Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 30.09.2022 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 30.09.2022
ДРУЗ╤-ЕТНОГРАФИ З БЕРДЯНСЬКА

 Працюючи над пошуком випускник╕в Одеського юнкерського п╕хотного училища, як╕ боролися за незалежн╕сть Укра╖ни, для себе в╕дкрив ╕мена двох друз╕в, уродженц╕в м╕ста Бердянська, що сто╖ть не берез╕ Азовського моря. Але в╕дом╕ вони не досягненнями у в╕йськов╕й справ╕, а як видатн╕ укра╖нськ╕ письменники та досл╕дники усно╖ народно╖ творчост╕, культури та побуту р╕дного народу. Це Трохим Аврамович З╕ньк╕вський та Василь Григорович Кравченко, як╕ були майже однол╕тками й товаришували з раннього дитинства. «Батьки наш╕ жили дв╕р з двором, а через те й ми здружилися у так╕ л╕та, як кажуть, сам себе почина╓ш пам’ятать», — згадував В.Г. Кравченко, — «...бувало й так, шо один одному так носи порозквасю╓мо, шо т╕льки юшкою вми╓сся».

 Старшим був Трохим, який народився 4 серпня 1861 року, а Василь – 8 травня 1862 року, обидва росли в багатод╕тних с╕м’ях. Трохим був старшим у родин╕ ╕ мав семеро брат╕в ╕ сестер, а Василь був другим у родин╕, яка складалася з дев’яти д╕тей. В обох родинах не вистачало кошт╕в на навчання в г╕мназ╕╖, тому д╕ти поступили до приходсько╖ школи, а пот╕м до двокласного м╕ського училища. За усп╕хи у навчанн╕ обо╓ приносили додому похвальн╕ листи та подяки.

 Саме п╕д час навчання в училищ╕ почина╓ться формування особистост╕ у юнак╕в. Тут доля звела ╖х з людиною, яка справила на них чи не найб╕льш вагомий вплив на подальший житт╓вий шлях, сприяла певному формуванню св╕тогляду та наукових уподобань, дала перший поштовх до пошуку свого м╕сця у св╕т╕. Це був колишн╕й народоволець Василь Лукич Мартинович, виключений з четвертого курсу ун╕верситету за пол╕тичн╕ погляди, котрий протягом 1875–1876 рр. був зав╕дувачем Бердянсько╖ двокласного м╕ського училища. Василь Лукич Мартинович був доброю й чуйною людиною за вдачею. Навчаючись в училищ╕ хлопц╕ беруть активну участь у культурно-л╕тературному гуртку, орган╕зованому В. Мартиновичем разом з╕ вчителем В. Чорноба╓вим. Гурток мав ч╕тко виражений демократичний характер, що пробуджу╓ться ╕нтерес до р╕дно╖ мови, укра╖нсько╖ п╕сн╕: гуртк╕вц╕ читають твори Г. Кв╕тки-Основ'яненка, «Чорну раду» П. Кул╕ша, «Кобзаря» Тараса Шевченка та ╕н.

 Талановит╕ педагоги, пом╕тивши неабияк╕ зд╕бност╕ сво╖х учн╕в, взяли обох п╕д свою оп╕ку, допомагаючи готуватися до подальшого навчання. Як згадував п╕зн╕ше В. Кравченко: «Мартинович побачив мене, може найб╕льш обдертого свого школяра, продав сво╓ найдорожче майно — рушницю й зодягнув мене». Саме вони — Мартинович та Чорноба╓в — п╕дготували та дали змогу вступити юнакам до Феодос╕йського вчительського ╕нституту у 1877 р.. З обома сво╖ми наставниками Трохим З╕ньк╕вський та Василь Кравченко п╕дтримували зв’язки до само╖ ╖хньо╖ смерт╕.

 У серпн╕ 1877 р. друз╕ разом в╕дбувають ╕з Бердянська до Феодос╕╖, а зв╕дти до Карасубазара (нин╕ м. Б╕лог╕рськ), де тод╕, через рос╕йсько-турецьку в╕йну, був тимчасово розташований Феодос╕йський учительський ╕нститут. Умови життя та навчання в ╕нститут╕ були складн╕. Василь Григорович п╕зн╕ше згадував: «Кормили нас там так, шо ми завжди були голодними. Добре, у кого водились грошенята, то той хоч поб╕жить на Циганську Слоб╕дку, купе шматок хл╕ба, та напха сво╓ черево, а як наш брат, що н╕ шеляга за душею, то мусить терп╕ть. Не збрешу, коли скажу: як к╕нчало с╕м чолов╕ка той ╤нститут, то четверо з них безпрем╕нно мали сухотку».

 Та доля склалась так, що через прогресуючу хворобу очей Тарас змушений був залишити ╕нститут ╕ ╖хати на л╕кування до Харкова. Грош╕ на л╕кування з╕брали директор та викладач╕ ╕нституту. В╕домий офтальмолог Л. Г╕ршман усп╕шно прооперував З╕ньк╕вського. Майже два роки Тарас мешка╓ у Харков╕, працюючи пом╕чником пекаря, згодом роб╕тником у друкарн╕.

 Але житт╓в╕ труднощ╕ та незгоди не спиняли допитливого Василя Кравченка у його прагненн╕ до знань. В╕н навчався з великим ╕нтересом, багато читав, посилено займався самоосв╕тою, готуючись до майбутньо╖ осв╕тянсько╖ д╕яльност╕. Але в 1880 р. пол╕ц╕я заарештову╓ вчителя Василя Мартиновича ╕ п╕д час обшуку знаходить листи в╕д його учня — Василя Кравченка. Ц╕ листи стають причиною обшуку ╕ в квартир╕ випускника Феодос╕йського учительського ╕нституту. В той час, коли В. Кравченко проводив свою останню контрольну лекц╕ю в школ╕, пол╕ц╕я знайшла його листи до Мартиновича. Заходи були вжит╕ досить швидко — В. Кравченка позбавили права займатися педагог╕чною д╕яльн╕стю, а зам╕сть диплома, видали посв╕дку про навчання в ╕нститут╕. 2 червня Василя Кравченка «за п╕дозрою у приналежност╕ до Феодос╕йсько╖ групи народовц╕в — для виправлення», було направлено рядовим у 60-й резервний п╕хотний батальйон.

 У липн╕ 1879 р. Трохим З╕ньк╕вський, назбиравши трохи грошей, поверта╓ться до Бердянська ╕ у вересн╕ усп╕шно склада╓ ╕спити при Бердянськ╕й г╕мназ╕╖, за програмою для ос╕б, як╕ виявили бажання вступити до в╕йська, ╕ здобува╓ право вступу добровольцем на в╕йськову службу. Згодом в╕н пароплавом вируша╓ до Керч╕, а зв╕дти — до С╕мферополя, де його в жовтн╕ зараховано на в╕йськову службу в той самий 60-й п╕хотний резервний батальйон. Друз╕ знову були разом ╕ в серпн╕ наступного року вони вступають до Одеського юнкерського п╕хотного училища.

 На той час училище сво╖м авторитетом не поступалася м╕сцевому ун╕верситету. Саме в цьому заклад╕ в той час викладав ╕стор╕ю випускник Ки╖вського ун╕верситету, в╕домий громадський д╕яч П╕вдня Укра╖ни, вчений, близький товариш М. Драгоманова Леон╕д Смоленський. Йому було заборонено працювати в установах народно╖ осв╕ти за приналежн╕сть до Укра╖нсько╖ Одесько╖ громади. Однак ця заборона не поширювалася на в╕йськов╕ учбов╕ заклади. Леон╕д Анастас╕йович, маючи повну п╕дтримку з боку тод╕шнього Начальника юнкерського училища полковника Сидоренка, мав можлив╕сть в╕дверто та без перешкод виголошувати сво╖ пол╕тичн╕ ╕де╖. При цьому в╕н користувався заслуженою повагою серед учн╕в та викладацького персоналу.

 За спогадами багатьох випускник╕в цього славетного училища на лекц╕╖ Л.А. Смоленського збиралося практично все училище, «лекц╕й тих жоден, нав╕ть г╕рший юнкер, не пропускав. Ус╕ оф╕цери й викладач╕, на чол╕ з самим полковником Сидоренком, були присутн╕ на тих лекц╕ях». «Кожна нац╕ональн╕сть, в т.ч. ╕ укра╖нц╕, можуть добитися р╕вноправ’я шляхом п╕двищення свого культурного р╕вня ╕ необх╕дно кожн╕й св╕дом╕й людин╕ проводити таку роботу серед населення», — вчив сво╖х учн╕в Леон╕л Анастас╕йович. Значно п╕зн╕ше Василь Кравченко стверджував, що Л. Смоленський надихнув його до науково╖ роботи, наголошував, що «з цього ж моменту можна рахувати початок мо╓╖ науково-культурно╖ д╕яльност╕ на благо укра╖нського народу».

 П╕д впливом свого вчителя друз╕ з 1880 р. брали участь у робот╕ з п╕дготовки Укра╖нського словника, проводячи виб╕рки з╕ старих укра╖нських видань окремих сл╕в та ориг╕нальних речень. По м╕р╕ накопичення потр╕бного матер╕алу Л.А. Смоленський передавав його М. Комарову, який був тод╕ редактором майбутнього рос╕йсько-укра╖нського словника.

 Друз╕ були активними членами «гуртка молод╕» — старшо╖ групи народовц╕в. В цей пер╕од Одеська громада мала значний вплив на молодь м╕ста. Василь Кравченко згадував, що головою гуртка старшо╖ групи народовц╕в був його колишн╕й товариш ╕ земляк — бердянець Антон Хо╓цький, який вчився в Одеському ун╕верситет╕. Сам В. Кравченко був «зв’язковим». Його завдання полягало в передач╕ та збер╕ганн╕ л╕тератури. «Забираючи св╕же привезену з Петербургу л╕тературу («Народна воля», «Земля ╕ воля»), — згадував згодом Василь Григорович, — частину передавав З╕ньк╕вському, а частина була в мене. У нас двох було 70 чолов╕к юнкер╕в-читач╕в». Гуртк╕вц╕ д╕яли за вс╕ма правилами суворо╖ консп╕рац╕╖ — читач╕ один про одного н╕чого не знали, що стало ╖м у пригод╕ п╕сля 1 березня 1881 р., коли п╕сля замаху на Олександра II та в╕дпов╕дних контрзаход╕в з боку одесько╖ влади — ув’язнення Л. Смоленського, з юнкер╕в-громад╕вц╕в н╕хто не постраждав.

 У серпн╕ 1882 року друз╕ зак╕нчили училище, отримали оф╕церське звання п╕дпрапорщика й в╕дправились до м╕сця сво╓╖ служби. Друз╕ потрапили до 126-го п╕хотного Рильського полку, батальон Трохима дислокувався в Черкасах, а Василя – у Житомир╕. Обох оф╕цер╕в призначили на нестройов╕ посади. У пер╕од з кв╕тня 1884 по лютий 1885 рр., коли частина Рильського полку стояла в м╕ст╕ Уман╕, Василь Кравченко зустр╕вся з Тарасом З╕ньк╕вським ╕ вони тут безпосередньо сп╕лкуючись з Михайлом Комаровим (який працював тод╕ нотар╕усом в Уман╕), п╕сля чого ще наполеглив╕ше та самов╕ддан╕ше провадив пошуки потр╕бного для словника матер╕алу. Надал╕ житт╓в╕ шляхи друз╕в роз╕йшлися, але вони продовжували служити у в╕йську та п╕дтримувати зв’язки з Б. Гр╕нченком, М. Комаровим, М. Лисенком та ╕ншими укра╖нськими д╕ячами.

 В березн╕ 1883 р. Трохим З╕ньк╕вський знайомиться з Ганною Тимоф╕╖вною Сервичк╕вською, майбутньою дружиною, яка згодом народить йому доньку Ангел╕ну. Ганна намагалася вв╕йти у духовний св╕т свого коханого. В╕н мр╕╓ про вступ до Одеського ун╕верситету, але для цього потр╕бен г╕мназ╕йний атестат. Тому в кв╕тн╕ — червн╕ 1886 р. при Друг╕й Ки╖вськ╕й класичн╕й г╕мназ╕╖ блискуче витриму╓ ╕спити. У Ки╓в╕ Трохим мешка╓ у М. Комарова, де знайомиться з О. Кониським, М. Лисенком, М. Старицьким, П. Житецьким, В. Горленком, О. Пч╕лкою, Ф. Лебединцевим, з деякими ки╖вськими видавцями та книгарями. П╕сля ╕спит╕в знову поверта╓ться до в╕йськово╖ служби. В липн╕-серпн╕ наступного року усп╕шно склада╓ екзамени до В╕йськово-юридично╖ академ╕╖ в Петербурз╕. Перебуваючи у Петербурз╕ впродовж 1887—1889 рок╕в, Т. З╕ньк╕вський налагоджу╓ контакти з вих╕дцями з Укра╖ни, як╕ ц╕кавилися Укра╖ною, ╖╖ л╕тературою, фольклором; знайомиться з Д. Мордовцевим, О. Пип╕ним, Л. Беренштамом та ╕ншими громадсько-культурними д╕ячами; згуртову╓ довкола себе невеликий гурт студент╕в-укра╖нц╕в. В╕н допомага╓ укладати зб╕рник укра╖нських п╕сень з нотами для учител╕в народних шк╕л, заклика╓ збирати матер╕али для популярно╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни, яку мр╕яв написати.

 Перебуваючи в п╕вн╕чн╕й столиц╕ вида╓ власним коштом зб╕рку опов╕дань «Малюнки справжнього життя». Переклада╓ укра╖нською мовою байки Езопа, твори Плутарха, Верг╕л╕я, сам пише байки. З╕ньк╕вський виношу╓ ╕дею заснувати укра╖нський тижневик, але отриму╓ в╕дмову. Згодом пише опов╕дання «Сон», переклада╓ твори Моль╓ра, збира╓ матер╕ал для граматики укра╖нсько╖ мови. Збира╓ матер╕али для ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ л╕тератури, д╕йшовши при цьому висновку, що укра╖нська л╕тература почина╓ться не з ╤. Котляревського, а ма╓ давн╕шу традиц╕ю.

 Наступного року зак╕нчу╓ навчання у В╕йськово-юридично╖ академ╕╖ за першим розрядом у званн╕ штабс-кап╕тана. В цей час Трохим Аврамович сильно застудився, перен╕с запалення легень. У червн╕ 1890 р. штабс-кап╕тан З╕ньк╕вський поверта╓ться до Ки╓ва. В╕н страшенно схуд, його мучить затяжний кашель, але до л╕кар╕в уперто не зверта╓ться. Незважаючи на хворобу продовжу╓ л╕тературну працю, запису╓ фольклор, створю╓ одне з найкращих опов╕дань «Моншер-козаче».

 У серпн╕- листопад╕ перебував у в╕дрядженнях, як╕ остаточно п╕д╕рвали здоров’я. Виснажений хворобою, Трохим Аврамович пода╓ рапорт про зв╕льнення з в╕йськово╖ служби за станом здоров'я. У рапорт╕ зазнача╓, що ма╓ на утриманн╕ дружину та дочку. Оск╕льки дос╕ в╕н замовчував цей факт, при зв╕льненн╕ був покараний — його позбавили пенс╕╖. Стан здоров'я З╕ньк╕вського р╕зко пог╕ршу╓ться, в╕н практично не виходить з дому, не може нав╕ть розмовляти. П╕дтриму╓ його лише О. Кониський. Дружина та ╖╖ родич╕, люди заможн╕, не виявили належно╖ уваги ╕ допомоги, а родина в Бердянську не знала, що в╕н хвор╕╓.

 25 кв╕тня 1891 р. Т.А. З╕ньк╕вський ╖де до Б. Гр╕нченка, спод╕ваючись на покращення стану здоров'я. Але в дороз╕ в╕н застудився ╕ ще б╕льше ослаб. Його спод╕вання на одужання не виправдались. 30 травня, вже тяжко хворий в╕н вируша╓ до Бердянська, спод╕ваючись, що у р╕дн╕м кра╖ йому допоможе морський кл╕мат та родинне оточення. Батько та родич╕ щиро п╕клувалися, аби порятувати Трохима в╕д смерт╕. Останн╕ дн╕ З╕ньк╕вського минали то в маренн╕, то в лихоманц╕, то в нападах страшного кашлю. 20 червня о 5-й годин╕ вечора Трохима Аврамовича З╕ньк╕вського не стало. 10 червня його поховали з в╕йськовими почестями на Бердянському кладовищ╕, поруч з могилою матер╕.

 Василя Кравченка призначили зав╕дувачем полково╖ б╕бл╕отеки, що сприяло сп╕лкуванню з солдатами, молодий оф╕цер проводив ц╕каву та важливу роботу по збиранню народознавчого матер╕алу. З уст однополчан в╕н запису╓ опов╕д╕, бувальщини, замовляння, казки, обряди та т. ╕н., частина яких згодом ув╕йшла до 1 та 2 том╕в етнограф╕чних матер╕ал╕в, опубл╕кованих Борисом Гр╕нченком. Саме в цей час зав’язуються стал╕ й дружн╕ стосунки В. Кравченка з Борисом Гр╕нченком. Впродовж багатьох рок╕в вони регулярно листуються, а протягом 1891–1900 рр. досить пл╕дно сп╕впрацюють, а розв╕дки та науков╕ досл╕дження В. Кравченка були вм╕щен╕ в ус╕ томи «Етнограф╕чних матер╕ал╕в», як╕ вийшли за редакц╕╓ю Б. Гр╕нченка у 1895–1901 рр..

 В 1899 р. Василь Кравченко дебюту╓ в журнал╕ «Ки╖вська старовина» п╕дб╕ркою запис╕в «З народних опов╕дей про проклятих д╕тей». Дебют був усп╕шним, ╕ в╕дтод╕ Василь Григорович почина╓ самост╕йно укладати та видавати зб╕рки етнограф╕чних матер╕ал╕в. Тривалий час свою пошукову д╕яльн╕сть оф╕церов╕ доводилось сум╕щати з в╕йськовою службою, яка забезпечувала йому прожиття, надавала кошти на орган╕зац╕ю власних експедиц╕й, опрацювання з╕браних матер╕ал╕в.

 В╕йськова кар’╓ра усп╕шно продовжувалася, Василь Григорович отримував нов╕ звання, посади та нав╕ть був нагороджений орденом Святого Стан╕слава третього ступеня, до 1888 року став полковим скарбником та отримав звання поручника. Незважаючи на досить вдалу в╕йськову кар’╓ру, в червн╕ 1892 р. в╕н в╕дмовля╓ться в╕д посади Полкового скарбника та в серпн╕ переходить на посаду наглядача прикордонно╖ акцизно╖ охорони на австр╕йському кордон╕. Трохи згодом В.Г. Кравченко виходить у в╕дставку ╕ 30 жовтня 1892 р. його було зараховано в запас. 6 кв╕тня 1893 р. в╕н отриму╓ цив╕льний чин титулярного радника ╕ призначення на посаду молодшого пом╕чника наглядача акцизних податк╕в.

 У цей же пер╕од сталися кардинальн╕ зм╕ни й в особистому житт╕ Василя Кравченка. Наприк╕нц╕ с╕чня 1888 р. в╕н одружу╓ться з донькою настоятеля Черкасько╖ Свято-Тро╖цько╖ церкви Михайла Орловського — Ол╕мп╕адою Орловською. 16 вересня 1889 р. у подружжя Кравченк╕в народився син Михайло, хоча особисте життя В. Кравченка в цей час (1892–1894 рр.) складалось не досить вдало. Роздуми та пошуки виходу ╕з складних с╕мейних ситуац╕й у стосунках ╕з дружиною привели Кравченка до уважного вивчення творчост╕ Л. Толстого. «Крейцерова соната», бол╕сно вразивши його сво╓ю сп╕взвучн╕стю власним в╕дчуттям та переживанням, приносить деяку полегк╕сть, розраджу╓, пролива╓ св╕тло на подружн╕ стосунки як так╕.

 Цив╕льна служба залишала трохи б╕льше в╕льного часу, отож В. Кравченко д╕став змогу значно б╕льше уваги прид╕лити досл╕дницьк╕й та науков╕й д╕яльност╕. 1892–1909 рр. Василь Григорович розпочина╓ сп╕впрацю з Науковим товариством ╕мен╕ Т. Шевченка у Львов╕, що тривала протягом наступних семи рок╕в. Кр╕м того, впродовж 1898–1899 рр. В. Кравченко активно сп╕впрацю╓ з житомирською газетою «Волинь», у як╕й обов’язки в╕дпов╕дального секретаря та зав╕дувача в╕дд╕лом «Св╕тло й т╕н╕ рос╕йського життя» в цей час виконував в╕домий укра╖нський письменник М. Коцюбинський, з яким у Кравченка зав’язалися т╕сн╕ стосунки.

 Перш╕ роки перебування Кравченка на цив╕льн╕й служб╕ в╕дзначаються й першими усп╕хами на нив╕ красного письменства. В цей час з п╕д його пера виходять численн╕ психолог╕чн╕ опов╕дання, новели, апокриф╕чн╕ опов╕д╕. Серед них, зокрема, низка апокриф╕чних опов╕дань, що вийшли друком у часопис╕ «Волинь» впродовж 1902–1904 рр.; сер╕я психолог╕чних опов╕дань, таких як: «Легальний до дна душ╕» (1899 р.), дв╕ новели «Д╕ти» (1901 р.), «Божев╕льний»(1902 р.), «Чад»(1904 р.), «Рух» (1906 р.), «Над морем»(1909 р.), вм╕щених у «Л╕тературно-Науковому В╕снику»140; «Я й Лазор» — в одеському альманас╕ «З над хмар ╕ долин» (1903 р.); три новели за назвою «Чому?», вм╕щених 1908 р. в чеському щор╕чнику «Народн╕ листи», який виходив у Праз╕.

 Досить пл╕дно сп╕впрацював Василь Кравченко ╕ з тижневиком «Волинь», у якому 1899 р. вийшли друком його «Народна фантаз╕я (причина виникнення граду та безперервного дощу в народн╕й уяв╕)» та «Не всякому чорту й на апостола сичать», а 1901 р. — «Як почали робити гор╕лку». Ки╖вський тижневик «Сяйво» впродовж 1911–1912 рр. друкував його психолог╕чн╕ опов╕дання «Злод╕╖». Низка р╕зних психолог╕чних опов╕дань та наукових статей, п╕дписаних псевдон╕мами В. Кравченка — «Тавричанин», «Старий», «Корсак-Могила», протягом 1899–1908 рр. друкувалися у Львов╕ та Черн╕вцях у часописах «Руслан», «Поступ», «Зоря», «Д╕ло», «Буковина». Як ╕ науков╕ прац╕, вони в╕дзначалися реал╕змом, правдив╕стю, вм╕нням автора проникнути в саму суть под╕й, рель╓фно й повно в╕добразити життя й побут народу.

 Неперервна та наполеглива праця на науков╕й та л╕тературн╕й нивах по╓днувалася у Кравченка ╕з сумл╕нним виконанням обов’язк╕в податк╕вця. За сумл╕нне виконання покладених на нього обов’язк╕в 30 грудня 1895 р. В. Кравченка було призначено на посаду старшого пом╕чника окружного наглядача акцизних збор╕в. 6 кв╕тня 1900 р., в╕н отримав черговий чин — надв╕рного радника.

 Пере╖хавши, зг╕дно потреб служби, до Житомира, Василь Кравченко в╕дразу ж активно включа╓ться в сусп╕льне життя м╕ста. Разом з визначними громадськими д╕ячами Волин╕ М. Коробкою та О. Фотинським Василь Григорович заснову╓ перший в Укра╖н╕ науковий кра╓знавчий осередок — «Товариство досл╕дник╕в Волин╕», яке стало справжн╕м координац╕йним центром по вивченню укра╖нського Пол╕сся та Волин╕. Члени Товариства роботу по орган╕зац╕╖ численних екскурс╕й, займалися збиранням р╕зноман╕тних анкетних в╕домостей, провадили активну та р╕зноб╕чну лекц╕йну роботу. Результати наукових пошук╕в та надбань член╕в товариства ставали доступними для широких наукових к╕л укра╖нсько╖ людности шляхом видруку в спец╕альному — власному друкованому орган╕ товариства — «Працях Товариства досл╕дник╕в Волин╕». Василь Кравченко очолив етнограф╕чну секц╕ю товариства, неодноразово виступав на зас╕даннях секц╕╖ з рефератами та пов╕домленнями.

 Практично тод╕ ж розпочина╓ться багатор╕чна робота Василя Григоровича у Волинському музе╖. Постановою загальних збор╕в «Товариства досл╕дник╕в Волин╕» в╕д 10 листопада 1900 р. його обирають на посаду зав╕дуючого етнограф╕чним в╕дд╕лом Волинського музею. У пер╕од 1899–1913 рр. В. Кравченко, не полишаючи сво╓╖ письменницько╖ д╕яльност╕, пл╕дно сп╕впрацю╓ з╕ льв╕вською «Видавничою Сп╕лкою», його опов╕дання та новели («Легальний до дна душ╕», «Божев╕льний», «Рух», «Над морем», «Д╕ти», «Чад» та ╕н.) побачили св╕т саме у «Л╕тературно-Науковому В╕снику», який в╕д╕гравав тод╕ важливу роль в об’╓днанн╕ укра╖нсько╖ нац╕онально╖ ел╕ти, под╕лено╖ чужими державними кордонами.

 В. Кравченко п╕дтримував контакти з представниками «Укра╖нсько╖ Громади», в 1900 р., перебуваючи в Одес╕ на п╕сляоперац╕йн╕й реаб╕л╕тац╕╖, на запрошення М. Комарова (Уманця) та М. Коцюбинського Василь Григорович взяв участь у нелегальному з’╖зд╕ «Укра╖нсько╖ Громади», що проходив у той час у м╕ст╕. На з’╖зд╕ порушувався ряд питань, пов’язаних з етнограф╕╓ю, саме цим пояснювалося ╕ запрошення на форум етнографа-практика з╕ стажем — В. Кравченка.

 Кравченко в 1907 р. виступа╓ одним з активних орган╕затор╕в «Товариства Просв╕та» в Житомир╕. Зокрема, «Товариство досл╕дник╕в Волин╕» доручило йому розробити статут житомирсько╖ ф╕л╕╖ «Просв╕ти». 26 лютого 1907 р. без жодних правок ╕ зауважень товариство було заре╓строване. Створення укра╖нсько╖ за духом громадсько╖ орган╕зац╕╖ сприймався можновладцями царсько╖ Рос╕╖ як виклик, прояв непокори. Начальник житомирських жандарм╕в 23 жовтня 1912 р. так охарактеризував Василя Кравченка: «Кравченко не малорос, а «укра╖нець» — пол╕тичний борець проти гн╕ту «Москов╕╖», тобто противник рос╕йсько╖ державност╕. ╤деал його — повне в╕дособлення «укра╖нського народу». Незабаром за членами «Просв╕ти», в тому числ╕ ╕ за В. Кравченком, як одним з найактивн╕ших ╖╖ учасник╕в, встановлю╓ться агентурний нагляд. М╕сцева влада намагалася вислати «мазепинця» за меж╕ Укра╖ни, але це ╖м спочатку вт╕лити в життя не вдалося. Навпаки, Петербурзька Академ╕я Наук високо оц╕нила фольклорн╕ матер╕али, з╕бран╕ ентуз╕астом-етнологом, ╕ в╕дд╕л рос╕йсько╖ мови та словесност╕ надав 400 карбованц╕в для видруку його матер╕ал╕в. Кр╕м того, за високий фаховий р╕вень прац╕ кер╕вництво Академ╕╖ надало В.Г. Кравченков╕ звання професора.

 З початком Першо╖ св╕тово╖ в╕йни Василя Григоровича було вислано за меж╕ Укра╖ни до Коврова Володимирсько╖ губерн╕╖.

 Лютнева революц╕я 1917 р. в Петроград╕ та наступн╕ з нею визвольн╕ змагання в Укра╖н╕ в╕дкрили як╕сно нову стор╕нку в житт╕ Василя Григоровича. Це дало можлив╕сть ученому повернутися в Житомир. Вже у кв╕тн╕ «Товариство досл╕дник╕в Волин╕» прийняло постанову, зг╕дно з якою Кравченка було призначено зав╕дувачем Етнограф╕чного в╕дд╕лу Житомирського науково-досл╕дного музею. Василь Григорович з притаманною йому енерг╕╓ю з головою порина╓ в розбурхану стих╕ю сусп╕льного життя Волинського краю.

 В╕н виступа╓ одним з орган╕затор╕в I та II Селянських з’╖зд╕в, що проходять навесн╕ 1917 р. у Житомир╕. Кр╕м того, Василь Григорович бере участь у робот╕ Житомирсько╖ м╕сько╖ думи, I та II з’╖зд╕в роб╕тничих, селянських ╕ солдатських депутат╕в Волин╕; за постановою яких в╕д 30 кв╕тня 1917 р. об╕йма╓ посаду члена Волинського Губпродкому по сполученню, а також — гласного Житомирсько╖ м╕сько╖ думи. Бере участь у робот╕ з’╖зду «Товариства укра╖нських поступовц╕в», який проходив у Ки╓в╕ в серпн╕, зустр╕ча╓ться з Головою Центрально╖ Ради М. Грушевським.

 Сво╓ перебування в Ки╓в╕ народознавець намага╓ться використати з користю ╕ для налагодження наукових контакт╕в. Зокрема, в╕н бере участь у нарад╕ редакц╕йного ком╕тету «Л╕тературно-Наукового В╕сника». П╕сля гетьманського перевороту В.Г. Кравченко виходить з╕ складу член╕в Волинського губернського продовольчого ком╕тету. Василь Григорович був змушений деякий час перебувати на нелегальному становищ╕, переховуючись в╕д пересл╕дувань гетьмансько╖ влади. П╕сля повалення влади П. Скоропадського ╕ приходу Директор╕╖ протягом 20 с╕чня 1919 — 6 червня 1920 рр. В.Г. Кравченко перебува╓ знову на державн╕й служб╕, виконуючи обов’язки керуючого акцизними зборами (за сум╕сництвом), та продовжу╓ очолювати Етнограф╕чний в╕дд╕л Волинського науково-досл╕дного музею.

 Працюючи зав╕дувачем Етнограф╕чного в╕дд╕лу Волинського науково-досл╕дного музею, Кравченко п╕клу╓ться збереженням його ун╕кальних колекц╕й. Кр╕м того, об╕ймаючи в 1921–1924 рр. посаду зав╕дувача б╕бл╕отеки Волинського ╕нституту народно╖ осв╕ти, Василь Григорович разом з ректором ╕нституту професором П. Абрамовичем викону╓ по-справжньому титан╕чну працю, спрямовану на врятування в╕д знищення книжкових скарб╕в Житомира. Удвох ╖м вда╓ться з╕брати вс╕ найц╕нн╕ш╕ прим╕рники книг, що в той час знаходилися в м╕ст╕, у прим╕щенн╕ Волинського науково-досл╕дного музею. Вся врятована В. Кравченком та П. Абрамовичем книжкова колекц╕я нал╕чувала понад 300 тисяч том╕в, найц╕нн╕ш╕ прим╕рники яко╖ згодом, за розпорядженням Народного ком╕сар╕ату Осв╕ти, було направлено для укомплектування наукових б╕бл╕отек Ки╓ва та Харкова.

 Перемога б╕льшовицько╖ парт╕╖ в боротьб╕ за Укра╖ну, здобута на початку 20-х рок╕в, не гарантувала автоматично╖ лояльност╕ ╖╖ населення щодо нового режиму. Прагнучи втриматися при влад╕, б╕льшовики на перших порах надзвичайно широко застосовували масовий терор ╕ репрес╕╖. Однак такий п╕дх╕д мав сво╖ певн╕ меж╕, переступивши за як╕ режим неминуче прир╕кав би себе на знищення. Найб╕льш далекоглядн╕ б╕льшовицьк╕ л╕дери це добре усв╕домлювали, ╕ саме в ╖х середовищ╕ визр╕ва╓ задум пошуку певних компром╕с╕в, як╕ б, задовольнивши потреби сусп╕льства, надали б можлив╕сть влад╕ зм╕цнити сво╖ позиц╕╖. Новий курс спочатку впроваджу╓ться в економ╕ц╕ (НЕП), пол╕тиц╕ (утворення СРСР), а згодом проголошу╓ться л╕берал╕зац╕я й у сфер╕ нац╕ональних в╕дносин — пол╕тика «корен╕зац╕╖ парт╕йно-державного апарату у нерос╕йських республ╕ках».

 Активну участь у процес╕ в╕дродження нац╕онального духу в Укра╖н╕ бере в цей час ╕ Василь Григорович Кравченко. Незважаючи на сол╕дний в╕к (у 1922 р. йому виповнилося вже 60 л╕т), 20-т╕ — початок 30-х рок╕в без переб╕льшення можна охарактеризувати як найб╕льш пл╕дний етап у науков╕й б╕ограф╕╖ вченого. Зг╕дно з наказом зав╕дувача Волинського губернського в╕дд╕лу народно╖ осв╕ти П. Посто╓ва в╕д 24 липня 1920 р. Кравченка було призначено на посаду зав╕дувача етнограф╕чного в╕дд╕лу Волинського ╕сторико-археолог╕чного музею.

 Кр╕м музейно╖ роботи, починаючи з цього часу, Василь Григорович в╕дда╓ чимало сил викладацьк╕й та просв╕тницьк╕й д╕яльност╕. Зокрема, протягом 1921–1925 рок╕в в╕н працю╓ викладачем Житомирських вищих педагог╕чних курс╕в, утворених шляхом об’╓днання вчительсько╖ сем╕нар╕╖ та педагог╕чно╖ школи за сум╕сництвом. Тут в╕н читав лекц╕╖ з курсу економ╕чно╖ географ╕╖, фольклор, народну музику, звича╓ве право й сусп╕льну економ╕ку. Водночас Кравченко проводив заняття з кра╓знавства у Житомирському педагог╕чному техн╕кум╕. А в 1921 р. Василь Григорович заснову╓ б╕бл╕отеку при Житомирському ╕нститут╕ народно╖ осв╕ти, де протягом наступних двох рок╕в працю╓ б╕бл╕отекарем. Працюючи на посад╕ зав╕дувача етнограф╕чного в╕дд╕лу музею, Василь Григорович активно пропагу╓ укра╖нське народознавство, орган╕зову╓ серед населення масове збирання матер╕ал╕в про життя та побут укра╖нського народу, пост╕йно розширю╓ територ╕ю етнограф╕чних досл╕джень, намага╓ться залучити якомога б╕льше молод╕ до ц╕╓╖ важливо╖ справи. Протягом 1927–1931 рр. був кер╕вником асп╕рантури при етнограф╕чному в╕дд╕л╕ Волинського науково-досл╕дного ╕сторико-археолог╕чного музею.

 Науково-орган╕зац╕йна, педагог╕чна та лекц╕йна д╕яльн╕сть забира╓ в Василя Кравченка чимало сил ╕ часу, проте в╕н продовжу╓ займатись ╕ власне науковою працею. Насамперед приверта╓ увагу його пл╕дна сп╕впраця з науковими орган╕зац╕ями Всеукра╖нсько╖ Академ╕╖ Наук. Василь Григорович бере активну участь у робот╕ Каб╕нету прим╕тивно╖ культури при науково-досл╕дн╕й кафедр╕ ╕стор╕╖ Укра╖ни ВУАН, утвореного з ╕н╕ц╕ативи М. Грушевського у вересн╕ 1925 р. Особистий досл╕дницький внесок Василя Григоровича в розвиток укра╖нсько╖ етнолог╕╖ не залишався поза увагою наукових к╕л. Як визнання заслуг Кравченка в царин╕ народознавчих досл╕джень можна сприймати й ухвалу Рос╕йського Географ╕чного Товариства в╕д 20 травня 1929 р. про присудження йому Мало╖ ср╕бно╖ медал╕ за «сукупн╕сть праць з укра╖нсько╖ етнограф╕╖».

 Наприк╕нц╕ 20-х рок╕в розпочався новий траг╕чний пер╕од в ╕стор╕╖ Укра╖ни, який прин╕с л╕кв╕дац╕ю НЕПу й примусову колектив╕зац╕ю на сел╕ у сфер╕ економ╕ки та запеклу боротьбу з проявами «укра╖нського буржуазного нац╕онал╕зму» у сфер╕ ╕деолог╕╖. В╕дтепер на порядок денний ╕деолог╕чно╖ роботи було поставлено завдання п╕дпорядкування д╕яльност╕ музе╖в вимогам соц╕ал╕стичного буд╕вництва - формуванню нового уявлення про музей як про «плацдарм для орган╕зованого мислення мас».

 Набирало оберт╕в колесо репрес╕й, п╕д яке потрапила велика к╕льк╕сть укра╖нських культурно-просв╕тницьких д╕яч╕в. В 1929 роц╕ В. Кравченка заарештували у «справ╕ СВУ», однак за в╕дсутн╕стю доказ╕в за к╕лька м╕сяц╕в зв╕льнили. Проте преса розпочала цькування досл╕дника, звинувачуючи його в буржуазному нац╕онал╕зм╕. В 1931 р. на запрошення Д. Яворницького в╕н пере╖хав до Дн╕пропетровська, працював у Дн╕пропетровському ╕сторичному музе╖. Проте ╕ там ученому не довго довелося працювати. В 1933 роц╕ пройшла чергова «чистка» культурницьких установ, за «буржуазний нац╕онал╕зм» та «╕деал╕зац╕ю куркульсько╖ Укра╖ни» Василя Григоровича в╕дсторонили в╕д посади в музе╖ ╕ виселили з╕ службового помешкання. Таким чином, 72-р╕чний вчений був позбавлений роботи, яка була сенсом його життя, житла, та ╕ взагал╕ — засоб╕в до ╕снування.

 Опинившись у такому скрутному становищ╕ та в повн╕й ╕золяц╕╖, Василь Григорович був змушений перебратися на пост╕йне помешкання до Ростова-на-Дону, де проживав син Михайло. На той час Михайло Васильович об╕ймав посаду зав╕дувача Проектним бюро «Електроенерго» П╕вн╕чнокавказького Краю в Ростов╕-на-Дону. У Ростов╕ труднощ╕ та моральний тиск на репресованого науковця продовжувалися. Спочатку по при╖зд╕ подружжю Кравченк╕в з великими труднощами все-таки вдалося найняти прим╕щення, невеличку к╕мнату, в як╕й мешкала с╕м’я з 6-ма д╕тьми. Василь Григорович в цей пер╕од мав також досить серйозн╕ проблеми з харчуванням. Так╕ нестерпн╕ умови життя штовхають Василя Григоровича на довготривал╕ «пошуки правди», намагання отримати дозв╕л на академ╕чну пенс╕ю. В╕н пише ╕ в╕дсила╓ у р╕зноман╕тн╕ ╕нстанц╕╖ безл╕ч лист╕в, запит╕в. Врешт╕-решт наполеглив╕сть Василя Григоровича була певним чином винагороджена, ╕ 16 лютого 1934 р. йому була призначена пенс╕я по ╕нвал╕дност╕, але ╖╖ розм╕р був досить м╕зерним. 23 серпня 1940 р. вийшла Постанова Ком╕с╕╖ по призначенню персональних та академ╕чних пенс╕й при РНК РСФСР, зг╕дно з якою В. Кравченков╕ вид╕лялася академ╕чна пенс╕я в розм╕р╕ 210 карбованц╕в.

 П╕д репрес╕╖ потрапив ╕ син Василя Григоровича — Михайло Кравченко. З березня 1936 р. Михайло Васильович об╕ймав посаду зав╕дувача проектного бюро в м╕ст╕ Орджон╕к╕дзе, 17 кв╕тня 1939 р., в╕н був заарештований ╕ 5 вересня того ж року представ перед В╕йськовим Трибуналом П╕вн╕чно-Кавказького В╕йськового Округу. Як обвинувачення проти нього було висунуто наклеп у навмисному руйнуванн╕ заводського обладнання на ср╕бно-олов’яних копальнях «Садон». Суд визнав М. Кравченка винним ╕ засудив його до 15 рок╕в ув’язнення. З 1940 р. Михайло Васильович в╕дбував покарання у табор╕ в Магадан╕. П╕сля обмороження пальц╕в ╕ втрати ними чутливост╕ був визнаний ╕нвал╕дом ╕ переведений до спец╕ального табору ╕нвал╕д╕в, але все там же, у Магадан╕.

 Арешт Михайла став важким випробуванням для с╕м’╖ Кравченк╕в. 2 лютого 1941 р., не перен╕сши ц╕╓╖ траг╕чно╖ под╕╖, померла дружина В. Кравченка — Ол╕мп╕ада Михайл╕вна. Василь Григорович неодноразово звертався з клопотаннями про помилування сина до р╕зних парт╕йних ╕ державних установ. Та вс╕ намагання зв╕льнити сина Михайла виявилися марними — стал╕нська карна «машина» н╕коли не давала заднього ходу. Батько не дочекався зустр╕ч╕ з сином, п╕сля в╕дбуття 15-л╕тнього ув’язнення Михайла Васильовича залишили «на поселення» в Магадан╕. На батьк╕вщину, до Житомира, в╕н повернувся лише п╕сля розв╕нчання культу особи — у 1958 роц╕.

 Не припиня╓ Василь Григорович ╕ сво╖х наукових пошук╕в, наполегливо працюючи над обробкою з╕браних ним матер╕ал╕в та п╕дготовкою ╖х до друку. Зокрема, в╕н опрацьову╓ з╕бран╕ ним «Рос╕йськ╕ частушки Володимирсько╖ та сус╕дн╕х з нею губерн╕й» (приблизно 750 одиниць), «Фольклор м╕ста Ростова» (35 одиниць), пише свою програмну працю «Музей кра╓знавства та його роль в соц╕ал╕стичному буд╕вництв╕ держави» (1938 р.).

 Протягом осен╕ 1942-го, л╕та 1943 р. Ростов-на-Дону дек╕лька раз╕в переходив з рук в руки — то до Червоно╖ арм╕╖, то до Вермахту, внасл╕док чого м╕сто зазнало великих руйнувань, а його жител╕ — збитк╕в та людських жертв. У роки в╕йни в╕н д╕став поранення, хоч «...невелике, на щастя, в╕д гранатного осколка в л╕ву щоку». Кр╕м того, будинок, у якому мешкав Василь Григорович, 25 липня 1942 р. п╕дпалили н╕мц╕ ╕ пожежа знищила вс╕ його документи. В╕н працював у Ф╕нв╕дд╕л╕, у Благод╕йн╕м в╕дд╕л╕ бургомистерства до 1 лютого 1943 р., коли В╕дд╕л Наросв╕ти та Благод╕йний в╕дд╕л бургомистерства було зл╕кв╕довано.

 Помер Василь Григорович Кравченко 20 березня 1945 р. в╕д запалення леген╕в. У сво╓му запов╕т╕, складеному ще 1941 р., стосовно дол╕ сво╖х етнограф╕чних запис╕в та наукових роб╕т, вчений розпорядився таким чином: «Ус╕ мо╖ рукописи, як вже опрацьован╕, так ╕ в чернетках, передати в розпорядження Укра╖нсько╖ Академ╕╖ Наук зг╕дно окремо складеному опису». Зг╕дно з запов╕том батька величезний арх╕в, що вм╕щу╓ численн╕ рукописи, етнограф╕чн╕ записи, науков╕ роботи, розв╕дки, програми, листування вченого, 1960 р. був переданий його сином Михайлом Васильовичем Кравченком на збер╕гання до ╤нституту мистецтвознавства, фольклору та етнограф╕╖ АН УРСР.

 Передан╕ матер╕али ще стануть в пригод╕ багатьом науковцям. П╕сля проголошення назалежност╕ Укра╖ни в Житомир╕ одну з вулиць названо на честь в╕домого кра╓знавця Василя Григоровича Кравченка, а в Бердянську його ╕менем названо кра╓знавчий музей. На фасад╕ Бердянсько╖ загальноосв╕тньо╖ школи №9 встановено мемор╕альну дошку Трохиму Аврамовичу З╕ньк╕вському. Доля пам’яток в сьогодн╕шньому Бердянську, тимчасово окупованому московитами, не в╕дома, але настане час, коли буде зв╕льнена вся укра╖нська земля ╕ пам’ять про Василя Кравченка та Трохима З╕ньк╕вського займе достойне м╕сце в ╕стор╕╖ славетного м╕ста на Азовському мор╕.

Василь Вельможко,

член Нац╕онально╖ сп╕лки кра╓знавц╕в Укра╖ни

Одеса

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 30.09.2022 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24543

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков