Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 01.10.2004 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 01.10.2004
МІЖСЕЗОННЯ...
Лідія Степко, власкор "КС".

27 вересня, в День туризму України, працівники севастопольської туристичної галузі підбивали попередні підсумки туристичного сезону. Цього року, зі слів начальника управління у справах туризму та курортів Севастопольської держадміністрації Сергія Баландюка, незважаючи на прохолодне літо, він видався вдалим. Змагатися з Ялтою ми, звичайно, не беремося (там туристична галузь приносить до міського бюджету 80% прибутків), але наші 10-12% також радують, бо ще три роки тому показник був втричі нижчим.
Туристична галузь у місті розвивається досить активно, фірми ростуть, як гриби після дощу і навіть виходять із "тіні". На Фіоленті, у Качі, Козачій бухті з'являються приватні туристичні комплекси, а їхні господарі схильні навіть радитися з чиновниками галузі, як краще налагодити бізнес. Цього року вони об'єдналися в асоціацію. Що ж до якості послуг, то, зі слів п. Баландюка, вона має покращитися, починаючи з наступного сезону. У галузі стане більше професіоналів: відкрито відділи й факультети туризму у чотирьох ВНЗ Севастополя. Отже, вчитися якісному прийому туристів почнемо у міжсезоння. Адже влітку - не час думати про серйозне. І не думаємо. Не думаємо настільки, що навіть, зі слів начальника управління у справах туризму міської держадміністрації С. Баландюка, інколи можна спостерігати "полный ужас", іншими словами, повну неконтрольованість. Як каже сам посадовець, екскурсії досі могла проводити "любая кухарка". " Я как-то присутствовал на подобной - у Графской пристани и возле Памятника затопленным кораблям, так от услышанного просто уши вяли. Мы должны себя обезопасить, мы должны свое лицо показывать".
Звісно ж, якщо вуха в'януть, то яке вже там "лицо"...
Пам'ятається, один мій знайомий скаржився на вищезгаданий "полный ужас". Запитує у екскурсовода, що розповідає про відновлений Володимирський собор у Херсонесі, чому замовчується, хто дав кошти на його відновлення, а вона у відповідь: "Я не государственный екскурсовод, что хочу, то и говорю...".
Та у наступному сезоні, - каже пан Баландюк, - все буде інакше: у жовтні в місті відкриються курси гідів-перекладачів. Що ж до фахівців, то всі вони після атестації будуть занесені до реєстру та отримають посвідчення. А значить, на його думку, якість послуг зросте.
Крім цього, є сподівання, що буде переглянутий зміст екскурсійних програм з урахуванням того, що Севастополь таки українське місто. До цих пір його представляли туристам не інакше, як "город русской славы", відтанцьовуючи від Катерини II та адмірала Клокачова, що трохи більше як два століття тому привів сюди ескадру. Думається, що сам адмірал, приставши до берега, навряд чи відчув себе Колумбом, побачивши стародавній Херсонес. Тим більше, що на той час руйнації там було значно менше, аніж зараз.
Професор Кембріджського університету Е.Кларк, подорожуючи у 1812 році Кримом та відвідавши Херсонес, писав: "Руїни Херсонесу були досить міцні, ще скрізь збереглися навіть двері будівель". Кларк на власні очі бачив, як під античні храми закладали міни, як гаками розтягали мармурові блоки. Пізніше ті блоки використовували як будівельний матеріал. Та й розкопані експонати, найкращі і найкоштовніші, зберігалися не в севастопольських музеях, а в Ермітажі. Вони й понині там. Думається, туристи ще про це почують, коли минеться міжсезоння в політиці нашої держави, бо вона зависла у ньому, як і туристична галузь. Хотілось би, щоб почули. Але якщо це й станеться, то не за нинішнього керівництва туристичною галуззю як міста, так і держави. Бо на запитання про зміну, нарешті, туристичних програм з поправками на власну та всесвітню історію, С.Баландюк відповів: "Мы не можем говорить однозначно, что Севастополь чисто украинский город. Я это считаю неправильным, потому что исконно это была Россия, Екатерина II... Далее, мы - не Запорожская Сечь, мы - не Полтава...".
Невідоме завжди простіше уявляти, як чуже (знайоме невігластво чиновництва). Далеко ж ми підемо з таким знанням і розумінням історії...
Часи змінюються інколи швидше, ніж ми встигаємо осмислити їх сутність. Нерозуміння породжує запізнілі реакції, котрі в свою чергу призводять до негативних, а то й трагічних наслідків. Звідси й величезна дистанція між задекларованими в програмах цілями та реальними справами і обіцянки почати виправляти становище з наступного року.
З нового сезону пан Баландюк обіцяє й проведення екскурсій державною мовою. Сьогодні, звідки б не прибули туристи, екскурсію проведуть для них виключно російською. Та що там туристи... Посадовець повідав мені ще цікавішу історію, що сталася минулого року, коли у Севастопольській міськраді зібрали голів обласних Рад з усієї України на чолі з головою Верховної Ради Володимиром Литвином. Задля власної безпеки чи з якихось інших поривань хотілося йому, аби для вельми поважних гостей екскурсію провели державною мовою: "Все были украинцы, естественно, экскурсию надо было совершить на украинском языке. Искали экскурсовода по всему Крыму и не нашли. Пробовали взять преподавателя украинского языка, но мне не понравилось произношение (пан Баландюк родом зі Львова). Но мы вышли из положения: Литвин разрешил провести экскурсию на русском языке. К нашему стыду. Я стыжусь, слов нет!".
Те, за що місцевому чиновникові було соромно минулого року, могло би не статися зараз. Бо маємо сьогодні ще один яскравий мазок нашої історії - президентську гонку цієї осені.
На святкування Дня туризму до нас завітали столичні гості на чолі з головою державної туристичної адміністрації України Валерієм Цибухом. І добре, що моя розмова з гостем проходила наодинці, бо коли б наш місцевий посадовець почув, як його патрон ставиться до проблеми забезпечення туристичної галузі Севастополя україномовними програмами, то від його минулорічного сорому не лишилось би й сліду. По-перше, гість дійсно підтвердив, що до сьогодні ніякого контролю за екскурсійною діяльністю не було. Лише зараз прийняли Закон про туризм, на впровадження його в життя знадобляться роки й роки. Що ж до екскурсійних програм державною мовою, то відповідь високого посадовця була просто приголомшливою: "Таких програм дійсно немає, але немає і правил гри... Учора єдиний кандидат від влади у Президенти України говорив про двомовність, про подвійне громадянство, про інтеграцію наших слов'янських народів, про те, щоб нам не бути в складі НАТО, бо це не на часі"...
Отакої! А як же нова Програма і заплановані реформи? За такого розкладу про відповідний виклад та екскурсійну тематику, як і про проведення державною мовою екскурсій, можна забути. Які там зрушення у туристичній галузі? Нам би втримати Конституцію хоч би в такому стані, як зараз, не підлаштовувати її під кожного наступного Президента. Адже кожен з них починає з того, що кладе руку на основний Закон держави і клянеться його дотримуватися. А наш єдиний кандидат від "владократів" вже у передвиборній борні його порушує. Уявімо собі на мить, що він став Президентом. Знову опинимося у Союзі, а наш головний Закон, зкоригований Державною Думою Росії, відкине нас знову в імперську пітьму. Такі "правила гри", кажучи мовою мого респондента пана Цибуха. Він також, як і севастопольський чиновник від туризму, народився в Західній Україні, але каже, що дуже шкодує й соромиться сьогодні своїх земляків - івано-франківців, що жбурнули "тупим предметом" у єдиного кандидата (треба ж так обізвати куряче яйце!).
Але повернемося до Дня туризму. Пан Цибух прибув до нас не з порожніми руками: привіз вітання від прем'єра і безліч нагород працівникам туристичної галузі Севастополя - зрозуміло, також від Януковича. У нас, до речі, тепер все, що надходить до міста, пов'язане з цією персоною. Інших прізвищ ми просто не чуємо. Навіть на ринках кожні ваги на прилавку заліплені його портретами.
На тлі цін, які у Севастополі з початком міжсезоння, зазвичай, падають, а сьогодні раптом шалено зросли, плакатна посмішка одного з головних державних ціно-утворювачів на ринку виглядає досить цинічно. Таке воно, обличчя влади...
м. Севастополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 01.10.2004 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=2470

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков