"Кримська Свiтлиця" > #20 за 19.05.2023 > Тема "З перших уст"
#20 за 19.05.2023
Мустафа Джем╕л╓в: МИ ПРАГНУЛИ Б ДО КРИМУ, НАВ╤ТЬ ЯКБИ ТАМ БУЛА ПУСТЕЛЯ
Мустафа Джем╕л╓в – символ ╓днання кримськотатарського народу та його повернення на р╕дну землю. В╕н присвятив сво╓ життя боротьб╕ з системою, за що пров╕в 15 рок╕в у м╕сцях позбавлення вол╕. П╕сля окупац╕╖ Криму рос╕╓ю Мустафа Джем╕л╓в продовжу╓ в╕дстоювати права свого народу. В ╕нтерв’ю Укр╕нформу в╕н розпов╕да╓ про те, що допомагало вистояти та зберегти ╕дентичн╕сть п╕д час депортац╕╖, про боротьбу кримських татар проти рос╕йсько╖ окупац╕╖, про те, яким бачить майбутн╓ Криму та кримських татар.
ОКУПАЦ╤Я – ВЕЛИКА ТРАГЕД╤Я КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ
- Мустафа-ага, ми з вами зустр╕ча╓мося напередодн╕ Дня пам'ят╕ жертв геноциду кримськотатарського народу. 79 рок╕в тому за наказом Стал╕на з Криму депортували понад 190 тисяч кримських татар, багатьох пересл╕дували, п╕ддавали репрес╕ям. П╕сля окупац╕╖ Криму рос╕йською федерац╕╓ю ваш народ знову змушений залишати Батьк╕вщину. В╕домо, що п╕сля 2014-го року з п╕вострова ви╖хало близько 30 тисяч кримських татар, ще до 10 тисяч залишили Крим у зв'язку з незаконною моб╕л╕зац╕╓ю. Ви для себе пор╕вню╓те д╕╖ стал╕нського та пут╕нського режим╕в?
- ╤стор╕я кримськотатарського народу склалась таким чином, що ╖╖ найвизначн╕шою датою став день трауру. Тому що ми говоримо не лише про депортац╕ю, а й про спробу знищити кримськотатарський народ. Водночас знищували всю нашу культурну спадщину: спалювали книги, руйнували пам'ятки, кладовища, а з надгробних пам'ятник╕в робили тротуари. У м╕сцях виселення нас прир╕внювали зовс╕м до ╕ншого народу – поволзьких татар. Але кримськ╕ татари, як╕ залишилися в живих, почали боротьбу за повернення на свою Батьк╕вщину. Й 18 травня – ще й день консол╕дац╕╖ кримськотатарського народу в боротьб╕ за сво╖ права та повернення до Криму. Тому ц╕лком законом╕рно, що виконуючий обов'язки Президента Укра╖ни Олександр Турчинов п╕сля Революц╕╖ Г╕дност╕ п╕дписав указ про в╕дзначення ц╕╓╖ дати.
Ми близько п╕в стол╕ття боролися за повернення на Батьк╕вщину. Сотн╕ людей пройшли через радянськ╕ тюрми ╕ табори. ╤ лише в роки перебудови, п╕сля проголошення Незалежност╕ Укра╖ни, ми отримали змогу повернутися до Криму. Хоча частина нашого народу з р╕зних причин залишились у м╕сцях депортац╕╖: у когось не було ф╕нансово╖ можливост╕ пере╖хати, у когось склались зм╕шан╕ шлюби, – та б╕льш╕сть все-таки потихеньку починали будувати сво╓ життя в Криму.
╤ ось – окупац╕я в к╕нц╕ лютого 2014 року. Для нас це, зв╕сно, була трагед╕я, жахливий злочин. На в╕дм╕ну в╕д усього населення п╕вострова, кримськ╕ татари зробили заяву, що не визнають ╕ н╕коли не визнаватимуть окупац╕╖, ╕ що Крим – територ╕я Укра╖ни. Тод╕ ми просили п╕дтримки у св╕ту, м╕жнародних орган╕зац╕й, щоби змусити рос╕ю вивести в╕йська з нашо╖ територ╕╖. Але сталося те, що сталося. Зах╕дн╕ кра╖ни обмежилися деякими санкц╕ями, що не дуже-то й впливали на рос╕ю.
Ця окупац╕я для нас була приблизно на тому ж р╕вн╕, що й депортац╕я та геноцид 1944-го року. Тому що наш народ не може жити за таких обставин. Свою Батьк╕вщину знову залишило приблизно 10% кримських татар, як╕ повернулися п╕сля депортац╕╖. Т╕, хто можуть боротися, борються, ╖х кидають до в'язниць.
Мене часто запитують, як це вплинуло на мене. Що я скажу… Основна частина мого життя минула поза Кримом, у дуже некомфортних м╕сцях. Тому якщо пор╕вняти з тим, що я пережив за радянсько╖ влади… Зараз я живу у великому м╕ст╕, для мене дискомфорту нема╓. ╢ б╕ль за наших людей. Бо окупац╕я – велика трагед╕я для кримськотатарського народу, який ст╕льки рок╕в боровся за повернення на Батьк╕вщину; боровся проти тотал╕тарного режиму ╕ знову опинився п╕д режимом, який нав╕ть г╕рший в╕д радянського.
П╕сля окупац╕╖ п╕вострова кримськ╕ татари переселялися здеб╕льшого на материкову Укра╖ну, з над╕╓ю та впевнен╕стю, що колись ╖хн╕й Крим зв╕льнять ╕ вони повернуться. Та коли розпочалася так звана моб╕л╕зац╕я, можливост╕ ви╖хати на материкову Укра╖ну вже не було. Тож ╖хали, куди могли – до Казахстану, Туреччини, Груз╕╖, В╕рмен╕╖ й дал╕ в ╕нш╕ кра╖ни. Вийшло так, що народ дуже розс╕явся св╕том. ╤ 10 тисяч людей, про яких ви згадали, – це приблизна к╕льк╕сть тих, хто ви╖хав ╕з Криму через "моб╕л╕зац╕ю". Хтось ╕з них зараз у ╢вроп╕, хтось в Америц╕… Хто де. Ось така вийшла картина.
ОКР╤М КРИМУ У НАС НЕМА╢ Н╤ЧОГО
- Вашу родину депортували з Криму, коли ви були немовлям. Ви не пам'ятали Криму, проте в╕дчайдушно боролися за повернення до нього, в╕дстоювали права кримськотатарського народу. Що вас мотивувало на цю боротьбу? Як кримським татарам вдавалося зберегти п╕д час депортац╕╖ сво╖ традиц╕╖, культуру?
- Кожна людина, досягнувши певного в╕ку, почина╓ ставити соб╕ питання: хто я, де моя батьк╕вщина, де я народився, чому я тут? У кримських татар виховання, формування в╕дбува╓ться в с╕м'ях. У м╕сцях вигнання ми вс╕ перебували п╕д комендантським наглядом, не мали права ви╖жджати з поселень, куди нас привезли. Тому найб╕льшим задоволенням для кримських татар було ходити одне до одного вечорами в гост╕. П╕д час цих зустр╕чей ми згадували тих, хто загинув у депортац╕╖, розпов╕дали, хто ╕ як з нами поводився. ╤, зв╕сно, говорили про Крим. Ми сприймали ╕ сприйма╓мо п╕востр╕в як ╕сторичну Батьк╕вщину. Прагнули ╕ прагнемо туди не тому, що там Чорне море, гарне пов╕тря чи ще щось. Ми б прагнули до Криму, нав╕ть якби там була пустеля. Окр╕м Криму в нас нема╓ н╕чого.
Радянська пропаганда на нас якось не д╕яла. Я добре пам'ятаю день смерт╕ Стал╕на. Вс╕ плакали, н╕би прийшов к╕нець св╕ту. А я звернув увагу, що кримськ╕ татари м╕ж собою жартують. Я тод╕ навчався в школ╕ й пам'ятаю, як приб╕г один хлопець – в╕н н╕би ватажок у нас був – ╕ каже: див╕ться, вс╕ плачуть, окр╕м наших. Мовляв, давайте плакати, ╕накше батьк╕в заарештують. Нав╕ть прин╕с цибулю та змушував нас потерти оч╕… Ось таке було. Ми завжди були антирадянським, антикомун╕стично налаштованим народом.
Головний ╕деолог Компарт╕╖ Суслов казав, що найб╕льше капостей радянськ╕й влад╕ зробив маленький кримськотатарський народ. Це для нас, зв╕сно, компл╕мент. Наш нац╕ональний рух почав розвиватися п╕сля смерт╕ Стал╕на. В╕дродженню самобутност╕, в певн╕й м╕р╕ в╕дродженню культури, мови сприяло те, що розпочався рух за повернення на нашу Батьк╕вщину. Розум╕ння, що ми повертатимемося, знову будемо ╓диним народом, було мотивац╕╓ю для нас, молодих людей, п╕дштовхувало бути уважними до сво╓╖ культури.
Ми отримували знання р╕дно╖ мови лише в╕д батьк╕в. А якщо й батьки народилися у м╕сцях депортац╕╖, то вони г╕рше знали кримськотатарську. Тож багато кримських татар волод╕ють мовою на, так би мовити, кухонному р╕вн╕. Якось проводили опитування та з'ясували, що лише 20% кримських татар вм╕ють сп╕лкуватися р╕дною мовою. Прим╕ром, я вважаюсь одним ╕з кращих знавц╕в кримськотатарсько╖, хоча н╕де ╖╖ не вивчав. Бо кримськотатарську мову на засланн╕ не викладали в школах. У м╕сцях депортац╕╖ нам дозволяли читати книги радянського зм╕сту, написан╕ кримськотатарською мовою. То були нерозумн╕ книги, та я не л╕нувався ╕ читав ╖х в╕д початку до к╕нця, аби вдосконалити свою мову. Але, на жаль, не вс╕ так могли, не у вс╕х було ст╕льки часу, як у мене. Я ж був у тюрмах...
Тому, зв╕сно, ми багато чого втратили. ╤ ми зараз дуже вдячн╕ Укра╖нськ╕й держав╕, що ╓ р╕шення Каб╕нету м╕н╕стр╕в щодо програми в╕дродження кримськотатарсько╖ мови. Держава намага╓ться щось робити, та багато що залежить в╕д нас самих.
НА РОЗКОЛ МЕДЖЛ╤СУ рф В 2011-МУ ВИД╤ЛИЛА 20 МЛН ДОЛАР╤В
- Якщо говорити про подальш╕ кроки Укра╖нсько╖ держави щодо Криму, якими ви ╖х бачите, зокрема, щодо статусу Криму?
- Крим – Батьк╕вщина кримськотатарського народу, тому може йтися лише про нац╕онально-територ╕альну автоном╕ю. Перший крок у цьому напрямку вже зроблено: у 2021 роц╕ Рада ухвалила Закон про кор╕нн╕ народи. На основ╕ цього закону можливе переформатування нин╕шньо╖ автономно╖ республ╕ки Крим у нац╕онально-територ╕альну. Вона не обов'язково ма╓ називатися кримськотатарською автоном╕╓ю, однак мають бути створен╕ умови задля реал╕зац╕╖ права кор╕нного народу на самовизначення. Звичайно, не повинно бути дискрим╕нац╕╖ ╕нших нац╕ональностей. ╢дине, що нам необх╕дно, – це визнання кримськотатарсько╖ мови державною, забезпечення адекватного представництва кримськотатарського народу в ус╕х г╕лках влади АР Крим. Це ми в╕дстоювали з перших дн╕в незалежност╕ Укра╖ни. Але, на жаль, не вс╕ нас чули.
На ставлення до нас в Укра╖нськ╕й держав╕, очевидно, вплив мала рос╕я. Зверн╕ть увагу на публ╕кац╕╖, що колись поширювалися: мовляв, кримськ╕ татари становлять небезпеку для Укра╖нсько╖ держави, що вони створять другу Чечню, друге Косово, розвалять Укра╖ну… Тому до нас було й ставлення в╕дпов╕дне. Багато що зм╕нилося п╕сля Революц╕╖ Г╕дност╕. Якщо, скаж╕мо, до 2014 року ╕дею переформатування автономно╖ республ╕ки на нац╕онально-територ╕альну автоном╕ю, зг╕дно з опитуваннями, п╕дтримували 20-25% мешканц╕в Укра╖ни, то зараз – понад 55%. ╤, я думаю, цей показник буде рости. Адже кримськотатарська нац╕онально-територ╕альна автоном╕я потр╕бна не лише в ╕нтересах збереження кримськотатарсько╖ нац╕╖, нашо╖ древньо╖ культури, а й в ╕нтересах збереження Укра╖нсько╖ держави. Життя показало, хто ╓ хто в автономн╕й республ╕ц╕. На початку окупац╕╖ в Криму свою незгоду в т╕й чи ╕нш╕й форм╕ висловлювали, звичайно, й представники ╕нших нац╕ональностей, як етн╕чний рос╕янин Олег Сенцов, укра╖нець Микола Балух. Але ╓диним фронтом проти окупант╕в встав кримськотатарський народ. ╤ тепер, зв╕сно, ставлення до цього народу – як серед укра╖нц╕в, так ╕ в коридорах влади – зм╕нилося.
Пам'ятаю, як в н╕ч проти 27 лютого терористи захопили буд╕влю Верховно╖ Ради ╕ Ради м╕н╕стр╕в АРК. Там було всього 70 озбро╓них терорист╕в, ╖х можна було легко оточити ╕ вигнати. Але 88% сп╕вроб╕тник╕в Служби безпеки Криму перейшли на б╕к ворога. До реч╕, у цьому СБУ жодного кримського татарина не було, бо таким було ставлення до кримських татар. Командувач «Альфи», яка тод╕ знаходилася за 30 к╕лометр╕в в╕д С╕мферополя, на питання Рефата Чубарова, чому не прийшли, не оточили ╕ не нейтрал╕зували цих терорист╕в, в╕дпов╕в: нам не дали команди ╕ у нас була концепц╕я, що основними сепаратистами, як╕ несуть загрозу для територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни, ╓ кримськ╕ татари. На жаль, позиц╕я була такою.
А у 2011 роц╕ ми перехопили анал╕тичну записку фсб стосовно ситуац╕╖ в Криму. Там ╕шлося, що основними противниками реал╕зац╕╖ рос╕йських ╕нтерес╕в у Криму ╓ кримськ╕ татари ╕ Меджл╕с, пропонувався план заход╕в щодо того, як нейтрал╕зувати та розколоти наш представницький орган. На це вид╕лялося близько 20 млн долар╕в. ╤, що найц╕кав╕ше, буквально за к╕лька тижн╕в нам вдалося перехопити под╕бну анал╕тичну записку, т╕льки в╕д СБУ Криму. Там йшлося, що основними противниками режиму Януковича ╓ кримськ╕ татари та Меджл╕с. ╤ також пропонувалася низка заход╕в, спрямованих на розкол серед нас.
БЕЗ ЗВ╤ЛЬНЕННЯ КРИМУ У НАШОГО НАРОДУ ПРОСТО НЕМА╢ ПЕРСПЕКТИВ
- Повертаючись до питання деокупац╕╖ Криму, на вашу думку, в який спос╕б п╕востр╕в може бути зв╕льнено?
- Зв╕сно, ми би хот╕ли, щоб Крим був зв╕льнений не в╕йськовим шляхом. Адже у випадку в╕йськових д╕й на територ╕╖ Криму репрес╕╖ окупант╕в, у першу чергу, будуть спрямован╕ на кримських татар, нав╕ть якщо т╕ н╕чого не робитимуть. Зв╕сно, це руйнування, загибель людей. Тому ми виступали за дипломатичний шлях зв╕льнення Криму.
Як ви зна╓те, п╕сля повномасштабного вторгнення розпочалися перемовини м╕ж представниками Укра╖ни та рос╕╖. Спочатку вони проходили на територ╕╖ б╕лорус╕, що викликало в мене обурення, але пот╕м переговорний майданчик вдалося перенести до Стамбула. Ми в╕дстоювали позиц╕ю, що агресор повинен в╕д╕йти на меж╕, що ╕снували до 24 лютого 2022 року, а питання Криму та Донбасу сл╕д вир╕шувати шляхом перемовин. Але майже одразу вустами речника пут╕на п╓скова була зроблена заява, що питання Криму обговорюватися не буде.
Одним словом, вони сам╕ закрили вс╕ шляхи для перемовин. ╤ зараз ╕ншого шляху, окр╕м в╕йськового, не залиша╓ться. Коли мен╕ телефонують сп╕вв╕тчизники ╕з Криму, запитують, як справи, як╕ перспективи, я кажу, що, швидше за все, буде силове зв╕льнення. Кажу, що ми будемо стр╕ляти, зокрема по в╕йськовим базам у Криму. Зв╕сно, я розмовляю з╕ св╕домими людьми, вони мен╕ в╕дпов╕дають: та хоч перетвор╕ть тут усе на пекло, ми готов╕ до цього, лише швидше приходьте. Ось таке ставлення у кримських татар до цього питання.
Бо без зв╕льнення Криму в кримськотатарського народу просто нема╓ перспектив. От посуд╕ть сам╕: повн╕стю зупинився процес повернення до Криму кримських татар ╕з Середньо╖ Аз╕╖. На п╕востр╕в переселяють лише рос╕ян чи слухняних представник╕в ╕нших народ╕в. За роки окупац╕╖, за найскромн╕шими п╕драхунками, вони завезли туди не менше м╕льйона сво╖х громадян. Таке враження, що рос╕я так щ╕льно заселена, що у них нема╓ земл╕: 17 м╕льйон╕в к╕лометр╕в квадратних – це ж малувато, чи не так? ╤ от вони заштовхують сво╓ населення на 26 тис. кв. км Кримського п╕вострова.
- Це, по сут╕, геноцидна практика…
- Для рос╕ян Крим – лише в╕йськова база, навколо яко╖ вони хочуть бачити лояльних громадян. А кримськ╕ татари такими не ╓. На початку окупац╕╖ рос╕яни хот╕ли схилити нас на св╕й б╕к. Погрожували, шантажували, хот╕ли, щоб Меджл╕с як╕сь заяви робив… Дехто з окупант╕в одразу зрозум╕в, що вони з нами не домовляться. Я розмовляв тод╕ з пут╕ним телефоном десь 40 хвилин. Казав йому, що вони роблять велику помилку, що ╖м сл╕д терм╕ново залишити нашу територ╕ю. В╕н мен╕ тод╕ компл╕менти говорив, з його боку звучали так╕ об╕цянки… Тод╕ в╕н ще б╕льш м'яко висловлювався, казав, мовляв, почека╓мо на «референдум», пот╕м зустр╕немося ╕ знову поговоримо.
Але вже 19 кв╕тня мен╕ заборонили в'╖зд на територ╕ю Криму на 5 рок╕в. Цей терм╕н мав зак╕нчитися в 2019-му роц╕, та у 2018-му заборону продовжили. Загалом рос╕яни заборонили мен╕ в╕дв╕дувати Крим до 2034-го року. ╤ тут ╓ хитр╕сть. Вони чудово розум╕ють, що до того часу н╕ я, н╕ пут╕н не доживемо. Як ╕ за радянсько╖ влади, так ╕ нин╕ за рос╕йсько╖ – д╕╓ заборона на повернення т╕ла людини у випадку ╖╖ смерт╕. Тобто якщо я помру тут, вони не дозволятимуть поховати мене в Криму. З ц╕╓ю метою вони й продовжили цю заборону.
Пам'ятаю, як у радянському табор╕, куди мене запроторили, помер священник. Його родич╕ впродовж трьох рок╕в добивалися перепоховання т╕ла на батьк╕вщин╕. Я тод╕ запитував у геб╕ст╕в, чому не дозволяють його поховати по-людськи. Уяв╕ть, вони мен╕ ц╕лком серйозно в╕дпов╕дали, що це неможливо, бо в╕н не в╕дбув терм╕н! Ось так╕ це люди... якщо ╖х можна назвати людьми.
У К╤НЦЕВОМУ РАХУНКУ БУДЕ ЗМ╤НА РЕЖИМУ В РОС╤╥
- На вашу думку, чи ╓ нараз╕ шанс на визволення у народ╕в, колон╕зованих рос╕╓ю? Чи можлив╕ в рос╕╖ масов╕ протести?
- При тому тотал╕тарному режим╕, який зараз д╕╓ в рос╕╖, це фактично неможливо. Пану╓ страх, нерос╕йськ╕ народи перебувають п╕д ще б╕льшим тиском, ан╕ж рос╕яни. Тому в нин╕шн╕й ситуац╕╖ казати про як╕сь рухи в рос╕╖ складно. Багато хто змушений був залишити ту кра╖ну: поволзьк╕ татари – в Мюнхен╕ та Лондон╕, уряд чеченського народу – в ем╕грац╕╖ в Лондон╕.
Надал╕ багато що в рос╕╖ залежатиме в╕д того, наск╕льки можна буде висловлювати свою точку зору. У радянський час також були утиски, але за три роки перебудови п╕днялися народн╕ фронти, в╕дновилися нац╕ональн╕ рухи. ╤ в рос╕╖ все в╕дбудеться дуже швидко, як т╕льки буде свобода висловлення сво╓╖ точки зору, коли за це не кидатимуть до в'язниц╕. Я думаю, в к╕нцевому рахунку буде зм╕на режиму в рос╕╖.
Але мене бентежить у цьому питанн╕ позиц╕я Заходу. Тут нагадаю, що Зах╕д свого часу також був проти розпаду Радянського Союзу. Тому що вважали, що це – ядерна кра╖на, думали, в чи╖ ж руки потрапить ядерна зброя, що розпочнуться як╕сь неконтрольован╕ процеси. Приблизно такий самий настр╕й ╕ зараз у зах╕дних кра╖н. Але п╕сля розпаду СРСР под╕бн╕ побоювання не виправдались, ╕ я думаю, що вони не виправдаються ╕ з майбутн╕м розпадом рос╕йсько╖ федерац╕╖.
╤ тут велику роль ма╓ з╕грати Укра╖нська держава. Тому що зламати хребет рос╕йському фашизму зараз може лише Укра╖на, зв╕сно, за допомоги наших союзник╕в. Основний удар – на Укра╖ну. Багато представник╕в ╕нших народ╕в дуже щиро, в╕д усього серця бажають перемоги укра╖нському народу. Це зрозум╕ло, вони думають про свою долю, яка пов'язана з нашою перемогою.
- П╕д час зустр╕ч╕ з Президентом Чесько╖ Республ╕ки Петром Павлом ви говорили про те, що ╖хн╕й парламент ма╓ визнати геноцидом насильницьку депортац╕ю кримськотатарського народу. Ви оч╕ку╓те таких р╕шень ╕ в╕д ╕нших кра╖н?
- Дек╕лька кра╖н уже визнали – це Латв╕я, Литва, Естон╕я, Канада. Мабуть, багато кра╖н не надають цьому великого значення, а для нас воно величезне. Якомога б╕льше кра╖н св╕ту мають це визнати. П╕д час “Кримсько╖ платформи” у серпн╕ 2022 року я особисто зустр╕чався з головою парламенту Чех╕╖, й ми тод╕ говорили, що потр╕бно вир╕шити це питання. ╤ коли Президент Чех╕╖ при╖хав, ми знову нагадали.
УС╤ ЗУСИЛЛЯ КРИМЧАН МАЮТЬ БУТИ СПРЯМОВАН╤ НА СПРИЯННЯ НАШИМ В╤ЙСЬКАМ
- Яким ви бачите майбутн╓ кримськотатарського народу?
- Наше майбутн╓ залежить в╕д нас самих, в╕д того, наск╕льки ефективно ми добиватимемося реал╕зац╕╖ сво╖х прав. А також в╕д того, що в╕дбуватиметься в Укра╖нськ╕й держав╕. Якщо уявити, що президентом Укра╖ни стане новий янукович або в парламент╕ будуть парт╕╖ типу ОПЗЖ, то особливих перспектив ми не оч╕ку╓мо. Та я гадаю, цього не станеться. Думаю, що ми ухвалимо т╕ закони, як╕ ми вже подали Президенту, зокрема, закон "Про статус кримськотатарського народу".
Без деокупац╕╖ Криму майбутнього у кримськотатарського народу нема╓. Хоча зв╕льнення може супроводжуватися болем, смертями та розрухою, вс╕ зусилля наших громадян на окупованих територ╕ях мають бути спрямован╕ на те, аби сприяти нашим в╕йськам. А п╕сля зв╕льнення – дуже дисципл╕новано, розумно вир╕шувати проблеми Криму, не допустити там м╕жнац╕ональних з╕ткнень. Потр╕бно буде в найкоротш╕ терм╕ни забезпечити нормальне життя.
╤ ще – маючи такого сус╕да, навряд чи можна говорити про повну дем╕л╕таризац╕ю Криму, там ма╓ бути потужна в╕йськово-морська база Укра╖ни.
Я майже впевнений, що ми станемо членами НАТО. Ми обов'язково будемо в ╓вропейськ╕й с╕м'╖ народ╕в – у ╢вросоюз╕, наш╕ права гарантуватимуться в╕дпов╕дно до ╓вропейських норм. Велик╕ над╕╖, що кримськотатарський народ зможе зберегтися та розвиватиметься.
Ми завжди казали сво╖м сп╕вв╕тчизникам, що не треба залишати Батьк╕вщину, адже ми ст╕льки за не╖ боролися. Просили не ╖хати з Криму п╕д час окупац╕╖, хоч як би було важко. Хоча вони нам справедливо кажуть: а де гарант╕╖, що не арештують чи не вб'ють наших син╕в? Нам дуже болить, що кримськотатарський народ розс╕явся по св╕ту. ╤ я дуже спод╕ваюсь, що вс╕ кримськ╕ татари, як╕ вимушено залишили Батьк╕вщину, повернуться на свою землю.
Валентина Рингель
www.ukrinform.ua
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 19.05.2023 > Тема "З перших уст"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25138
|