Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2023 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 03.02.2023
ЧЕРВОНЕ – ТО ЛЮБОВ, А ЧОРНЕ – ТО ЖУРБА

Пам’ят╕ Дмитра Павличка…

Журба огорнула серце кожного, хто знав Дмитра Васильовича Павличка, хто захоплювався його л╕тературною, громадською, пол╕тичною д╕яльн╕стю. А таких – м╕льйони. Дмитро Павличко – пом╕тна ╕ яскрава постать в укра╖нському сусп╕льному, пол╕тичному, духовному житт╕ останн╕х десятил╕ть. В╕н був в еп╕центр╕ головних под╕й, що в╕дбувалися в цей пер╕од, ╕ насамперед – в проголошенн╕ й утвердженн╕ незалежно╖ Укра╖ни.

Укра╖нц╕ не забули, що саме в╕н, будучи народним депутатом Укра╖ни, став одним ╕з ╕н╕ц╕атор╕в прийняття в липн╕ 1990 року Декларац╕╖ про державний суверен╕тет Укра╖ни та сп╕вавтором ╖╖ тексту. Ми пам’ята╓мо, як 24 серпня 1991 року наполегливо й енерг╕йно Дмитро Павличко добивався в сес╕йному зал╕ укра╖нського парламенту прийняття Акту проголошення незалежност╕ Укра╖ни.

У тому склад╕ парламенту Дмитру Васильовичу випало очолювати Ком╕с╕ю ╕з закордонних справ, роль яко╖, як ╕ ╖╖ голови, важко переоц╕нити. Саме Дмитро Васильович п╕дтримав кандидатуру Анатол╕я Зленка на посаду м╕н╕стра закордонних справ Укра╖ни, в╕дзначивши перед голосуванням у Верховн╕й Рад╕, що Анатол╕й Максимович здатний взяти на себе функц╕ю перебудови вс╕╓╖ роботи укра╖нського МЗС ╕ ма╓ ч╕тку концепц╕ю ц╕╓╖ перебудови.

У т╕ роки Дмитро Павличко особисто активно включився у створення засад ╕ практичне зд╕йснення зовн╕шньо╖ пол╕тики Укра╖ни. Це, зокрема, яскраво проявилося у його д╕яльност╕ на посадах Надзвичайного ╕ Повноважного Посла – спочатку у Словацьк╕й Республ╕ц╕, а згодом у Республ╕ц╕ Польща. ╤ те, що ми нин╕ ма╓мо реальну, значну  п╕дтримку в╕д цих кра╖н у протистоянн╕ рос╕йським окупантам – це й заслуга нашого дипломат╕в, у тому числ╕ Дмитра Павличка, який очолював посольства у Варшав╕ й Братислав╕ в часи розбудови в╕дносин з цими кра╖нами.

*   *   *

Мен╕ пам’ята╓ться м╕с╕я Дмитра Павличка в Польщ╕. Я тод╕ звернувся до нього з проханням висловити сво╖ судження щодо перспектив Укра╖ни у св╕тов╕й, насамперед, ╓вропейськ╕й пол╕тиц╕. В╕н охоче в╕дгукнувся на мо╓ прохання, ╕ через к╕лька дн╕в я отримав в╕д нього глибокий, розлогий коментар, з якого приведу лише к╕лька тез:

– Сьогоднi iсторики й полiтологи часто висловлюють думку про те, що подi╖ кiнця ХХ ст. в Центральнiй ╢вропi i передовсiм розвал радянсько-росiйсько╖ iмперi╖ передбачити було неможливо. Мовляв, iсторiя дiяла несподiвано й швидко, нiби вiйсько з засiдки. Але це неправда, що на iсторичнiй сценi надовкола Укра╖ни i в самiй Укра╖нi з’явилися раптом якiсь нiбито неочiкуванi сили, що збурили iмперiю. Адже тi сили давали про себе знати протягом усього ХХ ст. Вони творили першу укра╖нську державу 1918 р., Закарпатську укра╖нську державу 1939 р., вони творили й будували держави наших захiдних сусiдiв i прибалтiйських народiв. Тi сили, хоч i стали подiбно до укра╖нських визвольних рухiв жертвами сталiнсько-брежнiвсько╖ iмперi╖, все ж не були i не могли бути знищеними до кiнця, бо з кожним новим поколiнням поневолених нацiй вiдроджувалися й мiцнiшали.

Фактично всi народи Центрально╖ ╢вропи пройшли протягом ХХ ст. подiбний шлях боротьби за свою державнiсть, подiбний розвиток сво╓╖ державностi, i, хоч вони перебувають на рiзних стадiях цього розвитку, все ж мають подiбнi економiчнi проблеми, подiбну ментальнiсть, подiбний страх перед втратою сво╓╖ самостiйностi, подiбний потяг до союзництва iз подiбними до себе.

Не важко зрозумiти, отже, що процес створювання ╓дино╖ ╢вропи, яку вже сьогоднi деякi захiднi полiтики хотiли б бачити як конфедеративне об’╓днання з ╓диною валютою i конституцi╓ю, викликатиме в народах, що за свiй суверенiтет так тяжко i так довго боролися, певне побоювання. Народи Центрально╖ ╢вропи, особливо тi, що вважають себе за бiльших ╓вропейцiв, нiж англiйцi й французи, вже сьогоднi остерiгаються сво╓╖ провiнцiйно╖ служби i третьорядно╖ функцi╖ в ╓вропейському об’╓днаннi. Захiдна ╢вропа ще мусить навчитися толерантно ставитися до характерiв центрально╓вропейських нацiй, до ╖хнiх нацiональних страждань, якi вiдтепер — у виглядi iсторичних спогадiв —супроводжуватимуть увесь розвиток ╖хньо╖ духовностi, культури i взагалi державностi. Цей розвиток не завжди гармонiзуватиме iз тим розвитком, де на першому планi економiчнi iнтереси, унiфiкацiя, комфорт бездуховностi.

Укра╖на зробила правильний вибiр. До ╢вропи. I тут поста╓ питання, якою ╓ i якою буде ╢вропа, чи може вона бути об”╓днаною з однаковим економiчним, правовим та культурним показником життя в кожнiй кра╖нi. Сьогоднi ╓ три ╢вропи: Захiдна, Центральна i Схiдна. Якщо зважити на рiзнi iсторичнi пересвiдчення та тенденцi╖ в ╖хньому розвитку, то треба визнати, що цi три ╢вропи будуть iснувати навiть тодi, коли вони з волi самого Всевишнього могли б об”╓днатися. Звiсно, було б добре Укра╖нi увiйти до ╢вропи навпростець, минаючи сво╖х найближчих сусiдiв. Але це неможливо. Вона може йти в ╢вропу i найкраще почуватися з тими народами, котрi разом з нею виривалися з неволi, i будущина яких ще довго визначатиметься утверджуванням i збереженням сво╓╖ незалежностi.

Найстрашнiше, що може чекати ╢вропу взагалi, це розчленування Центрально╖ ╢вропи на кра╖ни, якi ввiйдуть до ╢вропейського Союзу, i кра╖ни, яким дверi до ╢С будуть надовго або й назавжди зачиненi. Визначну роль цiлiсностi Центрально╖ ╢вропи в ╢вропi добре розумiють польськi полiтики. У цьому контекстi важливою ╓ активна дiяльнiсть Укра╖ни в справi недопущення подiлу Центрально╖ ╢вропи. Вона ╓ й залишатиметься надалi помiтною i, напевно, найважливiшою з усiх дiлянок нашо╖ зовнiшньо╖ полiтики. Iнакше кажучи, стати впливовою, невiд’╓мною, важливою частиною Центрально╖ ╢вропи i таким чином уписатися до загально╓вропейсько╖ системи життя — це завдання, що сто╖ть перед Укра╖ною…

Та справа не тiльки в тому, де ми i з ким будемо завтра, але ж i в тому, якими будемо самi. Одна з найбiльш пророчих статтей Iвана Франка про постання самостiйно╖ Укра╖ни назива╓ться “Поза межами можливого”. Визнаючи, за I. Франком, що служба нацiональнiй iде╖ в найширшому значеннi концентру╓ в собi майже всi позитивнi емоцiйнi й розумовi фактори людсько╖ дiяльностi, ми повиннi визнати, що Укра╖нська держава, проголошена 24 серпня 1991 р., крiм усього iншого, внесла в життя мислячого громадянина Укра╖ни глибокий сенс, наповнила його працю благородною метою. Але функцiонування нашо╖ держави вiдкрило не лише простiр для повноцiнного людського життя, але й показало, як мiцно сидить в численних душах укра╖нського громадянства рабська психiка. Лише тепер вiдкрилися огиднi рани систематично╖, багатовiково╖ русифiкацi╖ Укра╖ни, лише тепер ми побачили страшну безодню бездуховностi, в котру намагаються зiпхнути нашу державнiсть як головну силу нацiонального, а, значить, нашого людського вiдродження.

Заглядаючи в майбутн╓ Укра╖ни, неможливо не побачити, що нас чека╓ довга i принизлива боротьба мiж свiдомими громадянами Укра╖ни та манкуртами, малоросами, якi приховують свою внутрiшню порожнечу гаслами про служiння всiм народам, скаженою бiзнесовою активнiстю, спрямованою виключно на особисте збагачення. Боротьба мiж мотивами жертовностi й самолюбства точиться в кожнiй людськiй iстотi, а тим бiльше — в iстотi народу, вона присутня в iсторi╖ кожно╖ нацi╖, але в нашiй iсторi╖ —е чи не найголовнiший конфлiкт, який знесилював, робив нас плаксивою етнiчною масою.

Та час одмiнився. Укра╖нська держава розвива╓ться в напрямi об’╓днання демократичних i нацiональних сил, в напрямi заповнення всiх клiтин життя укра╖нського народу нацiональною iде╓ю. Укра╖нська нацiональна iдея реалiзу╓ себе сьогоднi у формi ще не досконало╖ держави, але завтра за допомогою сво╓╖ держави реалiзуватиме новий змiст життя громадянина, головним рушi╓м якого буде не тiльки нацiональна свiдомiсть, але й свiдомiсть приналежностi й причетностi до свiту через сво╓ особистiсне, творче i нацiональне “я”.

*   *   *

Ц╕ роздуми Дмитра Павличка п╕д час його перебування на посту Посла Укра╖ни в Польщ╕, не втратили сво╓╖ актуальност╕ ╕ в наш╕ дн╕. З них Дмитро Васильович поста╓ перед нами, як видатний укра╖нський державник ╕ патр╕от, мудрий анал╕тик, далекоглядний в╕з╕онер, глибокий знавець м╕жнародно╖ пол╕тики. Але ж ми зна╓мо, що державотворча ╕ пол╕тична активн╕сть Павличка – це лише частина його багатогранно╖, невгамовно╖, енерг╕йно╖ д╕яльност╕. Бо насамперед в╕н – поет, л╕тератор, публ╕цист, перекладач.

В╕н з юнацьких л╕т, п╕сля того, як його, ш╕стнадцятил╕тнього,  у 1945 – 1946 роках ув’язнили за належн╕сть до Укра╖нсько╖ Повстансько╖ арм╕╖, заявив про себе в укра╖нськ╕й поез╕╖ на повен голос ╕ зайняв у н╕й пров╕дне м╕сце. Його поетична творч╕сть в╕дзначалася яскравою образн╕стю, пристрасн╕стю, запальн╕стю, справжн╕стю. ╤ це проявлялося в ус╕х його поез╕ях ╕ зб╕рках – в╕д в╕рша на смерть стал╕ну «Коли помер кривавий Торквемада» (згадайте заключний рядок ц╕╓╖ поез╕╖ – «Здох тиран, але сто╖ть тюрма») до зб╕рки «В╕рш╕в з Майдану»

Дмитро Павличко вид╕лявся сво╖ми л╕тературознавчими ╕ публ╕цистичними творами. Досить згадати його двотомник «Л╕тературознавство. Критика», виданий у 2007 роц╕. Або ж ╕нше ун╕кальне видання – «Дмитро Павличко. Спогади», п’ятий том якого був презентований пор╕вняно недавно – 24 жовтня 2019 року в Нац╕ональному музе╖ л╕тератури Укра╖ни на юв╕лейному вечор╕, присвяченому 90-р╕ччю Дмитра Павличка.

Навряд чи хто в сучасн╕й укра╖нськ╕й л╕тератур╕ може зр╕внятися з Павличком у к╕лькост╕ високоталановитих переклад╕в. Ним були перекладен╕ укра╖нською десятки твор╕в з англ╕йсько╖, ╕спансько╖, ╕тал╕йсько╖, французько╖, португальсько╖, багатьох слов’янських мов. Вперше укра╖нською мовою, завдяки його зусиллям, вийшло повне з╕брання твор╕в Шексп╕ра, антолог╕я «Св╕товий сонет» та багато ╕нших видань – ц╕ла б╕бл╕отечка Павличкових переклад╕в.

╤, звичайно, у б╕льшост╕ укра╖нц╕в на вустах – п╕сн╕, написан╕ на його слова, серед яких безсмертн╕, бо стали народною п╕снею, «Два кольори», музику яко╖ створив його побратим у житт╕ ╕ творчост╕ Олександр Б╕лаш.

Два кольори мо╖, два кольори,

Оба на полотн╕, в душ╕ мо╖й оба,

Два кольори мо╖, два кольори:

Червоне – то любов, а чорне – то журба.

З журбою в серц╕ ми схиля╓мо сьогодн╕ голови перед св╕тлою пам’яттю Дмитра Васильовича Павличка – видатного пол╕тичного ╕ громадського д╕яча, полум’яного патр╕ота, багатогранно талановитого л╕тератора, в╕рного сина Укра╖ни.

Михайло Сорока

 

***

Св╕товий конгрес укра╖нц╕в (СКУ) висловив глибоку скорботу та сп╕вчуття у зв'язку з в╕дходом у в╕чн╕сть Дмитра Павличка – видатного укра╖нського поета, громадського та пол╕тичного д╕яча, колишнього народного депутата та дипломата.

Як переда╓ Укр╕нформ, про це пов╕домля╓ться на сайт╕ СКУ.

Конгрес подякував Дмитру Павличку за гранд╕озний внесок у розвиток укра╖нсько╖ л╕тератури, за захист та збагачення укра╖нсько╖ мови, за невтомну та в╕ддану працю на благо укра╖нсько╖ державност╕.

«Св╕товий конгрес укра╖нц╕в молиться за упок╕й душ╕ Дмитра Павличка разом з його р╕дними, близькими, плеядою учн╕в ╕ поц╕новувач╕в творчост╕ великого поета, ус╕м св╕товим укра╖нством», – йдеться в пов╕домленн╕.

Нагада╓мо, Дмитро Павличко помер 29 с╕чня на 94-му роц╕ життя.

Президент Укра╖ни Володимир Зеленський заявив, що люди пам‘ятатимуть Дмитра Павличка як одного з автор╕в Декларац╕╖ про державний суверен╕тет Укра╖ни та орган╕затор╕в укра╖нського нац╕онального руху, а також, як видатного поета.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 03.02.2023 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24873

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков