосв╕тою, щоб вступити в академ╕ю, ╕ в жовтн╕ 1903 року п╕сля усп╕шних ╕спит╕в був зарахований до Микола╖всько╖ академ╕╖ Генерального штабу.

 Навчання перервала в╕йна з Япон╕╓ю, кап╕тан Ряб╕н╕н подав рапорт ╕ опинився в Манчжур╕╖. Про жах╕ття, як╕ в╕н побачив на в╕йн╕, боягузливу тактику рос╕йського командування ╕ геро╖зм солдат╕в Олександр писав у кореспонденц╕ях, як╕ надсилав до столичних газет, згодом ц╕ дописи ув╕йшли до книги «На в╕йн╕», що вийшла в Одес╕ 1907 р.

 Олександр Олександрович повертався додому з Далекого Сходу морськм шляхом, через Одеський порт. Ця короткочасна зупинка в причорноморському м╕ст╕, знайомство з Мар╕╓ю — дочкою командира розквартированого в Одес╕ 59-го п╕хотного Любл╕нського полку полковника Дмитра Скляревського в╕дкри╓ нову стор╕нку його життя. Молодий оф╕цер завершу╓ академ╕ю, д╕ста╓ призначення викладачем Одеського юнкерського училища, дек╕лька рок╕в проводить в Одес╕, одружу╓ться з Мар╕╓ю Скляревською (зв╕дси його подв╕йне пр╕звище Ряб╕н╕н-Скляревський) — ╕ поверта╓ться до Петербурга, де продовжу╓ навчання в Археолог╕чному ╕нститут╕. В╕д цього шлюбу у них народилося дво╓ д╕тей — донька Наталя та син Юр╕й.

 Олександр Олександрович ста╓ одним з найд╕яльн╕ших член╕в Товариства прихильник╕в в╕йськових знань, вида╓ к╕лька праць з тактики. Та водночас виходять його нариси, присвячен╕ минувшин╕ р╕дно╖ земл╕, — зокрема, «Волинськ╕ старожитност╕». Монограф╕я «Балканська в╕йна», видана 1913 року, зробила ╕м’я Ряб╕н╕на-Скляревського широков╕домим у кол╕ ╕сторик╕в. У серпн╕ наступного року Мар╕я Дмитр╕вна провела чолов╕ка на фронт, але не сказала йому про свою ваг╕тн╕сть.

 У ход╕ в╕йни Олександр Олександрович отримав звання полковника й став командиром 169-го Новотро╖цького полку. В 1917 роц╕ був п╕двищений у званн╕ до генерал-майора, а наприк╕нц╕ року був зв╕льний в запас через хворобу (у нього були проблеми з венами та нирками). Але 24 грудня того ж 1917 року б╕льшовицький головковерх Криленко вида╓ наказ про призначення Ряб╕н╕на-Скляревського начальником штабу 26-го корпусу.

 На Румунському фронт╕ за наказом В╕йськового секретар╕ату Центрально╖ Ради генерал Ряб╕н╕н-Скляревський з╕брав вояк╕в-укра╖нц╕в ╕з залишк╕в рос╕йсько╖ арм╕╖ та перев╕з ╖х на Полтавщину для формування укра╖нських в╕йськових частин, п╕сля чого деякий час служив уповноваженим Штабу арм╕╖ УНР та Укра╖нсько╖ Держави. 14 грудня 1918 року Павло Скоропадський зр╕кся влади, Олександр Ряб╕н╕н п╕дтримував антигетьманське повстання, але активно╖ участ╕ не брав. Коли в грудн╕ в╕йська Директор╕╖ ув╕йшли до Ки╓ва, генерала О. Ряб╕н╕на призначили начальником генерал-квартирмейстерства. На ц╕й посад╕ в╕н залишався до початку 1919 р.

 У с╕чн╕-лютому 1919 р. в╕н брав участь у переговорах укра╖нсько╖ делегац╕╖ (на чол╕ з генералом О. Грековим) з представниками делегац╕й кра╖н Антанти в Одес╕. В кв╕тн╕ Одесу захопили б╕льшовики й О. Ряб╕н╕н-Скляревський був моб╕л╕зований до Червоно╖ арм╕╖, к╕лька м╕сяц╕в пров╕в у штаб╕ в╕йськового округу й згодом був в╕дряджений до Ки╓ва, в наркомат у в╕йськових справах. Коли частини Директор╕╖ разом з В╕йськом Польським наступали на Ки╖в, Ряб╕н╕н-Скляревський разом з наркоматом перебрався до Москви, де й пробув до весни 1921 року, займаючись збиранням документ╕в епохи революц╕йних змагань.

 Зв╕льнившись з в╕йськово╖ служби, повернувся з дружиною в Одесу. В 1921 роц╕ в╕н працював сп╕вроб╕тником Одеського кра╓вого та в╕домчих арх╕в╕в. Деякий час викладав ╕стор╕ю в Одеському ╕нститут╕ народно╖ осв╕ти та в Артилер╕йськ╕й школ╕. Але головним зац╕кавленням залишалось вивчення арх╕вних документ╕в та наукова робота. Прац╕ Ряб╕н╕на-Скляревського друкуються в газетах та наукових журналах («Укра╖на», «Летопись революции», «Життя ╕ революц╕я»).

 З 1923 року Олександр Олександрович став сп╕вроб╕тником Кра╓знавчо╖ ком╕с╕╖, а з 1925 — секретарем соц╕ально-╕сторично╖ секц╕╖ Ком╕с╕╖. Сп╕льна наукова праця зумовила творч╕ контакти з в╕домими одеськими науковцями: С. Дложевським, Р. Волковим, ╢. Триф╕ль╓вим, М. Слабченком, Б. Комаровим, К. Копержинським, А. Музичкою та ╕ншими. Протягом 1920-х рок╕в вчений активно займався досл╕дницькою роботою. В╕н уважався одним з найкращих фах╕вц╕в з арх╕вно╖ справи в Одес╕, брав активну участь в ╖х упорядкуванн╕. З 1926 року працював у ком╕с╕╖ по передач╕ матер╕ал╕в музе╖в та б╕бл╕отек до арх╕ву. Часто його прохали допомогти в робот╕ з арх╕вними документами ╕ноземним науковцям. Ряб╕н╕ну-Скляревському, передовс╕м, належить сер╕я праць з ╕стор╕╖ Задунайсько╖ С╕ч╕ - того в╕йськово-етн╕чного формування, яке виникло п╕сля розгрому Катериною II Запорозько╖ С╕ч╕. Сучасн╕ досл╕дники не може об╕йтися без них, адже автор скористався багатьма матер╕алами, котр╕ п╕зн╕ше було втрачено.

 1931 року його заарештову╓ ДПУ у зв'язку з д╕яльн╕стю так звано╖ «Одесько╖ контрреволюц╕йно╖ в╕йськово-оф╕церсько╖ орган╕зац╕╖» та справою СВУ. Протягом 9 м╕сяц╕в Ряб╕н╕н-Скляревський перебував п╕д сл╕дством, а головним доказом його вини були бойов╕ нагороди час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни. Цього разу ╕сторика зв╕льнили за в╕дсутн╕стю доказ╕в. П╕сля даного випадку у вченого не лише значно пог╕ршилося здоров'я, а й виникли проблеми з роботою та науковою д╕яльн╕стю. Публ╕кац╕╖ його стають п╕дкреслено нейтральними, головним чином б╕бл╕ограф╕чного напрямку.

 Проте в 1937 роц╕ вченого знову заарештували. За одн╕╓ю з верс╕й, його арештували у справ╕ «Антирадянсько╖ н╕мецько╖ орган╕зац╕╖ викладач╕в Одеського педагог╕чного ╕нституту». На п╕дстав╕ контакт╕в Ряб╕н╕на-Скляревського з н╕мецьким ╕сториком ╫. Ляйббрандтом. Але, за верс╕╓ю в╕домого кра╓знавця Григор╕я Зленка, арешт Ряб╕н╕на-Скляревського пов’язаний з ╕ншою обставиною. Зг╕дно дов╕дки Управл╕ння СБУ по Одеськ╕й област╕ в╕д 15 жовтня 1992 року: «... заарештований 23 грудня 1937 року... як агент польсько-петлюр╕всько╖ розв╕дки й утримувач явочно╖ квартири для агентури заслано╖ з-за кордону».

 За к╕лька тижн╕в до арешту Олександра Олександровича в Москв╕ заарештували конструктора заводу «Кал╕бр» Олега Всеволодовича Зм╕╓нка-Скляревського. Протримавши к╕лька дн╕в на Луб’янц╕, його переправили до Одеси, де розпочалися «активн╕» допити Олега. Його батько, Всеволод Юхимович Зм╕╓нко, - одесит за походженням, вихованець т╕╓╖ само╖ в╕йськово╖ академ╕╖ Генерального штабу, полковник царсько╖ арм╕╖ ╕ генерал-хорунжий в╕йська УНР, - був не лише близьким другом Олександра Олександровича Ряб╕н╕на-Скляревського. В╕н доводився йому ще й родичем, одруженим з П╕амою Дмитр╕вною Скляревською, сестрою Мар╕╖ Дмитр╕вни, дружини Олександра Олександровича.

 Коли Укра╖нська Народна Республ╕ка загинула п╕д ударами б╕льшовик╕в, Всеволод Зм╕╓нко ем╕грував до Варшави. П╕ама Дмитр╕вна з трьома д╕тьми залишилася в Одес╕ ╕ невдовз╕ померла. Доньку Галину ╕ ╖╖ брата Всеволода потай вивезли до батька в Польщу, а Олег залишився. Арешт Олега й призв╕в до арешту дядька, О.О. Ряб╕н╕на-Скляревського. Його звинуватили в зв’язках з петлюр╕вською агентурою, яку буц╕мто засилали на Укра╖ну з Польщ╕, маючи на уваз╕ тамтешн╓ перебування Всеволода Зм╕╓нка, який доживав останн╕ м╕сяц╕, займаючись ╕стор╕╓ю в╕йська УНР. Олега Зм╕╓нка-Скляревського тримали в одеськ╕й в’язниц╕ до весни 1939 року й зненацька випустили на волю. Подальша його доля не в╕дома. Олександр Олександрович не визнав жодного з╕ звинувачень.

 5 лютого 1938 року Олександра Ряб╕н╕на-Скляревського засуджено на 10 рок╕в виправно-трудових табор╕в ╕ в╕дправлено до С╓вурлагу на П╕вн╕чному Урал╕. Олександров╕ Олександровичу йшов ш╕стдесятий р╕к. Його обтяжували хвороби, нервове виснаження, сумний настр╕й. Помер в╕н 10 березня 1942 року у П╕вн╕чно-Уральському виправному трудовому табор╕ на територ╕╖ Свердловсько╖ област╕. Реаб╕л╕тований у 1968 роц╕.

 Його житт╓вий шлях та творчу спадщину досл╕джувала ц╕ла когорта укра╖нських ╕сторик╕в, у тому числ╕ й одеських: Г. Малинова та ╤. Сапожн╕ков, В. Савченко, Г. Зленко, Т. Гончарук та ╕нш╕. О. Ряб╕н╕н-Скляревський не ╓ загальнов╕домим ╕сториком. Проте його науковий доробок дедал╕ активн╕ше використову╓ться в сучасн╕й укра╖нськ╕й ╕стор╕ограф╕╖. Подальше досл╕дження б╕ограф╕╖ О. Ряб╕н╕на-Скляревського та його науково╖ спадщини дають можлив╕сть знову прир╕вняти постать ученого до р╕вня визнаних учених та актуал╕зувати його науковий доробок. Було б доречним топон╕м╕чн╕й ком╕с╕╖ та депутатам Одесько╖ м╕сько╖ ради присво╖ти одн╕й з вулиць м╕ста ╕м’я видатного досл╕дника ╕стор╕╖ р╕дного краю та в╕йськового д╕яча УНР на виконання закону про деколон╕зац╕ю.

Василь Вельможко,

член Нац╕онально╖ сп╕лки кра╓знавц╕в Укра╖ни

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 19.05.2023 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25148

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков