Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4286)
З потоку життя (7291)
Душі криниця (3940)
Українці мої... (1582)
Резонанс (1872)
Урок української (1002)
"Білі плями" історії (1808)
Крим - наш дім (612)
"Будьмо!" (270)
Ми єсть народ? (239)
Бути чи не бути? (129)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (125)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КРИМЧАНАМ СЛ╤Д ПОВ╤ДОМЛЯТИ ПРО ВИПАДКИ МОБ╤Л╤ЗАЦ╤╥ НА ГАРЯЧУ Л╤Н╤Ю
Про примусову моб╕л╕зац╕ю в Криму сл╕д пов╕домляти на гарячу л╕н╕ю в Укра╖н╕.


У В╤ЙН╤ ПРОТИ УКРА╥НИ ЗАГИНУЛИ 139 КРИМЧАН, ЩЕ 22 ПОТРАПИЛИ В ПОЛОН
Частина з цих в╕йськовослужбовц╕в була зрадниками ЗСУ у 2014 роц╕…


ЗА ВСЮ ╤СТОР╤Ю РФ ЛИШЕ ДВ╤Ч╤ ОГОЛОШУВАЛА МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю, ЦЕ БАГАТО ПРО ЩО ГОВОРИТЬ…
Оч╕ку╓ться, що Рос╕я може з╕ткнутися з багатьма проблемами п╕д час моб╕л╕зац╕╖ тако╖ к╕лькост╕...


«НЕ МАТИМЕ ЖОДНО╥ ЮРИДИЧНО╥ СИЛИ ╤ ЗАСЛУГОВУ╢ НА ЗАСУДЖЕННЯ»
Генсек ООН засудив нам╕ри Кремля анексувати укра╖нськ╕ територ╕╖ п╕сля "референдум╕в".


НА КОРДОНАХ РФ РОЗГОРТАЮТЬСЯ ТРАГЕД╤╥ КРИМЧАН, ЯК╤ Т╤КАЮТЬ В╤Д МОБ╤Л╤ЗАЦ╤╥
Катастроф╕чна ситуац╕я склалася на рос╕йсько-грузинському кордон╕, де оч╕кують переходу десятки...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 23.09.2022 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 23.09.2022
П╤ДСУМКИ САМ╤ТУ ШОС: ПРИНИЖЕННЯ ПУТ╤НА ╤ ХРЕСТ НА ПЕРСПЕКТИВАХ РФ

15-16 вересня у Самарканд╕, другому за величиною, п╕сля Ташкента, м╕ст╕ в Узбекистан╕, пройшов сам╕т Шанхайсько╖ орган╕зац╕╖ сп╕вроб╕тництва, яку зах╕дн╕ ЗМ╤ часто розглядають як противагу ╢С та НАТО. пут╕н теж взяв участь у сам╕т╕, на який в╕н покладав дуже велик╕ над╕╖ та плани.

Очевидно, рос╕йський диктатор спод╕вався, що п╕сля зустр╕ч╕ з л╕дерами Китаю, ╤нд╕╖, Туреччини та ╤рану, п╕сля сп╕лкування з главами колишн╕х радянських республ╕к – в╕дбудеться його «геопол╕тичний прорив». Вт╕м, й тут Акела промахнувся. Можемо лише поаплодувати узбецьким орган╕заторам, як╕ посадили пут╕на (168 см зросту) на низький диван. Та ще й м╕ж високими Лукашенком (182 см) ╕ президентом Таджикистану Рахмоном (180 см). Турецький л╕дер Ердоган (185 см) сид╕в окремо у кр╕сл╕ (див. фото). Що ж, таким жестом пут╕ну було ч╕тко вказано його м╕сце.

Зрештою, якщо ран╕ше пут╕н полюбляв змушувати ╕нших чекати на себе, демонструючи так свою велич та перевагу, то тепер чекати доводилося йому самому: л╕дери Киргизстану, Туреччини, Азербайджану, ╤нд╕╖ та ╤рану не в╕дмовили соб╕ у задоволенн╕ зап╕знитися на двосторонню зустр╕ч з╕ сво╖м рос╕йським в╕зав╕. ╤ це бачили вс╕ ╕ усьому св╕т╕!

Отож, п╕дсумову╓мо: на сам╕т╕ в Самарканд╕ президент рф зазнав абсолютного дипломатичного краху, на тл╕ поразок в Укра╖н╕ (Слава ЗСУ!) сказати, що його авторитет добряче похитнувся – це майже н╕чого не сказати. Але чого чекати дал╕?

 «Сам╕т ШОС-2022, без сумн╕ву, став головною под╕╓ю минулого тижня для незах╕дно╖ частини св╕ту. Можна припустити, що у кремля були величезн╕ спод╕вання. Адже орган╕зац╕я включа╓ т╕ центральноаз╕йських держави, як╕ ран╕ше були 100% зоною впливу москви, а також т╕, як╕ пут╕н з ус╕х сил намага╓ться вже мабуть понад десятил╕ття зв’язати союзницькими в╕дносинами», - коменту╓ Укр╕нформу дипломат Вадим Трюхан.

Проте реал╕╖ виявилися ╕ншими. Тло, на якому цей сам╕т проходив, виявився абсолютно не сприятливим для рос╕йського ман╕яка.

«По-перше, рос╕я не змогла вплинути на чергову гарячу фазу в╕йни м╕ж Азербайджаном ╕ В╕рмен╕╓ю. Н╕ сама, н╕ за допомогою хваленого ОДКБ. По-друге, в╕дбулися бойов╕ сутички м╕ж Киргизстаном ╕ Таджик╕станом (в╕домо про загибель щонайменше 94 людей, - Ред.), як╕ ╓ членами ШОС й одночасно того ж таки ОДКБ, ╕ рос╕я теж не змогла запропонувати чогось д╕╓вого для врегулювання конфл╕кту».

По-трет╓, глава КНР напередодн╕ зд╕йснив перший оф╕ц╕йний в╕зит, з початку пандем╕╖ COVID-19, ╕ то куди, зверта╓ увагу дипломат, - до Казахстану, над яким рос╕я вже дев’ять м╕сяц╕в намага╓ться повернути св╕й контроль.

«Те, що там публ╕чно заявив С╕ Цз╕ньп╕н, явно стосувалося саме пут╕на ╕ його дико╖ терористично╖ держави. Мовляв, «не ч╕пайте Казахстан, бо буде вам непереливки». Ну ╕ вишенька на торт╕ – найб╕льша, з час╕в Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, поразка в ╢вроп╕, яко╖ зазнала так звана «друга у св╕т╕» рос╕йська арм╕я на Харк╕вщин╕, в Укра╖н╕, в результат╕ ген╕ального широкомасштабного контрнаступу ЗСУ», - п╕дкреслив пан Трюхан.

На такому фон╕ все, на що спром╕гся «великий пу» – це намагатися робити хорошу м╕ну при поган╕й гр╕.

«Н╕, в╕н не став раптом миротворцем. Риторика практично не зм╕нилась. Проте виглядав в╕н абсолютно не переконливо, як н╕би в╕н опинився не в сво╖й тар╕лц╕. Не пнув його х╕ба що л╕нивий, - каже експерт. - Б╕льш╕сть сп╕врозмовник╕в зап╕знювалася на зустр╕ч╕ з ним, говорили йому прямо у в╕ч╕ те, що йому було як серпом по причинному м╕сцю. Особливо в╕дзначився прем’╓р ╤нд╕╖ Нарендра Мод╕, який прямо заявив йому, що зараз «не епоха во╓н, а епоха демократ╕╖ ╕ дипломат╕╖».

Б╕льше того, глави делегац╕й Китаю та ╤нд╕╖ не взяли участь в урочист╕й вечер╕ ╕ протокольному фотографуванн╕ за участю пут╕на, показавши тим, що вони погребували таким токсичним товариством.

Подейкують, що пут╕н розраховував на п╕дписання угоди про буд╕вництво газопроводу «Сила Сиб╕ру 2», яким рос╕яни хочуть транспортувати 55 млрд куб метр╕в газу в Монгол╕ю ╕ Китай.

«Незважаючи на те, що пут╕н особисто на так званому Сх╕дному економ╕чному форум╕ у Владивостоц╕ 7 вересня ц.р. заявляв, що все вже погоджено, включаючи ц╕ни, н╕якого п╕дписання не в╕дбулося», - нагаду╓ експерт.

Таким чином, для рос╕╖ сам╕т ШОС став найб╕льш гучним дипломатичним провалом за останн╕ роки. За словами дипломата, рос╕я з держави, яка ран╕ше вважалася рег╕ональним гегемоном з претенз╕╓ю на геопол╕тичне л╕дерство, остаточно перетворилася на сировинного карлика, не здатного захистити нав╕ть сво╖х найв╕ддан╕ших традиц╕йних союзник╕в ╕ неспроможного довести до лог╕чного завершення жодного великого економ╕чного проекту.

«Епоха рос╕╖ як дом╕нантно╖ сили на всьому ╢враз╕йському материку – завершилась не розпочавшись. Вл╕зли в Укра╖ну, спод╕ваючись стати нов╕тн╕м жандармом материка, а показали себе в якост╕ беззубого старого пса, якого може дозволити соб╕ пнути ногою п╕д зад кожен за╓ць з причандалами. Не говорячи вже про вовк╕в, яких, як виявилось, навколо рос╕╖ вистача╓», - акценту╓ Вадим Трюхан.

Дипломат спрогнозував, чого чекати дал╕: «По-перше, Китай збро╖ рос╕янам не дасть за жодних обставин. По-друге, ╤нд╕я продовжить дрейф в напрямку коал╕ц╕╖ «Рамштайн», ╕ не виключено, що на наступн╕й зустр╕ч╕ вже буде ╖╖ представник. По-трет╓, Центральна Аз╕я для рос╕ян втрачена. Там закр╕плюються Китай ╕ Туреччина. По-четверте, нав╕ть якщо ОДКБ й збережеться, то лише на папер╕».

╤ найголовн╕ше. ШОС не стане ╕нструментом реал╕зац╕╖ якихось амб╕ц╕й кремля, вважа╓ пан Трюхан. Дом╕нантними гравцями там будуть Китай ╕ меншою м╕рою ╤нд╕я.

«Перше, що важливо розум╕ти, ШОС – це 44% населення св╕ту та чотири ядерн╕ держави. Тобто не можна назвати орган╕зац╕ю суто рег╕ональною», - наголошу╓ експерт-м╕жнародник Аг╕я Загребельська.

Друге – намагання рос╕╖ перетворити ШОС на, в тому числ╕, во╓нний антизах╕дний альянс або антиНАТО, як╕ вона висловлювала ще з минулого року, пропонуючи провести членам орган╕зац╕╖ сп╕льн╕ в╕йськов╕ навчання, – провалилися.

Трет╓ – це м╕сце само╖ рф в ц╕й орган╕зац╕╖.

«Тривалий час москва намагалася представити ШОС як союз, де рос╕я та КНР в╕д╕грають пров╕дну роль. ╤ сво╓ю риторикою та кроками вс╕ляко демонструвала свою перш╕сть у ШОС. Однак весь останн╕й сам╕т був доказом зворотного. Починаючи в╕д того, що пут╕на не зустр╕в в аеропорту президент Узбекистану, кра╖ни, що голову╓ зараз в ШОС, й зак╕нчуючи тим, що в╕д вс╕х засновник╕в орган╕зац╕╖ пут╕н отримав або публ╕чне засудження в╕йни рос╕╖ проти Укра╖ни або те ж саме, але за закритими дверима».

За ╖╖ словами, С╕ Цз╕ньп╕н та члени орган╕зац╕╖ яскраво продемонстрували, що л╕дер в н╕й один. ╤ це Китай. ╤ саме в╕д нього члени ШОС отримували останн╕ роки найб╕льш╕ ╕нвестиц╕╖ та п╕дтримку.

Кр╕м того, сам╕т ШОС оголив дв╕ важлив╕ зм╕ни, що в╕дбулися останн╕м часом у статус╕ рос╕╖.

«рф перетворю╓ться на др╕бного брехуна, обманну паралельну реальн╕сть якого нав╕ть найближч╕ партнери вже не мають нам╕ру п╕дтримувати, - стверджу╓ пан╕ Загребельська. - Кожного з член╕в ШОС хвилюють перш за все ╕нтереси ╖х власного народу, що ц╕лком природно. При цьому рос╕я чим дал╕ тим б╕льше ╖м лише шкодить, наполягаючи, що вс╕ мають жертвувати власним добробутом заради вигадано╖ пут╕ним в╕йни проти заходу».

Хоча, насправд╕, це н╕що ╕нше н╕ж хвороблива залежн╕сть пут╕на в╕д Укра╖ни, що чим дал╕, тим б╕льше вс╕м ста╓ зрозум╕ло.

«На додаток – партнери пут╕на по ШОС п╕сля 24 лютого ц.р. були непри╓мно здивован╕ тим, на як╕ зв╕рства здатна рос╕я за в╕дсутност╕ жодних провокац╕й з боку ╕ншо╖ сторони. Отже, бажання в╕дсунутися в╕д москви подал╕, шукаючи безпекових союз╕в в ╕ншому м╕сц╕, та послабити вплив кремля – ц╕лком природно проглядалося п╕д час сам╕ту», - каже експерт.

Вт╕м, не варто оч╕кувати, акценту╓ Аг╕я Загребельська, що члени ШОС бажатимуть перемоги Укра╖н╕ та поразки або розвалу рос╕╖: Позиц╕я б╕льшост╕ член╕в орган╕зац╕╖ не ╓ ан╕ антирос╕йською, ан╕ проукра╖нською».

«ШОС буде розвиватися ╕ рухатися дал╕. Ном╕нально з рф, але фактично без не╖. В Самарканд╕ пут╕ну в типово сх╕дному стил╕ вказали на його м╕сце - б╕ля дверей. Думка рос╕йського президента н╕кого сильно не ц╕кавила. Фактично в╕д нього максимально дистанц╕ювалися. ╤нш╕ учасники роблять все можливе аби м╕н╕м╕зувати пол╕тичний, економ╕чний та в╕йськовий вплив рф на сво╖ кра╖ни», - вважа╓ пол╕тичний експерт ╢вген Сав╕сько.

У раз╕ прийняття до складу учасник╕в Туреччини та б╕лорус╕, вага рф в ц╕й орган╕зац╕╖ ще зменшиться.

«Ердоган вже давно намага╓ться зробити свою кра╖ну гегемоном в акватор╕╖ Чорного моря, а паралельно з цим – активно просува╓ св╕й вплив ╕ на Центральноаз╕атський рег╕он, - зверта╓ увагу експерт. - А це саме т╕ територ╕╖ котр╕ кремль вважав «сво╖ми».

Таким чином Анкара та москва все виразн╕ше стають суперниками.

«Попри н╕бито приязн╕ стосунки м╕ж кра╖нами, насправд╕ Туреччин╕ виг╕дно послабити рос╕ю до необх╕дного м╕н╕муму. Привид Османсько╖ ╕мпер╕╖ поста╓ перед московською державою», - додав пан Сав╕сько.

Ц╕кавим фактом, на його думку, стане прийняття до ШОС б╕лорус╕. Адже реальних причин м╕нську прагнути в цю структуру не було.

«Та пут╕ну потр╕бен був там ще один св╕й голос. Однак кремл╕вський диктатор схоже помилився. лукашенко вже давно хоче вийти з-п╕д впливу пут╕на. Нав╕ть намагався перейти п╕д оп╕ку Китаю. Однак спроби виявилися невдалими. Та нин╕ ситуац╕я зм╕ню╓ться. ╤ такий виверт м╕нську може вдатися», - вважа╓ ╢вген Сав╕сько.

Пол╕тичний експерт Андр╕й Сеньк╕в також вважа╓, що сам╕т ШОС в Самарканд╕ став для пут╕на найб╕льшим приниженням з часу зустр╕ч╕ л╕дер╕в кра╖н «Групи 20» в австрал╕йському Бр╕сбен╕ (2014 р╕к).

«Але в Самарканд╕ в╕н зазнав приниження ще й в╕д л╕дер╕в рег╕ональних держав, як╕ багато рок╕в виказували йому «царськ╕» почест╕, покладаючись на рос╕ю в економ╕чн╕й та безпеков╕й сфер╕», - каже пан Сеньк╕в.

Тепер ситуац╕я протилежна.

«Вже Пут╕ну доводилося оч╕кувати на зустр╕ч, давати пояснення та задовольнятися скромною роллю рядового учасника сам╕ту», - дода╓ експерт.

Це приниження знайшло сво╓ вираження ╕ в результатах сам╕ту. Торговий шлях з Китаю в ╢вропу буде прокладено через кра╖ни Центрально╖ Аз╕╖ та Туреччину (тобто в обх╕д рос╕╖), догов╕р про буд╕вництво "Сили Сиб╕ру-2" так ╕ не п╕дписали.

«А зустр╕ч КНР-рф пройшла п╕сля знакового в╕зиту л╕дера Китаю до Казахстану, де С╕ Цз╕ньп╕н наголосив на р╕шуч╕й п╕дтримц╕ останнього в захист╕ незалежност╕, суверен╕тету ╕ територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕, - зазначив пол╕толог. - Якщо з утворення ШОС саме рос╕я «просувала» для кра╖н-член╕в безпекову сп╕впрацю, а Китай зосереджувався на економ╕чних питаннях, то зараз рф пом╕тно втрача╓ сво╖ позиц╕╖ й переста╓ бути ц╕нним партнером».

Загальн╕ невдач╕ у в╕йн╕ проти Укра╖ни та власна економ╕чна неспроможн╕сть показали, що рос╕╖ н╕чого запропонувати св╕тов╕.

«Хоча пут╕н проковтнув образи на сам╕т╕ ╕ практично не виказав свого невдоволення, а росЗМ╤ тиражують меседж «двусторонние встречи оказались важнее коллективных», в москв╕ намагатимуться зберегти обличчя. Але можливост╕ для цього (зокрема, в рег╕он╕ кра╖н ШОС) довол╕ обмежен╕. ╤ насл╕дком буде лише пог╕ршення становища рос╕╖ на м╕жнародн╕й арен╕».

Енергетичний та ядерний шантаж, а також намагання вплинути на виборчий процес на Заход╕ – ось весь ╕нструментар╕й, який залишився в кремля для того, щоб отримати таку бажану ним паузу для в╕дновлення економ╕чного та в╕йськового потенц╕алу, а в перспектив╕ – вийти на переговорний процес щодо пом'якшення санкц╕й. Але й з цим навряд чи складеться.

«Контрзаходи готуються та впроваджуються в Укра╖н╕ та на Заход╕ вже достатньо давно довол╕ ефективн╕», - резюмував Андр╕й Сеньк╕в.

Уяв╕ть соб╕, якщо пут╕ну нав╕ть в лояльному Самарканд╕ було важко знайти союзника або сп╕вбес╕дника ( «сво╖» теж побачили його жалюг╕дн╕сть), то чого чекати диктатору на сам╕т╕ G20 на Бал╕ в ╤ндонез╕╖? Воно ж боятиметься будь-якого скандалу, провокац╕╖ або натяку щодо загрози для свого життя. Зв╕сно, все це за умови, якщо воно туди взагал╕ по╖де, чи доживе…

Переможемо!

Мирослав Л╕скович

www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 23.09.2022 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24520

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков