"Кримська Свiтлиця" > #41 за 14.10.2022 > Тема ""Білі плями" історії"
#41 за 14.10.2022
КОЖЕН ╤З НАС ВО╥Н
У Ки╓в╕ в╕дкрилася вулична виставка «Кожен ╕з нас во╖н». Це сп╕льний проект Сил територ╕ально╖ оборони Збройних Сил Укра╖ни та Укра╖нського ╕нституту нац╕онально╖ пам'ят╕.
Виставка висв╕тлю╓ самоорган╕зац╕ю нашого народу для в╕йськового захисту Батьк╕вщини в р╕зн╕ часи.
У ╤Х стол╕тт╕ сформувалася держава Русь з центром у Ки╓в╕. Основою в╕йська в рус╕ була дружина, до складу яко╖ входили профес╕йн╕ во╖ни.
П╕д час ворожих напад╕в скликалося загальне народне ополчення (во╖), фактично м╕сцева самооборона. До ополчення входили вс╕ чолов╕ки м╕ста та навколишн╕х с╕л, незалежно в╕д соц╕ального становища та в╕ку.
Утримувалося ополчення коштом м╕ста, в якому воно збиралося.
Згодом новим зразком самоорган╕зац╕╖ укра╖нського народу ста╓ козацтво.
У березн╕ 1917 року революц╕я, що розпочалася на теренах Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, в╕дкрила для укра╖нц╕в шлях до в╕дновлення власно╖ державност╕. У листопад╕ 1917 року була проголошена Укра╖нська Народна Республ╕ка. А за к╕лька тижн╕в вона мусила в╕дбивати збройну агрес╕ю б╕льшовик╕в, як╕ захопили владу в Рос╕╖.
Першою збройною опорою новопостало╖ укра╖нсько╖ держави були добровольц╕.
Ще весною 1917 року зародилось в╕льне козацтво для захисту укра╖нських с╕л ╕ м╕ст в╕д усяких заброд та оборони «вольностей укра╖нського народу». В╕льне козацтво формувалося як територ╕альна самооборона на козацьких традиц╕ях з виборною старшиною. Зокрема 7 березня 1918 року загони в╕льного козацтва на чол╕ з Юрком Тютюнником розгромили в╕йська рос╕йських б╕льшовик╕в, очолюван╕ Муравйовим.
Загони самооборони укра╖нських с╕л тривалий час чинили спротив окупантам, перетворюючи сво╖ села ╕ м╕сцевост╕ на сво╓р╕дн╕ республ╕ки. Найв╕дом╕шою з них ╓ Холодноярська республ╕ка.
Наприк╕нц╕ 1942 року на Волин╕ та Пол╕сс╕ м╕сцев╕ в╕дд╕ли самооборони на заклик Орган╕зац╕╖ укра╖нських нац╕онал╕ст╕в об’╓дналися у загони Укра╖нсько╖ повстансько╖ арм╕╖ для захисту м╕сцевого населення в╕д нацистських окупант╕в. Невдовз╕ боротьба поширилася на Галичин╕, центр╕, п╕вдн╕ та сход╕ Укра╖ни. У н╕й взяли участь понад сто тисяч ос╕б.
Нац╕онально-визвольний рух д╕яв за принципом регулярно╖ арм╕╖, утворивши власн╕ штаби, ч╕тку вертикальну структуру, оф╕церськ╕ школи, свою систему звань ╕ нагород.
Головним ворогом УПА вважала СРСР як державу, що завдавала укра╖нському народу найжахлив╕ших втрат через масов╕ пол╕тичн╕ репрес╕╖, голодомори, депортац╕╖ населення.
У вересн╕ 1949 року вс╕ повстанськ╕ в╕дд╕ли влилися в структуру п╕дп╕лля ОУН, головними завданнями якого були пропаганда визвольних ╕дей та захист населення в╕д репрес╕й комун╕стичного режиму. Орган╕зована д╕яльн╕сть п╕дп╕лля тривала до середини 1950-х рок╕в, останн╕ його спалахи заф╕ксован╕ на початку 1960-х.
Нав╕ть в ув’язненн╕ учасники ОУН ╤ УПА орган╕зовували п╕дп╕лля ╕ повстання в ГУЛАГу, що згодом призвело до розвалу карально╖ системи, а зрештою ╕ всього СРСР.
Серйозний досв╕д бойово╖ самоорган╕зац╕╖ укра╖нц╕ отримали наприк╕нц╕ 2013 року, коли почався ╢вромайдан. У в╕дпов╕дь на жорсток╕ розправи спецп╕дрозд╕лу «Беркут» над мирними м╕тингувальниками виникла Самооборона Майдану. В лютому 2014 року вона нараховувала 42 сотн╕, як╕ в╕дпов╕дали за безпеку учасник╕в протест╕в, медичну допомогу, ╕нформац╕йний спротив. Паралельно виникали волонтерськ╕ групи ╕ поза Майданом.
Коли Рос╕я окупувала Крим ╕ розпочала агрес╕ю на Донбас╕ багато майдан╕вц╕в (╕ не т╕льки) вирушили захищати Батьк╕вщину. Б╕ля в╕йськкомат╕в вишикувалися черги добровольц╕в. Вони стали тим пас╕онарним ядром, на основ╕ якого сформувалася нова укра╖нська арм╕я.
╤з с╕чня 2022 року в Укра╖н╕ розгортаються Сили територ╕ально╖ оборони Збройних Сил Укра╖ни.
24 лютого нин╕шнього року люди, р╕зн╕ за в╕ком, статтю та досв╕дом, в╕дклали сво╖ справи ╕ стали на захист Укра╖ни.
З╕ збро╓ю в руках б╕йц╕ Сил територ╕ально╖ оборони ЗСУ визволяли п╕вн╕ч Укра╖ни в╕д рос╕йських окупант╕в, ╕ зараз воюють за п╕вдень та сх╕д Батьк╕вщини.
Анатол╕й Зборовський
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 14.10.2022 > Тема ""Білі плями" історії"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24580
|