Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 01.10.2004 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 01.10.2004
РУСЬ-УКРАЇНА: ВІД КРАЮ ДО КРАЮ...
о. Олег Ведмеденко

Дорога до Храму
Рубрику веде о. Олег Ведмеденко, протодиякон Луцького кафедрального собору
УПЦ КП, інспектор з питань місійної діяльності Луцько-Волинського єпархіального управління.


"Шановний отче Олегу! Сподіваюся, Ви допоможете мені розібратися у цьому питанні. Як сказано: "Блаженні шукаючі правди..."
Отож, чиї є князі Ігор, Олег, Володимир, Ярослав та інші наші князі: "українські" чи "руські"? І як правильно: "Русь-Україна", чи "Україна-Русь"?..
Анатолій З., Турійський р-н Волинської обл."
На жаль, брате Анатолію, я не історик, а богослов. Тому й попросив дати відповідь на Ваше запитання фахівця - кандидата історичних наук, доцента кафедри давньої і нової історії України Волинського державного університету імені Лесі Українки Володимира Пришляка. І ось його відповідь:
Природно, закономірно й логічно, що людина хоче правди. Історія усієї людської цивілізації упродовж всіх її тисячоліть й була власне довгою дорогою пошуку цієї правди...
Серцевиною середньовічної Русі (в літописах - "Руської землі") - є терени в умовному трикутнику: Київ - Чернігів - Переяслав у самому центрі сучасної України. Це-то і є так звана Мала, або ж первинна Русь. Ця назва утворюється майже синхронно із назвою Русь Велика (згодом - Великоросія, як антонімічна пара). Київ споконвіку лежав на Дніпрі - не на Волзі й не на Камі. Тож перелічені Вами князі представляли саме Руську землю: першу праукраїнську державу княжих часів.
Назва "Україна" вперше згадується на сторінках Київського літопису:
"Року 1187-го, місяця квітня, 18-го дня, коли в середу "представився" переяславський князь Володимир Глібович - "доблесний і сильний у бою, і мужністю кріпкою відзначався і всякими доброчесностями (був) сповнений. Плакали за ним всі переяславці, за ним же Україна багато потужила"..."
Саме це свідчення давно минулих днів і є першою письмовою згадкою, яка фіксує самоназву "Україна". Докладно аналізуючи літописну згадку зазначу, що "Україна" вживається тут не лише як назва певної території, що прилягає до Дніпра, а й у розумінні батьківщини, рідного краю.
Логіка назви "Україна" вочевидь іде від того, що ця земля "украєна", себто є відгородженою територією, що має окремий статус. Але виходячи з ідеологічних міркувань ще за радянських часів постійно твердили, що слово "Україна" має виключно географічне походження у значенні саме "окраїни" - чи то Литви, чи Московії, чи Польщі.
Насправді назва "Україна" стала вживатися паралельно із назвою "Русь". І "Русь" щодо української території до середини XVII століття повністю домінувала. Тому "руський" тоді означав "український". В документах Богдана Хмельницького читаємо: "Руське князівство"; у гадяцькому ж трактаті 1658 року Івана Виговського та Юрія Немирича з Польщею - "Велике князівство Руське" на означення саме України. Слово "Україна" вживалося й в козацьких літописах XVII-XVIII сторіч, і у фольклорі.
З середини XVII сторіччя, особливо після Переяслава, офіційною назвою української території стає назва "Мала Русь", а потім "Малоросія". А Русь, Руське воєводство з центром у славному місті Львові у складі Речі Посполитої - зберігається за західноукраїнським регіоном. Власне тоді на західноєвропейських картах на означення нашої землі з'являється усталений уже термін "Україна, земля козаків" (латиною: Ukraina - terra cosakorum). Тому запорозькі козаки були українськими, але "руської" (тобто української) православної віри.
Сама назва "український" остаточно закріплюється за народом аж в XIX сторіччі, яке пройшло під знаком великого українського національного відродження. І не випадково найбільший український історик Михайло Грушевський назвав свою фундаментальну десятитомну працю: "Історія України-Руси". Бо у цій назві він акцентував на спадкоємності та нерозривності єдиного історичного процесу на етнічній території Наддніпрянської та Західної України - від княжої доби до козацько-гетьманського періоду і далі, всієї соборної України. Тому така подвійна назва "Україна-Русь" послідовно вживалася для означення всієї етномовної території, і для протиставлення назвам "Велика Русь" ("Великоросія") та "Білорусь".
Таким чином відповіддю на Ваше запитання: який же насправді історичний термін первинний - "Україна" чи "Русь"? - буде така, що ці слова суть є синонімами для означення нашої національної території та держави. Таким чином Русь переросла в Україну. А те що "старший брат, який пізніше народився", взяв собі цю найдавнішу назву на означення й своєї території, - це вже інша, сумна історія. У XVIII сторіччі наша північно-східна сусідка - Московія - саме за рахунок України переросла у Російську імперію.
І останнє. Тих читачів, хто іще має з цього приводу якісь сумніви, відсилаю до книжки українського професора Сергія Шелухіна "Україна - назва нашої землі з найдавніших часів", що вийшла друком у Празі 1936 року, і перевидана нині в Дрогобичі у 1992-му.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 01.10.2004 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2472

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков