Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 30.12.2022 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 30.12.2022
В’ЯЧЕСЛАВ ЧОРНОВ╤Л БАЧИВ ДАЛЕКО, ╤ ЧАС ДОВ╤В, ЩО В╤Н НЕ ПОМИЛЯВСЯ

24 грудня 2022 року В’ячеславу Чорноволу виповнилося б 85 рок╕в. Ц╕лком м╕г би дожити, побачити наживо свою правоту

Його траг╕чна загибель у 1999-му об╕рвала яскраве життя людини, яка була ╕ назавжди залишиться в укра╖нськ╕й ╕стор╕╖ як безпосередн╕й творець нашо╖ в╕дроджено╖ державност╕. В’ячеслав Максимович був людиною, терплячою до ╕нших ╕ безкомпром╕сною до несправедливост╕. Саме це привело його до дисидентського руху, в якому в╕н зайняв особливе, лише йому належне м╕сце. Хтось був публ╕цистом, хтось – правозахисником, хтось намагався вт╕лити у життя сво╓ бачення майбутньо╖ Укра╖ни. Чорнов╕л був одночасно ус╕м, але перш за все в╕н був Чорноволом, людиною, яка гостро в╕дчувала несправедлив╕сть та не боялася п╕дняти св╕й голос за правду.

 

«Кар’╓ра» дисидента: в╕д журнал╕ста до «генерала» у табор╕

Його кар’╓рн╕ перспективи, за радянських час╕в, складалася б╕льш н╕ж усп╕шно. Випускник факультету журнал╕стики Ки╖вського ун╕верситету, старший редактор передач для молод╕ на Льв╕вському телебаченн╕ м╕г розраховувати на поступове ╕ неухильне сходження шаблями усп╕ху за «сов╓тськими м╕рками». Вт╕м, Льв╕в завжди вважався особливим для комун╕стично╖ влади м╕стом, з огляду на проукра╖нськ╕ та антикомун╕стичн╕ настро╖, як╕ завжди панували в Галичин╕. Прац╕вникам ╕деолог╕чного фронту – а саме такими визначали журнал╕ст╕в, були в╕дкрит╕ вс╕ можливост╕ для кар’╓ри. Вимагалося лише одне: зрадити Укра╖ну. В╕н скористався цими можливостями, щоби виступити на захист укра╖нства, яке нещадно придушувалося Москвою та його мар╕онетками у Ки╓в╕.

У 1964 роц╕ 27-мир╕чний В’ячеслав Чорнов╕л склав кандидатський м╕н╕мум та пройшов за конкурсом до асп╕рантури в Ки╓в╕. Предметом його науково╖ ц╕кавост╕ була творч╕сть Бориса Гр╕нченка. Проте ╕з захистом дисертац╕╖ не склалося, Чорнов╕л був вже «на ол╕вц╕» у орган╕в держбезпеки. П╕дозрювали недарма, 8 серпня 1965 року Чорнов╕л виступив з в╕дверто антикомун╕стичною промовою на в╕дкритт╕ пам'ятника Тарасу Шевченку на Гуцульщин╕. А 4 вересня, разом з ╤ваном Дзюбою та Василем Стусом - у ки╖вському к╕нотеатр╕ «Укра╖на» на прем'╓р╕ ф╕льму Параджанова «Т╕н╕ забутих предк╕в» вони протестували проти арешт╕в укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖. Цей протест вважа╓ться першим п╕сляво╓нним в╕дкритим виступом укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖ проти тотал╕тарно╖ влади та початком наступного етапу визвольного руху в Укра╖н╕.

Публ╕цистичн╕ твори Чорновола, з осудом рос╕йського шов╕н╕зму, його в╕дмова дати св╕дчення на процес╕ проти брат╕в Горин╕в призвели до зв╕льнення з роботи та першого судового вироку. В’ячеслав Чорнов╕л св╕домо та остаточно перетворився на жорсткого опонента режиму. Зауважимо, що нав╕ть участь у дисидентському рус╕ у той час не означало неодм╕нного потрапляння до табору або в’язниц╕. Комун╕стичний режим, п╕сля розв╕нчання культу особи Стал╕на, певний час намагався загравати з ╕нтел╕генц╕╓ю, тим, хто виступав з критикою влади, пропонували публ╕чно визнати сво╖ «помилки» та «стати на шлях виправлення». Дехто скористався такою можлив╕стю ╕ залишився на свобод╕. Чорнов╕л на компром╕си з владою не п╕шов, влада в╕дпов╕ла ув’язненнями та позбавленням можливост╕ працювати за фахом.

Важливий етап в його «стосунках» з КДБ - укладання Чорноволом зб╕рки «Лихо з розуму», у як╕й було приведено б╕ограф╕╖ 20 ув’язнених укра╖нських дисидент╕в, а також – оприлюднен╕ списки в’язн╕в- учасник╕в визвольного руху та тих, хто постраждав в╕д режиму за сво╖ рел╕г╕йн╕ переконання, видання цього зб╕рника за кордоном. Насл╕док: засудження В’ячеслава Максимовича у 1967 роц╕ до трьох рок╕в у табор╕ суворого режиму. В ув’язненн╕ Чорнов╕л тримався г╕дно, запропонован╕ компром╕си не приймав, серед сво╖х товариш╕в користувався такою повагою, що в╕домий дисидент Михайло Хейфец назвав його «зек╕вським генералом».

М╕ж тим, у паузах м╕ж ув’язненнями, В’ячеслав Чорнов╕л не покидав л╕тературно╖ та правозахисно╖ д╕яльност╕. Знаменитий «Укра╖нський в╕сник» - перший укра╖нський поза цензурний журнал, виходив п╕д його редактурою. Чорнов╕л був одним ╕з засновник╕в та активним д╕ячем знаменито╖ Укра╖нсько╖ Гельсинсько╖ сп╕лки – правозахисно╖ групи, яка розпов╕дала св╕тов╕ про репрес╕╖ радянсько╖ влади проти ╕накодумц╕в ╕, як виявилося - готувала ╜рунт до широкого руху за незалежн╕сть. Тут варто наголосити, що якщо рос╕йськ╕ правозахисники тих час╕в виступали проти ╕деолог╕чних репрес╕й, УГС за визначенням розглядалася не т╕льки як ╕деолог╕чно шк╕дливе об’╓днання, але й як осередок укра╖нського руху.

 

Чорнов╕л п╕сля 1991-го: беззаперечний л╕дер нац╕онал-демократ╕в

В’ячеслав Чорнов╕л був людиною м’якою у сп╕лкуванн╕ ╕ твердою у переконаннях. Т╕, хто мав можлив╕сть знати його особисто, звертали увагу на те, як швидко в╕н говорив, намагаючись вкласти у в╕дведений для розмови час максимальну к╕льк╕сть ╕нформац╕╖ та аргумент╕в. Чорнов╕л був людиною стр╕мкою – стр╕мкого розуму, стр╕мких р╕шень, стр╕мкого напору аргумент╕в та стр╕мко╖, якщо хочете, чар╕вност╕. Його ум╕ння прихилити до себе опонент╕в, в╕дшукати прийнятний та необразливий компром╕с, переконати у тому, в чому в╕н був переконаний сам – ц╕ риси в╕дзначали ╕ друз╕, ╕ противники.

Противник╕в у Чорновола завжди було чимало. Хтось не розум╕в його ╕дей, як╕ ╕нод╕ випереджали час. Хтось заздрив популярност╕ серед виборц╕в, не розум╕ючи, що ця популярн╕сть ╓ прямим насл╕дком його безкомпром╕сного життя. Хтось приписував йому не╕снуюч╕ авторитарн╕ тенденц╕╖ у кер╕вництв╕ Народного Руху, який в╕н очолив з грудня 1992 року, не беручи до уваги, що к╕лькома роками ран╕ше Чорнов╕л в╕дмовився в╕д головування в Укра╖нськ╕й Гельсинськ╕й груп╕, що була одн╕╓ю з основних складових Руху. ╤ зовс╕м не переймався з цього приводу, справа була для нього важлив╕ше посад. Прикладом ставлення Чорновола до влади було те, що обраний головою Льв╕всько╖ обласно╖ Ради в╕н подав у в╕дставку, коли оч╕льник╕в представницьких орган╕в на м╕сцях перетворили на представник╕в президента, чиновник╕в, п╕дпорядкованих оф╕ц╕йному Ки╓ву.

У парламент╕ Укра╖ни Чорнов╕л був одним з л╕дер╕в Народно╖ Ради, опозиц╕йно╖ меншост╕, яка наполягла у липн╕ 1990-го на прийнятт╕ спочатку Декларац╕╖ про державний суверен╕тет Укра╖ни, а згодом 24 серпня 1991-го – ╕ Акту Незалежност╕ Укра╖ни.

У грудн╕ 1991 В’ячеслав Чорнов╕л був кандидатом у президенти, але програв вибори Леон╕дов╕ Кравчуку. Укра╖на ще не була готова до ТАКОГО л╕дера. Цьому сприяло й те, що тогочасн╕ демократичн╕ сили були розпорошен╕ та не виступили ╓диним фронтом. Б╕льш╕сть Чорнов╕л здобув т╕льки у трьох областях Галичини, ╕ це також було дуже символ╕чно, що уродженець Черкащини та випускник столичного ун╕верситету здобув прихильн╕сть найб╕льш проукра╖нськи налаштованого на той час рег╕ону Укра╖ни. Висл╕в Чорновола «Я людина вс╕╓╖ Укра╖ни» був не хизуванням, а констатац╕╓ю факту.

Чорноволов╕ закидали обвинувачення у спробах розд╕лити Укра╖ну, не розум╕ючи та не сприймаючи його ╕дею про федерал╕зац╕ю. В’ячеслав Максимович згодом ╕ сам в╕дмовився в╕д ц╕╓╖ концепц╕╖. Вона тод╕ так само була не на час╕, а Чорнов╕л ум╕в визнавати помилки, на в╕дм╕ну в╕д абсолютно╖ б╕льшост╕ сво╖х тод╕шн╕х соратник╕в.

Попри жорстку пол╕тичну л╕н╕ю в усьому, що стосувалося укра╖нських ╕нтерес╕в, Чорнов╕л залишався дуже вразливим та сентиментальним у сво╓му ставленн╕ до оточуючих. В╕н дуже бол╕сно сприйняв зраду сво╖х колишн╕х соратник╕в по Руху та парламентськ╕й фракц╕╖, коли його усунули з посади голови фракц╕╖ та спробували усунути в╕д кер╕вництва Рухом у 1999 роц╕. Рух був для Чорновола не лише структурою, кер╕вництво якою надавало змогу реально впливати на пол╕тику держави. Рух був його викоханим дитям, пол╕тичним про╓ктом з перетворення п╕дмосковсько╖ Укра╖нсько╖ Радянсько╖ Соц╕ал╕стично╖ республ╕ки на незалежну Укра╖ну.

У приватних розмовах, на початку 90-х, Чорнов╕л наголошував, що створення та укр╕плення Народного Руху ╓ початком створення ╕ укра╖нсько╖ парт╕йно╖ пол╕тично╖ системи, сво╓р╕дною парасолькою, яка надасть можлив╕сть визр╕ти та зм╕цн╕ти дек╕льком майбутн╕м пров╕дним пол╕тичним парт╕ям, з р╕зними ╕деолог╕ями, але на одн╕й нац╕онально-патр╕отичн╕й платформ╕. Опонентам, як╕ казали, що для того, щоб об’╓днатися, спочатку потр╕бно розмежуватися, л╕дер Руху в╕дпов╕дав, що спершу варто створити той майданчик, на якому буде проводитися межа. На жаль, до Чорновола тод╕ не прислухалися, нац╕онально-демократичн╕ парт╕╖ та об’╓днання п╕шли кожен сво╖м шляхом, що призвело до деградац╕╖ парт╕йно╖ системи в Укра╖н╕, та перетворення ╖╖ на виключно передвиборч╕ про╓кти.

 

1999-й, загибель ╕ в╕чна пам’ять

У грудн╕ 1999 року В’ячеславу Чорноволу мало б виповнитися 62 роки. Маючи беззаперечний авторитет серед демократично налаштованих виборц╕в, в╕н мав ус╕ можливост╕ скласти реальну конкуренц╕ю тод╕шньому президенту Леон╕ду Кучм╕ на других для останнього президентських виборах. Автомоб╕льна катастрофа, яка урвала життя В’ячеслава Максимовича 25 березня 1999 року, дотепер виклика╓ запитання. Чи не була вона спланованим вбивством? Дек╕лька судових процес╕в, здавалося б, поставили крапку у ц╕й траг╕чн╕й ╕стор╕╖, визначивши, що авар╕я була траг╕чною випадков╕стю.

Проте ╕ р╕дн╕ Чорновола, ╕ його пол╕тичн╕ соратники були впевнен╕, що таким чином було усунуто в╕д ц╕лком можливого приходу до вищо╖ влади в держав╕ найб╕льш проукра╖нськи налаштованого пол╕тика. У вересн╕ 2015 року колишн╕й заступник генерального прокурора Микола Голомша припустив, що Чорновола було добито, п╕сля спровоковано╖ ДТП, к╕лькома ударами кастета. Вт╕м, жодного продовження, у вигляд╕ поновлення сл╕дства, ця заява не мала…

В’ячеслав Чорнов╕л п╕шов у засв╕ти у тому в╕ц╕, у тому ф╕зичному та психолог╕чному стан╕, коли в╕н мав ус╕ шанси очолити державу, а як н╕ - то, принаймн╕, продовжувати грати вагому пол╕тичну роль. Його загибель стала причиною багатьох негативних процес╕в, з якими стикнулася наша кра╖на за другого терм╕ну президента Леон╕да Кучми та посилення впливу крим╕нал╕тету та пророс╕йськи налаштованих елемент╕в у влад╕. Чорнов╕л був вт╕ленням того образу влади, яко╖ г╕дна Укра╖на - безкомпром╕сно╖ до руйн╕вник╕в державност╕, до корупц╕╖, свавол╕ та без╕дейност╕. Нове тисячол╕ття почалося без Чорновола ╕ це був не найкращий початок. Фактично, саме тод╕ починалася парт╕я рег╕он╕в ╕ шлях у найвищу владу В╕ктора Януковича з ус╕ма його насл╕дками для Укра╖ни.

Якщо оберуть нац╕онал╕ста (так називали Чорновола у 1991 роц╕ його пол╕тичн╕ противники), то буде в╕йна – лякали укра╖нц╕в. Виявилося, що в╕йна почина╓ться, якщо обирають людей, яким Укра╖на байдужа, та доки не буде дем╕л╕таризована Рос╕я. «Над Укра╖ною нависа╓ злов╕сна двоголова т╕нь рос╕йського ╕мпер╕ал╕зму, який т╕льки й чека╓ остаточного колапсу нашого сусп╕льства, щоб запустити хиж╕ пазур╕ в живе т╕ло нашого народу», - попереджав В’ячеслав Чорнов╕л у 1997 роц╕.

Чорновола називали нац╕онал-демократом. ╕ в╕н д╕йсно був нац╕онально налаштованим демократом, патр╕отом т╕╓╖ земл╕, на як╕й народився, як╕й в╕ддав св╕й талант, свою енерг╕ю, сво╓ життя. Ми були сучасниками велико╖ людини, деяким пощастило в╕дчути потиск його руки, нав╕ть не усв╕домлюючи у той момент, що з ними отак просто в╕та╓ться ╕стор╕я.

В╕чна пам’ять ╕ велика подяка, що Ви були саме таким, яким були, В’ячеславе Максимовичу.

Дмитро Редько

https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 30.12.2022 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24779

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков