Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 16.09.2022 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 16.09.2022
Ескендер Бар╕╓в: У КРИМУ ПОЧИНА╢ В╤ДРОДЖУВАТИСЯ УКРА╥НСЬКИЙ ДУХ

750 ракет на материкову Укра╖ну запустили рос╕йськ╕ вбивц╕ з територ╕╖ окупованого Криму п╕сля 24 лютого. Величезна к╕льк╕сть ворожо╖ во╓нно╖ техн╕ки про╖хала керченським мостом ╕ була доставлена на материкову Укра╖ну. П╕сля повномасштабного вторгнення, напевно, н╕ в кого не залишилося сумн╕в╕в, що Крим для рос╕ян - лише в╕йськова база, пол╕гон для вбивств та подальшо╖ в╕йськово╖ ╕нтервенц╕╖ на територ╕ю Укра╖ни.

Про те, що в╕дбува╓ться на окупованому п╕востров╕ зараз, як╕ настро╖ панують у кримчан, чи т╕кають з п╕вострова рос╕яни п╕сля «бавовни» та усп╕х╕в ЗСУ, в ╕нтерв’ю Укр╕нформу розпов╕в голова управл╕ння з правових питань та закордонних справ Меджл╕су кримськотатарського народу, голова правл╕ння Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Бар╕╓в.

КРИМЧАН ЗАМАНЮВАЛИ ДО РОСАРМ╤╥ ОБ╤ЦЯНКАМИ ЖИТЛА, ЗЕМЛ╤ ╤ ГРОШЕЙ

- Яка ситуац╕я ╕з призовом у Криму? Чи нема╓ випадк╕в, коли до загарбницько╖ арм╕╖ забирають прямо з вулиц╕, як, прим╕ром, на Луганщин╕?

- Таких факт╕в у Криму поки не було, хоча ми зна╓мо про под╕бне на Херсонщин╕, Донеччин╕, Запор╕жж╕, зокрема в Мел╕топол╕. У Криму здеб╕льшого в╕дправляють воювати контрактник╕в. Рос╕яни готувалися до велико╖ в╕йни ╕ ще в грудн╕ минулого року вс╕ма правдами й неправдами змушували п╕дписувати контракти кримських строковик╕в. Прим╕ром, хлопець прослужив р╕к, мав демоб╕л╕зуватися, та з ним проводили розмову, аг╕тували, давали вже п╕дписан╕ документи. Пропонували оплату 25 тисяч рубл╕в, обмундирування, могли пооб╕цяти житло. Т╕ хлопц╕ не думали, що ╖х в╕дправлять воювати, п╕дписували контракт, щоб не ╖хати в село, де нема╓ роботи. Деяк╕ з них у склад╕ рос╕йсько╖ арм╕╖ загинули п╕д Ки╓вом.

Та на в╕йну в╕дправляли й строковик╕в. Нам в╕домо, що так╕ були на крейсер╕ «москва». Зна╓мо дек╕лька пр╕звищ кримських строковик╕в, як╕ вижили п╕сля його знищення.

Взагал╕ кримчан почали активно призивати п╕сля того, як росарм╕ю вигнали з п╕вноч╕ Укра╖ни. Хоча виконання план╕в весняного призову, який розпочався з 1 кв╕тня, була на р╕вн╕ 40%. Нав╕ть ╕з Москви при╖жджали оф╕цери з?ясовувати, чому з╕рвався призов. Щоб мотивувати, тим, хто йшов воювати проти Укра╖ни, могли об╕цяти квартири п╕д Москвою, земельн╕ д╕лянки в Криму, ╕потеку. 

Щодо втрат. Прим╕ром, була розгромлена 216 бригада, яка дислокувалась у С╕мферопольському район╕. Загинуло до 80% ╖╖ особового складу, хоча це була гарно п╕дготовлена бригада, пост╕йно тренувалась у Перевальному.

- На що йдуть кримчани, аби не потрапити до рос╕йсько╖ арм╕╖?

- Багато хто ви╖жджа╓ за меж╕ Криму, нав╕ть ц╕лими с╕м'ями. Кримськ╕ татари, прим╕ром, ╖дуть до Туреччини, Канади, в ╢вропу, нав╕ть продають житло. Але це недобре, ми втрача╓мо сво╖х людей. Хто зна╓, чи вони повернуться, якщо десь-╕нде влаштують життя. Бува╓, батьки вивозять сво╖х д╕тей, яких можуть моб╕л╕зувати окупанти, а сам╕ повертаються. На жаль, така можлив╕сть ╓ не у вс╕х. Ми також пропону╓мо звертатись до адвокат╕в та подавати до суду, коли приходить пов╕стка. Так вдасться в╕дтягнути час.

- В╕домо, що загарбники в╕д початку повномасштабного вторгнення посилили пересл╕дування незгодних в Криму. Як╕ методи вони використовують для цього?

- Рос╕яни готувалися до цих процес╕в, внесли низку зм╕н до крим╕нального кодексу рф. Ми почали ф╕ксувати масов╕ пересл╕дування за етн╕чною ознакою. Прим╕ром, родич╕в чи друз╕в пол╕тв’язн╕в можуть затримувати, коли вони приходять до суд╕в або в С╤ЗО. Здеб╕льшого у таких випадках виносять адм╕н╕стративн╕ р╕шення – штрафують або саджають на к╕лька д╕б до в'язниц╕.  Також почали пересл╕дувати за «дискредитац╕ю збройних сил РФ». Окр╕м того, ╕з березня одразу виносять адм╕н╕стративн╕ р╕шення та саджають на дек╕лька д╕б актив╕ст╕в, як╕ беруть участь у важливих для кримського п╕вострова заходах. Ран╕ше за це виносили застереження.

Аби пересл╕дувати незгодних, вигадали новий прив╕д - участь у батальйон╕ Номана Челеб╕джихана. Хоча де-юре такого батальйону взагал╕ не ╕сну╓. У червн╕ верховний суд рф вин╕с р╕шення про визнання цього батальйону терористичною орган╕зац╕╓ю. Таким чином пересл╕дують, зокрема, актив╕ст╕в, як╕ мали стосунок до кримсько╖ блокади в 2015 роц╕. Причому затриманих за ц╕╓ю справою розм╕щують у спец╕альному бокс╕ при С╤ЗО, тому ╖х нема╓ у списках людей, як╕ перебувають у сл╕дчому ╕золятор╕. У нас ╓ дан╕ щодо затримання за ц╕╓ю справою 21 людини, але може бути б╕льше.

В КРИМУ РОЗУМ╤ЮТЬ, ЩО М╤СТ ╤ ДОРОГИ РОС╤ЯНИ ЗБУДУВАЛИ ДЛЯ В╤ЙНИ

- Як╕ настро╖ загалом зараз панують серед кримчан? Чи усв╕домили вони, що в╕йна прийшла й у ╖хн╕й д╕м, а п╕востр╕в рос╕яни використовують для подальшо╖ агрес╕╖ проти Укра╖ни?

- Перший злам у св╕домост╕ кримчан, власне, в╕дбувся вже тод╕, коли вони побачили провал плану “взяти Ки╖в за 3 доби”. Дал╕ тих, хто прозр╕вав, ставало все б╕льше. П╕сля вибух╕в на п╕востров╕, усп╕х╕в укра╖нсько╖ арм╕╖ можна сказати, що укра╖нський дух у Криму почина╓ в╕дроджуватися. Люди люблять поговорити про це на базарах, посм╕хаються один одному, розум╕ють з п╕вслова, п╕дтримують. Спротив зроста╓ у вс╕х сферах. Прим╕ром, нам в╕домо про випадок, коли рос╕ян в╕дмовилися обслуговувати на одн╕й ╕з СТО, хоча п╕сля цього окупанти добилися, аби цей автосерв╕с закрили.

Окр╕м того, кримчани чудово бачать, що Крим використову╓ться у в╕йськових ц╕лях. Прим╕ром, спец╕ально до велико╖ в╕йни на п╕востров╕ завершили буд╕вництво великих ╕нфраструктурних об’╓кт╕в. ╤ вже зрозум╕ло, що керченський м╕ст, трасу Таврида спорудили для в╕йськово╖ лог╕стики, а не для мирного життя. У С╕мферопол╕ зак╕нчили окружну дорогу, щоб менше мешканц╕в бачили, як переправляють в╕йськову техн╕ку. Так само з л╕карнями – вже зрозум╕ло, для чого ╖х ремонтували. А також для чого в╕дновлювали вертол╕тн╕ майданчики, аеродроми. Так, окупанти десь побудували дитяч╕ садки, в╕дремонтували школи. Але у цих дитсадках ╕ школах створили в╕йськов╕ гуртки, кадетськ╕ класи, «юнарм╕ю», тобто це робили, аби м╕л╕таризувати д╕тей.

Т╤, ЩО "ПОНА╥ХАЛИ", ВЖЕ ПОВЕРТАЮТЬСЯ ДО РОС╤╥

- Укра╖нська влада наполегливо радить рос╕янам залишати Крим. Чи багато з них вже це зробило, чи нема╓ пан╕ки серед тих, хто ще лиша╓ться на п╕востров╕?

- За роки окупац╕╖ на пост╕йне проживання до Криму при╖хало 357 тисяч рос╕ян. Це т╕, хто оф╕ц╕йно заре╓струвався. Серед них – в╕йськов╕, сп╕вроб╕тники ФСБ, пол╕цейськ╕, прокурори, судд╕, вчител╕ та ╕нш╕. Так от, ми почали ф╕ксувати, що люди з ц╕╓╖ категор╕╖ повертаються до рос╕╖. В одному з кримських м╕ст ╕з дев'ятиповерх╕вки, де прожива╓ багато рос╕ян, ви╖хали чотири так╕ с╕м'╖. Також з'явилося б╕льше оголошень про продаж житла в Криму, причому розм╕щують ╖х уже з рос╕╖.

Окр╕м оф╕ц╕йно заре╓строваних у Криму багато гастарбайтер╕в, в першу чергу – ╕з центрально╖ Аз╕╖. "Пона╖хали" ╕ крим╕нальн╕ елементи, як╕ розпод╕лили сфери впливу. Ще чимало рос╕ян придбали нерухом╕сть, але лишили рос╕йську прописку - недавно ми заф╕ксували таку с╕м'ю з Чукотки.

Так от, ус╕ ц╕ при╖ждж╕ спочатку активно п╕дтримували так звану «в╕йськову операц╕ю». Сам╕ починали розмови на пол╕тичну тематику, особливо любили провокувати кримчан ╕з ╕ншою позиц╕╓ю. Але тепер вони взагал╕ намагаються не говорити про в╕йну, вол╕ють в╕дмовчуватися. Або ж в╕д них можна почути, мовляв, ви розум╕╓те, якщо б'ють по в╕йськовим об'╓ктам, то можуть постраждати й цив╕льн╕... Тобто вони над чимось починають замислюватися, зм╕нюють свою повед╕нку.

Валентина Рингель

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 16.09.2022 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24496

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков